Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Tayfun GT III clone

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
29 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

ΤAYFUN GT III clone

IMG_20171003_190521.jpg

O ατμοποιητής αγοράστηκε από την

Please Login or Register to see this Hidden Content

και σας τον παρουσιάζω μετά από οκτάμηνη χρήση.

43,17K   15 Αριθμός λήψεων

58,37K   15 Αριθμός λήψεων

Χαρακτηριστικά:

Είδος ατμοποιητή: επισκευάσιμος

Υλικό ατμοποιητή: Stainless Steel

Υλικό τανκ: Pyrex Glass

Σπείρωμα: 510 με ρυθμιζόμενο ύψος κεντρικού πιν

Εισαγωγή αέρα: 2 μεγάλες αντικριστές ρυθμιζόμενες εισαγωγές αέρα.

Ροή υγρού: ρυθμιζόμενη

Χωρητικότητα: 5ml

Βάρος: 83gr

Διάμετρος: 23,6mm

Ύψος: 70,4mm

Εδώ τον  βλέπουμε σε κομμάτια

66,21K   13 Αριθμός λήψεων

IMG_20171003_180901.jpg

Ο ατμοποιητής τους μήνες που τον έχω στην κατοχή μου δουλεύει άψογα και με μία μικρή επέμβαση που του έκανα στην κεντρική τρύπα εισαγωγής αέρα τον έφερα στα μέτρα μου.

Και το ντεκ.

Παρατηρήστε την μεγάλη εισαγωγή αέρα

57,75K   12 Αριθμός λήψεων

Προσέξτε τώρα ότι στην εισαγωγή αέρα έχω προσαρμόσει ένα δικής μου κατασκευής MTL κιτ, το οποίο έχει διάμετρο τρύπας 1,5mm

IMG_20171003_182841.jpg

Έτσι η τζούρα του είναι για μένα τέλεια.

Όπως λένε πολλοί ατμιστές που τον έχουν είναι ένας ατμοποιητής που προσφέρει πλούσιο γευστικό ατμό και δεν έχει σε γενικές γραμμές προβλήματα.

Το στήσιμό του είναι εύκολο με το ντεκ να έχει πολύ χώρο και το βαμβάκι μπαίνει πανεύκολα στις υποδοχές του.

Η ρύθμιση της ροής του υγρού προς τον χώρο ατμοποίησης γίνεται στρίβοντας δεξιά - αριστερά το ντριπτιπ το οποίο έχει δύο εξογκώματα που θηλυκώνουν στο πάνω μέρος της καμινάδας και γυρνάνε την καμπάνα που με τη σειρά της ανοιγοκλείνει την είσοδο των υγρών.

Η ρύθμιση του αέρα γίνεται από ένα δαχτυλίδι που έχει 2 μεγάλες αντικριστές οπές και γυρνώντας το δεξιά ή αριστερά αποκαλύπτονται διαφόρων διαμετρημάτων τρυπούλες, έτσι ώστε να φέρουμε τον αέρα εκεί που θέλουμε.

Μεγάλο του πλεονέκτημα ή μεγάλη χωρητικότητά του που φθάνει τα 5ml μετρημένα.

Το γέμισμα γίνεται από πάνω εύκολα αφού πρώτα κλείσουμε τη ροή των υγρών.

Διαρροές δεν έχω παρατηρήσει όλο αυτό τον καιρό και δε μετάνοιωσα για την αγορά του, αντιθέτως είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Το στήσιμο που έχω καταλήξει γι αυτόν τον ατμοποιητή μετά από πολλές δοκιμές, είναι με Kanthal A1 0,40mm (26AWG), 5 σπείρες ελάχιστα ανοιχτές σε πυρήνα 3mm (είπαμε έχει πολύ χώρο).

Λόγω του στησίματος σε πυρήνα 3mm τον δουλεύω άνετα στα 18W. :delicious2:

IMG_20171003_183432.jpg

Η αντίσταση από πάνω

IMG_20171003_184203.jpg

Και από τα πλάγια

IMG_20171003_183856.jpg

Περνάμε το βαμβάκι μας (MUJI Ιαπωνικό λέμε), το κόβουμε σ' αυτό το μήκος,

IMG_20171003_184713.jpg

Και το τοποθετούμε στις υποδοχές

IMG_20171003_185204.jpg

Το διαβρέχουμε με υγρό της αρεσκείας μας

IMG_20171003_185423.jpg

Τοποθετούμε και βιδώνουμε το τανκ με την καμπάνα και φουλάρουμε με κλειστή τη ρύθμιση υγρών 5ml.

Τέλος βιδώνουμε το πάνω καπάκι, τοποθετούμε το ντριπ τιπ, γυρίζουμε τον ατμοποιητή ανάποδα, ανοίγουμε τη ροή του υγρού και έτοιμοι.

Εδώ πάνω στο G-Priv 220W

IMG_20171003_190425.jpg

Kαι εδώ πάνω στο Tesla nano 120W

IMG_20171003_190547.jpg

• Μου αρέσει (+) x 10
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Πολύ ωραία παρουσίαση Μάκη :D_clap_20: :twothumbs:

Τον ατμοποιητή τον δοκίμασα από τον reviewer :P

Με το σφιχτό δηλ. την πατέντα που έκανε για να μειώσει τον αέρα από κάτω.

Ωραία τζούρα με πολύ καλή γεύση.

Αν θα μπορούσα να του προσάψω κάποια αρνητικά, αυτά θα ήταν, το μέγεθός του και το έντονο χτύπημα που έχει.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Ειναι ισως ο πιο απαλος στη τζουρα του επισκευασιμος. 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Πολυ ωραια παρουσιαση  :thumbup: .Για καποιο λογο τον ειχα συνέχεια στα υπόψιν αλλα κατι παντα με κραταγε απο το να τον αγορασω.Ισως όπως αναφερθηκε πιο πανω το μεγεθος του.Δεν ξερω σε σύγκριση με τους ''μοδατους'' ποια ειναι τα υπέρ του.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Πολύ ωραία και ουσιαστική παρουσίαση.

Έχω κι εγώ

περίπου δύο μήνες. Αν θα πρόσθετα άλλο ένα αρνητικό είναι ότι η ρύθμιση των υγρών γίνεται μόνο με το δικό του drip tip. Κατά τα άλλα είναι ένας ατμοποιητής με πολλά θετικά. Ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους κλώνων αν το τζαμάκι είναι ιδιαίτερα λεπτό. Στον δικό μου νομίζεις ότι είναι τσιγαρόχαρτο :mollie:

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 04 Οκτώβριος 2017 - 11:40.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Το αρχικο τζαμακι ειναι πολυ ευθραστο (πολυ λεπτο).Τα ανταλλακτικα τζαμακια που υπαρχουν και εχω σαν ανταλλακτικα ειναι κανονικα και διαφανα. Με τετοιο τον ατμιζω.

Κατι που χρειάζεται προσοχη οταν το αντικαταστησετε, το oring του καπακιου να μπει σωστα γιατι αν μπει λαθος (πιο χαμηλα) κατα το βιδωμα θα συνθλιβει το τζαμακι. 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Σε ποια ανταλλακτικά τζαμάκια αναφέρεσαι?

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Πάρης
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Άψογη παρουσίαση Μάκη
Να πω κι εγώ δύο λόγια για τον φίλο μας τον GT3 μιας και πέρασαν 3 από τα χέρια μου. Εξαιρετικός σε όλα του και συμφωνώ με τα γραφόμενα του Μάκη. Τον είχα αρκετούς μήνες για καθημερινό. Αυτό που με χάλασε είναι η υγροποίηση που παρουσιάζει στη βάση του deck η οποία καταλήγει μετά απο ένα τριήμερο να σου βγάλει υγρά από το airflow. Το είχα συζητήσει με κάποιους καλούς κι έμπειρους φίλους στο δίπλα φόρουμ και είχαν κι αυτοί την ίδια εμπειρία. Αμέτρητα στησιματα και δοκιμές αλλά γιατρειά δε βρήκα. Τεσπα, θα συμφωνήσω με τον φίλο μας τον Διηνέκη για τα τζαμάκια. Τα frozen σπάνε για πλάκα ενώ τα διάφανα τα οποία είναι πιο χοντρά είναι αντοχής (τα μέτρησα με παχύμετρο και είναι κάπου στα 0'2mm πιο χοντρά από τα frozen). Κατά τα άλλα πάρα πολύ καλή γεύση, καλή κατανάλωση και ωραία τζούρα. Να μην ξεχάσω να πω ότι καλά είναι τα oring του να αντικατασταθούν με γνήσια (είναι φθηνά).
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Πάρη τον ατμοποιητή τον δουλεύω πολλούς μήνες σχεδόν καθημερινά και δεν μου έχει παρουσιάσει αυτό το πρόβλημα υγροποίησης εκτός από τις αρχές που τον είχα πρωτοστήσει και έφταιγε το ορινγκ του πάνω καπακιού.

Δεν στεγανοποιούσε σωστά οπότε είχε μία αμυδρή υπερτροφοδοσία και αποτέλεσμα σιγά σιγά να φαίνεται υγρασία στις τρυπούλες του δαχτυλιδιού ρύθμισης αέρα.

Με το που άλλαξα το ορινγκ το θέμα λύθηκε και έχω ατμισει πάρα πολλά ml από τότε χωρίς τέτοιου είδους προβλήματα.

Τα ημιδιαφανή τανκάκια έχουν υποστεί κάποιου είδους επεξεργασία (κάτι σαν αμμοβολή), εξωτερικά οπότε είναι φυσιολογικό να είναι ελάχιστα πιο λεπτά.

Αν και έχω ένα ανταλλακτικό δεν μου χρειάστηκε ακόμη.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
Στο δικο μου κλωνο χρειαστηκε ενα oring αλλαγη με αλλο (σωστης διαμετρου) εσωτερικα της βασης. Η διαρροη απο τις οπες του airflow οφειλοταν σε αυτο.

Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Πάρης
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Και στους τρεις είχα περάσει γνήσια oring αλλά λίγο πολύ την υγροποίηση την είχα. Όπως είπα πριν, το θέμα αυτό μου το είπαν κι άλλοι κι όχι τυχαίοι. Μπορεί να τυχαίνει σε παρτίδες κλώνων, τι να πω. Έχω πλέον άλλους για καθημερινούς, εντελώς στεγανούς.

@Διηνέκης, και στο λαστιχάκι που αναφέρεις έγιναν αλλαγές και πατέντες αλλά δεν. Το λαστιχάκι αυτό έχει σαν βασικό ρόλο εκτός του να αποτρέπει υγρά να βγουν στον 510, να σφίγγει τον θετικό πόλο στο deck κι επειδή το oring που έχει ο κλώνος από default είναι πολύ λεπτό, τον αφήνει χαλαρό και κατεβαίνουν καμένα υγρά. Τεσπα, όλα αυτά δεν τον ακυρώνουν σε καμία περίπτωση και είναι ένας από τους πολύ καλούς ατμοποιητές.

Επεξεργάσθηκε απο truckman, 05 Οκτώβριος 2017 - 07:49.

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Πολύ πολύ όμορφη παρουσίαση μακη ευχαριστούμε!!!

Άλλος ένας κλώνος που πέρασε από τα χέρια μου αλλά δεν ...

είχα μεγάλο θέμα διαρροών με αιτία τα oring ( είχε άθλια) ήταν κλώνος της coppervape και για κακή μου τύχη δεν είχα διαβάσει τις άθλιες κριτικές του πριν την παραγγελία  αλλά επειδή δεν με ικανοποίησε με την απόδοση του (τότε είχα και τον unfollow ψηλά  και  ο tayfun δεν κατάφερε να τον κερδίσει,χτύπημα έδινε παραπάνω αλλά δεν με ενδιέφερε το χτύπημα κάνοντας 50/50 υγρά )με αυτά τα δεδομένα λοιπόν δεν ασχολήθηκα ποτέ να του αλλάξω τα oring  και έφυγε νύχτα για άλλες πατρίδες...

γενικά εγώ δεν είμαι της φάσης να κάτσω να παιδευτώ με έναν ατμοποιητη, 10-15 στησίματα max έπαιξε ναι δεν έπαιξε έφυγε, όπως και δεν κρατάω και στοκ ατμοποιητες για κανέναν λόγο,μου φτάνουν οι υπάρχουσες σκοτούρες δεν χρειάζομαι άλλες....

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Ίσως γι αυτό φεύγουν απ' τα χέρια σου καλοί ατμοποιητές. :P :mollie:

Προσωπική μου άποψη:

Κάθε ατμοποιητής θέλει ψάξιμο, να βρεις τα χούγια του για να τον ευχαριστηθείς.

Αν π.χ. κάποιος ατμοποιητής έχει μια μικροδιαρροή θα ψάξω να βρω για ποιο λόγο την έχει και θα το διορθώσω.

Αν δεν μπορώ και είναι κατασκευαστικό λάθος τότε μόνο θα τα παρατήσω.

Αν το παραπάνω θεωρείται σκοτούρα πάω πάσο.

Εγώ το θεωρώ ευχάριστο χόμπι και μου αρέσει να ασχολούμαι. Άλλος όχι.

Σίγουρα θέλει λίγο χρόνο, αλλά αν θέλεις βρίσκεις για κάτι που σου αρέσει. ;)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Τι γνωμη εχετε για τον κλωνο της coppercape; Τον εχεις δοκιμασει Μακη; Αυτος που δινεις το λινκ δεν ειναι πλεον προς πωληση, υπαρχει καπου αλλου;

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Εγω δουλευα για αρκετο καιρο τον taifun gt3mini της sxk.....και μαλιστα ειχα παρει αλλον εναν γιατι μαρεσε αλλα δεν τον δουλεψα ποτε.Αρκετα ικανοποιημενος μπορω να πω...ωραια γευση...πιο μικρος απ τον κανονικο ενοειται αλλα και παλι μεγαλουτσικος για μενα.....ευκολο ντεκ....το μονο που με χαλασε ειναι αυτο με το επιστομιο και οτι αν δεν του βαλεις το πιν να μικρύνει η τρυπα του αερα ειναι αρκετα αερατος.Οποιος θελει ενα βαρυδι...συγνωμη ενα γευσατο κλωνο ηθελα να πω αξιζει να τον δοκιμασει....Επισης για την υγρασια που εγω ειχα ελαχιστη ευτυχως υπαρχει ενα βιντεο που ειχα βρει τοτε και οποιου πιανουν τα χερια και εχει χρονο μπορει να το εφαρμοσει....

Επεξεργάσθηκε απο Γιώργος, 06 Μάρτιος 2018 - 18:21.

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Αυτός που είχα πάρει εγώ δεν υπάρχει πλέον.

SXK και Coppervape είναι εταιρείες που βγάζουν καλούς κλώνους, οπότε μπορείς να διαλέξεις έναν από αυτούς όπου τον βρεις.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

@

Αξιζουν τα χρηματα για να τον παρω γνησιο ή και ο κλωνος της coppervape θα ειναι οκ;

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Τί απάντηση να σου δώσω τώρα; :WhatHeMeans:

Ούτε τον γνήσιο είχα ποτέ, ούτε τον κλώνο της Coppervape.

Προσωπικά θα πήγαινα σε κλώνο γιατί στον κλώνο αν δεν σου κάτσει θα χάσεις το πολύ 5 ευρώ αν τον πουλήσεις ενώ τον γνήσιο τον "παντρεύεσαι" ή τον πουλάς σε τιμή κλώνου.

Βέβαια αν δεν έχεις οικονομικό θέμα μπορείς να πάρεις τον γνήσιο αν βέβαια είσαι σίγουρος ότι θα σου κάτσει.

Όλα εξαρτώνται από τα θέλω σου και την τσέπη σου.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Εγω δε βρισκω το λογο να δωσεις 100 φευγα ευρω για γνησιο ατμοποιητη που δεν τον ξερεις καλα...εκτος αν σου περισευουν η εισαι χομπιστας....δεν ειπα οτι ειναι κακος αλλα με το 1/3 της τιμης του γνησιου εν ετη 2018 βρισκεις η τον τσιγαρισιο που θες.....η πνευμονικο η και κατι ενδιαμεσο με παρα πολυ καλη γευση και στο φιναλε αν δε σου κανει το βαζεις στην ακρη.....αλλο 30 αλλο 130......παρε εναν κλωνο.....μη περιμενεις να δεις και καμια τρομερη διαφορα στη γευση μεταξυ τους στην τελικη...δεν ειμαι υπερ των κλωνων σε καμια περιπτωση.....αλλα δεν ειμαι και υπερ της σπαταλης χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο.
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη