Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Famous ELF (by makis66 - συνταγή)

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Παραθέτω την συνταγή Version 2 του Famous της E-Liquid France που πιστεύω ότι θα είναι και πιο πετυχημένη απο την αρχική που κυκλοφορεί την οποία ήδη έχω φτιάξει αρκετές φορές και ατμίζω.

Ο λόγος είναι ότι στην V2 αντί για 1% φουντούκι έβαλα 2% και αυτό γιατί στο έτοιμο υγρό το γεύεσαι περισσότερο.

Λάτρης του original Famous πειραματίστηκα σε μικρές δοκιμαστικές ποσότητες (10ml) και να το αποτέλεσμα:

FamousELFsyntagi.jpg

Τώρα αναδεύεται και το σπίτι μοσχομυρίζει.

Σε κάποια φάση κατέβηκε το έτερο ήμιση στο "prive εργαστήριό μου" γιατί τα αρώματα της έσπασαν τη μύτη.

Αναμονή κανένα μήνα σε σκοτεινό χώρο στο κελάρι μου για ωρίμανση και μετά γευστικές δοκιμές.

• Μου αρέσει (+) x 7

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Μήπως να μπει σε ενιαίο θέμα για κλωνοσυνταγές; Δεν μπορώ να φανταστώ πόσα ποστ μπορεί να έχει ένα τόσο εξειδικευμένο θέμα πέρα από διαφορετικά ποσοστά, αλλαγή αρωμάτων και χρόνο ωρίμανσης.

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

μια  ένσταση μόνο, σε όποια συνταγή έχω δει  βάζουν kml και όχι mlb, και μάλιστα από λάτρεις του υγρού ...@

Please Login or Register to see this Hidden Content

για δώσε κι εσύ τα φώτα σου μιας και είσαι και εσύ λάτρης του υγρού

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Νικόλα όλες οι συνταγές που έχω δει για το Famous (και δεν είναι πολλές) χρησιμοποιούν σαν βασικό καπνικό άρωμα το MLB και στις συνταγές για το Supreme όλες χρησιμοποιούν το KML.

Μήπως τα έχεις μπερδέψει;

@

Δημήτρη καλό είναι η κάθε συνταγή να αποτελεί διαφορετικό θέμα για να μπορεί εύκολα κάποιος να αναζητήσει αυτήν που θέλει.

Αν μπουν όλες σε ένα νήμα όταν θέλει κάποιος μία συγκεκριμένη θα ψάχνει όλες τις σελίδες του νήματος.

Μην βλέπεις τώρα που είμαστε μικρό φόρουμ. Αν αργότερα υπάρχουν πολλές συνταγές ο αναγνώστης θα ψάχνεται.

Όποιος ασχολείται με συνταγές με περισσότερα από 2 αρώματα και του έχουν βγει καλές για τα γούστα του, μπορεί να τις δημοσιεύει.

Υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   lenovo

lenovo

Member

• VF Members
  • 106 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήHeraclion
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:sxg + medusa
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:vaping - camping

θα μπορούσαμε επίσης σαν forum εαν βέβαια υπαρχει η δυνατότητα αυτη ,  στην φόρμα αναζήτησης οταν βαζουμε εκτος του κυρίου ονόματος της συνταγής να βαζουμε και ενα  απο τα υλικά μας δηλαδή  άρωμα και να μας βγάζει τις συνταγές που εχουν αναφερθεί με την συγκεκριμένη ουσια μέσα.... βολικό και αυτο  σε αναζητήσεις συνταγών.....

ας  προτοτυπησουμε...!!! :kafes:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ant

ant

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης

Το kml μου μοιάζει πάρα πολύ σα το καπνικό του famous, αλλα δεν έχω εικόνα από το mlb. Είναι κανείς που να έχει εμπειρία και με τα 2 να τα περιγράψει???

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

θα μπορούσαμε επίσης σαν forum εαν βέβαια υπαρχει η δυνατότητα αυτη ,  στην φόρμα αναζήτησης οταν βαζουμε εκτος του κυρίου ονόματος της συνταγής να βαζουμε και ενα  απο τα υλικά μας δηλαδή  άρωμα και να μας βγάζει τις συνταγές που εχουν αναφερθεί με την συγκεκριμένη ουσια μέσα.... βολικό και αυτο  σε αναζητήσεις συνταγών.....

ας  προτοτυπησουμε...!!! :kafes:

Αν θέλεις άνοιξε καινούργιο θέμα

να το δει ο Ντέμης, ή θα του το μεταφέρω εγώ για να μας πει αν γίνεται. :)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   lenovo

lenovo

Member

• VF Members
  • 106 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήHeraclion
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:sxg + medusa
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:vaping - camping

Μακη ας μην επιβαρύνουμε με νεο θέμα την κοινότητα , αφου ηδη το αναφέραμε εδώ , εαν υπάρχει η δυνατοτητα απο πλευρά σου θα  το εκτιμούσα .....μακάρι να είναι εφικτο, θα λύσει τα χερια μας ως δυνατότητα στο φόρουμ μας!!

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

Νικόλα όλες οι συνταγές που έχω δει για το Famous (και δεν είναι πολλές) χρησιμοποιούν σαν βασικό καπνικό άρωμα το MLB και στις συνταγές για το Supreme όλες χρησιμοποιούν το KML.

Μήπως τα έχεις μπερδέψει;

@

Δημήτρη καλό είναι η κάθε συνταγή να αποτελεί διαφορετικό θέμα για να μπορεί εύκολα κάποιος να αναζητήσει αυτήν που θέλει.

Αν μπουν όλες σε ένα νήμα όταν θέλει κάποιος μία συγκεκριμένη θα ψάχνει όλες τις σελίδες του νήματος.

Μην βλέπεις τώρα που είμαστε μικρό φόρουμ. Αν αργότερα υπάρχουν πολλές συνταγές ο αναγνώστης θα ψάχνεται.

Όποιος ασχολείται με συνταγές με περισσότερα από 2 αρώματα και του έχουν βγει καλές για τα γούστα του, μπορεί να τις δημοσιεύει.

Υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται.

Έχεις δίκιο μακη, με την συνταγή του relax μπερδεύτηκα ( το famous δεν μου άρεσε για κάποιο λόγο ποτέ, ενώ αγαπάω τους ξηρούς καρπούς).στο famous βάζουν mlb που εχει τα ξηροκάρπια και τα μέλια...

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

μετά απο μινι συνάντηση  στο ατμιστικο μας στεκι στο ρεθυμνο και συζήτηση με τον @

, αποφάσισα να στείλω e-mail στους γαλλους για να μάθω ποια βαση να χρησιμοποιήσω...εδω η συνομιλία μας:

εγω--> hello
pour une meilleure performance, quelle Saveur Tabac dois-je utiliser pour diy Le Famous ? Quel est le bon? kml ou mlb?
merci beaucoup

γαλλοι-->

Hi Nikos,

Utilise le KML ;) et aime notre page facebook J

προφανώς @

και όποιος άλλος φτιάχνει αυτό το υγρό χρησιμοποιεί οποια καπνική βάση νομίζει οτι του ταιριάζει πιο πολύ στα γευστκά του δεδομένα

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Carnivorous Vulgaris

Carnivorous Vulgaris

Member

• VF Members
  • 85 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝότιο Μπανανιστάν
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:P80 - άει στικ 100 - siren2 - κυρ φόντας f2 - χάνταλης
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:η παγκόσμια ειρήνη και η αποστήθιση της διδασκαλίας του Al Bundy

γειά σου Νικόλα με τα γαλλικά σου.
Ήξερα ότι το ποιόν σου αποτελείται από εκπλεπτυσμένες δόσεις γαλλικών και πιάνου
αλλά τέτοιο επίπεδο?!;!!

Υποκλίνομαι.

Υ.Γ.
ρουφιάνα eliquidfrance

και μόνο που σε κοιτάει ο ατμοποιητής αρχίζει και μαυρίζει την αντίσταση του.

Επεξεργάσθηκε απο Carnivorous Vulgaris, 27 Σεπτέμβριος 2017 - 23:12.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Νικόλα μένω έκπληκτος. :twothumbs:

Μετά από αυτή αστραπιαία επικοινωνία σου με την Eliquid France στα Γαλλικά παρακαλώ (ελπίζω να μην ήταν Κινέζικα Γαλλικά, αλλά αν ήταν δεν θα καταλάβαιναν για να σου απαντήσουν), δεσμεύομαι να φτιάξω το επόμενο batch DIY famous με KML αντί για MLB και θα γράψω τα συμπεράσματά μου από την σύγκρισή τους.

Υ.Γ.  Κάνε και μία μετάφραση τί σου απάντησαν ακριβώς γιατί από Γαλλικά δεν.......

Κάτι γράφουν για facebook. Μήπως εκεί μπορούν άμα ρωτήσεις να σου δώσουν την συνταγή με τις δοσολογίες;

Μιας και το έχεις με το Γαλλικό μπες στο FB και ρώτα τους. Ε, καλέ μου φίλε Νικόλα; :giggle:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Carnivorous Vulgaris

Carnivorous Vulgaris

Member

• VF Members
  • 85 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝότιο Μπανανιστάν
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:P80 - άει στικ 100 - siren2 - κυρ φόντας f2 - χάνταλης
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:η παγκόσμια ειρήνη και η αποστήθιση της διδασκαλίας του Al Bundy

Γαλλικά ξέρω εγώ! 3 χρόνια στο Γυμνάσιο όλο εννέα έπαιρνα.
3 τρίμηνα επί 3 χρόνια επί 9.....γκρα γκρα γκρα γκρα 81!!!

κάνε μας like στην σελίδα μας στο fb του γράφουν.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

ΑΑΑ, Είπα και γω μήπως του είπανε να ρωτήσει εκεί, να του δώσουν την συνταγή. :rolleyes:

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

χαχαχαχαχαχαχχαχαχα  εγώ πάντως τους απάντησα αι τους ζήτησα την δοσολογία και τα σωστά αρώματα , λέγοντας και ποια <<έχω>>, πιθανόν να μου πουν σάλτα και .....

Bonjour à tous

je voudrais construire de "FAMOUS". quel de saveurs je dois utiliser ainsi le liquide qui est bon

J'ai ces saveurs:
Tobacco KML
Tobacco Brown
Tobacco MLB
cookie
licorice
ry4
huzelnut
Il serait très utile de me dire les bons parfums et les doses idéales

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Hi Nikos,
Le moyen le plus simple de trouver exactement les pourcentages est le spectromètre de masse de gaz.
Je pense qu'il serait plus économique de les acheter prêts pour les 30 prochaines années.
Si vous avez d'autres questions, vous pouvez vous contacter à nouveau.
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

αχχαχαχαχαχααα @redortho   γιατρέ κάτι μου λέει οτι στην εργασία της γυναικάς σου ( αν θυμάμαι καλά τι δουλειά κάνει) μπορεί και να βρούμε κανένα φασματόμετρο....έστω και δανεικό να τους στείλουμε φώτο να πάθουν εγκεφαλικό!!!!!!!!!!!)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

Πάντως άψογοι οι Γάλλοι στην συνομιλία πολύ γρήγορες οι απαντήσεις τους...φυσικά δοσολογία δεν έδωσαν αλλά οκ...

djoyI36PTBaUA79DbnA0fQ.png

δλδ αυτα

:

1)

2)

3)

4)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Ωραία άρα στη νέα συνταγή για το famous το μόνο που αλλάζω είναι αντί για MLB να βάλω KML :cooking:

Mπράβο Νικόλα. :ok:

Για τα ποσοστά των αρωμάτων θα την βρούμε την άκρη με πειράματα.

Και μου έλεγε η μάνα μου που είχε τελειώσει το Ελληνογαλλικό κολλέγιο Καλαμαρί να μάθω γαλλικά, αλλά εγώ άλλα είχα στο μυαλό μου.

Που να ήξερα ότι στα 51 μου θα μου ήταν χρήσιμα. :mollie:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   akitos

akitos

Member

• VF Members
  • 41 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήθεσσαλονικη
Γνωρίζει κανεις αν το έτοιμο 30ml μπουκαλάκι του famous χωράει να γινει εκει μεσα 70ml υγρό;;
Εριξα μεσα 20ml nicotine booster vg και αλλα 10ml γλυκερινη και δεν νομιζω να χωράει άλλο, ηθελα να τιο βγάλω με εξαρα νικοτίνη

Επεξεργάσθηκε απο akitos, 11 Ιανουάριος 2018 - 15:38.

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη