Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Emma από την Smoking Bull (Lemon Tart)

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.038 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Ένα γυναικείο όνομα δίνει στο υγρό της Γερμανικής Εταιρίας

Please Login or Register to see this Hidden Content

την πιο κοντινή γεύση στην

λεμονόταρτα που έχω ατμίσει.

Η

λοιπόν είναι άρωμα που έρχεται σε 10ml μπουκαλάκι και με προτεινόμενη αραίωση 5-10%.

Προσωπικά το έκανα με αραίωση 10% σε 0,5mgr βάση 50/50 και το άφησα να "δέσει" ένα μήνα.

Δοκιμάστηκε μέσα στον Doggy με SS 0,25mm και σε έλεγχο θερμοκρασίας.

Για κάποιον που του αρέσουν λίγο πιο άτονα τα αρώματα θα μπορούσε να πειραματιστεί και με μικρότερο ποσοστό.

Αυτό που πήρα σαν γεύση είναι μια πολύ ωραία τάρτα λεμονιού που τονίζει και το κομμάτι τάρτα αλλά και το λεμόνι.

Ίσως το λεμόνι να είναι λίγο πιο έντονο από την τάρτα αλλά δεν την "καπελώνει".

Για τους δικούς μου γευστικούς κάλυκες είναι ένα πολύ ισορροπημένο υγρό και καθόλου μπουχτιστικό.

Μπορεί άνετα να γίνει ολοήμερο και για αλλαγή, από τα καπνικά που συνήθως ατμίζω, ένα πολύ ωραίο διάλειμμα.

Το υγρό αγοράστηκε από το

στην τιμή των 6€

Emma λοιπόν για όσους ψάχνουν μια ωραία λεμονόταρτα και δεν είναι διατεθειμένοι να δαπανήσουν τα 20 και πλέον ευρώ που κοστίζει το αυθεντικό υγρό.

Smooking-Boom-Emma.jpg

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.648 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Δεν χωράει, τα λέει στην παρουσίαση!

Την Dinner Lady πολλοί εμίσησαν, την Lemon Tart κανείς :lol: :lol: :lol:

Χωρίς πλάκα τώρα, είναι από τα λίγα υγρά που αν τα ατμίσεις σε καλά στημένο ατμοποιητή που αποδίδει καλά τις γεύσεις, δεν έχει κατά τη γνώμη μου επί του παρόντος αντίπαλο. Καλοί κλώνοι κυκλοφοράνε, αλλά θέλουν δουλειά. Μία συνταγή που είχα βρει για diy είχε τόσα αρώματα (κάποια έπρεπε να τα παραγγείλω εξωτερικό) που αν πήγαινε νεροχύτη ακόμα θα έκλαιγα! Βρήκα λοιπόν 30μελα ξεχασμένα σε καλή τιμή και στοκάρισα για κανά χρόνο :P

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.038 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Θα συμφωνήσω ότι το αυθεντικό Lemon tart είναι ένα μοναδικό και ξεχωριστό υγρό το οποίο κατά τη γνώμη μου δεν έχει καταφέρει να κλωνοποιηθεί από κανένα.

Το συγκεκριμένο δεν θεωρώ ότι προσπαθεί να μοιάσει στο Lemon tart αλλά από όσα υγρά τέτοιου τύπου έχω ατμίσει είναι το πιο ισορροπημένο.

Αποδίδει μια γεύση ψημένης ζύμης σαν κέικ και το άρωμα του λεμονιού είναι σαν το άρωμα που αναδίδει το ξύσμα του .

Όλο αυτό δεμένο αρμονικά χωρίς το ένα να καπελώνει το άλλο και χωρίς να μπουχτίζει.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

ουτε για πλακα δεν θα το ελεγα λεμονοταρτα, ειναι κατι διαφορετικο και προσωπικα επειδη δεν εκοψα καμια φλεβα με την λεμονοταρτα ( την γνησια), θα ελεγα οτι ειναι ena πολυ πολυ νοστιμο κεικ lime( την υφη του κεικ την καταλαβαινεις αμεσως και στην εκπνοη κατι απαλο πρικροξυνο -λεμονι δεν ειναι  γιαυτο λεω lime ή οπως ειπε και ο μητσος ξυσμα κι σε καμια περιπτωση χυμος λεμονιου), για εμενα αξιζει την δοκιμη !!!

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   QS-Plan

QS-Plan

Member

• VF Members
  • 35 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kostas
  • ΠεριοχήThessaloniki
Λατρεία το αυθεντικό lemon tart... οπως λατρεια και καθε είδους λεμονοταρτοκεικοειδη... τα οποια ειναι στην ουσια επισης αυθεντικα...
Απλα στο μυαλο μας τα θεωρουμε ως κλωνους στο κυνηγι της ιερης λεμονοταρτας σερβιρισμενη μεσα σε ενα ακομη πιο ιερο δισκοποτηρο γευσης...
Για μενα την καλυτερη λεμονοταρτα την εχω φαει σε μια απο τις εταιρειες που δουλευα στο εξωτερικο, σε οσα ζαχαροπλαστεια και να παω στην Ελλαδα θα βρω κατι σαν λεμονοταρτα... ετσι και με τα υγρα...

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.042 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Kώστα προσωπικά είμαι λάτρης της λεμονόταρτας της εταιρείας Dinner Lady, γιατί είναι η καλύτερη λεμονόταρτα που έχω ατμίσει και το σπίτι όταν την ατμίζω μοσχομυρίζει όπως ένα εργαστήριο ζαχαροπλαστικής που βγάζει από τους φούρνους λεμονόταρτες. :delicious2:

Είναι πάντα μέσα σέ έναν από τους δύο Skyline για ξεχωριστές και ιδιαίτερες στιγμές απόλαυσης. Δεν είναι για όλη μέρα.

Έχω πάρει και δοκιμάσει πάνω από 5 διαφορετικές αλλά καμμία δεν μου θύμισε την κατ' εξοχήν λεμονόταρτα. :viannen_68:

Το ότι συγκρίνουν πολλοί τις λεμονόταρτες που κυκλοφορούν με την λεμονόταρτα της Dinner Lady είναι γιατί είναι η πιο αξιόλογη προσπάθεια μιάς εταιρείας να μιμηθεί την γεύσης της αληθινής λεμονόταρτας ζαχαροπλαστείου και ως εκ τούτου έχει γίνει σημείο αναφοράς.

Κατ' εμέ η Εmma της Smoking Bull είναι μια πολύ καλή προσπάθεια να πλησιάσει την λεμονόταρτα - κέϊκ ζαχαροπλαστικής με προσθήκη ξύσματος λεμονιού ή λάιμ.

Σ' αυτό τα κατάφερε, αλλά απέχει αρκετά από το σου δώσει την γεύση της λεμονόταρτας (ζαχαροπλαστείου), απλά πλησιάζει.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 897 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Παραλαβή σήμερα από antismoke.gr - Θεσσαλονίκη και πάμε για μαγειρέματα !!!  :wub:   :delicious2:

Ήταν το πρώτο που δοκίμασα, από τον @

και με εντυπωσίασε !

Τώρα η σειρά μου να το φτιάξω ,με 10% αραίωση, 6mg, 50/50 ή 60/40. Μήνα όμως ποιος περιμένει για να "δέσει" ?  :WhatHeMeans:

137,81K   3 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.042 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Ντέμη αφού το μαγειρέψεις :cooking: το αναδεύεις καλά  :viannen_68: και δοκιμάζεις και στην βδομάδα, μη μασάς.  :baby:  :wineviva:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   zalaros

zalaros

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις
Ποια βδομάδα... Την επόμενη έτοιμο είναι ;-) Δοκίμασα να το ατμισω και κατευθείαν αλλά μου θύμιζε strepsils... :-P

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.648 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Βγαίνουν και σε τάρτα λεμόνι; Είχα την εντύπωση ότι οι Strepsils κυκλοφοράνε σε λεμόνι με μέλιι  :P

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   zalaros

zalaros

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις
Μα εκεί ήταν το πρόβλημα, άφαντη η τάρτα Την επόμενη μέρα όμως εμφανίστηκε

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.648 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Και το μέλι;;;
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   zalaros

zalaros

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις
Συγγνώμη, στις strepsils εσύ καταλαβαίνεις μέλι; :-P Εγώ όχι πάντως... :-D
Δοκίμασα μια φορά και έβαλα στην Έμμα κρέμα Βαυαρίας από tpa. Μου άρεσε πολύ ο συνδυασμός αυτός. Κόβει λίγο από το λεμόνι της...

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.042 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Λάζαρε έχω το DX Bavarian cream της TPA. Θα το δοκιμάσω. :ok: