Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Καθαρισμός ατμοποιητη (επισκευάσιμοι και εργοστασιακοί).

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
47 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   PanCivi

PanCivi

Member

• VF Members
  • 11 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης
  • ΠεριοχήΚάπου στην Αθήνα βολοδέρνω.
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:doggy sxk,Berserker,kf5 sxk.
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Αραλίκι μετά μουσικής και βιβλίου.Αγαπημένο σπορ τριαθλο σε φαγητό,μπύρες και ρακί για τη χώνεψη.

Το ξεκινάω λόγω μιας συνομιλίας που είχα με έναν νέο ατμιστη (πριν καιρό) που έμεινε έκπληκτος όταν του ανέφερα οτι καθε Κυριακη λυνω και πλενω τους περισσοτερους  ατμοποιητες μου.Ειχε μείνει με την εντύπωση οτι το μόνο που χρειαζόταν να κάνει ήταν να αλλάζει μόνο την αντίσταση.

Αλήθεια εσείς πως καθαρίζετε τους δικούς σας(παλιούς και φρεσκοαγορασμενους) και πόσες φορές;

Εβδομάδα,μηνά διαλέγετε.

Προσωπικά τους παλιούς μια φορά την εβδομάδα ξέβγαλμα με χλιαρό νερό και τέλος του μηνά λύσιμο και μπανιάρισμα μέσα σε βραστό νερό(μισάωρο) τα μεταλλικά μέρη με ολίγο υγρό πιάτων και μετά αρκετα καλο ξέβγαλμα με χλιαρό νερό( μπελαλίδικο αλλά ποια το έχω συνηθίσει).

Τους φρεσκοαγορασμενους λύσιμο και τα μεταλλικά μερη σε βραστό νερό με corega για τρίωρο και μετά καλό ξέβγαλμα με χλιαρό νερό.

Τα οριγκακια μούλιασμα μόνο σε κρύο νερό και ξέβγαλμα.

Και ελεγα δεν θα ξεχασω κατι.Τα τζαμακια με κρυο νερο με ολιγο υγρο πιατων και καλο ξεβγαλμα. :blink:

Επεξεργάσθηκε απο Pan.Civitano, 28 Σεπτέμβριος 2017 - 21:23.

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Εγώ έχω πάρει μηχάνημα υπερήχων και βγάζοντας τα ρινγκακια και το τανκ κάθε εβδομάδα τους κάνω καινούργιους
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.292 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Όπως και συ Παναγιώτη κάνω διαφορετική διαδικασία για καινούργιους ατμοποιητές οι οποίοι λόγω της επεξεργασίας τους στα μηχανήματα των εργοστασίων τις περισσότερες φορές έχουν μυρωδιές μηχανόλαδων.

Στους εν χρήση ατμοποιητές είναι πιο απλά τα πράγματα.

Καινούργιοι ατμοποιητές:

Λύσιμο μέχρι την τελευταία βίδα και ορινγκ.

Τα μεταλλικά μέρη βράσιμο σε σαπουνόνερο (με υγρό πιάτων) για μισή ώρα.

Ξέβγαλμα και βράσιμο με καθαρό νερό κανένα δεκάλεπτο.

Όλα τα κομμάτια μαζί (και τα πλαστικά, ορινγκς, τζαμάκια κλπ) σε σαπουνόνερο με χλιαρό νερό στο μπανάκι υπερήχων για 9 λεπτά

Μετά ξέβγαλμα κάτω από τη βρύση και ξανά στο μπανάκι υπερήχων για 3 λεπτά με καθαρό νερό..

Στύψιμο, άπλωμα και στέγνωμα.

Εν χρήση ατμοποιητές:

Κάθε δεύτερο στήσιμο ή κάθε φορά που αλλάζω υγρό απαραίτητα λύσιμο και ακολουθώ την ίδια διαδικασία εκτός από το βράσιμο.

Δηλαδή στο μπανάκι υπερήχων για 9 λεπτά με χλιαρό σαπουνόνερο και μετά ξέβγαλμα κάτω από τη βρύση και ξανά στο μπανάκι υπερήχων για 3 λεπτά με καθαρό νερό.

Στύψιμο, άπλωμα και στέγνωμα.

Προσοχή να μην χαθεί κανένα βιδάκι ή κάποιο μικροσκοπικό εξάρτημα στο ξέβγαλμακαι ψάχνετε όπως εγώ στο σιφώνι του νιπτήρα. :wallbash:

Πάντα όταν ξεβγάζω κάτω από την βρύση, έχω τα κομμάτια μέσα σε λεπτό μεταλλικό σουρωτήρι. :yes:

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.177 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

θα αναφέρω τι κάνω όταν παραλαμβάνω ένα ατμοποιητή και πριν τον ατμίσω για πρώτη φορά.

Βάζω σε ένα μπολ  ζεστό νερό, ξύδι και απορρυπαντικό πιάτων, ειδικά το ξύδι να είναι αρκετό.

Αφού αναδεύσω το μείγμα να αφρίσει λίγο βάζω μέσα όλα τα μέρη του ατμοποιητή.

Τα ανακατεύω για λίγο μέσα στο μείγμα και τα αφήνω για περίπου 1 ημέρα.

Μετά το πέρας του μπάνιου τα ξεπλένω όλα καλά με μπόλικο νερό και τα βάζω σε ένα μπολ με ζεστό καθαρό νερό.

Τα αφήνω εκεί για περίπου 1 ώρα.

Το επόμενο βήμα είναι το στέγνωμα.

Τοποθετώ όλα τα πλυμένα κομμάτια πάνω σε χαρτί κουζίνας και τα αφήνω να στεγνώσουν μόνα τους.

Συνήθως όταν τα αφήνουμε να στεγνώσουν, αρκετά από τα orings έχουν παραμορφωθεί, αλλά δεν πρέπει να μας προβληματίζει γιατί όταν στεγνώσουν επανέρχονται στο αρχικό τους σχήμα.

Μου έχει τύχει η διαδικασία στεγνώματος και επαναφοράς των orings να διαρκέσει και 2-3 ώρες.

Η παραμόρφωση των orings μου έχει συμβεί μόνο σε κλώνους και γι αυτό προσπαθώ όταν μπορώ να αλλάζω τα orings με τα γνήσια.

Αυτό κάνω και μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ δυσάρεστες εκπλήξεις με μυρωδιές και μηχανόλαδα.

Επίσης με αυτόν τον τρόπο ανακάλυψα και σκουριά σε κάποιους ατμοποιητές που και καλά ήταν SS.

Συνήθως ξεκινάω το αρκετά χρονοβόρο πρώτο μπάνιο νωρίς το μεσημέρι έτσι ώστε την επόμενη μέρα το βράδυ να έχουν τελειώσει όλα τα στάδια και να μπορώ να στήσω και να ατμίσω.

Δεν λέω ότι είναι η καλύτερη μέθοδος αλλά σε μένα τουλάχιστον δουλεύει.

Όσο αφορά το τακτικό πλύσιμο των ατμοποιητών, τους πλένω περίπου 1 φορά την εβδομάδα με ζεστό νερό ,υγρό πιάτων και ξύδι.

Αφήνω τους ατμοποιητές κανένα μισάωρο και ξεπλένω με άφθονο νερό.

Ο λόγος που πλένω με υγρό πιάτων και ξύδι είναι ότι πέρα από το καθάρισμα απομακρύνεται σε μεγάλο βαθμό και η μυρωδιά του προηγούμενου υγρού.

Κατόπιν τους αφήνω για όσο χρειαστεί να στεγνώσουν.

Επειδή έχω μόνιμα στημένους 4 ατμοποιητές δεν κινδυνεύω να ξεμείνω γιατί τους πλένω κυκλικά και συνήθως το Σαββατοκύριακο.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Εγω χρησιμοποιω ταμπλετες corega και βγαινουν ολοι πεντακαθαροι

Επεξεργάσθηκε απο Διηνεκης, 29 Σεπτέμβριος 2017 - 05:25.

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Τους νέους κάνω κομμάτια και όλα τα μεταλλικά κομμάτια μπαίνουν σε βραστό νερό με ξίδι και σόδα για περίπου 2 ώρες.

Πλαστικά, γυάλινα και oring στο χέρι με απορρυπαντικό, και μετά όλα μαζί στο μπανάκι υπερήχων.

Σε εβδομαδιαία βάση πλένονται όλοι οι άτμο στους υπερήχους, 

αν χρειαστεί κάποιο έκτακτο στήσιμο με το ίδιο υγρό απλώς ξέπλυμα με νερό.

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.756 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αν αφήνετε τα εξαρτήματα να στεγνώσουν μόνα τους ή με πιστολάκι, θα συνιστούσα είτε το τελευταίο ξέπλυμα ή το υγρό στο μπανάκι υπέρηχων να γίνεται με wfi (υπάρχει σε μπουκαλια λίτρου από φαρμακεία - δεν είναι ακριβό) ή σε απιονισμένο νερό (ακόμα φθηνότερο) για να μην μαζεύονται άλατα.

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

θα αναφέρω τι κάνω όταν παραλαμβάνω ένα ατμοποιητή και πριν τον ατμίσω για πρώτη φορά.

ωχ πάλι θα μας πει για τον εμποτισμό με ξύδι...  έχω την υποψία ότι έχει μετοχές στην

Please Login or Register to see this Hidden Content

δεν έχει σημασία τι έκανα μέχρι πρότινος ...σε ατμοποιητή που είχε τα θεματάκια  του, ακολούθησα την οδό του φίλου @

και έστρωσε.... από τότε πλέον μόνο αυτή ακολουθώ σε νέους ατμοποιητές...(καμιά φορά πετάω και λίγη μαγειρική σόδα για το τζέρτζελο ) :P :P

στους ήδη χρησιμοποιημένους, τους πλένω όταν αλλάζω υγρό ή όταν η μάκα από την αντίσταση έχει λερώσει τον ατμοποιητή, ( κάποια στιγμή πάντως θα πάρω μπανάκι υπερήχων

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.756 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Εκτός από την πρώτη φορά ή κάθε φορά που σκοπεύω ν' αλλαξω o-rings, τα πλένω χωρίς να τα βγάλω γιατί βάλε - βγάλε βαρειά την τρίτη φορά άρχιζαν να φθείρονται άσχετα με το πόσο προσεκτικά τα έβγαζα.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Πάρης
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Η αλήθεια είναι ότι μόνο μια φορά χρειάστηκε να βράσω ατμοποιητη λόγω μυρωδιάς. Καινούριοι και παλιοί στο μπανάκι υπερήχων, με τη διαφορά ότι στους νέους πέφτει ολικό λύσιμο και αρκετό ξύδι μαζί με το υγρό πιάτων. Εννοείται βέβαια ότι κάθε νέος θα πλυθεί μόνος του και με παραπάνω διαδικασία (απορρυπαντικό με ξύδι -> νερό με ξύδι για να φύγουν μυρωδιές απορυπαντικού -> σκέτο νερό). Πλένω στον υπέρηχο μια φορά τη βδομάδα να είμαστε όμορφοι και καθαροί
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.756 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Νερό + ξύδι + λάδι ατμοποιητή + βράσιμο, μόνο οι φακές λείπουν  :lol:  :lol:  :lol:

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 03 Οκτώβριος 2017 - 21:16.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.756 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Απορία που την έχω καιρό τώρα. Καλά το καθάρισμα και λίπανση για χρήση. Τί γίνεται όμως όταν θέλουμε να φυλάξουμε έναν ατμοποιητή; Μέχρι τώρα βάζω σε σπειράματα και o-rings ένα λεπτόρευστο άοσμο λιπαντικό και όταν είναι να τον ξαναχρησιμοποιήσω τον περνάω από διαδικασία πλυσίματος σαν να ήταν καινούργιος με λαδάκια. Άλλη ιδέα πιό καθαρή;

ΥΓ VG δεν χρησιμοποιώ γιατί γίνεται φοβερά παχύρευστη μετά από λίγο χρόνο και στη συνέχεια μπορεί και να σου κολλήσει τα o-rings. Φυσικά και το λιπαντικό κάθε 2-3 μήνες θέλει "ενίσχυση" με φρέσκο.

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Εγώ Δημήτρη @

βάζω αγνό παρθένο ελαιόλαδο Μυτιλήνης ή Χαλκιδικής (ότι υπάρχει στο σπίτι).

Έχω πάντα πάνω στο τραπέζι μου ένα μπουκαλάκι 10ml (από αυτά τα γυάλινα με σταγονομετρητή) με λαδάκι.

Μία σταγόνα για όλα τα ορινγκς - σπειρώματα είναι αρκετή.

Πίστεψέ με και μην γελάσεις κάνει την καλύτερη δουλειά, από όλα τα λιπαντικά που έχω δοκιμάσει.

Το λέει και ο σοφός λαός: "φάε λάδι κι έλα βράδυ" :mollie:

ΤΙΠ: Ποτέ δεν σφίγγουμε τα μέρη του ατμοποιητή κατά την αποθήκευση για μεγάλο χρονικό διάστημα για ευνόητους λόγους.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   miked69

miked69

Member

• VF Members
  • 39 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μιχάλης
  • ΠεριοχήΝΙΚΑΙΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Rose MTL, Kayfun V4, Avocado 24,IJOY Limitless Plus,Peerless RDA
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Poker-Σουβλάκια-Μπύρες

Είστε τρελλοί ρε σεις. Ούτε έμπολα να είχαν τέτοια διαδικασία. :lol:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.756 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Μάκη δεν σου μυρίζει μετά ή φεύγει εύκολα; Και μια που το είπες: ηλιέλαιο που δεν μυρίζει;

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Δημήτρη είναι τόσο μικρή η ποσότητα που 3 λεπτά στο μπανάκι υπερήχων με χλιαρό νεράκι και ο ατμοποιητής είναι έτοιμος για στήσιμο.

Όχι δεν μυρίζει καθόλου.

Με ηλιέλαιο, σπορέλαιο και αραβοσιτέλαιο δεν δοκίμασα γιατί δεν τα έχουμε σπίτι. :P

Χρησιμοποιούμε μόνο ελαιόλαδο. ;)

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Το καλυτερο για τα ορινγκς πιστευω ειναι η αγνη βαζελινη......μενει για πολυ καιρο και δεν εχει γευσεις-μυρωδιες....φυσικα μιλαμε για ελαχιστη ποσοτητα ...οχι να κανεις μπανιο τον ατμοποιητη... :D

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.756 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Έχω δοκιμάσει βαζελίνη. Αν την αφήσεις καιρό ξεραίνεται και φεύγει πολύ δύσκολα. Ιδανικά μπορείς να βάλεις λιπαντικό γραφίτη (είχα της 3Μ αλλά δεν το βρίσκω) που έναν χρόνο τον βγάζει χωρίς πρόβλημα.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   miked69

miked69

Member

• VF Members
  • 39 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μιχάλης
  • ΠεριοχήΝΙΚΑΙΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Rose MTL, Kayfun V4, Avocado 24,IJOY Limitless Plus,Peerless RDA
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Poker-Σουβλάκια-Μπύρες

Έχω δοκιμάσει βαζελίνη. Αν την αφήσεις καιρό ξεραίνεται και φεύγει πολύ δύσκολα. Ιδανικά μπορείς να βάλεις λιπαντικό γραφίτη (είχα της 3Μ αλλά δεν το βρίσκω) που έναν χρόνο τον βγάζει χωρίς πρόβλημα.

Σαν να ακούω την Κορίνα στα εγκλήματα. :D  :D

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.756 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Ποιά είναι η Κορίνα που ασχολείται με λιπαντικά;  :lol:  :lol:  :lol:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη