Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Αρώματα Flavourist

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Raf

Raf

Member

• VF Members
  • 15 Δημοσιεύσεις

Δοκίμασα 3 απο τα 20 της εταιρειας και οι εντυπώσεις μου ειναι αρκετά θετικές.Τα αρώματα έρχονται σε συσκευασία των 15ml.

Πάμε λοιπόν

ΒRONX

To έφτιαξα με 10% 50PG/50VG  όπως όλα τα tribeccoειδη και ειναι μια χαρα στην αναλογια αυτή τουλαχιστον για τα δικά μου γούστα..Θέλει αρκετη ωρίμανση 20 μερες τουλαχιστον για να πάρεις τα μεγιστα και φέρνει πάρα πολύ στο soho της fa δίνοντας όμως μια πιο τριμπεκο γεύση σε σχεση με το soho.Αξίζει  πιστεύω μια δοκιμή απ τους λάτρες του είδους ειναι ένα υγρο γλυκοπιοτο all day.

YELLOW TART

Το συγκεκριμένο το δανειστηκα απο φίλο στο 8% απ ότι μου είπε βαση πάλι 50/50 ωριμανση 15 ημερών.Το πρωτοδοκίμασα στον ατμοποιητή του (fodi) και μου έδωσα την τάρτα την οποία θέλω σε τέτοιου είδους υγρά.Υπόψην δεν έχω δοκιμάσει άλλους κλώνους lemon tart οπότε δεν μπορώ να πω οτι είναι καλυτερο ή χειρότερο άρωμα από κάποιο άλλο αυτο όμως που μπορώ να πω με σιγουριά είναι οτι αυτοί που αναζητούν τάρτα εδω θα τη βρουν.

Κάτι άσχετο με το συγκεκριμένο άρωμα είναι οτi και  από το γνησιο αλλά και απο το yellow tart πήρα την τάρτα στη ποσότητα που την ήθελα απο τον fodi..δημιουργώντας μου υπονειες οτι τα υγρα του είδους για καποιο λογο αποδιδουν τα μεγιστα σε top coil ατμοποιητες.μπορει να κάνω και λαθος βεβαια αλλα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.. :)

SNAKE EYE

Καμία σχέση με αψεντια και αλλα σχετικά στα οποια παραπεμπει το όνομα του.Η εταρία λέει οτι περιέχει μούρα φραγκοστάφυλλα,φρέσκο αχλαδάκι και οτι τονίζεται απο μια υπόνοια καπνού.Προσωπικά μου άρεσε σε μυρωδια όταν το μυρισα στο μαγαζί και το θεωρώ ευχάριστο διάλειμα απο τα καπνικά που συνήθως κάνω υπόνοια καπνου δεν βρήκα πάντως..Αν έχει σημασία για καποιους φρούτα δεν ατμίζω ευκολα σχεδον ποτέ το συγκεκριμένο μου έκανε κλικ.Απο ωρίμανση στις 10 μέρες ειναι κομπλε το εφτιαξα σε 100%vg.

• Μου αρέσει (+) x 7
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Καλό :)

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Καλο

τρομερό σχόλιο κύριε admin !!! @

Please Login or Register to see this Hidden Content

να σε πάρουμε και στον γάμο του να του ευχηθείς και του χρόνου!!!!

:hahaha: :mollie: :mollie: :mollie: :hahahaha: :hahahaha: :hahahaha: :pare: :pare:

υγ1) το ξέρω οτι κάνατε δοκιμές για το πρόβλημα συνδεσιμοτητας του ραφαηλ  και το σχόλιο ήταν για τον σκοπό αυτο αλλα αν δεν τρολαρω δεν γίνεται !!!!! :rockout:

υγ2) ευχαριστούμε @

που μοιράστηκες μαζί μας τις γευστικές σου εμπειρίες από αυτά τα υγρά, υγρά τα οποία τα βρίσκουμε από συγκεκριμένα καταστήματα και συνήθως δύσκολα στην επαρχία κάτι το οποίο αν δεν βολέψει να τα συνδυάσεις με κάτι άλλο προς ιντερνετική  αγορά, δύσκολα θα τα πάρεις χωρίς να εχει δοκιμάσει κάποιος γνωστός σου και έμπειρος :delicious2:  στα αρώματα!!!

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@fantomas7  Εσύ να μην δεις κάτι, αμέσως να μου την πεις. Τί είστε εσείς οι Κρητικοί ρε παιδάκι μου. :lol:  :lol:  :lol: 

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

η ράκη που πίνουμε θα φταίει θωμα,(υπόψιν οτι ξεκίνησαν τα καζάνια οπότε τώρα την πίνουμε φρέσκια από το βρυσάκι )

tenor.gif

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.086 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Να σαι καλά Ραφαήλ για την παρουσίαση των Flavourist.

Η αλήθεια είναι ότι διάβασα πολύ καλά σχόλια για τα συγκεκριμένα αλλά, ήθελα να τα δοκιμάσει κάποιος που γνωρίζω και εμπιστεύομαι τη γνώμη του.

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να δοκιμάσω τα Bronx,Boulevard,Mecca και Kings.

Διάβασα επίσης ότι η μυρουδιά που αναδύεται από το άρωμα είναι πολύ κοντά στο έτοιμο υγρό που ατμίζεις.

Ο μόνος λόγος που δεν προχωρώ στην αγορά τους είναι ότι έχω έτοιμα πάνω από 700 ml υγρά που θα πρέπει να ατμίσω πριν ξεκινήσω κάτι καινούργιο.

Βέβαια αν είναι κάτι εξαιρετικό ;) 

Αν έχεις δοκιμάσει και τα υπόλοιπα που έγραψα θα ήθελα την άποψή σου. 

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Δημήτρη αν ατμίζεις 5 ml την ημέρα θέλεις μισό χρόνο να ατμίζεις μόνο αυτά χωρίς να παρασκευάσεις τίποτα άλλο, πράγμα αδύνατο.

Επειδή σε κάποια φάση είχα φτάσει και γω περίπου σε τέτοιο σημείο πλέον παρασκευάζω με σύνεση και ποτέ πάνω από 50ml την φορά.

Αλλά και έτσι πάντα στην κάβα μου υπάρχουν υγρά που μένουν πάνω από 2 μήνες και αρχίζουν να σκουραίνουν.

Αν δεν υπήρχε οικονομική κρίση θα τα έπινε ο νεροχύτης. :P

Κι αυτός ο Ραφαήλ πάλι μας μπριζώνει με νέες γεύσεις. :pare:

Ησυχία δεν έχουμε. :mollie:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Το bronx ειναι μεσα στα στανταρ υγρα που φτιαχνω (σαν παραδοσιακος γνησιος tribecakias και ry4akias). Οπως το λεει η παρουσιαση του φιλου μας ειναι. 

Επεξεργάσθηκε απο Διηνεκης, 05 Οκτώβριος 2017 - 20:37.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Επειδή έχω πρόβλημα με τις ποσότητες και το σκούρεμα της νικοτίνης, τώρα τελευταία τα φτιάχνω σε μορφή one-shot (μόνο τ' αρώματα) και προσθέτω βάσεις όταν είναι να κάνω το συγκεκριμένο υγρό και στην ποσότητα και την αραίωση του μίγματος που θέλω. Έχω τα βασικά μου DIY σε ποσότητες που αρκούν για περίπου 400ml τελικό υγρό.

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Οταν δεν εχεις προσθεσει νικοτινη απο την αρχη και αφηνεις το υγρο μονο με αρωματα μεσα, δεν σκουραινει; Μπορουμε δηλαδη να το αφηνουμε ετσι και ενα-δυο μηνες;

OFFLINE   petr@n

petr@n

Member

• VF Members
  • 59 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΠΕΤΡΟΣ
  • ΠεριοχήΠΑΤΡΑ

@

Να που όσο ζεις μαθαίνεις. Πολύ καλή σκέψη για τα υγρά μας. Αναμένω κι εγώ απάντηση για την απορία του @xkabamarux.

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Αυτό κάνω και εγώ τελευταία μόνο στις βασικές DIY συνταγές μου που είναι άνω των 4 αρωμάτων.

Έτοιμο το μίγμα αρωμάτων σε μπουκαλάκια γυάλινα και όταν θελήσω να το παρασκευάσω προσθέτω βάση νικοτίνης και VG - PG στις αναλογίες που προτιμώ.

Βέβαια ο χρόνος ωρίμανσης είναι πάλι ο ίδιος, απλά τα έχεις έτοιμα και δεν μετράς όταν θέλεις να προβείς στην άμεση παρασκευή του υγρού.

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Εχω αγορασει 2 αρωματα απο την flavourist..... το YELLOW TART οποιο το εκανα και εγω στο 8% και μου εδωσε μια ωραια ταρτα αλλα οχι τοσο πολυ το λεμονι....ωραιο αρωμα...εχει τα καταλοιπα του βεβαια......και το αλλο ειναι το FROZEN FOREST BERRIES το οποιο το δουλευω μονιμα στον nautilo λογω το οτι ειναι αρκετα καθαρο υγρο.....3% σε 50-50 βαση.Frozen δεν θα το ελεγα καθως δεν βγαζει καποια εντονη μενθολη....προς το καθολου δηλαδη....η γευση που μου βγαζει κατι σαν τα lipton με φρουτα του δασους για οποιον εχει δοκιμασει....αρκετα ξεκουραστο υγρο....
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Panick

Panick

Member

• VF Members
  • 182 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια

Εγώ έχω δοκιμάσει μόνο το Solo, το οποίο από κάποιο σημείο και μετά με μπούχτισε αρκετά και δεν ξαναέφτιαξα. Το επόμενο θα είναι το Bronx.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 545 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Doggy Sxk , Berserker , Kayfun Prime

Εγω εχω δοκιμασει μονο 2 της σειρας σε DIY.

BOULEVART : Καπνικο που θελει τουλαχιστον μηνα ωριμανση για να βγαλει τα αρωματα ωστε να τα διακρινεις. Να πω την αληθεια μου θυμησε το Desert ship της Flavour art αλλα με επιγευση σοκολατας που οπως προανεφερα εμφανιζεται απο την μηνα και μετα (εκλεψα 2 ml στις 20 ημερες και το διαπιστωσα οτι ελειπε).Την καραμελα ακομα την ψαχνω αλλα το φουντουκι ηταν εκει. Συμπαθητικο αρωμα , καλη προσπαθεια ισως το ξαναγορασω .

KINGS : Καπνικο και αυτο αλλα πολυ floral ανατολιτικη γευση καπνου με αισθητη προσθηκη μεντας . Δροσιστικη αισθηση στον ουρανισκο αλλα δεν το εχω......Το εδωσα στον πεθερο μου μπας και ....... αλλα ουτε αυτος

Παντως το team της FLAVOURIST το προσπαθει. Ικανοποιητικη και η τιμη των 15ml στα 6 ευρω maximum

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 253 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό;

flavourist-virginia-atmosfaira.com.jpg

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 545 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Προσωπικα περασε και δεν ακουμπησε αν και ομολογω οτι ειμαι πολυ δυσκολος στα Virginia!!!!

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 545 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Σημερα εριξα στον ατμοποιητη μου να δοκιμασω το τελευταιο 30ml BOULEVART που μου ειχε μεινει στην καβα μετα απο ωριμανση 2μιση μηνων (καθως το ειχα ξεχασει).

Τελικα πολυ δυσκολο υγρο στην ωριμανση αλλα αρχιζω να αναθεωρω και μην ειμαι τοσο αυστηρος μαζι του.

Συνηθως ατμιζω τα μαγειρεματα μου στον 1μισο μηνα αλλα τουτο δα παρα την αναμονη του μου το ανταποδωσε μια πολυ ωραια γευση.

Οποτε  :delicious2:  :smoking_19:  :smoking_19:  :smoking_58:  :smoking_58:  :smoking_58:  

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.086 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Γιάννη πριν μερικές ημέρες έφτιαξα ένα 100μελο Boulevard.

Το έφτιαξα με βάση PMG 0,6% nic. και 3% άρωμα.

Για το συγκεκριμένο υγρό είχα διαβάσει ότι θέλει ομογενοποίηση minimum 40 ημέρες για να αποδώσει σωστά.

Με αυτό που γράφεις επιβεβαιώνεις ότι το συγκεκριμένο άρωμα είναι σχετικά "δύστροπο" όσο αφορά το δέσιμο.

Έχω όμως υπομονή Jack Daniels   :laugh1: και θα το περιμένω.

Κάνε μια μικρή περιγραφή στο τι σου έδωσε γευστικά το συγκεκριμένο, τι σου άρεσε και τι όχι.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 545 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Δημητρη παρα το 2μηνο+ που ετυχε να το αφησω για ωριμανση δεν βρηκα πουθενα την καραμελα. Στην εκπνοη κυριαρχουσε η επιγευση σοκολατας και διακριτικα το φουντουκι. Μπορει να σας φανει περιεργο αλλα μου θυμησε κατα πολυ το Desert ship της FA με σοκολατενια εκπνοη αντι του κακαο (οπως στο desert ship) . 

Aυτη την φορα με την παραπανω ωριμανση το υγρο απεδωσε τα μεγιστα αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια αν επαιξε ρολο και ο ατμοποιητης στην αποδοση γευσης γιατι τοτε την πρωτη φορα το ατμισα στον doggy ενω τωρα στην σειρηνα. :WhatHeMeans:

Εχουν μεινει καμια δεκαρια ml αρωματος του αδελφου μου οποτε ισως αν δεν τον ενδιαφερει να του τα παρω.

Σιγουρα ενα 100μελακι το εχω δεν θα με χαλασει απλα με βλεπω για κατακαλοκαιρο να το ατμιζω :sm93:

• Μου αρέσει (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη