Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Merlin mini RTA by Augvape (review & build)

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Merlin Mini RTA By Augvape

IMG_20170616_181013.md.jpg

Ο Merlin mini RTA είναι ένας επισκευάσιμος ατμοποιητής που παρέχει ιδιαίτερη ευελιξία αφού περιλαμβάνει deck για μονή καθώς και διπλή αντίσταση.

deckMerlinmini.jpg

Ίσως από τις πιο ισορροπημένες κατασκευές έως σήμερα.

Ο ατμοποιητής έχει διάμετρο 24 χιλιοστά με συνολική χωρητικότητα υγρού αναπλήρωσης στα 2ml, με την αναπλήρωση να γίνεται από το επάνω μέρος.

Σε συνέχεια του προγενέστερου Merlin, ο Merlin Mini διαθέτει εξωτερικά 2 τρύπες εισαγωγής αέρα 21x2mm, τις οποίες έχουμε την δυνατότητα να ανοιγοκλείνουμε, με ένα  δαχτυλίδι το οποίο περιστρέφεται δεξιά - αριστερά.

Η βάση μονής αντίστασης, διαθέτει δύο στηρίγματα για την αντίσταση το οποίο σε συνδυασμό με την τριπλή επιλογή ροής αέρα με πιν (2,5mm, 2mm, 1,5mm), μας επιτρέπει να ρυθμίσουμε την συσκευή για απόδοση σε καπνικές σφιχτές τζούρες (MTL-τσιγαρίσια).

Mε την βάση για διπλή αντίσταση, μας επιτρέπει στησίματα για πνευμονικές και υψηλές επιδόσεις τόσο σε άρωμα όσο και παραγωγή ατμού.

Eντυπωσιάζει με την υψηλή ποιότητα σχεδίασης, κατασκευής και αισθητικής.

Το σώμα του είναι ποιοτικό και συμπαγές και προσδίδει τόσο υπέροχη γεύση όσο και εξαιρετική παραγωγή ατμού.

Διατίθεται σε αρκετούς χρωματισμούς για όλα τα γούστα

merlinminiX4.jpg

Χαρακτηριστικά:
Διάμετρος: 24mm
Μήκος: 42.3mm
Χωρητικότητα υγρού: 2ml
Διάμετρος deck: 18mm
Μονωτής PEEK
Derlin Drip Tip μαύρο
Υλικό: Ανοξείδωτο ατσάλι 304
Σπείρωμα 510 με επιχρυσωμένο πόλο

Σύστημα αναπλήρωσης υγρού από το επάνω μέρος με δυο θύρες

Περιεχόμενα συσκευασίας:
1 x Μerlin Mini RTA
1 x Deck για μονές αντιστάσεις
1 x Deck για διπλές αντιστάσεις
1 x Ανταλλακτικό τανκ πυρέξ

1 x Σακουλάκι με βίδες και o-rings

1 x Σακουλάκι με 2 πιν (2 και 1,5mm)

1 x Άλλεν κλειδί
1 x Εγχειρίδιο χρήσης

Ο ατμοποιητής είναι στα χέρια μου και αφού τον δοκίμασα νομίζω ότι μπορώ πλέον να βγάλω τα συμπεράσματά μου:

Κατ' αρχάς ο ατμοποιητής είναι κούκλος.

Μικρός, αν και λίγο πιο φαρδύς από άλλους, είναι κομψός.

Η ποιότητα κατασκευής είναι άριστη και με άψογη συναρμογή. Εδώ να σημειώσω ότι υπήρξαν κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις αστοχίας υλικού που όμως σε μένα ευτυχώς δεν συνέβη.

Με τα δύο ντεκ σου δίνει την δυνατότητα να παίξεις μπάλλα σε όλα τα ταμπλό.

Ειδικά στο μονό ντεκ με τα δύο έξτρα πιν (2 και 1,5mm) είναι τέλειος.

Ως λάτρης της σφιχτής τζούρας χρησιμοποιώ το 1,5mm πιν αλλά και μ' αυτό ο Merlin mini αγαπάει τα "χοντρά σύρματα".

Αγαπημένο του στήσιμο είναι με σύρμα Kanthal A1,  0,40mm (26AWG), 6 σπείρες ελαφρώς ανοιχτές σε 3mm πυρήνα στα 18 με 20 W.

Το μόνο αρνητικό που του βρίσκω είναι η μικρή χωρητικότητα.

Έχει όμως εύκολη επαναπλήρωση οπότε δεν με απασχόλησε.

Και το απαραίτητο φωτορομάντσο:

Περιεχόμενα συσκευασίας:

IMG_20170916_152434.jpg

Τα δύο ντεκ δίπλα δίπλα και τα δύο πιν του μονού ντεκ.

Το διπλό ντεκ είναι στημένο με διπλές αντιστάσεις με σύρμα Kanthal A1,  0,40mm (26AWG), 8 σπείρες ελαφρώς ανοιχτές σε 2,5mm πυρήνα

IMG_20170916_152537.jpg

IMG_20170916_152524.jpg

Στήσιμο με σύρμα Kanthal A1, 0,40mm (26AWG), 6 σπείρες ελαφρώς ανοιχτές σε 3mm πυρήνα

IMG_20170916_154536.jpg

IMG_20170916_154818.jpg

IMG_20170916_154940.jpg

Bαμβάκωμα. Αφρατέψτε το βαμβάκι για να τραβάει πιο εύκολα υγρό

IMG_20170916_155306.jpg

Προσεκτική τοποθέτηση του βαμβακιού στις υποδοχές έτσι ώστε να καλύψει καλά τις διόδους εισαγωγής υγρού.

IMG_20170916_155549.jpg

IMG_20170916_155610.jpg

Εμποτισμός του βαμβακιού με το αγαπημένο μας υγρό

IMG_20170916_155806.jpg

IMG_20170916_155905.jpg

Αφού τοποθετήσουμε - βιδώσουμε το ενιαίο κομμάτι καμπάνας - τανκ γεμίζουμε ακόμη και με μπουκάλι.

Οι τρύπες αναπλήρωσης είναι τεράστιες.

Κατά την αναπλήρωση δεν έκλεισα με το δαχτυλίδι τις εισαγωγές αέρα.

Αν θέλετε εσείς τις κλείνετε.

Ποτέ δεν είχα διαρροή κατά την επαναγέμιση.

Έχει αναφερθεί από μερικούς κατόχους ότι έχουν μικροδιαρροή κατά το φουλάρισμα.

Ο ατμοποιητής δεν έχει επιλογή για να κλείσουμε την τροφοδοσία.

Γι αυτό και η προσεκτική τοποθέτηση του βαμβακιού ώστε να καλύπτει επαρκώς τις διόδους υγρού είναι το κλειδί της υπόθεσης.

Επίσης δεν πρέπει να γεμίζουμε το τανκ μέχρι να ξεχυλίσει.

IMG_20170916_160148.jpg

Εδώ ποζάρει καμαρωτός πάνω στο Tesla nano 120W

IMG_20170916_160553.jpg

Kαι εδώ πάνω στο Primo mini

IMG_20170916_160705.jpg

Και με πιο σφιχτό ντριπ τιπ.

IMG_20170916_160857.jpg

Ένα ωραίο βιντεάκι από τον δικό μας Κώστα:

Και ένα βιντεάκι από τον τρελάρα πλην όμως αγαπητό reviewer RiP Trippers

Εδώ η σελίδα της εταιρείας Augvape:

Please Login or Register to see this Hidden Content

• Μου αρέσει (+) x 8
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης
Τα αρνητικα που εχει μικρος δηλ μικρη χωρητικότητα και απουσία κλεισιματος υγρων δεν υπαρχουν στον μεγαλο με τιμημα το μεγεθος του
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Πάρης
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Εξαιρετική παρουσίαση Μάκη
Τον έχω στη κατοχή μου γύρω στους 2 μήνες. Επειδή μου έρχονταν σφίχτη η τζούρα με το 2άρι πιν το άνοιξα στα 2,2 και... Τα βρήκαμε τα δύο μας Αγαπημένο στήσιμο στο μόνο ντεκ: 6,5 σπείρες ελαφρώς ανοικτές, με 0,40 kanthal στα 2,5mm πηνίο. Μου αρέσει για την αθόρυβη τζούρα του, την πολύ καλή γεύση, το ότι είναι στεγνός και... είναι και μούρη εμφανισιακά Του έχω βάλει ένα delrin ντριπάκι της ud (το σπειροειδές) και είναι άψογος Η χωρητικότητα του είναι ένα θέμα αλλά όπως έχω γράψει και σε άλλο νήμα πρέπει να το συνηθίζουμε σιγά σιγά.
Είναι τιμιότατος για τα λεφτά που κοστίζει.

Επεξεργάσθηκε απο truckman, 16 Σεπτέμβριος 2017 - 20:27.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

τον είχα στην φαρέτρα μου κάνα μήνα πρπ, εγώ έπεσα σε ελαττωματικό όπου δεν βίδωνε το 2πλο ντεκ με τπτ, τελικά ανέλαβε το κατάστημα (

Please Login or Register to see this Hidden Content

) και μου έστειλε άλλο ατμοποιητή μετά από συνεννόηση με τον προμηθευτή του,

δεν με τρέλανε σε τπτ ο συγκεκριμένος , ναι είναι όμορφος κοντούλης ναι είναι μαγκιά τα 2 ντεκ και τα πινάκια αλλα οκ δεν θα τον πω γευσάτο ατμοποιητή..θα τον έλεγα επαρκή για αυτά που δίνει στην τιμή που τα δίνει ...εννοείτε ως λάτρης των μετρημένων ατμιστικών ειδών που θέλω να κρατάω στην κατοχή μου..έφυγε νύχτα με φεγγάρι !!!!

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Eυχαριστώ πολύ Πάρη.

Nικόλα ο Merlin mini είναι ατμοποιητής που δεν ταιριάζει σε όλους.

Έφυγε νύχτα με φεγγάρι γιατί δεν είχες την υπομονή ή το χρόνο ή την διάθεση να ασχοληθείς μαζί του και καλά έκανες.

Θέλει λίγο χρόνο και μερικά διαφορετικά στησίματα για να βρεις αυτό που του ταιριάζει και σου ταιριάζει.

Αλλά για την γεύση που δίνει δεν συμφωνώ μαζί σου. Είναι ένας από αυτούς που το δυνατό του χαρτί είναι η απόδοση γεύσης.

Σε πολύπλοκα γκουρμέ υγρά είναι άπιαστος.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Λοιπον να πω και γω τα δικα μου συμπερασματα λιγες μερες που τον εχω!
Αρχικα να πω οτι ειναι πραγματικα για ολα τα γουστα ατμισματος....απο πολυ σφιχτος μεχρι πολυ αερατος.
Τα δυο πιν που ειχε μεσα τα ανοιξα λιγακι...το ενα το εκανα 2.2 και το αλλο το εκανα 2.5 και βρηκα ακριβως την τζουρα που ηθελα!Το στησιμο του το βρηκα αρκετα ευκολο......οτι πυρηνα και να τον δοκιμασα ειτε 3αρι ειτε 2.5 δεν ειχα ποτε διαρροη....προτιμησα τον 3αρι.
Στην γευση τωρα παρ οτι χωραει τα παντα απο συρματα του εβαλα 40ρι κανθαλ κλασικα και μπορω και γω να επιβεβαιωσω οτι στα πολυπλοκα υγρα η γευση του ειναι τρομερη και σου δινει πολυ καλη αναλυση....
  • Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Χαίρομαι που σου άρεσε και πράγματι τον λίγο καιρό που ασχολήθηκα μαζί του παρατήρησα ότι μεγάλο ατού του είναι η απόδοση στην γεύση.

• Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη