Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Supreme ELF (by makis66 - συνταγή)

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Eδώ παραθέτω μία αγαπημένη μου συνταγή η οποία σε σχέση με τις άλλες συνταγές κλώνοSupreme είναι διαφορετική στο ότι η καρύδα είναι πολύ πιο διακριτική και έχει ενισχυθεί το καπνικό κομμάτι.

Ειδικά εδώ έγιναν πολλές δοκιμές για αρκετούς μήνες και στις σημειώσεις της συνταγής θα διαβάσετε και την μέθοδο ωρίμανσης κάθε αρώματος ξεχωριστά που χρησιμοποίησα την τελευταία φορά.

Ένα υγρό ξεκούραστο, καθόλου μπουχτιστικό που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα απόλυτα καπνικά.

SupremeELFsyntagi.jpg

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Θα δοκιμάσω να κρατήσω την καρύδα στο 2,7% που την έχω και να αυξήσω το KLM από 2,7% που το έχω σε 4% που λες. Θα πάει σύνολο αρωμάτων στο 10,7% αλλά δε νομίζω να έχω θέμα. Τώρα για το separate steeping σε σκέτα αρώματα (στην ουσία πρόκειται για καλύτερη διάλυση και όχι ενοποίηση και αλληλεπίδραση αρωμάτων) δεν ξέρω αν έχει ιδιαίτερη διαφορά από μία πολύ καλή μίξη και steeping για 1 μήνα. Μπορεί να κάνω και τα δύο για να έχω προσωπική άποψη.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Γι αυτό Δημήτρη διαλύω τα αρώματα πρώτα σε PG ξεχωριστά με steeping 10 ημερών και μετά τα βάζω όλα μαζί για άλλες 20 ημέρες για να ομογενοποιηθούν όλα μαζί με τακτική ανάδευση.

Θέλω να το δοκιμάσω αυτό και σε άλλες γεύσεις, γιατί μέχρι στιγμής το δοκίμασα μόνο στο supreme.

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αν δεν κατάλαβα λάθος σε κάποιο άρθρο του Kostas44 με το separate steeping αναφερόταν σε αληλεπίδραση ομάδων αρωμάτων και στη συνέχεια όλων μεταξύ τους. Δηλαδή αν σπάσει μια συνταγή με 5 αρώματα ως εξής: 1) Μ1=Α1+Α2+1/3 βάσης steeping Η1 ημέρες, 2) Μ2=Α3+Α4+1/3 βάσης steeping H2 ημέρες και 3) Τελικό=Μ1+Μ2+Α5+1/3 βάσης steeping H3 ημέρες θα είναι διαφορετική αν τα Α1,2,3,4,5 μπουν σε άλλο διάλυμα από τα Μ1,2,3. Υπερβολές; Ίσως, αλλά κουβέντα να γίνεται  :P

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Δημήτρη δεν το έχω ψάξει τόσο βαθιά όσο ο Κώστας44 και η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να μπλέξω σε πολύπλοκες διαδικασίες.

Αυτό που κάνω εγώ είναι πολύ πιο απλό και νομίζω ότι αποδίδει ένα κλικ περισσότερο από το να τα ανακάτευα όλα μαζί μονομιάς.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.781 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Αν έχετε καμιά ιδέα. Έκανα μερικά μπουκάλια one-shot (μόνο τ' αρώματα - είναι αντίστοιχο του mix-shot) που πρόκειται να διαλυθούν σε βάση ανάλογα με το ποσοστό της αρχικής συνταγής. Αυτό που δεν βρίσκω είναι οι πιθανοί χρόνοι steeping. Αυτό που σκέφτομαι είναι να τ' αφήσω όσο προβλέπεται για το κανονικό υγρό και αφού διαλύσω μια μικρή ποσότητα σε βάση να την αφήσω 2, 5, 7, 10 ημέρες. Άποψη;

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.336 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Δημήτρη εδώ προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω και όποιος άλλος μπορεί θα σου δώσει την προσωπική του άποψη.

Κάνε το όπως γράφεις, πιστεύω είναι καλή ιδέα. :)

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη