Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Berserker MTL RTA (review and build)

* * * * * 2 ψήφοι

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
101 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 438 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Άρα συγκριτικά με τον kf5 αν και πολύ νωρίς φαντάζομαι ποιες είναι οι εντυπώσεις σου; Αν και κατά την γνώμη μου ο kf5 είναι αεράτος ότι και να πούμε έτσι ίσως η σύγκριση να είναι ανομοιογενείς

OFFLINE   PanCivi

PanCivi

Member

• VF Members
  • 11 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης
  • ΠεριοχήΚάπου στην Αθήνα βολοδέρνω.
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:doggy sxk,Berserker,kf5 sxk.
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Αραλίκι μετά μουσικής και βιβλίου.Αγαπημένο σπορ τριαθλο σε φαγητό,μπύρες και ρακί για τη χώνεψη.

Να σου πω μια γρήγορη σκέψη που κάνω είναι οτι Berserker μου δίνει γεύση σε σχέση με το kf5 που μόνο με clapton κάτι καταλαβαίνω.Στον αεράτο θα συμφωνήσω και εγώ και δεν μπορούν να συγκριθούν.Με το doggy πιστεύω μπορεί να γίνει μια σύγκριση αλλά αύριο πιστεύω θα σας πω.

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 438 Δημοσιεύσεις
Ένα βιντεάκι από τον BasiIisL

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Σήμερα τον πήρα.Μπανιαρίστηκε στήθηκε με clapton  VapeThink Clapton Wire 26ga-30ga στα 0,75Ω.Έτσι έχω και τον kf5 sxk (με έτρωγε να τους συγκρίνω). Αφού πάλεψα να κάνω μια στροφή 360 μοιρών στο βίδωμα και αφού δεν μου έκανε τη χάρη,είδα ότι και στην ευθεία μια χαρά έπιανε.¨Ας βάλω τη μικρή καμπάνα"είπα.Βιδώνω πατάω ελαφρά τη διαβαζε 0,12 :huh: .Ξεβιδωμα,ελεγχος και ξανα βιδωμα.Δεν σας λεω :pullhair: ¨Χμμμ εάν βάλω τη μεγάλη καμπάνα λες"και ναι το διάβασε σωστά .Γέμισμα κάπου στα 25w και ξεκίνησα.Δεν τα πήγαμε καλά (ζέστη,καύσωνας) και επέστρεψα στο πατροπαράδοτο kanthal.¨Τώρα ναι εδώ είμαστε"στην 1,4 διάμετρο αγέρα.Δίνει γεύση,ωραία τζούρα τσιγαρίσια αλλά αύριο το πρωί με το καφέ θα παίξει μια σύγκριση και με το doggy sxk.Αυτααα μέχρι στιγμής. :)

Παναγιώτη δεν έχω γράψει τυχαία στην παρουσίαση ότι όταν βιδώνεις την αντίσταση στα ποστς χρειάζεται να περιστρέψεις τις άκρες του σύρματος 360 μοίρες έτσι ώστε να αγκαλιάσουν τα βιδάκια.

Αφού βιδώσεις καλά τα βιδάκια κουνάς τις άκρες από τα περισσεύματα και κόβονται εύκολα. Ας είναι από την μέσα μεριά.

Σου έδειχνε 0,12 Ohm αντίσταση γιατί έβρισκε η άκρη από το ένα ποδαράκι της αντίστασης στην καμπάνα και βραχυκύκλωνε.

Την άλλη φορά αν δεν μπορείς να κάνεις το παραπάνω κόψε τα ποδαράκια όσο πιο κοντά στα βιδάκια μπορείς και με ένα κατσαβιδάκι σπρώξε προς τα μέσα αν προεξέχει κάτι προς την καμπάνα.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Να βάλουμε και μία παρουσίαση από μία Ρωσίδα ριβιούερ μιας και ο ατμοποιητής σχεδιάστηκε από τον Ρώσο Άλεξ

Αν δεν καταλαβαίνετε ρώσικα δεν πειράζει.  :P

Η όμορφη ρωσίδα έχει τον τρόπο της και σας τα δείχνει όλα απλά και κατανοητά. :rolleyes:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   PanCivi

PanCivi

Member

• VF Members
  • 11 Δημοσιεύσεις
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Αραλίκι μετά μουσικής και βιβλίου.Αγαπημένο σπορ τριαθλο σε φαγητό,μπύρες και ρακί για τη χώνεψη.

Καλησπέρα σας.

Λοιπόν σε σχέση με το doggy sxk, ο berserker μου δίνει ποιο σφικτή τζούρα και καλύτερη γεύση.Η σύγκριση εγινε με το ιδιο επιστόμιο και οι δυο στο μεγαλύτερο εύρος εισαγωγής αέρα.Μέχρι στιγμής είναι ο καθημερινός μου εξωτερικός ατμοποιητης,δεν εχω κανένα παραπονο.

Εκει που θελει προσοχή πέρα από αυτο που σημείωσε παραπάνω ο Μάκης(makis66) είναι στη μικρή καμπάνα μην την ακουμπάει η αντίσταση(όχι ψηλά) γιατί παρουσιάζει το ίδιο θέμα( λάθος Ω).

Ευελπιστώ και κάποια στιγμή να φέρουν και ανταλλακτικό τζαμάκι.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Παναγιώτη με κάθε επιφύλαξη επειδή έψαξα αρκετά για τζαμάκι, βρήκα

Please Login or Register to see this Hidden Content

που ταιριάζει απόλυτα στις διαστάσεις με το γυάλινο τζαμάκι του berserker.

Δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά αλλά εγώ το καλάθιασα γιατί αν δεν έχω ανταλλακτικό τζαμάκι νιώθω ανασφάλεια. :hahaha:

Το μικρό ULTEM των 2ml με την μικρή καμπάνα δεν το δοκίμασα καν ακόμη.

Μια χαρά είναι με το γυάλινο τανκ των 4,5ml.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   dinos_74

dinos_74

Newbie

• Members
  • 8 Δημοσιεύσεις

Τον εχω και εγω αυτον.

Τεζα τσιγαρισιος,ποιο τεζα υπαρχει μονο το ΤΕΖΑ.

Me την μικτη καμπανα δεν τα παει καλα(για μενα)

αντιθετα με την μεγαλη παιζει πολυ καλα με 2,5 πυρηνα 28ga και 15-19 watt στα 1,5ohm.

Προβληματα με ζουμια δεν εχει,προβληματα με γευση δεν εχει,το μονο κακο του ειναι οπως ειδατε και οσοι τον εχετε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΖΑΜΑΚΙ μεγαλο.

Πρεπει να ειναι ο πιο τσιγαρισιος ατμο που υπαρχει αυτην την στιγμη.

Με την μικρη τρυπα του αερα απλα κανεις γυμναστικη σε μαγουλα.(α το ειπα στην αρχη οτι ειναι τεζα κλειστος)

Το εχω φτιαξει και με 26ga στα 0,7ohm και μεχρι τα 25 watt.

Ακομα και εκει εδινε πονο αλλα και καταναλωση,οποτε και ξαναπηγα στο 28ga  που λεω ποιο πανω.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Κωνσταντίνε έχεις απόλυτο δίκιο, ο Berserker είναι ο ορισμός του σφιχτού.

Οι περισσότεροι γι αυτό τον πήραμε.

Μέτρησα την τρύπα στο ντεκ κάτω από την αντίσταση και είδα ότι ενώ αναφέρεται από την εταιρεία ότι είναι 1,5mm στην πραγματικότητα είναι 1,32mm.

Με ένα τρυπανάκι κοβαλτίου 1,5mm γίνεται η δουλειά μια χαρά και βελτιώνεται η τζούρα στις δύο μεγαλύτερες τρύπες του δαχτυλιδιού που είναι 1,4 και 1,6mm.

Τζαμάκια ψάχνοντας (με τις διαστάσεις) βρήκα ποιά γυάλινα τανκάκια έχουν τις ίδιες διαστάσεις και τα δημοσίευσα στο προηγούμενο ποστ μου με την επιφύλαξη ότι δεν τα έχω στα χέρια μου για να σιγουρευτώ ότι ταιριάζουν 100%.

Επίσης συμφωνώ ότι παίζει καλύτερα με το γυάλινο τανκ και τη μεγάλη καμπάνα.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   PanCivi

PanCivi

Member

• VF Members
  • 11 Δημοσιεύσεις

@

Για τζαμακι ανταλ/κο δειτε και

.Καθως και

ποιο οικονομικό!

Επεξεργάσθηκε απο Pan.Civitano, 16 Οκτώβριος 2017 - 11:15.

• Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@Pan.Civitano

Μπράβο Παναγιώτη, άρα ήρθαν και Ελλάδα. Τέλεια. :ok:

Στην καλαθούμπα. :hahaha:

OFFLINE   dinos_74

dinos_74

Newbie

• Members
  • 8 Δημοσιεύσεις

(ρε λες να ειμαι παραξενος????? :angry:  :wallbash:  :pullhair: )

Δεν μπορω να βρω ατμο να μου κατσει σαν τον σκυλο.

Τα πηρα κρανα και τον πουλαω και αυτον σαν τον skyline.(οκ,εχω χασει το μυαλο μου τελικα)

Αυτος ο σκυλος με εχει κανει να χασω τα λογικα μου.

Κριμα γιατι ειναι πολυ καλος ατμο.

Επεξεργάσθηκε απο dinos_74, 16 Οκτώβριος 2017 - 20:01.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Αφού είσαι εντάξει με τους σκυλάκους είσαι άρχοντας.

Πιο απλός ατμοποιητής δεν υπάρχει.

Εγώ έχω τρία σκυλάκια και είναι αραχτά στο συρτάρι.

Ξεκουράζονται από τότε που πήρα τον Berserker και τον Hussar. :lol:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.086 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Ντίνο δεν είσαι καθόλου παράξενος.

Τους πιο πολλούς από μας μας έχει βολέψει ο σκυλάκος. :)

Πέντε έχω ζωή να χουνε :lol:

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 438 Δημοσιεύσεις

Και εγώ έχω 3 σκύλους,για τον φόβο μην σταματήσουν να παράγονται και μην χάσω τουλάχιστον 2 !  :lol: Παρόλα αυτά δεν τους δουλεύω,επειδη ειμαι της γεύσης,και κακα τα ψέματα οταν εχεις pfenomenon skyline, eviva ο σκυλακος φαντάζει απλα τίμιος.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Θα συμφωνήσω με τον Κυριάκο. Αγόρασα το Rice Pudding (Dinner Lady) γιατί μου άρεσε όταν το δοκίμασα στον Phenomenon. Βάζοντάς το στον Doggy χάθηκε η λεπτή διάκριση των γεύσεων που είχα πάρει με αποτέλεσμα να γίνει ένα αδιάφορο υγρό σε σημείο που να το "μπερδεύω" με άλλο. Σε άλλα υγρά είναι πιό καλός, αλλά λίγο - πολύ αυτό παρουσιάζεται σε πολλούς ατμοποιητές.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

:spam:

ε ναι ρε παιδιά τι συγκρίνετε τώρα ( μόνο ως τιμή μπορεί να συγκριθεί με τους προαναφερθέντες και αυτό ως μεγάλο μειονέκτημα...)

:telos:

Guest_Athan_*

Guest_Athan_*
  • Guests

Ο σφικτοτερος μακραν απο οτι κυκλοφορει.Ευκολο στησιμο,καλη γευση πνιγει βεβαια το χτυπημα αλλα οτι καλυτερο κυκλοφορει σε MTL ''μαμα'' κ οχι ''πειραγμενους'' με διαφορα κιτ'ς.Ενα μειον που διαπιστωσα τουλαχιστον στον μαυρο ειναι η βαφη που δεν ειναι κ η καλυτερη κ εχω ηδη θεμα στο δακτυλιδι του αιρφλοου,αλλα μικρο το κακο.Το γεμισμα απο πανω αλλο ενα θεμα με διαρροες αλλα περιοριζεται με το να τον γυρισεις αναποδα πριν βιδωσεις τερμα το τανκ,η απλα γεμιζοντας απο κατω.Αξιος για τα χρηματα του! 

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 438 Δημοσιεύσεις
Μέχρι τώρα οι πλειοψηφία των αναφορών γίνετε για το mtl Από γεύση με ποιον θα μπορούσε να συγκριθεί ;
  • Μου αρέσει (+) x 1

Guest_Athan_*

Guest_Athan_*
  • Guests
Δεν μπορεις να συγκρινεις 100% γιατι εχουν διαφορετικη λειτουργια,μιλαμε για εναν ατμο με μικροτερη τρυπα στο ντεκ,μικροτερη καμπανα κ μικροτερες τρυπες στο αιρφλοου,θελει ψαξιμο ακομα για να παρεις το 100% στο στησιμο.Θα λεγα βεβαια οτι ειναι ενα κλικ πανω απο καυφουν κ ντογκυ,πιο ηπιο ατμισμα αλλα οχι τοσο βελουδινο ατμο!

Επεξεργάσθηκε απο Athan, 20 Οκτώβριος 2017 - 23:56.

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη