Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Vapexpo Paris 2017

Vapexpo

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Σήμερα τελειώνει η Vapexpo στο Παρίσι.

Λίγα στοιχεία

Οι εκθέτες: 

Please Login or Register to see this Hidden Content

Δεν βλέπω πουθενα τον ESG οπότε οι φωτογραφίες που ανέβασα στο νήμα του Skyline από πού είναι;

Ο χώρος: 

Και μιά περιήγηση:

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Μετακίνησα το θέμα στη "Γενική συζήτηση για το άτμισμα"

Πολύ ωραίο event. Θα ήθελα κάποτε να γίνει κάτι αντίστοιχο και στην Ελλάδα.

Με τόσους περιορισμούς όμως που προσπαθούν να βάλουν πανευρωπαϊκά βλέπω να γίνεται το άτμισμα σαν την ποτοαπαγόρευση. :hahaha:  

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Δυστυχώς είμαστε πολύ μικρή αγορά (και σε όχι τόσο καλή κατάσταση επί του παρόντος) για κάτι τέτοιο. Αν μεγαλώσει όμως του χρόνου η φετινή έκθεση που έγινε στην Ελλάδα, θα είναι ενδιαφέρουσα.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις

Το θέμα δεν είναι μόνο να μεγαλώσει, αλλά και να ανοίξει για το κοινό και όχι μόνο για επαγγελματίες και οι υπόλοιποι να ψάχνουν πρόσκληση για να μπουν.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Το θεμα ειναι οτι οι εμποροι Η.Τ. στην Ελλαδα δεν το βλεπουν "ζεστα" το θεμα......το θεωρουν ασκοπα εξοδα οι περισσοτεροι.

Μην γελιεστε οτι ειμαστε μικρη αγορα......μια χαρα τα ακουμπαει ο κοσμος τα φραγκα

Δειτε τι εγινε στην εκθεση "εμπορων" που εγινε στην Αθηνα.....ποσοι πηγαν?....πολυ -πολυ λιγοι

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις

Θα συμφωνήσω με το @Μακη ότι δεν είναι θέμα μικρής αγοράς.

Η διείσδυση του Η/Τ στην Ελληνική αγορά είναι υψηλή σε σχέση με τον πληθυσμό της.

Το θέμα είναι ότι και τα "μαγαζιά" δεν έχουν κοινή γραμμή και δημιουργούνται προβλήματα, με αποτέλεσμα την λάθος αντιμετώπιση τέτοιων events.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Ρητορική ερώτηση: ποιοί Έλληνες κατασκευαστές (εξοπλισμού και υγρών) πήραν μέρος; Τα μαγαζιά των 20τμ τί να διαφημίσουν; Αν δεν υπάρξει υποστήριξη από τους «μεγάλους» οι «μικροί» τί να κάνουν; Τί ενημέρωση να γίνει για νέα προϊόντα; Συμφωνώ ότι δεν είναι θέμα (μόνο) μικρής αγοράς, αλλά και νοοτροπίας...
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Από την έκθεση του Παρισιού εντύπωση μου έκανε στο βιντεάκι του DJLsb Vapes στο 25.50' που δείχνει ένα νέο τύπο σύρματος της εταιρείας WΙRE κούφιο στο εσωτερικό του.

Σίγουρα αυτό αποτελεί κάτι καινούργιο και θα ήθελα να δω κάποιο review για το συγκεκριμένο σύρμα, όπως από τί υλικό είναι, σε τί διαστάσεις βγαίνει και τί καλύτερο μπορεί να προσφέρει σε σύγκριση με τα σύρματα που χρησιμοποιούμε.

Υποτίθεται ότι θα θερμαίνεται πιο άμεσα αλλά και θα κρυώνει πιο γρήγορα.

Είδωμεν.....

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Από την έκθεση του Παρισιού εντύπωση μου έκανε στο βιντεάκι του DJLsb Vapes στο 25.50' που δείχνει ένα νέο τύπο σύρματος της εταιρείας WRE κούφιο στο εσωτερικό του.

Σίγουρα αυτό αποτελεί κάτι καινούργιο και θα ήθελα να δω κάποιο review για το συγκεκριμένο σύρμα, όπως από τί υλικό είναι, σε τί διαστάσεις βγαίνει και τί καλύτερο μπορεί να προσφέρει σε σύγκριση με τα σύρματα που χρησιμοποιούμε.

Υποτίθεται ότι θα θερμαίνεται πιο άμεσα αλλά και θα κρυώνει πιο γρήγορα.

Είδωμεν.....

Υπαρχει και στην ελληνικη αγορα το συρμα, το εχει το esmoke-guru

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Το γράφω στην παρουσίαση του Phenomenon Lite. Λέγεται INO WIRE, είναι Γαλλικό, κυκλοφοράει σε 5μετρο και διαστάσεις 0,81, 0,64, 0,51, 0,40 και 0,32 (20-28 AWG).

89,17K   3 Αριθμός λήψεων

Είναι απλά τυλιγμένο χωρίς καρούλι και κοστίζει 9,5 €.

Έχει λίγο μεγαλύτερη αντίσταση (σε 2,5mm πυρήνα για 0,36mm σύρμα αφαιρέστε 1 σπείρα περίπου).

Επί του παρόντος βλέπω διαφορά και στην ταχύτητα θέρμανσης και ψύξης (μπορεί να θέλει λίγο preheat).

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 28 Σεπτέμβριος 2017 - 07:26.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Εκτιμηση μου, δεν το βλεπω να επικρατει (μου θυμίζει την περιπτωση ribbon) 

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Ξέχασα να γράψω ότι είναι ss. Τώρα όσον αφορά το αν θα πουλήσει (για να επικρατήσει με τέτοια τιμή δε το συζητάω καν) εξαρτάται από αν δίνει κάτι σημαντικά καλύτερο από το απλό ss. Δε νομίζω να έχει καμιά φοβερή διαφορά εκτός από την καλή του ποιότητα (που υπάρχουν κι άλλα σε απλό ss). Στην Ελλάδα παίζει πολύ το «ταπεινό» Kanthal. Διάφορα «εξωτικά» σύρματα (πχ ζιρκόνιο) δεν πούλησαν γιατί δεν είχαν κάτι σημαντικό να προσφέρουν. Θα δείξει...
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις

@

Στη φωτογραφία που έχεις παραθέσει φαίνεται σαν σύρμα 304 L.

Το συγκεκριμένο σύρμα είναι λιγότερο "καθαρό" από το 316L.

Η τιμή του όμως ξεφεύγει αρκετά και κατά τη γνώμη μου χωρίς λόγο.

Γευστικά αποδίδει κάτι διαφορετικό από το κλασσικό 316L ;

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Πιάστηκα αδιάβαστος........... :hahaha:

Εύγε Παναγιώτη και Δημήτρη για την ενημέρωση. :respect: :thnx: 

Αυτό είναι το φόρουμ, διαμοιρασμός γνώσεων. :yes:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Οπτικά δεν υπάρχει καμία διαφορά (μπορούν να φινιριστούν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Η διαφορά τους είναι στις αναλογίες των μετάλλων του κράματος με το 316L να περιέχει λιγότερο άνθρακα και επίσης μολυβδένιο που δεν έχει το 304L. Το 316L είναι πιό ανθεκτικό στην διάβρωση από διάφορα χημικά και γιαυτό έχει επικρατήσει στην φαρμακευτική βιομηχανία και τις ιατρικές εφαρμογές (εργαλεία, εμφυτεύματα). Στο θέμα των ατμοποιητών και του σύρματος δεν έχω διαβάσει για κάποια ουσιώδη διαφορά. Με αυτή τη λογική δεν αποτελεί για μένα κριτήριο επιλογής το 304L ή 316L.
  • Μου αρέσει (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη