Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Απαγόρευση διασυνοριακών εξ αποστάσεως πωλήσεων

τελωνείο απαγόρευση κατάσχεση αγορές εξωτερικό νόμος ταχυδρομείο δασμοί 4419/2016

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
145 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Πάρης
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Θοδωρή τώρα έφυγε για Ολλανδία. Το θέμα είναι ότι το είχα παραγγείλει καιρό πριν αλλά μια η έλλειψη διαθεσιμότητας και μια η γιορτή τους και ήρθε να φύγει πάνω στη περίπτωση. Δε ξέρω βέβαια αν μετά αν 1-2 βδομάδες χαλαρώσουν λίγο τα πράγματα και είναι καλύτερα. Θα δείξει
Περιμένω κι άλλο δέμα απο βδομάδα, από αλλού και με διαφορετικό τρόπο αποστολής. Θα δούμε τι θα γίνει και με αυτό...

Επεξεργάσθηκε απο truckman, 12 Οκτώβριος 2017 - 19:24.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.780 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Πάρη, αν το δέμα δεν κατασχέθηκε και ξανάφυγε και έχεις tracking number, δεν ισχύει το άρθρο των εταιρειών περί τελωνειακών προβλημάτων και μπορείς να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων (ή να πάρεις κολώνιες με άρωμα καπνού, φράουλας, τάρτας λεμονιού, κλπ)  :lol:  :lol:  :lol:

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 12 Οκτώβριος 2017 - 19:50.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Τώρα έφυγε από Κίνα για Ολλανδία και στη συνέχεια στη σπηλιά του Δερβίση , την Ελλάδα . Εν το μεταξύ με επικοινωνία που είχα με τη gearbest έκαναν banned και την αποστολή με priority+eu. Τέτοιο κυνήγι πάντως δεν νομίζω να έχουν κάνει ούτε σε ναρκωτικά (ποιά ναρκωτικά και ποια Τάμτα, εδώ προωθούν νόμους για απελευθέρωση τους σε στυλ Ολλανδίας. Γλυκερίνη μη σε δουν να "πίνεις" κι όλα καλά )

Επεξεργάσθηκε απο truckman, 12 Οκτώβριος 2017 - 20:21.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Carnivorous Vulgaris

Carnivorous Vulgaris

Member

• VF Members
  • 86 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης
  • ΠεριοχήΝότιο Μπανανιστάν
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:P80 - άει στικ 100 - siren2 - κυρ φόντας f2 - χάνταλης
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:η παγκόσμια ειρήνη και η αποστήθιση της διδασκαλίας του Al Bundy

Η σωστή κι αναμενόμενη κίνηση θα ήταν να επιβάλουν φόρους και δασμούς σε όλα αυτά τα δέματα και να ωφεληθεί άμεσα το κράτος (..κράτος...ντάξει, λέμε τώρα...).Το να γίνονται όμως ομαδικές κατασχέσεις δείχνει αμέσως ότι γίνονται κυρίως για εκφοβισμό γιατί έχουν "ενοχληθεί κάποιοι" από τις εισαγωγές ατμιστικών από ιδιώτες.

Η σωστή κίνηση σύμφωνα με τον νόμο είναι να κατασχεθούν και να επιβληθεί πρόστιμο.

Το ξέρω ότι δεν μας αρέσει ο νόμος, το καταλαβαίνω ότι αισθανόμαστε την "αδικία" στο πετσί μας,

όμως ο νόμος όσο είναι σε ισχύ οφείλει να εφαρμόζεται.

Φυσικά στην Ελλάδα δεν είμαστε εξοικιωμένοι με το γεγονός ότι νόμος σε ισχύ σημαίνει ότι εφαρμόζεται.

Ο νόμος λοιπόν έχει εφαρμοστική ισχύ από 1/1/17, προς τι η έκπληξη;

Πάμε και ανάποδα γιατί δεν είναι προσωπικό αυτό που γράφω.

Φίλος μου (μαζί με άλλους) αγόρασε 100αρα βάση το καλοκαίρι από eshop ελληνικού φαρμακείου.

Έχω την εντύπωση -magna scripta-  πως μπορώ να έχω πρόσβαση σε φυσικό κατάστημα

σε προϊόντα τα οποία απαγορεύονται από τον νόμο.

Ματάκια, Οιδίποδας, you know?

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.780 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αντώνη (βαρυέμαι να γράφω το μακρυνάρι) το μαγαζί που αναφέρεις δεν μιλάει πουθενά για χρήση για ηλεκτρονικό τσιγάρο. Το πλασάρει σαν συστατικό καλλυντικών ή κάτι τέτοιο, άσχετα αν δεν χρησιμοποιείται για τέτοιες δουλειές. Αυτός είναι και ο λόγος που το έχει μόνο σε VG καθώς η PG δεν έχει φαρμακευτική ή άλλη σχετική χρήση. Ακροβατεί στο όριο του νόμου, αλλά είναι νόμιμος.

• Μου αρέσει (+) x 2

Carnivorous Vulgaris

Member

• VF Members
  • 86 Δημοσιεύσεις
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:η παγκόσμια ειρήνη και η αποστήθιση της διδασκαλίας του Al Bundy

Ειδικά ως φαρμακείο έχει διπλή ευθύνη.
Επίσης το ότι το διακινεί ως καλλυντικό δεν αίρει το γεγονός ότι πουλάει -πλέον- ελεγχόμενη ουσία.

(με άλλα λόγια αν αραιώσω μορφίνη μέσα σε vg δεν είμαι νόμιμος. Μεγάλα παιδάκια είμαστε και καταλαβαινόμαστε)

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.780 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Δεν είναι ελεγχόμενη ουσία, μη χρησιμοποιείς λάθος ορολογία. Οι περιορισμοί περιεκτικότητας και ποσότητας αφορούν αποκλειστικά τα υγρά για η.τ.

Carnivorous Vulgaris

Member

• VF Members
  • 86 Δημοσιεύσεις
Παίρνω πίσω το ελεγχόμενη.

Ο νόμος γράφει
Άρθρο  2
"17)«περιέκτης επαναπλήρωσης»: δοχείο που περιέχει υγρό στο οποίο περιέχεται νικοτίνη, το οποίο μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί για να επαναπληρώσει ηλεκτρονικό τσιγάρο"

Αυτό καλύπτει <όλααααα τα υγρά>
άλλο πως κάνουμε ότι δεν ξέρουμε ελληνικά.
Δεν ξέρω αν έγινε εκούσια αυτός ο  δυνητικά ευρύς ορισμός...εικάζω ότι έτσι τους έκαστε.

Παρακάτω γίνεται διάκριση στα υγρά με ή χωρίς νικοτίνη.

και

Οι περιορισμοί περιεκτικότητας και ποσότητας αφορούν αποκλειστικά τα υγρά για η.τ.

όχι, οι περιορισμοί περιεκτικότητας και ποσότητας αφορούν αποκλειστικά υγρά με νικοτίνη. Τα μη-νικοτινούχα υγρά δεν υπάγονται στον 4419/2016
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Παίρνω πίσω το ελεγχόμενη.

Ο νόμος γράφει
Άρθρο  2
"17)«περιέκτης επαναπλήρωσης»: δοχείο που περιέχει υγρό στο οποίο περιέχεται νικοτίνη, το οποίο μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί για να επαναπληρώσει ηλεκτρονικό τσιγάρο"

Αυτό καλύπτει <όλααααα τα υγρά>
άλλο πως κάνουμε ότι δεν ξέρουμε ελληνικά.
Δεν ξέρω αν έγινε εκούσια αυτός ο  δυνητικά ευρύς ορισμός...εικάζω ότι έτσι τους έκαστε.

Παρακάτω γίνεται διάκριση στα υγρά με ή χωρίς νικοτίνη.

και

όχι, οι περιορισμοί περιεκτικότητας και ποσότητας αφορούν αποκλειστικά υγρά με νικοτίνη. Τα μη-νικοτινούχα υγρά δεν υπάγονται στον 4419/2016

αυτό ακριβώς είναι το πάτημα του φαρμακείου...δεν το πλασάρει ως υγρό σχετικό με το η.τ αλλά υγρό για φαρμακευτική/καλλυντική χρήση. επίσης μην το πολύ συζητάτε γιατί με αυτά και με αυτά βγήκανε όλα τα θέματα και τα παραθυράκια στα  φόρουμ με αποτέλεσμα να κλείνουν σιγά σιγά τα παραθυράκια, μην πω οτι θα μας απαγορέψουν και το ατμισμα(λόγω υπερβολικού κόστους) ....πάντως μεγάλη πλάκα θα έχει να πιάνουν τις αγορές του <<λαού>> και οι ριβιουερ να παραλαμβάνουν κάθε μέρα νέα παιχνίδια......

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα

...επίσης μην το πολύ συζητάτε γιατί με αυτά και με αυτά βγήκανε όλα τα θέματα και τα παραθυράκια στα φόρουμ με αποτέλεσμα να κλείνουν σιγά σιγά τα παραθυράκια...

+1000
Αυτό πρέπει να το κατανοήσουμε όλοι μας ότι είναι φάουλ από πλευρά μας.
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.211 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

επίσης μην το πολύ συζητάτε γιατί με αυτά και με αυτά βγήκανε όλα τα θέματα και τα παραθυράκια στα  φόρουμ με αποτέλεσμα να κλείνουν σιγά σιγά τα παραθυράκια, ......

Θα συμφωνήσω με το Νικόλα ότι στην τελική μόνοι μας βάζουμε τα χέρια μας και βγάζουμε τα μάτια μας.

Ας αναφέρουμε τα προβλήματα που δημιουργούνται, με την καθυστερημένη εφαρμογή του νόμου και οι λύσεις αν και εφ όσον υπάρξουν, υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα. ;) 

Έχουν γραφτεί σε άλλα forum και ομάδες στο FB τέρατα και  σκέψεις για υπερκέραση του εμποδίου που δημιουργήθηκε με τα τελωνεία. :eleos: :wallbash: 

Να μην ξεχνάμε ότι εκτός από μας που συμμετέχουμε στο forum υπάρχουν και αυτοί που μας διαβάζουν χωρίς να συμμετέχουν και χωρίς να είναι μέλη. ;)

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.780 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Review ατμοποιητή με το νόμο: Σήμερα παρέλαβα από μαγαζί των πολύ ανατολικών προαστίων μία μονή εισαγωγή αέρα με φίλτρο υγρού, που αποτελείται από 4 μεταλικές σωλήνες διαφορετικών διαμέτρων (μέγιστη 22mm) από ατσάλι 316L και ενδιάμεσο τμήμα ελέγχου με υγρό από γυαλί αυξημένης αντοχής. Στην βάση μπορεί να τοποθετηθεί μηχανισμός θέρμανσης για πυρόλυση. Το υγρό μπορεί να αντικατασταθεί από το πάνω τμήμα και αφού αφαιρεθεί η πρώτη σωλήνα...

• Μου αρέσει (+) x 6
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Λαθρέμπορε
  • Μου αρέσει (+) x 4
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

το αφηνω εδω να υπαρχει, δειτε λιγο την κουβεντα στην αρχη για οσους δεν ειδαν το live ....αφορα τελωνεια αποψεις κτλ ευθύνες δικες μας και μη ...απλα για μια ιδεα για καποιον που δεν ξερει τι που και ποιος...

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

Carnivorous Vulgaris

Member

• VF Members
  • 86 Δημοσιεύσεις
Νίκο, λίγο μετά το 53ο λεπτό
ο Σαρακενίδης λέει ρητά αυτό που έχω γράψει παραπάνω για το φαρμακείο, ο Βασίλης μάλλον συμφωνεί on-air γιατί
υπάρχει και το θέμα της νομικής ευθύνης.

Δεν το αποσαφηνίζει εντελώς, αλλά αυτό που λέει ο Βασίλης περί καταστροφής αντικειμένων
αναφέρεται στα νόμιμα προϊόντα.
Ατμοποιητές με χωρητικότητα πάνω από 2ml δεν είναι νόμιμοι.

Τώρα τα υπόλοιπα...
βρε βρε βρε

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.211 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Θα βάλω και ένα link για να έχουμε μια εικόνα τι γίνεται έξω από το τελωνείο και πως παρελήφθη ένα τηλέφωνο που πέρασε από το τελωνείο. :wallbash:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Tas

Tas

Member

• VF Members
  • 46 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΤΑΣΟΣ
  • Περιοχήθεσσαλονικη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:doggy,kayfun v3plus,phenomenon lite-zest,skyline
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:ψαροντούφεκο

Dispute ή refound ιδού η απορία.Δέχτηκα επιστροφή χρημάτων για έναν ατμοποιητή που περίμενα για πολύ καιρό.Το κόστος αγοράς 13.60ευρώ το ποσό επιστροφής 11.91ευρώ.Η αγορά έγινε μέσω paypal και αναρωτιέμαι αν έκανα dispute θα υπήρχε πάλι η ανάλογη διαφορά ή θα γινόταν η επιστροφή στο ακέραιο?Το ποσό είναι αστείο απλά θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχει διαφορά η όχι.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 908 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Απ΄ ότι ξέρω, και μου έχει συμβεί βέβαια, ένα full refund από την πλευρά του πωλητή μπορεί να εκτελεστεί μέσα σε 180 μέρες από την στιγμή που έλαβε την πληρωμή μέσω Paypal.

Τώρα, ο πωλητής αν θέλει μπορεί να κάνει full refund (και αυτόματα κλείνει και το issue) όταν έκανε ο αγοραστής dispute ή να κάνει partial refund (όπως απ΄ότι καταλαβαίνω έκανε στην δικιά σου περίπτωση)

Και στις 2 περιπτώσεις, αν ο αγοραστής έχει κάνει dispute και έχει ανοιχτεί ένα case, είναι στην επιλογή του πωλητή αν θα του επιστρέψει τα χρήματα στο ακέραιο ή όχι.

Εγώ αντιμετώπισα τέτοιο θέμα στο EBAY, και η υπόθεση εξελίχτηκε με full refund από τον πωλητή για προιόν που δεν παραλήφθηκε ή δεν εστάλει από τον πωλητή. Σε αυτήν την περίπτωση ο πωλητής δεν είχε αποδεικτικά ότι ταχυδρόμησε το δέμα και αναγκάστηκε να κάνει full refund και η υπόθεση αυτόματα έκλεισε.

Προσοχή, αν για κάποιο λόγο ο αγοραστής κλείσει το dispute (close case) πριν του κάνει Refund ο πωλητής και τελικά δεν του επιστραφούν τα χρήματα, δεν μπορεί ο αγοραστής να ανοίξει dispute και πάλι για την ίδια υπόθεση !

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.780 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Επειδή το eBay χρεώνει προμήθεια τον πωλητή, μήπως την αφαίρεσε για να μη μπει και μέσα;

OFFLINE   Tas

Tas

Member

• VF Members
  • 46 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΤΑΣΟΣ
  • Περιοχήθεσσαλονικη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:doggy,kayfun v3plus,phenomenon lite-zest,skyline
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:ψαροντούφεκο

Μαλλον η προμήθεια ήταν του paypal στην προκειμένη περίπτωση.

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη