Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Gus Lord (Μηχανικό Τηλεσκοπικό Μοντ)

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Mια μικρή παρουσίαση για το πολυαγαπημένο μου μηχανικό μοντ το GUS Lord.

Please Login or Register to see this Hidden Content

79,41K   15 Αριθμός λήψεων

57,49K   13 Αριθμός λήψεων

Το τηλεσκοπικό μηχανικό του Έλληνα κατασκευαστή είναι απαράμιλλης ομορφιάς και ποιότητας.

Τέλεια σπειρώματα

Πανέμορφες χαράξεις.

Aσφάλεια κατά του βραχυκυκλώματος.

Το μόνο αρνητικό που του βρίσκω είναι ότι με 18650 δεν χωράει το Kick, πράγμα που προσωπικά εμένα δεν με απασχολεί γιατί το δουλεύω χωρίς Kick.

Προδιαγραφές:

διάμετρος σωλήνα 22,00 χιλιοστά
μήκος με 18350 68,00 χιλιοστά + Kick
μήκος με 18500 72,00 χιλιοστά + Kick
μήκος με 18650 87,00 χιλιοστά (δεν χωράει Kick)
υλικό SS χάλυβα 303
Σπειρώματα από διακόπτη / καπάκι 20,00 x 1,00 mm
510 Connector από SS / ορείχαλκο
Ο διακόπτης είναι ο V2 S / T bb με ρουλεμάν
Καπάκι SS / ορείχαλκο με ροή αέρα (airflow)
περιλαμβάνει επίσης:
ορειχάλκινο πόλο μεταβαλόμενο με εσωτερική ασφάλεια για μεγαλύτερη προστασία.
κεντρικό χάλκινο δακτύλιο για τους χρήστες με Kick

Η συμβίωση μαζί του είναι σκέτη απόλαυση.

Ο διακόπτης του είναι εντελώς αθόρυβος, μαλακός με μικρή διαδρομή και απαλή αίσθηση.

Σ' αυτό μάλλον συντελούν το ρουλεμάν και τα άριστα υλικά.

Οι απώλειες που έχει σε ρεύμα μετά από μέτρηση είναι πολύ μικρότερες από άλλα μηχανικά μοντ που έχω.

Από την μέχρι τώρα μικρή εμπειρία μου να σας πω ότι μου αρέσει πολύ με στησίματα με αντιστάσεις από 0,8 έως 1,2 Ohm και με Kick από 1,3 έως 2 Ohm (σύρμα  Kanthal A1 από 0,40mm και λεπτότερα έως 0,28mm με ιδανικό το 0,32mm

Παραθέτω και μερικές φωτό. Oι δύο πρώτες είναι με μπαταρία 18490 και η τελευταία με 18350:

348,74K   11 Αριθμός λήψεων

213,84K   11 Αριθμός λήψεων

140,63K   10 Αριθμός λήψεων

Update σε μετρήσεις του GUS Lord για απώλειες ρεύματος.

Mόλις τελείωσα με τις μετρήσεις στο GUS Lord μου που είχα στα χέρια μου και είπα να τις αναρτήσω μιας και χθες το βράδυ το είχα λύσει και καθαρίσει.

Οι μετρήσεις έγιναν με δύο πολύμετρα πρώτα στις μπαταρίες εκτός μοντ και μετά πάνω στο μοντ με ατμοποιητή που είχε αντίσταση 1,14 Ohm με σύρμα Kanthal A1

Μέτρηση 1η

Μπαταρία LG HE4 (δύο χρόνων) με 100 περίπου φορτίσεις - αποφορτίσεις.

Τάση 4,16 Volt

Mέτρηση στους πόλους του ατμοποιητή δίνοντας ρεύμα: 3,97 Volt

Απώλειες μόνο 0,19 Volt.

Μέτρηση 2η

Μπαταρία LG HG2 (ενός χρόνου) με 50 περίπου φορτίσεις - αποφορτίσεις.

Τάση 4,03 Volt

Mέτρηση στους πόλους του ατμοποιητή δίνοντας ρεύμα: 3,87 Volt

Απώλειες μόνο 0,16 Volt.

Μέτρηση 3η

Μπαταρία ΑW 18490 (6 μηνών) 40 περίπου φορτίσεις - αποφορτίσεις.

Τάση στα άκρα της 3,75 Volt

Mέτρηση στους πόλους του ατμοποιητή δίνοντας ρεύμα: 3,51 Volt

Απώλειες: 0,24 Volt.

Μέτρηση 4η

Μπαταρία ΑW 18350 (ενός χρόνου) 100 περίπου φορτίσεις - αποφορτίσεις.

Τάση στα άκρα της 4,14 Volt

Mέτρηση στους πόλους του ατμοποιητή δίνοντας ρεύμα: 3,85 Volt

Απώλειες:  0,29 Volt.

Μέτρηση 5η

Μπαταρία ΑW 18350 (ενός χρόνου) 100 περίπου φορτίσεις - αποφορτίσεις κι αυτή.

Τάση στα άκρα της 4,04 Volt

Mέτρηση στους πόλους του ατμοποιητή δίνοντας ρεύμα: 3,73 Volt

Απώλειες: 0,31 Volt.

Στις μετρήσεις που έγιναν με τις 18350 χρειάστηκε να προσθέσω δύο μικρά βιδωτά δαχτυλιδάκια - προεκτάσεις που βιδώνουν στο κάτω μέρος του πιν της πάνω πλάκας του μοντ που έχει και την ασφάλεια, για να "φθάσουν" οι κοντές 18350 να κάνουν επαφή.

Νομίζω ότι αυτά τα μπρούτζινα δακτυλιδάκια με το που μπήκαν δημιούργησαν και τις πρόσθετες απώλειες ρεύματος.

Σαν συμπέρασμα μπορώ να πω ότι έχω μείνει έκπληκτος με τις επιδόσεις του GUS Lord, μιας και παλαιότερα που το είχα μετρήσει είχα καταγράψει μεγαλύτερες απώλειες (γύρω στα 0,40 Volt).

Ίσως επειδή εχθές το είχα καθαρίσει επιμελώς;

Οι απώλειες ρεύματος από 0,16 έως 0,31 Volt που μέτρησα νομίζω είναι πολύ μικρές συγκριτικά με άλλα μηχανικά.

Νομίζω ότι όσο παλιώνει γίνεται και καλύτερο. Σαν τα παλιά καλά κρασιά κάτι... :yahoo:

• Μου αρέσει (+) x 7
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   tsoupis

tsoupis

Member

• VF Members
  • 15 Δημοσιεύσεις
Υπεροχο μοντ!!το κουμπι κλειδωνει?

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Ναι κλειδώνει.

Έχει ένα δαχτυλίδι (το ασημένιο στο κάτω μέρος) το οποίο ξεβιδώνοντάς το δεν επιτρέπει το κουμπί να πατηθεί.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Τέλειο (όπως όλα τα πράγματα που φτιάχονται με μεράκι και γνώση), αλλά δεν είμαι του μηχανικού mod και η τιμή του δεν είναι για μπιμπελό ;)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Δημήτρη δεν το έχω για μπιμπελό. :P

Το έχω σχεδόν πάντα μαζί μου γιατί όσο νάναι το μηχανικό είναι εγγύηση ότι πάντα θα δουλεύει (αν έχει μπαταρία φυσικά). ;)

Το ηλεκτρονικό μπορεί κάποια στιγμή να σου την κάνει την κουτσουκέλα. :rolleyes:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Σωστό κι αυτό, αλλά μίλαγα για μένα ότι δεν έχω συνηθίσει την ιδέα του μηχανικού mod.

• Χμμμμμ !!! x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Δημήτρη δεν είναι και τίποτα δύσκολο ή επικίνδυνο.

Το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι να μην έχεις βραχυκύκλωμα στο κύκλωμά σου.

Υπάρχουν βέβαια και μηχανικά με ασφάλεια όπως το παραπάνω (GUS Lord) που αν κάνει για κάποιο λόγο βραχυκύκλωμα καίγεται η ασφάλειά του και σταματάει την παροχή ρεύματος.

Φυσικά στα "φθηνά" μηχανικά από Κίνα μεριά δεν υπάρχουν αυτές οι ασφάλειες.

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Μη μου βάζεις ιδέες γιατί σήμερα (χθες) πήρα τον Phenomenon Lite και είπα για κανά μήνα να μη πάρω τίποτα
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Χα χα χα, Τον άλλο μήνα τότε. :P

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

10 μέρες είναι, θα περάσουν  :lol:  :lol:  :lol:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Παιδιά άκυρο! Δοκιμάζω τώρα ένα mech ενός φίλου που μου το έδωσε μπας και μπορώ να το επισκευάσω γιατί μετά από ένα πέσιμο από την μηχανή έγινε κwλος  :lol: Είναι ένα Nemesis (το mod, όχι η μηχανή*) με τις προεκτάσεις χαμένες, οπότε υπάρχει η δυνατότητα μόνο για 18350. Του κάρφωσα έναν σκυλάκο με Kanthal A1 0,32mm, 6 ανοικτές σπείρες σε πυρήνα 2,5mm 1,15Ω και ουάου! Αστέρι!! Άντε πάλι ψάξιμο για mech  :D Καμιά ιδέα από τους σχετικούς; (μόνο γνήσιους, κατά προτίμηση Ελληνικούς).

*Kawasaki Z750, νομίζω 2010

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   stavraetos

stavraetos

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις

φιλε μου απο αγγελια μεεκατσε ενα μοντ69 απο ατμομηχανη(φαρδος αμετρητο γιατι το σκοτωνε το παληκαρι)....τα ρευματα του αψογα...αλλα ανα 15 μερες θελει ενα καθαρισμα στα πιν ωστε να αποδιδει τα μεγιστα....

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Θα βάλω αγγελία σ' εφημερίδα: Ααρών αβάδιστα μηχανικό mod ψάχνω  :lol:  :lol:  :lol:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

κι εγω ντοκτορ, δεν είμαι πολύ φίλος τους, και κάνω σιγά σιγά τα πρώτα βηματάκια μου...βεβαία θα έπρεπε να πάω σε κουτί που είναι πιο εύκολα τα πράγματα, αλλά όχι , σωλήνα ήθελα...έτσι τσίμπησα από την άπω ανατολή ένα κλωνάρι stingrαy,φυσικά και την έκανα την βλακεία μου καθώς βάζοντας τον kfl+ πάνω και όντας ο πόλος πολύ μέσα, για καλή μου τύχη απλά  έκοψε η αντίσταση.....( πριν τον βάλω στο μηχανικό τον είχα σε ηλεκτρονικό και έπαιζε...),διαφορές εν καιρό, σίγουρα σε φουλ φορτισμένες μπαταρίες σε αντιστάσεις πάνω από το 1ωμ παίζει πιο δυνατά...τώρα για ομαλότητα κτλ ρεύματος μην με ρωτάς δεν έπιασα και πολλά παρόλο που το clone mod θεωρείτε από τα καλά σε ρεύματα...

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Νικόλα @

νομίζω τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα.

Όσο πιο χαμηλή είναι η αντίσταση τόσο περισσότερα Watt σου δίνει το μηχανικό.

Με 0,32mm Kanthal παίζει καλά με αντίσταση 0,9 με 1 Ohm

Με 0,40mm Kanthal παίζει καλά με αντίσταση 0,7 με 0,8 Ohm

Nόμος του Ohm:

I=V/R

Όπου Ι=Αmperes, V=Voltage, R=Resistance

Εδώ το steam engine που υπολογίζει εύκολα:

Επίσης για να υπολογίσουμε την ισχύ (Power=Watt):

P=V*V/R

Όπου P=Power, V=Voltage, R=Resistance

Αυτό το πολύ κατατοπιστικό βίντεο τα εξηγεί όλα πολύ απλά:

Eδώ φαίνεται ότι όσο μικρότερη είναι η αντίσταση τόσο περισσότερα Watt παίρνουμε:

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

• Μου αρέσει (+) x 7

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

@

δεν ξερω γιατι τα έγραψες τα πιο πάνω, εγω πιο πάνω είπα οτι μου φαινεται οτι σε αντιστάσεις του 1ωμ και πανω παίζει πιο δυνατά (από οτι το ηλεκτρονικό εννοείτε και με γεμάτες μπαταρίες πάντα)τώρα τι θεώρησες οτι εχω μπερδέψει δεν ξερό, αλλα επειδή έχω πιει και τα σχετικά μου και δεν πολύ καταλαβαίνω διαφώτισε με σε τι διαφωνείς με αυτο που λέω...( ασε που πάντα μιλάμε για αίσθηση...όποτε τελείως υποκειμενικό...)

• Χμμμμμ !!! x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

σίγουρα σε φουλ φορτισμένες μπαταρίες σε αντιστάσεις πάνω από το 1ωμ παίζει πιο δυνατά...

Νίκο @

όλα τα παραπάνω γράφτηκαν με αφορμή αυτό που έγραψες εσύ και το έχω από πάνω σε παράθεση.

Γράφεις ότι το μηχανικό με αντιστάσεις πάνω από 1 Ohm παίζει πιο δυνατά.

Τώρα το διευκρίνισες ότι εννοείς από το ηλεκτρονικό.

Αλλά και αυτό δεν είναι σωστό γιατί δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μηχανικού με ηλεκτρονικό.

Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.

Στο μόνο που μπορεί να μοιάσει λίγο το ηλεκτρονικό μοντ στο μηχανικό είναι η λειτουργία bypass (για όσα μοντάκια την διαθέτουν)

Αυτά που έγραψα είναι καλά για να τα διαβάζουν και οι νέοι στο χώρο των μηχανικών για να ξέρουν τί κάνουν. ;)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

ααα οκ, παρανόηση ( προσπαθούσα να βγάλω νόημα αλλά με ζόριζε το κρασί.... :wineviva:  :wineviva: ) , ε ναι για αυτό γράφω οτι μιλάμε για αίσθηση και υποκειμενικοτητα γιατί μεταξύ τους δεν μπορεί να υπάρξει αντικειμενικη σύγκριση ( στην δύναμη τουλάχιστον)..

τώρα όσο αφορά τον νόμο του ωμ, δεν ξέρω κατά πόσο είναι πλέον χρήσιμος...θα έλεγα οτι μόνο εγκυκλοπαιδικα πλέον αξίζει κάποιος να τον ξέρει,πλέον ατμιζουμε  σε watt και παίζουμε  την όποια αντίσταση με ένα και μοναδικό κριτήριο,όπου μας αρέσει και μόνο!(αυτά για το ηλεκτρονικό,) στο μηχανικό τώρα, που κάποτε λέγαμε να παίζει στο 0,8 με 1ωμ για να είναι ασφαλές, με τις αντιστάσεις που κυκλοφορούν στην πιάτσα αυτήν την εποχή πλέον ούτε εκεί μας ενδιαφέρει, απλά θέλεις ένα ηλεκτρονικό να δεις ότι δεν έχεις βραχυκύκλωμα ή έστω ένα tab, κουμπώνεις βάζεις μπαταριά ,πατάς και τέλος...πλέον οι αντιστάσεις που παίζουν τα μηχανικά είναι μέχρι ο,5ωμ,το ατμισμα έχει ξεπεράσει πλέον τον νόμο του ωμ,πιο πολυ μας ενδιαφέρουν πλέον οι μπαταρίες.

OFFLINE   stavraetos

stavraetos

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις

ο μακης πολυ πολυ πολυ σωστα τα εγραψε ....οι παραπανω οδηγοι δεν παλιωσαν δεν ξεπεραστηκαν βαση αυτων δουλευουν τα μηχανακια που εχουμε...καθε νεος ατμιστης πρεπει να ριξει μια ματια ωστε να εχει μια αποψη...το αν ατμιζει καποιος με μηχανικο κατω απο 0,5 ωμ και του αρεσει ,γουστο του καπελο του...δεν σημαινει ομως οτι ειναι και απολυτα ασφαλες...ενα απλο παραδειγμα πχ..βαζεις στο μοντακι μια μπαταρια χαι κλαιν 700 βατ κτλπ...δοκιμασμενη και καλη μπαταρια για εξτριμ καταστασεις...κοτσαρεις ντριπερ ζιπερ με αντισταση ο.2 ωμ...ελα ομως που καποιος λαλακας κινεζος επαιζε με το σπουργιτη του την ωρα κατασκευης της μπαταριας και σου ηρθε εσενα ελατωματικη....οταν θα ζητησεις απο αυτην την μπαταρια τα βατ ο χρονος αντιδρασης και οι θερμοκρασιες που θανεβασει θα ειναι τοσο στιγμιαιες που δεν θα προλαβεις να κατεβασεις τον ατμο...διαφορετικο χρονο αντιδρασης θα εχεις οταν θα ζητας απο την μπαταρια να δωσει βατ για αντισταση 0.7-0.8 ωμ...θα προλαβει να ζεσταθει το χερι σου και να το πεταξεις στην βουλη...και τα μηχανικα και ηλεκρικα :rolleyes:  πρεπει να τα προσεχουμε ομοιως...εγω προσωπικα και το ποιο ακριβο μοντ να μου δωσεις αν ζεσταθει λιγο στο χερι μου το αφηνω να ξαποστασει...ετσι να γουσταρει και να γουσταρω και εγω...να το βλεπω και να με βλεπει...

προσοχη...οτι μας δινουν αντιστασεις 0.2-0,5 κτλπ μπαταριες με χαι σοσαιτι συστηματα και ηλεκτρονικα μοντ με πλακετες εγγυμενες απο την ΝΑΣΑ δεν βαζουμε και το χερι μας στην φωτια οτι δεν θα κανουν και αυτοι οι κατασκευαστες καποιο λαθακι....ολα με μετρο

υγ ακομα εχω μπαταρια εγκο η οποια ειναι βραχυκυκλωμενη βγαζει μια περιεργη οσμη οταν πατας το φαιρ ομως δινει ρευμα κανονικα σε ατμο...δεν σημαινει οτι θα την λειτουργησω κιολας(θα την μετατρεψω επετειακο μοντελο και θα την χαρισω στην πεθερα μου τωρα για τα χριστουγεννα...χαρα που θα κανειιιιι)

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Σωστός ο @

, τα μηχανικά mod θέλουν λίγη γνώση και αρκετή κοινή λογική. Προσωπικά (και έχοντας αρκετές ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές γνώσεις λόγω χόμπυ) δοκίμασα μηχανικό mod πριν λίγες μέρες μετά από 2,5 χρόνια άτμισμα σε ηλεκτρονικά mod και 2 χρόνια σε επισκευάσιμους ατμοποιητές. Μια μικρή αύξηση της θερμοκρασίας (χλιαρό) ήταν φυσιολογική και αναμένόμενη σε συνεχόμενες τζούρες αλλά άμα ήταν σαφώς ζεστό θα σταμάταγα άμεσα την χρήση. Εδώ χτυπάνε καμπανάκια όταν συμβαίνει σε ηλεκτρονικό mod με τα συστήματα ασφαλείας που έχουν! Σημείωση: δεν έχω πεθερά, οπότε η μπαταρία πάει για ανακύκλωση (σε μονωμένο περίβλημα γιατί μπορεί να έρθει σε επαφή με άλλα μεταλλικά αντικείμενα στο δοχείο με τις ανακυκλωμένες μπαταρίες)

• Συμφωνώ! (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη