Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Απαγόρευση διασυνοριακών εξ αποστάσεως πωλήσεων

τελωνείο απαγόρευση κατάσχεση αγορές εξωτερικό νόμος ταχυδρομείο δασμοί 4419/2016

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
145 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Με τον νόμο 4419/2016 απαγορεύτηκαν μεταξύ άλλων και οι αγορές προϊόντων ηλεκτρονικού τσιγάρου (ατμοποιητών, mod και υγρών) απ’ το εξωτερικό από 1/1/2016.

Πρακτικά ο νόμος σ’ αυτό το σκέλος δεν είχε εφαρμοστεί και παρά τις καθυστερήσεις τα προϊόντα (τα περισσότερα από Κίνα) περνούσαν κανονικά ή πληρώνοντας 3€ στο ταχυδρομείο.

Από τις 11/10/2017 άρχισαν οι κατασχέσεις και μάλιστα από την ώρα καταγραφής της πράξης κατάσχεσης φαίνεται να γίνεται μαζικά. Αναφέρθηκαν κατασχέσεις που δεν υπάγονται στο γράμμα του νόμου (σύρμα, βαμβάκι). Πακέτα που περιέχουν απαγορευμένα και μη είδη, δεν είναι δυνατό να διαχωριστούν και κατάσχονται σαν σύνολο. Επιστροφή χρημάτων από τους Κινέζους δεν προβλέπεται αφού το προϊόν έχει φτάσει Ελλάδα.

Φαίνεται το κύριο βάρος να έχει δωθεί στις γνωστές Κινέζικες εταιρείες, αν και υπάρχει αναφορά κατάσχεσης ατμοποιητή της SQ από Ελβετία.

Πέρα από την ενημέρωση, γράψτε αν και τί προβλήματα αντιμετωπίσατε. Φαίνεται πάντως ότι ο δρόμος του μεταξιού έχει κλείσει για τα ατμιστικά είδη...
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.086 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Δημήτρη καλημέρα :goodpost:

Διάβασα και εγώ στο διπλανό forum για τις κατασχέσεις ατμιστικών και μη προϊόντων.

Και σε μέλη του δικού μας forum συνέβη.

Αν θέλουν ας το γράψουν.

Περιμένω 3 δέματα από Κίνα. :pullhair: :impatient: 

Ο Θεός βοηθός :omg:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Ακριβός έτσι Δημήτρη (redortho), ήταν κάτι που το ξέραμε αλλά ελπίζαμε στην μη εφαρμογή του.

Απλός η απαγόρευση είναι και απο EU με την διαφορά ότι στην Ευρώπη πολλά καταστήματα δεν στέλνουν καν 

οπότε τουλάχιστον σε γλιτώνουν απο την ταλαιπωρία.

Τώρα για τα παρεμφερή του ατμίσματος που δεν υπόκεινται σε απαγόρευση αυτά τα πήρε η μπάλα και φαντάζομαι

με το που θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση θα βγάλουμε μια άκρη.

Αλλά ας δούμε και τι θα απαντήσουν και τα ΕΛΤΑ για αυτά.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Panick

Panick

Member

• VF Members
  • 182 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια

Το χάσαμε το Primo πατριώτ' ... Από αυτά που διαβαζω,....βλέπω να το τρώει :hungry: η μαρμάγκα... :angry:

Περιμένω διάφορα αυτή την εποχή, τρία registered, τέσσερα unregistered, άλλα ατμιστικά, άλλα όχι και όλα έχουν φτάσει Ελλάδα.

Όταν έχω εξέλιξη, θα ενημερώσω.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Το περιμέναμε ότι θα συμβεί αργά ή γρήγορα.

Όπως όλα τα μέτρα που εφαρμόζονται στην Ελλάδα και αυτό εφαρμόστηκε με καθυστέρηση.

Τώρα καταλαβαίνουμε γιατί τους δύο τελευταίους μήνες τα πακέτα εξ ανατολών ήταν παρκαρισμένα στην Αθήνα πολύ καιρό.

Το θέμα είναι το πόσο θα συνεχίσει να εφαρμόζεται.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

μπορα ειναι θα περάσει, φήμες λένε επομενος μεγάλος έλεγχος θα ειναι τα φυσικά καταστήματα, οντως οτι μπει αυτο τον μήνα απλα το ξεχνάμε,οσο για τον κινεζο τικετ και τα λεφτά μας πισω, οτι το κράτησε το τελωνειο δεν ειναι δικη μου ευθηνη, οσο και να κανουν τον κινεζο το refund πρεπει να το παίρνουμε εκτός αν θέλουν να μην πουλάνε Ελλάδα,

τσίμπησαν 2-3 ατμοποιητες απο γνωστούς μου,κριμα. οποτε προς το παρων αγορες απο ευρωπη μεσω paypal και οτι παραδοθηκε ή κρατηθηκε αλλου εκτος απο την διευθηνση μου ειναι προβλημα δικο τους οχι δικο μου!

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Πάρης
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Νίκο κι εγώ περιμένω δέμα και μάλιστα με lost vape paranormal το οποίο μάλλον θα το κλάψω. Για το θέμα του refund, αν κι έχω κάνει αρκετά στο παρελθόν, σε αυτη τη περίπτωση θεωρώ ότι δεν έχει καμία ευθύνη ο κινέζος. Το έστειλε, ήρθε Ελλάδα, το είδαμε και το άρπαξε το τελωνείο λόγω τοπικών νόμων (ντάξει, το κάθε σίχαμα το έκαναν νόμο και η λέξη νόμος έχασε την ταυτότητα της). Δε βλέπω γιατί να τους ζητήσω και τα ρέστα (των κινέζων), δε βλέπω κάπου το λάθος τους. Εμείς έχουμε το πρόβλημα.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 225 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Δυστυχώς δεν είναι ακριβώς όπως τα λες. Η FT το γράφει ξεκάθαρα ότι αν το δέμα κολλήσει στο τελωνείο δεν είναι δικιά της ευθύνη δες 

.

17. 

Since FastTech ships to over 100 countries in the world, it is your responsibility to obey your country's specific laws and customs regulations.

If an item is 
returned to FastTech because it is restricted by your country, FastTech refunds your order less actual shipping costs already incurred to ship your order. This amount is usually 20% of order total but can be higher or lower depending on the nature of product ordered. The rest is refunded to you in the way you originally paid your order for, or in the way of store credits, at your choice.

If you have questions, please feel free to 

.

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 12 Οκτώβριος 2017 - 15:22.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.086 Δημοσιεύσεις

@

Νικόλα αν και δεν μου αρέσει καθόλου, μα καθόλου λέμε, έχει δίκιο ο @

Μάνος.

Από τη στιγμή που σου το κατάσχει το τελωνείο δεν έχει refund.

Δυστυχώς είναι το ρίσκο που παίρνουμε όταν παραγγέλνουμε πράγματα από Κίνα.

Από τη στιγμή που γνωρίζεις ότι αυτά που παραγγέλνεις εμπίπτουν σε απαγορεύσεις του νόμου και συνεχίζεις να παραγγέλνεις αναλαμβάνεις και το ρίσκο να σου το κατάσχουν. :(

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Παιδιά το νόμο τον ξέραμε εδώ και ένα χρόνο.

Το ότι δεν εφαρμοζόταν ήταν γιατί δε μπορούσε να εφαρμοστεί λόγω ελλιπούς προσωπικού.

Εδώ και μερικούς μήνες ετοιμάζονταν για αυτή την κίνηση.

Το καζάνι έβραζε.

Προσέλαβαν προσωπικό και αρχίσανε τα όργανα.

Ήταν αναμενόμενο.

Προς το παρόν τέρμα οι αγορές από εξωτερικό. Αργότερα, βλέποντας και κάνοντας. ;)

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 225 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Και για να είμαστε ακόμα πιο ακριβείς refund μπορεί να γίνει μόνο στην περίπτωση που το δέμα επιστραφεί στην Κίνα και με την αφαίρεση του κόστους μεταφορικών. Με άλλα λόγια "φέξε μου και γλίστρησα".

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 12 Οκτώβριος 2017 - 17:11.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Οι φωτο τα λενε ολα

sQ1rPyX.png

4zgjvG1.png

Το δεμα ειχε ενα megapico (pico που παιρνει 26650) και ενα LED ρολοι 3χ10cm
Απο fasttech , αξια 32$

Περιμενω κιαλλα 2-3 δεματακια.....για να δουμε :(

Το θεμα ειναι πολυπλευρο
Βγηκε νομος που εκανε παρανομη την εισαγωγη (εκτος εμπορων) τετοιων προιοντων? ΝΑΙ
"κλεβουμε φπα απο το κρατος" ? ΝΑΙ
Αν μου ελεγε το κρατος θα σου βαλω 20% φπα θα συνεχιζα να αγοραζω απο Κινα ? ΝΑΙ

Αρα ποιος ειναι αυτος που δεν θελει να παραγγελνει ο κοσμος απο Κινα ?
Και εχει τοση δυναμη αυτος ?
Υπαρχουν "κρυφα" συμφεροντα?

Επεξεργάσθηκε απο ambient, 12 Οκτώβριος 2017 - 17:30.
Συγχώνευση μηνυμάτων

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.086 Δημοσιεύσεις

Και για να είμαστε ακόμα πιο ακριβείς refund μπορεί να γίνει μόνο στην περίπτωση που το δέμα επιστραφεί στην Κίνα και με την αφαίρεση του κόστους μεταφορικών. Με άλλα λόγια "φέξε μου και γλίστρησα".

Μάνο πως μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι το δέμα στάλθηκε πίσω και το παρέλαβαν;

Θα πρέπει να σε ενημερώσει το site ότι τους το γύρισαν πίσω.

Από τη στιγμή που δεν έχεις αποδεικτικό στοιχείο (Τ/Ν) ότι εστάλη πίσω και το πήραν, είναι στη διακριτική τους ευχέρεια να σου το κοινοποιήσουν και να σου κάνουν μερικό refund.

Να μην ξεχνάμε ότι κάποιοι εδώ στην Ελλάδα πήραν refund για δέματα που καθυστέρησαν υπερβολικά, παρέλαβαν τελικά τα δέματα και ουδέποτε ενημέρωσαν το κατάστημα ότι παρέλαβαν.

Περαστικά μας.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

@

Στο τελευταιο που γραφεις

"Να μην ξεχνάμε ότι κάποιοι εδώ στην Ελλάδα πήραν refund για δέματα που καθυστέρησαν υπερβολικά, παρέλαβαν τελικά τα δέματα και ουδέποτε ενημέρωσαν το κατάστημα ότι παρέλαβαν."

μια φορα πολυ παλαιοτερα ειχα παραγγειλει κατι υγρα απο τον Ισραηλιτη (YAELIQ), τα οποια αργησαν και μου εκανε refund. Οταν μου ηρθαν ομως και τα πρωτα, τον ενημερωσα και μου απανταει......δεν θελω να μου στειλεις αλλα λεφτα , απλα δωρισετα σε φιλους σου.. :blink: :blink: :blink:

Το οποιο και εκανα και με χαρα μαλιστα

Συμβαινουν κιαυτα μερικες φορες... :D

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Όπως έχει ειπωθεί από πολλούς το θέμα είναι απλό, όσο κι αν δε μας βολεύει. Ο νόμος απαγορεύει την εισαγωγή από ιδιώτες και αν συμβεί κάτι τέτοιο, το προϊόν κατάσχεται. Μα ο νόμος είναι άδικος και εξυπηρετεί συμφέροντα κάποιων. Γιατί ο πρώτος είναι; Θέλουμε να πάψει να ισχύει; Από χλωμό έως αδύνατο, πέρα του ότι ισχύει σ’ όλη την ΕΕ. Ίσως σε λίγο καιρό να χαλαρώσει η εφαρμογή γιατί πιστεύω ότι αν σκεφτείτε τα μεγέθη, ακόμα κι αν μπουν πρόστιμα, το κέρδος είναι πολύ μικρό. Θα δείξει.

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 12 Οκτώβριος 2017 - 19:46.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.086 Δημοσιεύσεις

@Μακης Μάκη είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Έτσι έπρεπε να γίνει και πολύ καλά έπραξες. :ok:

Γνωρίζω και από το άλλο forum ότι κάποιοι παινεύονταν κιόλας ότι τους έκαναν refund παρέλαβαν μετά και είχαν "και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο".

Προφανώς ούτε λόγος να ξαναστείλουν τα χρήματα της αγοράς τους στο κατάστημα.

Αλλά δεν είναι θέμα του παρόντος. :telos:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Η σωστή κι αναμενόμενη κίνηση θα ήταν να επιβάλουν φόρους και δασμούς σε όλα αυτά τα δέματα και να ωφεληθεί άμεσα το κράτος (..κράτος...ντάξει, λέμε τώρα...).Το να γίνονται όμως ομαδικές κατασχέσεις δείχνει αμέσως ότι γίνονται κυρίως για εκφοβισμό γιατί έχουν "ενοχληθεί κάποιοι" από τις εισαγωγές ατμιστικών από ιδιώτες.

Edit: εν το μεταξύ την ώρα που έγραφα το μήνυμα μου έσκασε στη μπάρα του κινητού η παρακάτω ενημέρωση και δε ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να κλάψω (μάλλον το δεύτερο...)
17a52890e907b2517d79240320d105e6.jpg

Επεξεργάσθηκε απο truckman, 12 Οκτώβριος 2017 - 18:40.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Πάρη εσύ τώρα ετοιμάσου για το δεύτερο, κρίμα μιας και είναι και καλούτσικο το ποσό  ;)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Έτσι, φτιάξε με τώρα κι εσύ να πηδήξω από τον πέμπτο

OFFLINE   teo77

teo77

Member