Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Aλchemy by Lamda

lemon bunz.latte.shisha fidel strawmurder sweet tooth

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

alchemy_all_60ml.jpg

δοκίμασα καποια απο  τα mix shot aλchemy στο

Please Login or Register to see this Hidden Content

στο Ρέθυμνο πριν τον χρόνο που προτείνει ο κατασκευαστής ( το έχουμε αυτό το χούι στο Ρέθυμνο)

2 λόγια για τα mix shot από τον ίδιο τον

Τα Aλchemy mix shots είναι συμπυκνωμένα αρώματα τα οποία προσφέρουν στον ατμιστή τη δυνατότητα να δημιουργήσει το δικό του υγρό αναπλήρωσης προσθέτοντας μηδενική βάση με ή χωρίς νικοτινούχα βάση της αρεσκείας του.

Τα mix shots ΔΕΝ είναι υγρά shake & vape, το οποίο σημαίνει πως για κάθε προϊόν χρειάζεται ο χρόνος ωρίμανσης που αναγράφεται σε αυτό. Η διαφορά των Aλchemy mix shots με τα προϊόντα που κυκλοφορούν στην αγορά, είναι ότι τα μείγματα των αρωμάτων έχουν περάσει από την proprietary διαδικασία pre-steep στο εργαστήριο της Λάμδα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο χρόνος ωρίμανσης που απαιτείται, αφού γίνει η προσθήκη των βάσεων, να είναι σημαντικά μικρότερος.

προς το παρών θα μείνω σε ένα που πραγματικά από την 1 μέρα τα σπάει...

lemon bunz by alex

lemon_bunz-lamda-alchemist-2_atmosfaira.

περιγραφή κατασκευαστή:

Μια πλούσια ζύμη donut γεμισμένη με μια διακριτική κρέμα λεμόνι

Προτεινόμενος χρόνος ωρίμανσης τελικού υγρού 3-7 ημέρες.

όταν λέμε donut το εννοούμε, το υγρό δίνει μια γεμάτη πλούσια γεύση ντονατ γλυκιά και αφράτη, το λεμόνι δεν έχει κάνει  ακόμα την εμφάνιση του αλλά ίσως πρέπει να φτάσουμε στις μέρες που ζητάει ο κατασκευαστής ( αν και το λεμόνι όπως και όλα σχεδόν τα φρούτα δεν <<ανεβαίνουν>>  γευστικά αντιθέτως πέφτουν με την πάροδο του χρόνου...)

Strawmurder by kostas44

strawmurder-alchemy-mix-shots-.jpg

περιγραφή κατασκευαστή:

Ήρθε η ώρα να απολαύσεις ένα μοναδικό συνδυασμό από τραγανό φρεσκοψημένο μπισκότο βουτηγμένο μέσα σε πλούσια κρέμα φράουλας. Εκεί που λες ότι οι γευστικές εκρήξεις τέλειωσαν, τότε η επόμενη είναι μιας όξινης αλλά ταυτόχρονα γλυκιάς ώριμης φράουλας και ενός ζουμερού λεμονιού. Το ατελείωτο παιχνίδι μεταξύ τους δεν σταματά μέχρι να να τελειώσει και η τελευταία σταγόνα."

Προτεινόμενος χρόνος ωρίμανσης τελικού υγρού 3-7 ημέρες.

εδώ μάλλον θα χρειαστούμε και άλλο χρόνο ( θέλουμε ακόμα 5 μέρες μέχρι το πέρας της ωρίμανσης)  για να πάρουμε τα όξινα και τα μπισκότα με τις κρέμες, το υγρό σου δίνει φράουλα και καταλαβαίνεις μέχρι και τα <<σποράκια>> της φράουλας και μάλιστα αρκετά έντονα)

sweet tooth

Sweet-Tooth_1024x.jpg?v=1506419505

περιγραφή κατασκευαστή:

to Sweet Tooth συνδέει δύο βασικά γευστικά προφιλ. Μια πολύ ελαφριά κρέμα από φυστίκι και ελάχιστο μπισκότο, η οποία και πλαισιώνει τον καπνικό χαρακτήρα του. Είναι ένα υγρό για τους λάτρεις των ξηρών καρπών, χωρίς όμως την γνωστή γεύση της πυραζίνης.

σε καμία περίπτωση δεν παίρνεις αυτά που λέει, οπότε περιμένουμε να ολοκληρωθεί η ωρίμανση...εύχομαι να βγει αληθινός ο κατασκευαστής καθώς είμαι φαν των ξηρών καρπών

Shisha

shisha-alchemy-mix-shots-diy.jpg

περιγραφή κατασκευαστή:

Το Shisha συνδυάζει δύο γεύσεις από μήλo, κρέμα και δύο διαφορετικές βάσεις από καπνά. Το γευστικό προφίλ στο μήλο που "αγκαλιάζει" γευστικά το άρωμα, ανεβάζει τις ξινές νότες στο τελικό αποτέλεσμα.

στην εισπνοή λαμβάνεις μια πάρα πάρα πολύ ωραία καπνική γεύση....στην εκπνοή όμως έρχεται μια γλυκάδα που για έμενα χαλάει το καπνικό κομμάτι του υγρού, δεν θα έλεγα οτι τονίζεται κάτι όξινο σε καμια περίπτωση, το μήλο δεν είναι ακόμα εμφανές ( όπως το παίρνουμε στον ναργιλέ) αλλα ας περιμένουμε να περάσουν οι μέρες

το νήμα θα ενημερωθεί μετά την πάροδο των ημερών ωρίμανσης και μετά την δοκιμή και των υπολοίπων mix shot

• Μου αρέσει (+) x 9

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.756 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής τα Latte, Shisha, Fidel & Strawmurder με χρόνους από 1 έως 4 εβδομάδες. Τα έφτιαξα με νικοτίνη 6mg/ml σε βάση 50/50. Το Latte στην 1 εβδομάδα μου άρεσε πολύ, αλλά από την 3η εβδομάδα και μετά χανόταν όλο και περισσότερο το γάλα. Στις 5 εβδομάδες είναι ένα αδιάφορο υγρό. Το Shisha ενδιαφέρον στις 2 εβδομάδες και σταδιακά πιό έντονο το καπνικό του κομμάτι από την 4η εβδομάδα με το μήλο να μένει πολύ πίσω. Το Fidel από την 1η εβδομάδα πολύ ωραίο άρωμα πούρου που όσο περνάει ο καιρός γίνεται πιό ξηρό και ευχάριστα έντονο. Όχι για όλη την ημέρα, αλλά πολύ καλό για μετά το φαΐ ή το ποτό. Με το Strawmurder δεν τα βρήκαμε. Ούτε μπισκότο, ούτε κρέμα, με μια νότα στο βάθος φράουλας. Μετά την 3η εβδομάδα άρχισε να βγαίνει στην επιφάνεια η κρέμα, με ακόμα πιό άτονη την φράουλα. Τα υπόλοιπα πουθενά, εκτός από την πρώτη - δεύτερη τζούρα το πρωί με τελείως καθαρή γεύση. Εκκρεμεί για άτμισμα το λεμόνι, αλλά με μόνιμο υγρό το lemon tart στον skyline, δεν νομίζω να έχει πολλές πιθανότητες να το αντικαταστήσει (για 2 λεμόνια δεν το συζητάω, ένα θα παίζει στα υγρά μου). Συνολικά μέχρι τώρα τα βρίσκω αξιοπρεπή αλλά όχι από αυτά που θα τα είχα σε μόνιμη βάση. Φυσικά τα πάντα είναι υποκειμενικά. Μια παρατήρηση που έχει γίνει από αρκετούς για τα μπουκαλάκια. Να έχετε πάντα ένα 30άρι δίπλα σας, οι πιθανότητες να χρειαστεί να σπάσετε το καπάκι για να το ανοίξετε είναι αρκετές (2 στα 8).

Και μια παρατήρηση που αφορά την γεύση σε όλα τα υγρά. Κανονικά στα gourmet αρώματα παίρνουμε άλλη γεύση στην εισπνοή, άλλη στην εκπνοή από την μύτη χωρίς να τον κατεβάσουμε, άλλη στην εκπνοή από την μύτη αφού τον κατεβάσουμε, άλλη αν αφήσουμε λίγο ατμό να βγει από το στόμα και τον πάμε ntl (nose to lung - δικό μου αυτό), άλλη σε dtl και άλλη αν χτυπήσει ο ατμός στην γλώσσα καθώς ρουφάμε. Τα αρώματα πρέπει να έρχονται με διαφορετική σειρά που να θυμίζει τον τίτλο που δίνει ο κατασκευαστής. Για παράδειγμα η lemon tart στην μερική εκπνοή ατμού που δεν έχει κατέβει από τη μύτη, δίνει την ψημένη ζύμη που ενισχύεται με ταυτόχρονο ntl. Στην συνέχεια της mtl έρχεται το λεμόνι, ενώ αν χτυπήσει ο ατμός στην γλώσσα δίνει κάτι γλυκό. Στην εκπνοή έρχεται η συνολική γεύση της τάρτας λεμόνι αρκετά εξασθενημένη, όπως θα ήταν άμα την έτρωγες. Δηλαδή ο στόχος δεν είναι το ωραίο συνολικά άρωμα, αλλά και η σειρά που βγαίνουν τα αρώματα. Φυσικά εδώ ο ατμοποιητής κύρια και το mod δευτερευόντως παίζουν σημαντικό ρόλο. Πέρα από αυτά για να μη το πολυψειρίζουμε ατμίζεις ότι σου αρέσει και λογαριασμό δεν δίνεις  :P

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 07 Οκτώβριος 2017 - 20:25.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.756 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Μόλις δοκίμασα το Lemon Bunz και πάω να πάρω ένα ντόνατς λεμόνι για να δω μήπως το θυμάμαι λάθος. Καλή αίσθηση του ντόνατς, το λεμόνι με πολύ φαντασία (φέρνει σε κρέμα που κάπου έχει και λεμόνι). Καμία διαφορά στη διάκριση των γεύσεων σε Skyline και Calix. Ουδέτερο άρωμα που δεν ταιριάζει με τα γούστα μου. Επί του παρόντος από την Aλchemy παίζει μόνο το Fidel και μόνο για ειδικές περιπτώσεις.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 173 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Ατμισα και εγω το Lemon Βunz σε Sky και σε Taifun GSII.

Ωραιο νοστιμο υγρο αλλα μεχρι εκει λιγο λεμονακι πηρα με Taifun αλλα και αυτο πολυ λιγο.

Δεν νομιζω να το ξαναπαρω αλλα για γλυκατζιδες νομιζω αξιζει μιας και δεν κουραζει,

αλλα δεν ξεχωριζουν τα αρωματα του παρα σαν συνολο δινει μια νοστιμια.

Φραουλα δεν πηρα μιας και τις εχω βαρεθει εδω και λιγο καιρο.

Δεν ξερω τι γινεται με αυτη την εταιρεια,αλλα οτι εχω δοκιμασει δεν με τρελανε,νομιζω υπαρχη μια υπερβολη στα αρωματα και χανεται το δεμενο συνολο.

Βεβαια γουστα ειναι αυτα και σιγουρα εχει γινει καλη δουλεια,εφοσον η πλειοψηφια των ατμιστων τα προτιμαει.

• Μου αρέσει (+) x 1
  • Χμμμμμ !!! x 1

OFFLINE   dive

dive

Member

• VF Members
  • 23 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ellen
  • ΠεριοχήΑν Θεσσαλονικη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:mod aegis, hadalay ατμο, ammit 22,doggy styl e, siren, dead rabbit
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:ποδηλασια

πολυ ευχαριστημενη απο το lemon bunz απιστευτο!!

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.756 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα σε διάφορους ατμοποιητές, σύρματα, βατ, στησίματα, όρθια, ανάποδα, οριζόντια, με βροχή, κλπ και χωρίς να πω ότι κάποιο δεν μου άρεσε, δεν μου δώσαν μια βασική γεύση γύρω απ' την οποία να περιστρέφονται οι υπόλοιπες αλλά ένα συμπαθητικό σύνολο που δεν είναι αρκετό για να γίνουν μόνιμα στη συλλογή μου. Το μόνο που κρατάω είναι το Fidel κι αυτό για ειδικές περιστάσεις γιατί δεν είναι για όλη τη μέρα.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 173 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Aκριβως τα ιδια και εγω με τον φιλο Δημητρη συμφωνω απολυτα.

Δεν μπορω να πω πως και εγω δεν ειμαι παραξενος με τις γευσεις που θα προτιμησω αλλα κανενα δεν εχει γινει μονιμο στην συλλογη μου

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 906 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Choco Original Mix Shot

Πόσοι απο εσάς δεν έχουν λιγουρευτεί μια πραγματική σοκολάτα γάλακτος και το περίπτερο είναι μακριά για να την αγοράσετε ή είναι αργά το βράδυ…

Σοκολάτα με μια ελαφριά νότα, σχεδόν ανεπαίσθητη, κρέμα ζαχαροπλαστικής.

Πρέπει να την δοκμάσουμε!  :)

329,23K   2 Αριθμός λήψεων

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.756 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Άντε να πάρω dripper να μην έχω πολύ πλύσιμο για δοκιμές (για γεύση στο περίπου). Τα 29,5ml που θα μου περισσέψουν τί θα τα κάνω αν δεν μ' αρέσει; Περίπτωση να δοκιμαστεί άμεσα σε RTA δεν υπάρχει γιατί και οι 10  :P έχουν υγρά που παίζουν από καθημερινά έως κάποιες μέρες την εβδομάδα (για την γευστική κόπωση δικαιολογούμαι)  ;)

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 190 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο

Τα κανεις δωρο στον @

Ντεμη που του αρεσει !!! :P 

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.756 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Είπα, δε θα το προτείνει κανείς;  :D

Το πιό πιθανό, αν μου κάτσουν κάτι one shot που έχω φτιάξει (8 μπουκάλια που το καθένα βγάζει 350-400ml) + 15X30ml Lemon Tart + 4X50ml Relax + 3X50ml Supreme + 2X30ml Rice κάτι + 1,5X30ml Strawberry κάτι άλλο (Dinner Lady), είναι να χαρίσω όλα τ' αρώματα που έχω (2 κιλά θα είναι!) μαζί με διάφορες συνταγές για να μην χαλάνε  :lol:  :lol:  :lol:

ΥΓ Θα παίζουν 13 ατμοποιητές (γρουσουζιά) οπότε πήρα και την Σειρήνα 2 (sequel) και θα αποσυρθεί ο SQ [Dream]X μαζί με έναν σκυλάκο μόλις τελειώσουν το Rice κάτι και το Strawberry κάτι άλλο  :rolleyes:

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.292 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Σήμερα δοκίμασα το

μετά από ωρίμανση 20 ημερών.

Ήρθε στα χέρια μου από το

mix_shot-sweet_tooth_atmosfaira.com_-370

Περιγραφή του υγρού από την εταιρεία:

To Sweet Tooth συνδέει δύο βασικά γευστικά προφίλ.

Μια πολύ ελαφριά κρέμα από φυστίκι και ελάχιστο μπισκότο, η οποία και πλαισιώνει τον καπνικό χαρακτήρα του.

Είναι ένα υγρό για τους λάτρεις των ξηρών καρπών, χωρίς όμως την γνωστή γεύση της πυραζίνης.

Τα Aλchemy mix shots διατίθενται σε πλαστικά φιαλίδια των 30ml και περιέχουν 6ml συμπυκνωμένου αρώματος.

Περιλαμβάνουν εσωτερικό σταγονομετρητή, καπάκι CRC (child resistant cap) με δακτύλιο ασφαλείας ΤΕ (tamper evident).

Φέρουν όλες τις υποχρεωτικές προειδοποιήσεις/σημάνσεις.

Το προϊόν δεν μπορεί να ατμιστεί απευθείας, αλλά χρειάζεται ανάμειξη με βάσεις.

Προτείνουμε χρήση βάσεων χωρίς προσθήκες additives (pyrazine, ethyl maltol, κτλ.).

Προτεινόμενος χρόνος ωρίμανσης τελικού υγρού 7-10 ημέρες.

Παράδειγμα για 30ml τελικού υγρού, περιεκτικότητας νικοτίνης 6mg/ml, σε αναλογία 30 % PG / 70 % VG

• Νικοτινούχα βάση 18mg/ml, 100% VG – 10ml
  • Μηδενική βάση PG - 3ml
  • Μηδενική βάση VG - 11ml
  • Συμπυκνωμένο άρωμα - 6ml (περιέχεται στο φιαλίδιο)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Άκρως ενδιαφέρουσα η περιγραφή και πάμε στο πώς εγώ αντιλήφθηκα γευστικά το προφίλ του.

Το υγρό παρασκευάστηκε πριν από 20 μέρες και ενώ η εταιρεία λέει για προτεινόμενο χρόνο ωρίμανσης 7 με 10 ημέρες το άφησα αρκετά περισσότερο και το αποτέλεσμα με δικαίωσε.

Το χρώμα του υγρού σχετικά ανοιχτό κίτρινο και αρκετά διαυγές

Screenshot_2.jpg

Δοκιμάσθηκε στον Siren 2 με στήσιμο το κλασσικό Kanthal A1 0,40mm 5 σπείρες, σε 3mm πυρήνα στα 16 Watt.

Ο ατμός του πυκνός με καπνικό χαρακτήρα που πλαισιώνεται από μία κρεμώδη γεύση που μου θυμίζει φυστικοβούτυρο με διάφορους ψημένους ξηρούς καρπούς χωρίς όμως να ξεχωρίζω τί είδους είναι και χωρίς να είναι έντονη η γεύση τους.

Γενικά είναι ένα ξεκούραστο υγρό που το ατμίζω από το πρωί και δεν με κούρασε.

IMG_20180116_222420.jpg

• Μου αρέσει (+) x 7
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Panick

Panick

Advanced Member

• VF Members
  • 203 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια

Ευελπιστώ κάποια στιγμή η Lamda να βγάλει και τα έτοιμα υγρά της σε μορφή Mix Shot ή συμπυκνωμένο, γιατί είναι από τα αγαπημένα μου και δυστυχώς με τα 10μελα δεν παλεύεται η κατάσταση.

• Συμφωνώ! (+) x 5

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη