Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Smok Al85

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 απαντήσεις στο θέμα

ONLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.156 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Μετά από την προσμονή περίπου 2 μηνών παρελήφθη το SMOK AL85 σε χρώμα μαύρο χρυσαφί από την FT. Αγοράστηκε με την έκπτωση της κινέζικης πρωτοχρονιάς στα 29€ περίπου.

Το μοντάκι βγαίνει πλέον σε διάφορα χρώματα και δύσκολα κάποιος δεν θα βρει κάποιο να του ταιριάζει. Στη συσκευασία περιλαμβάνονται εκτός από το mod, καλώδιο για σύνδεση με υπολογιστή, οδηγίες χρήσεως και μια χαρακτηριστική καρτέλα για τη σωστή χρήση των μπαταριών.

AL85Colors.jpg

Το USB καλώδιο πιθανόν να κάνει και για φόρτιση της μπαταρίας αλλά προσωπικά δεν θα πρότεινα σε κάποιον να φορτίζει τις μπαταρίες με το συγκεκριμένο καλώδιο. Είναι προτιμότερο και σαφώς ασφαλέστερο να γίνεται χρήση εξωτερικού φορτιστή.

Τα χαρακτηριστικά του είναι τα κάτωθι

Specifications.jpg

Είναι στην ουσία ένα λίγο πιο χοντρό Pico που έχει δυνατότητα να πάρει μέχρι και 25άρι ατμοποιητή.

Επίσης μια σημαντική διαφορά είναι ότι το συγκεκριμένο ανεβαίνει μέχρι τα 85 Watt.

Διαθέτει μια αρκετά μεγάλη οθόνη με πλήθος λεπτομερειών και δύσκολα θα βρει κάποιος ελλείψεις. Οι απεικονίσεις φαίνονται αναλυτικά στην πιο κάτω φωτογραφία, τόσο σε λειτουργία Watt όσο και σε λειτουργία TC.

Display.jpg

To menu είναι πλήρες και εύκολα διαχειρίσιμο.

Τη στιγμή που θα βάλουμε την μπαταρία και θα βιδώσουμε το καπάκι εμφανίζεται στην οθόνη η ένδειξη SMOK και από κάτω η έκδοση firmware που «φοράει».

Για να ανοίξουμε το mod πατάμε 5 φορές το Fire Button.

Για να εισέλθουμε στο menu πατάμε 3 φορές το Fire Button και μπαίνουμε στο μενού που περιλαμβάνει τις ενδείξεις MODE, PUFFS, SETTING και POWER.

Για να μπούμε στο υπομενού κάποιας λειτουργίας πατάμε παρατεταμένα το Fire Button.

Η πλοήγηση στα μενού και υπομενού γίνεται με τα πλήκτρα + και -.

Υπάρχουν όλες οι πιθανές λειτουργίες που συναντάμε στα σύγχρονα mod.

Ας κάνουμε ένα μικρό απολογισμό που θα συμπληρωθεί συν το χρόνο μιας και είναι πολύ μικρή η περίοδος χρήσης για να έχω ξεκάθαρη εικόνα.

Στα συν

1. Μικρό μέγεθος που χωράει μέσα στην παλάμη και μεταφέρεται εύκολα.
  2. Μεγάλη οθόνη με πλήθος απεικονίσεων των λειτουργιών του 
  3. Δυνατότητα να χωρέσει μέχρι 25άρηδες ατμοποιητές
  4. Δυνατότητα να ανέβει μέχρι τα 85 Watt
  5. Όμορφος σχεδιασμός κατά την προσωπική μου άποψη με την πινελιά του carbon στην πίσω όψη να δίνει το κάτι παραπάνω.
  6. Η αυτονομία της μπαταρίας φαίνεται αρκετά καλή αλλά θέλω λίγο χρόνο για τη σύγκριση ανάμεσα σε αυτό και τον άμεσο ανταγωνιστή του το PICO.
  7. Διαβάζει πολύ καλά την αντίσταση και κάθε φορά που βάζουμε ατμοποιητή μας ρωτάει αφού τον διαβάσει αν έχουμε καινούργιο coil ή είναι το προηγούμενο, άσχετα με το αν η αντίσταση είναι πολύ κοντά στην προηγούμενη.
  8. Στη λειτουργία Watt λειτουργεί πολύ καλά και ξεκινά από τα 6 Watt και ανεβαίνει γρήγορα μέχρι και τα 85.

Στα πλην

1. Δεν υπάρχει δυνατότητα να κλειδώσεις την αντίσταση σε λειτουργία TC
  2. Η ρύθμιση των watt σε λειτουργία TC ξεκινάει από τα 15 και δεν κατεβαίνει πιο κάτω
  3. Σε λειτουργία TC που χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα με SS316L θέλει πολύ προσοχή στο βαμβάκι γιατί βγάζει εύκολα temp protection. Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι για να δουλέψει σωστά το TC πρέπει η τροφοδοσία να είναι άψογη.
  4. Επίσης σε λειτουργία TC θα πρέπει η θερμοκρασία να ρυθμιστεί στους 230-240 βαθμούς για να λειτουργήσει σωστά. Σε πιο χαμηλή θερμοκρασία δεν ατμοποιεί.
  5. Ένα μείον που θα γράψω χωρίς να το έχω παρατηρήσει αλλά το έχουν αναφέρει πολλοί κάτοχοι, είναι ότι η βαφή των SMOK δεν είναι ότι καλύτερο και ξεβάφουν σχετικά εύκολα. Γι αυτό το λόγο προμηθεύτηκα και θήκη σιλικόνης.

Ένα τελικό συμπέρασμα με την επισφάλεια των λίγων ημερών χρήσης είναι ότι είναι ένα πολύ καλό mod και στην ουσία πρόκειται για  μια «αναβάθμιση του Pico» στα σημεία που έπασχε.

Σε όποιον αρέσει το pico αλλά τον προβληματίζουν οι περιορισμοί του είναι μια πολύ καλή εναλλακτική πρόταση.

Ευχαριστώ που με διαβάσατε.

Πιο κάτω θα βρείτε το αρχείο με τις οδηγίες χρήσεως στα Ελληνικά

Please Login or Register to see this Hidden Content

1,04MB   5 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 4

ONLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.156 Δημοσιεύσεις

Θα κάνω ένα update στο συγκεκριμένο mod, που αφορά τη συμβίωσή μου μαζί του τους τελευταίους 7 1/2 μήνες.

Δυστυχώς επαληθεύθηκαν αυτά που είχα διαβάσει και σε άλλα forum και αφορούν την ποιότητα βαφής.

Η βαφή του είναι κακή και το mod ξεβάφει. :eleos:

Το έχω, από τις πρώτες ημέρες που αποκτήθηκε, μέσα σε θήκη αλλά δυστυχώς ούτε αυτή απέτρεψε τον αποχρωματισμό του.

SMOKColor4.md.jpg

Αν στο καπάκι της μπαταρίας μπορώ να "αποδεχθώ" το αποχρωματισμό, στο σώμα του mod που είναι σε θήκη δεν συγχωρείται.

SMOKColor1.md.jpg

SMOKColor2.md.jpg

SMOKColor3.md.jpg

Θεωρώ απαράδεκτο μια μεγάλη εταιρεία όπως η SMOK να μην μπορεί να βάλει μια σωστή βαφή στα modακια της.

Ένα άλλο "πρόβλημα" που διαπίστωσα είναι η μη σωστή λειτουργία του ελέγχου θερμοκρασίας (TC), τουλάχιστον με το SS που συνήθως χρησιμοποιώ. 

Στην παρουσίαση που έκανα όταν το είχα πρωτοαγοράσει είχα αναφέρει ότι πρέπει να προσεχθεί η ποσότητα του βαμβακιού έτσι ώστε να είναι άριστη η τροφοδοσία.

Δυστυχώς δεν κατάφερα να το δουλέψω χωρίς προβλήματα με τον έλεγχο, που δεν είχα σε κανένα άλλο mod από αυτά που χρησιμοποιώ.

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.754 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

α. άσχετο αν είναι απαράδεκτο, το ξέβαμα μου αρέσει γιατί δείχνει vintage (πώς παλιώνουν τα ξύλινα; καμία σχέση)  :P

β. μην τρελαίνεσαι με τον προβληματικό tc, ο dicodes no6 έχει επισκευαστεί στην Γερμανία 2 φορές και αν δεν γουστάρει την μπαταρία κάνει ότι θέλει (καλιμπράρεις την θερμοκρασία στους 20οC), ενώ ο primo mini δεν έχει πρόβλημα, αλλά παίζει όπου νάναι!

• Μου αρέσει (+) x 2

ONLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.156 Δημοσιεύσεις

Δημήτρη αν δεν μπορεί μια μεγάλη εταιρεία να σου δώσει σωστό έλεγχο θερμοκρασίας ας μην τον διαφημίζει.

Με την τεχνογνωσία που υπάρχει σήμερα δεν θεωρώ ότι είναι δύσκολο να φτιάξεις ένα σωστό software.

Όπως λες και συ το primo mini παίζει μια χαρά το TC και είναι αντίστοιχης κατηγορίας τιμής.

Το Evic VTC Mini που είναι 2 1/2 χρόνων modακι παίζει αξιοπρεπέστατα σε έλεγχο θερμοκρασίας.

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι η Joyetech ανακάλυψε την Αμερική, όσο αφορά τον έλεγχο θερμοκρασίας και οι άλλοι δεν μπορούν.

Δυστυχώς για την εταιρεία αυτά γράφουν και στα μεγάλα forum του εξωτερικού και αυτό δεν είναι ότι καλύτερο.

Έφτιαξαν ένα mod μικρό ,βολικό και με καλά χαρακτηριστικά και το χαντάκωσαν με λάθη και παραλείψεις.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 899 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Το αρχείο με τις οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά, είναι ήδη διαθέσιμο και στα

του φόρουμ, σε μορφή .pdf.  :)

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.754 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

:offtopic2:

Το ενδιαφέρον είναι ότι με τις Keeppower IMR 26650 δουλεύει καλά μέχρι τα 3,2 - 3,3V και στη συνέχεια δε μπορεί να γίνει καλιμπράρισμα (μετά βγάζει και battery low ενώ παίζει κανονικά σε Power mode). Η πλάκα είναι ότι σκεφτόμουν αυτό ή το provari radius και η provari έκλεισε! Συμπέρασμα: αν πρόκειται ν' αγοράσετε ακριβό mod στείλτε πμ με ερώτημα αν θα το αγόραζα. Αν σας πω ναι, αγοράστε οτιδήποτε άλλο :wallbash:

@demisgr

Τί εννοείς για το manual, να το διαβάσω; Εγώ το έχω μεταφράσει :lol: :lol: :lol:

:parakalo:

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 16 Νοέμβριος 2017 - 10:04.

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   nikmak95

nikmak95

Member

• VF Members
  • 14 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Dead Rabbit,Athena,Doggy Sjmy,Hussar Copp,Ammit Dual,Kylin,Manta,Dejavu
Προσοχή μη φάει πέσιμο! Πολύ καλό μοντ το έχω αγοράσει τρεις φορές και άλλες 2 το αλιεν. Α ρε smok μέσα μας έβαλες αλλά είναι τίμιο

ONLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.156 Δημοσιεύσεις

Καλό είναι αλλά από βαφή και TC σε ss που το δοκίμασα δεν είναι ότι καλύτερο.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Εγω το εχω περιπου μισο χρονο και παραπανω.Ως αναφορα κατι προβληματα που εχω ακουσει κατα καιρους με την οθονη του...οτι αναβοσβηνει...οτι σπαει ευκολα.....δεν ειχα ποτε καποιο θεμα...οπως και παλαιοτερα ειχα το rx2/3 και ποτε δε μου εβγαλε το γνωστο του προβλημα.Το μονο αρνητικο του για μενα ειναι οντως η βαφη μιας και δε δουλευω tc.Το εχω παντα σε θηκη και βλεπω σε κανα δυο σημεια να εχει φυγει χρωμα.Το δε καπακι στον πρωτο μηνα εγινε χαλια οποτε το πεταξα μεσα σε ενα ποτηρι με οξυζενε αν θυμαμαι καλα και με ελαφρυ τριψιμο εφυγε ολη η μαυρη βαφη και εγινε σαν του πικο.....ωραιοτατο και παει με τους ατμο μου....
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   aks7

aks7

Member

• VF Members
  • 76 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Άκης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Leto, Pharaoh mini, Ares, Rose gold ed.,Drop dead...

Εγω το έχω από το Μαιο σε ασημί χρώμα ξέβαψαν μόνο λίγο τα 2 κουμπάκια κατά τα αλλα απροβλημάτιστο  σε αντίθεση με το evic primo mini που μου χει :dash3:  ... 

Επεξεργάσθηκε απο aks7, 20 Δεκέμβριος 2017 - 06:57.

• Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη