Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Αντιστάσεων κόντρα....

spaced coil vs non spaced coil

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
29 απαντήσεις στο θέμα

Δημοσκόπηση: spaced coil vs non spaced coil (17 μέλος(η) έχουν ψηφίσει )

ποιό set up προτιμάτε στον ατμοποιητή σας?

1. spaced coil (16 ψήφοι [94.12%] - Προβολή )

Ποσοστό της ψήφου: 94.12%

2. non spaced coil (1 ψήφοι [5.88%] - Προβολή )

Ποσοστό της ψήφου: 5.88%

Ψήφισε Οι Επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

πως σας αρέσει να στήνετε τον ατμοποιητή σας?

τι διαφορές βρήκατε με ίδια σύρματα και υγρά στον ίδιο ατμοποιητή?

ποιο στήσιμο σας έδωσε καλύτερη γεύση?

με ποιο είχατε λιγότερο σκασίματα?

με ποιο είχατε πιο θερμό ή πιο κρύο ατμό?

ρίξτε έναν ψήφο στην δημοσκόπηση(ακριβώς πάνω από αυτό το post ) και ένα σχόλιο (αν θέλετε) από κάτω !!

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.754 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Προτιμώ τα spaced γιατί καλύπτουν μεγαλύτερη επιφάνεια βαμβακιού και εισόδου αέρα. Η απόσταση μεταξύ των σπειρών (λιγότερο από 1 mm) αφήνει ελεύθερο βαμβάκι που παράγει ατμό και επιπλέον δεν ανεβάζει τη θερμοκρασία στον Θεό. Συνολικά βγάζει πολύ ατμό που δεν είναι καυτός (ειδικά με μακρυά καμπάνα). Κάποια σύρματα (πχ ζιρκόνιο και άλλα σκληρά) είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο να τυλιχτούν με σπείρες σε επαφή. Τέλος, η μόνωση που επιτυγχάνεται γίνεται με την παραγωγή οξειδίων στην πρώτη ερυθροπύρωση που αρχίζουμε και κολλάμε τις σπείρες και για κάποιους δεν είναι καλή ιδέα. Επειδή υπάρχει και η ερμηνεία του micro coil με βάση τη διάμετρο και πάλι δεν το προτιμώ γιατί έχει λίγο βαμβάκι και κατά συνέπεια λιγώτερο υγρό για παραγωγή ατμού. Εννοείται δεν μιλάω για σύρματα πολύ χαμηλής αντίστασης και αντιστάσεις κάτω των 0,3Ω. Τότε το micro πρακτικά είναι μονόδρομος ειδικά για κάποιους που ατμίζουν με νικέλια και 0,01Ω

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 24 Σεπτέμβριος 2017 - 09:04.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 225 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Έχοντας δοκιμάσει αντιστάσεις spaced και κολλημένες στους ίδιους ατμοποιητές έχω καταλήξει πλέον ότι μου αρέσουν περισσότερο οι spaced. Έχω την εντύπωση πως μου δουλεύουν ομαλότερα, με μάλλον λίγο δροσερότερο ατμό και χωρίς σκασίματα. Αισθητή διαφορά στη γεύση δεν βρήκα.

Να σημειώσω πως αναφέρομαι σε στησίματα με σύρμα Kanthal πάχους από 0,18 έως 0,40mm σε 2 και 2,5mm πυρήνες (ανάλογα τον ατμοποιητή).  

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

αλλαξε ο τίτλος της δημοσκόπησης σε spaced vs non spaced coil για να είναι πιο ξεκάθαρο στο τι εννοούμε,

προσωπικά κατά 99% στήνω με ανοιχτές σπείρες και οι λόγοι που το κάνω :

θεωρώ οτι έχει πιο καλή γεύση,

παίρνω σίγουρα πιο κρύο ατμό

δεν μου πολύ αρέσει η ιδέα να καίω το σύρμα ( άλλο ζέσταμα που κάναμε κάποτε για φεύγει η λαδίλα  άλλο πλήρη πυράκτωση)

σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος απο το ντουμάνι που βγάζουν οι ατμοποιητές μου

ναι κάποιες φορές τσιτσιρίζει αλλά δεν ξέρω αν θα τσιτσίριζε με κολλημένες σπείρες,

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.264 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Εδώ και 2,5 χρόνια στήνω τους ατμοποιητές μου μόνο με spaced coils κι αυτό γιατί παρατήρησα ότι όταν οι σπείρες είναι ενωμένες δεν μου προσφέρουν τίποτα καλύτερο αλλά αντιθέτως.

Στις ενωμένες σπείρες πρέπει να προσέχεις να μην έχουν hot spot, οπότε αναγκαστικά πρέπει να τις πυρώσεις για να διαπιστώσεις την καλή λειτουργία της αντίστασης.

Αυτό το αποφεύγεις με ανοιχτές σπείρες.

Από την άλλη νομίζω ότι η ατμοποίηση σε αντίσταση με μικρά κενά γίνεται από παντού, ενώ στην αντίσταση με ενωμένες σπείρες γίνεται από τα άκρα της.

Στις αντιστάσεις που φτιάχνω τα κενά που υπάρχουν ανάμεσα στις σπείρες φροντίζω να είναι όσο και το πάχος του σύρματος και ακριβώς ίσα μεταξύ τους.

Επίσης ο ατμός με το spaced coil στα ίδια watt είναι πιο ευχάριστος γιατί δεν είναι τόσο ζεστός πράγμα που προσωπικά δεν μου αρέσει.

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 451 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Και εγώ από την αρχή στους επισκευάσιμους με spaced μη γνωρίζοντας γιατί αλλά διαβαζωντας όλα τα προαναφερθέντα θα συνεχίσω έτσι.Η απορία μου είναι, γιατί ενώ υπάρχουν οφέλη ,αρκετοί ακόμα επιθυμούν να κολλάνε τις σπείρες
  • Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.264 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Kυριάκο πολλοί κολλάνε τις σπείρες όταν δουλεύουν "εξωτικά σύρματα" για να ανεβάζουν πολλά Watt και να βγάζουν ντουμάνια.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Πάρης
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Στις αρχές έφτιαχνα πηνία με κολλητές σπείρες, δε ξέρω γιατί αλλά έτσι μου είχε κολλήσει. Στη πορεία άρχιζα να δοκιμάζω τις λίγο ανοικτές κι έμεινα εκεί. Οι κλειστές κάνουν πιο αθόρυβο άτμισμα αλλά μέχρι εκεί, δε βλέπω κάποιο άλλο θετικό έναντι των ανοικτών. Επίσης δε μου αρέσει να πυρώνω τα σύρματα. Κλειστές κάνω μόνο σε dripper για γκάζια και σύντομες τζούρες. Πιστεύω ότι με το πύρωμα αλλοιώνεται και η σύσταση των συρμάτων. Έχω δει να φτιάχνουν πηνία με νικελοχρώμιο, ss κλπ ,κλειστές σπείρες και να τα πυρώνουν του θανατά, να γίνονται μαύρα. Απορώ γιατί το κάνουν. Τέτοια σύρματα είναι ήδη πεθαμένα από χέρι με πύρωση. Επίσης οι κλειστές και με πολλές σπείρες που διαβάζω πολύ κόσμο να κάνει, στη πράξη "τηγανίζουν" το υγρό στο εσωτερικό τους με ότι αυτό συνεπάγεται. Βέβαια περί ορέξεως....!!!
Ανοικτές, με μικρά κενά και ομοιόμορφες αποστάσεις πιστεύω ότι δίνουν το καλύτερο και ασφαλέστερο αποτέλεσμα.
  • Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.754 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Απλά για να μη μπερδευόμαστε. Όταν λέμε αντίσταση, εννοούμε αντιστάτη. Και ο αντιστάτης και το πηνίο εμφανίζουν αντίσταση, ωμική και επαγωγική αντίστοιχα. Το ιδανικό πηνίο που δεν έχει ωμικές απώλειες θεωρείται ότι έχει άεργη αντίσταση. Τα πηνία (με πυρήνα ή χωρίς) χρησιμοποιούνται σαν ηλεκτρομαγνήτες, φίλτρα σε εναλλασόμενο ρεύμα, κ.α. Στον αντιστάτη μας εφαρμόζεται ο νόμος του Ώμ, οι απώλειές του σε θερμότητα παράγουν θερμότητα και έχει καθιερωθεί το όνομα αντίσταση. Αυτά θυμάμαι απ' το Λύκειο και μπορεί σε κάποιο σημείο να κάνω λάθος.

:offtopic-telos (2):

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 24 Σεπτέμβριος 2017 - 09:35.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.156 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Στήνω μόνιμα με spaced coil.

Έτσι επιτυγχάνεται κατά τη γνώμη μου καλύτερη ατμοποίηση μιας και είναι μεγαλύτερο το εύρος της αντίστασης.

Υπάρχει ατμοποίηση και ενδιάμεσα στις σπείρες και όχι μόνο στις άκρες.

Επιτυγχάνεται πιο ομοιόμορφη κατανομή της θερμότητας και δεν "τηγανίζεται" το βαμβάκι στη μέση που αναπτύσσεται και η υψηλότερη θερμοκρασία.

Δεν υπάρχουν hot spot που θέλουν προσοχή σε αντιστάσεις χωρίς διάκενα.

Δεν χρειάζεται να πυρώνουμε το σύρμα για να αποφύγουμε τα hot spot με πιθανό αποτέλεσμα την αλλαγή της σύστασής του και ίσως αυξημένη επικινδυνότητα για την υγεία μας.

Χαμηλότερη θερμοκρασία ατμού.   

Καλύτερη γεύση γιατί ο ατμός παράγεται σε μεγαλύτερο εύρος και ανάμεσα στις σπείρες.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Panick

Panick

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια

Στήνω με spaced γιατί έτσι έμαθα από την αρχή... και τελικά χαίρομαι για την επιλογή, για τους λόγους που αναφέρετε παραπάνω οι πιο έμπειροι. B)

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   lenovo

lenovo

Member

• VF Members
  • 106 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήHeraclion
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:sxg + medusa
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:vaping - camping

αραιωμένες τις σπείρες για μεγαλύτερη επιφάνεια βαμβακιού. ικανοποιημενος μεχρι τώρα απο αυτο τον τρόπο παρα απο τις όσο το δυνατόν γίνεται κλειστές σπείρες,που και αυτες έχουν ενα κενό που δεν ειναι φανερό με γυμνό μάτι. 

καταφέρνω να εχω οχι τοσο θερμό ατμο , λιγότερη ενέργεια για να διαπεράσει το σύρμα και καλύτερη γεύση 

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   ant

ant

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης

Σε γεύση, ένταση ή θερμοκρασία δεν καταλαβαίνω διαφορά είτε κολλητά είτε αραιωμένα... Έχοντας κατα νου ότι θέλω ο αέρας να χτυπάει σύρμα και όχι σκέτο βαμβάκι, όταν θέλω να βάλω πολύ σύρμα (ντουμάνια) κάνω κολλητές σπείρες, ενώ αν θέλω πιο χαλαρό στήσιμο κάνω αραιωμένες σπείρες. Ο μόνος λόγος που θα προτιμήσω κολλητές σπείρες, ενώ δεν μου το καθορίζει ο αέρας, είναι αν θέλω το στήσιμο να βαμβακωθεί πολλές φορές.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.754 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Δεν ξέρω αν έχει δοκιμάσει κάποιος βαμβάκωμα γύρω-γύρω σε οριζόντια αντίσταση (ψιλομλμ μου φαίνεται, αλλά τώρα μου ήρθε από το ποστ του ant για πολλές φορές βαμβάκωμα)

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

δεν καταλαβα τι εννοεις ντοκτορ!

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 451 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Αυτό που έχω δοκιμάσει όταν έχω όρεξη για μανούρα είναι η κάθετη. Βέβαια σπανίως έχω καλά αποτελέσματα.Συνηθως υπέρ τροφοδοσίες
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.754 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Βαμβάκι γύρω απ' την αντίσταση με κενό το εσωτερικό και παραγωγή ατμού απ' όλη την επιφάνεια του βαμβακιού αφού δεν μεσολαβούν εξωτερικά σπείρες. Χρησιμοποιείται συνήθως σε κάθετες επισκευάσιμες κεφαλές αλλά εκεί το εξωτερικό τμήμα του βαμβακιού ακουμπάει στο περίβλημα της κεφαλής και ο ατμός βγαίνει από το κέντρο σαν καμινάδα. Αλλά είπα ψιλομλκία είναι, μην ασχολείστε  :P

• Μου αρέσει (+) x 1
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 225 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Please Login or Register to see this Hidden Content

Please Login or Register to see this Hidden Content

110,89K   13 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.754 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Ά γειά σου! Σε οριζόντιο όμως;

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Πάρης
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Αν εννοείς για συμβατικό στήσιμο σε οριζόντια διάταξη και στη συνέχεια να τυλίξουμε και την εξωτερική επιφάνεια με βαμβακι, νομίζω ότι θα είναι σα κρέας σε λαδόκολλα Κάπου, σε κάποιο νήμα του δίπλα φόρουμ είχα διαβάσει κάποιον να το κάνει και να το προτείνει. Το ότι θα βγάλει ατμό, θα βγάλει. Το θέμα είναι το πώς θα τον βγάλει. Οι καλυμμένες σπείρες θα τηγανίζουν τον ατμό που θα πνίγεται αφού δε θα έχει τρόπο διαφυγής κι ο οποίος με τη σειρά του θα ζεσταίνει σταδιακά το εξωτερικό βαμβάκι μέχρι να ατμοποιηθεί το υγρό που έχει πάνω του. Το αποτέλεσμα, ειλικρινά δε θέλω να το δοκιμάσω.
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη