Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Οδηγίες χρήσης dicodes no 6

dicodes; no 6; 6

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Όταν είχα πάρει τον no 6 είδα ότι το Αγγλικό manual ήταν πέρα από Αγγλικό και δύσχρηστο (για όσους ξέρουν Γερμανικά υποθέτω ότι ισχύει το ίδιο και για όσους ζορίζονται ακόμα χειρότερα). Έτσι, είχα αποφασίσει να το μεταφράσω στα Ελληνικά, πράγμα που έκανα, και το έστειλα στην FabVape. Με μία οθόνη που θυμίζει τα πρώτα κινητά και μενού που καλύπτει ένα smartphone, νομίζω ότι είχα βοηθήσει αρκετά και γιαυτό το ανεβάζω κι εδώ. Τα ηλεκτρονικά είναι ίδια με το DaniBox, οπότε οι οδηγίες είναι ίδιες.

Το διάστημα που είμασταν μαζί (είναι Γερμανία για επισκευή χρησιμοποιώντας την 2ετή εγγύηση του Γερμανού και όχι την 3μηνη του Κινέζου - αν και το CE υποχρεώνει 2ετή) και μέχρι να αρχίσει να έχει άποψη για τη λειτουργία σε TC mode ήταν αστέρι (και μετά ήταν αλλά μόνο σε Power mode). Βαρειά ατσάλινη κατασκευή με ανατομικό πιάσιμο (δυστυχώς μόνο για δεξιόχειρες - το Dani Box μάλλον θα βολεύει περισσότερο) με μπαταρία 26650 και καλή διαχείριση ενέργειας. Για όσους θέλουν mod που να δίνει ισχύ 80W+ ας κοιτάξουν κάπου αλλού αφού κατά δήλωση της dicodes (όπως και της Provari) δεν υποστηρίζουν την υψηλή ισχύ ως ασφαλή (η Provari το είχε επεκτείνει και στο TC, αλλά τέτοια έκανε κι έκλεισε).

Δοκιμές σε mod δεν μπορώ να κάνω, αφού χρειάζεται εξοπλισμός, αλλά αν σκόπευα να πάρω ένα δεύτερο ακριβό mod η επιλογή μου θα ήταν ένα ξύλινο μηχανικό (ποτέ δεν είναι αργά).

Please Login or Register to see this Hidden Content

1,71MB   43 Αριθμός λήψεων

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 27 Σεπτέμβριος 2017 - 18:36.

• Μου αρέσει (+) x 8

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Ευχαριστούμε Doc, :)

σού άλλαξα λίγο τον τίτλο να είναι κατανοητός

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ΜERIXAS

ΜERIXAS

Newbie

• Members
  • 4 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντωνης
  • ΠεριοχήΑθηνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyline, Hussar,Armed , Dicodes no6, therion 75 ,Sxmini gclass....
Ευχαριστούμε για τις οδηγίες χρήσεως στα ελληνικά!!!
Για μένα ειναι απο τα καλυτερα μοντ και απο θεμα ποιοτητας κατασκευης αλλα και πλακετας!
Βέβαια δεν απευθύνεται σε χρηστες που αναζητουν τα πολλα βατ!
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 175 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Ευγε Doc τωρα το ειδα.μπραβο σου πολυ καλη δουλεια και πρεπει πιστευω να την τσεκαρουν ολοι οι χρηστες της συγκεκριμενης συσκευης :urock:

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Τώρα που κοίταζα την αρχική δημοσίευση βρήκα ένα λάθος. Η κατασκευή όντως είναι βαρέως τύπου (και βαριά) αλλά το υλικό κατασκευής είναι ανοξείδωτο ατσάλι η κορυφή και η βάση (τα άβαφα) και ανοδιωμένο αλουμίνιο το ενδιάμεσο.

Βρέθηκε και η λύση στο πρόβλημα με την "παλαβή" λειτουργία. Όταν φόραγε την 26650 της Keepower, όλα καλά. Μόλις έμπαινε η μία από τις τρεις MNKE (τις πορτοκαλί) με το που έπεφτε λίγο η τάση (3,9V) άρχιζε να χάνει στο TC και να μην κρατάει την ρύθμιση της θερμοκρασίας αναφοράς, ενώ οι άλλες δύο ήταν παιγμένες εξαρχής στο TC και στα 3,8V βγάζαν ότι να 'ναι και στα W. Πήρα την μία και μοναδική Keepower που είχε ο Ισμόκος Γκουρούδης (αμάν ρε Βασίλη, τα 2/3 του μαγαζιού είναι εκτός αποθέματος και κάποια είναι αμφίβολο αν θα ξανακυκλοφορήσουν - για το Pantheon του GProv λέω) και επί του παρόντος όλα καλά  :yahoo:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Για να μην δουλεύει σωστά σε TC όταν πέφτει η τάση της μπαταρίας στα 3,9 Volt σημαίνει ότι επειδή σε λειτουργία TC η πλακέτα αυξομειώνει την τάση για να κρατάει σταθερή την θερμοκρασία εκεί που το έχεις προγραμματίσει, η μπαταρία με την τάση που έχει δεν δύναται να ακολουθήσει σ' αυτή την ζήτηση, μάλλον όταν η πλακέτα ζητάει πολλά Volt (και κατ' επέκταση Watt).

Το παραπάνω ισχύει φυσικά αν η πλακέτα του μοντακίου είναι σε άριστη λειτουργική κατάσταση.

Αυτή την εξήγηση μπορώ να δώσω.

Θα μπορούσες Δημήτρη να δοκιμάσεις το μοντ στα όριά του (πολλά Watt) σε power mode με ένα χοντρό σύρμα που να έχει μικρή αντίσταση, για να δεις αν κάνει τα ίδια παλαβά με τις "ύποπτες" μπαταρίες, αλλά και με την καινούργια Keepower.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Μάκη ευχαριστώ για την μίνι ανάλυση! Αυτό που κοιτάξαμε χθες στο Γκουρουδομάγαζο  (Βασίλης) ήταν οι μπαταρίες και όντως οι ΜΝΚΕ ήταν πεθαμένες (σχεδόν εξαρχής) με αποτέλεσμα στην μία που ήταν καλύτερη να αντέχει λίγο παραπάνω και να πέφτει απότομα ενώ στις άλλες δύο ενώ η ονομαστική τάση ήταν αρχικά σωστή, η καμπύλη εκφόρτισης ήταν τελείως λάθος και η πλακέτα με λάθος δεδομένα εισόδου έβγαζε λάθος αποτελέσματα εξόδου που δεν ήταν σταθερά. Επί του παρόντος η δεύτερη Keepower δουλεύει σωστά σαν την πρώτη και οι τρεις ΜΝΚΕ πάνε για ανακύκλωση. Νεότερα στοιχεία θα ανεβάσω όταν πεισθώ ότι φταίγανε τελικά οι μπαταρίες.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Αυτό είναι καλό Δημήτρη αφού διαπιστώθηκε ότι το μοντάκι δεν φταίει. :ok:

Οι μπαταρίες αλλάζουν. ;)

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Πάντως μου την έχει σπάσει απίστευτα και τώρα ψάχνω ένα του GProv αλλά φαίνεται ότι ασχολείται με RDA bottom feed mods και όχι με RTA mods.

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Δες εδώ Δημήτρη για G-prov:

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Μάκη ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά τα G-prov είναι υγρά ενώ ο GProv (Γιώργος Προβατίδης - Θεσσαλονίκη!) κατασκευάζει χειροποίητα mods, βάσεις, κλπ από stab wood, ρητίνες και κάτι περίεργα πλαστικά. Πουλάει σε όλο τον κόσμο με λίστες αναμονής και προσωπική (συνήθως) συνεννόηση.

55,21K   4 Αριθμός λήψεων  

68,21K   4 Αριθμός λήψεων  

54,23K   4 Αριθμός λήψεων

39,51K   4 Αριθμός λήψεων  

39,81K   4 Αριθμός λήψεων  

65,45K   3 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Πω πω ομορφιές. :thumbup:

Είναι Σαλονικιός και δεν τον ήξερα; :WhatHeMeans:

OFFLINE   mfk

mfk

Member

• VF Members
  • 62 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:MARIOS KARSANIDIS
  • ΠεριοχήATHENS
Θα βγαλει συντομα νεο mod, οχι squonk, σε μικρες διαστασεις με dna 75. Προσφατα μιλησαμε για ενα mod που του ειχα στειλει για service και το εφερε η κουβεντα.

Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Το δουλεύει ήδη και είναι πολύ μικρό. Ενδεικτικά έχει ύψος 80mm και χωράει μία 18650, δλδ 15mm πιό ψηλός από την μπαταρία!!!

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 232 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Γνωρίζετε εάν το μενού για το dicodes είναι ίδιο και για το Dani mini ?

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Εν πολλοίς τα menu της dicodes είναι ίδια ή πολύ παραπλήσια. Αν σε βοηθάει, ανέβασα στα downloads το manual (δυστυχώς στ' Αγγλικά, δεν έχω χρόνο να το μεταφράσω).

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 232 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
@redorthoσε ευχαριστώ πολύ, σε μια αντιπαραβολή που έκανα διαπίστωσα ότι στο Dani mini στο μενού κάτω από coil temp υπάρχει το battery voltage w/drop που δεν έχει το dicodes.
Άρα η μετάφραση σου θα με βοηθήσει κατά 90%.
Και πάλι ευχαριστώ

Επεξεργάσθηκε απο Nikoss rocket, 06 Μάρτιος 2019 - 23:35.

• Μου αρέσει (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη