Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Μπάνιο Υπερήχων Coil Master Cm-800

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Μετά από παραγγελία του φίλτατου και καλού φίλου μου Χρήστου (Higraf) τον οποίο και ευχαριστώ, ήρθαν στα χέρια μας τα μπανάκια υπερήχων της Coil Master και συγκεκριμένα το μοντέλο Coil Master CM-800.

Μετά από μία κουραστική μέρα επιτέλους έφτασα σπίτι το απόγευμα και αφού τσίμπησα κάτι, όντας νηστικός όλη μέρα (μόνο με καφέδες και ατμό) άνοιξα το κουτί και περιεργάστηκα το νέο χρήσιμο απόκτημά μου.

Η πρώτη εντύπωση: προσεγμένη συσκευασία, πολύ μικρό σε μέγεθος, καλή και ποιοτική κατασκευή, όμορφο ντιζάιν, εργονομικό και υπερβολικά απλό.

Πανεύκολο στη χρήση του, διαθέτει τρία μόνο κουμπιά (on, off, reset) και ένα πρόγραμμα των 3 λεπτών το οποίο αν θέλεις το ανανεώνεις.

Σχετικά οικονομικό ακόμη και για αγορά από Ελλάδα (ελάχιστα κάτω από 40 ευρώ).

Εμείς τα προμηθευτήκαμε από Ελληνικό κατάστημα ατμιστικών ειδών.

Μετά το σύντομο διάβασμα του μάνιουαλ (το οποίο υπάρχει και στα ελληνικά), γέμισα το ανοξείδωτο τανκ με 500 ml νερό βρύσης (μπορείς να βάλεις μέχρι 600 ml), 3 σταγόνες κοινού υγρού πιάτων έβαλα τέσσερις ατμοποιητές λυμένους σε κομμάτια μέσα στην εργονομική πλαστική θήκη, την τοποθέτησα στο τανκ και πάτησα το κουμπί ON.

Αυτό ήταν.

Σε τρία λεπτά απλά ανανέωσα το χρόνο για μία ακόμη φορά και αφού πέταξα το βρώμικο νερό, αναπλήρωσα με καθαρό και το εργοποίησα για μία ακόμη τελευταία φορά περισσότερο για να ξεπλυθούν τα κομμάτια με καθαρό νερό.

Συνολικός χρόνος 9 λεπτά.

Οι ατμοποιητές βγήκαν πραγματικά αστραφτεροί και δεν βρήκα ίχνος βρωμιάς πάνω τους.

Αφού τους έβγαλα και άδειασα το νερό από το τανκ, σκούπισα τον ανοξείδωτο κάδο με λίγο χαρτί κουζίνας και τέλος.

Σειρά έχουν ασημικά - χρυσαφικά της συζύγου ρολόγια ανοξείδωτα, γυαλιά κλπ.

Πιστεύω ότι τελικά είναι αναγκαίο και μάλλον άργησα να το αποκτήσω.

Τα χαρακτηριστικά της συσκευής είναι:

- Λειτουργεί με απλό νερό βρύσης για τον καθαρισμό με την βοήθεια υπερήχων.
- Πρακτικός και κλασικός σχεδιασμός
- Αυτόματη λειτουργία 3 λεπτών την οποία μπορείς να ανανεώνεις
- Μόνωση από υγρασία και ανθεκτική, αντιδιαβρωτική κατασκευή PCB
- Καθαρισμός σε RTA, RDA, RBA, μεταλλικά τμήματα ατμοποιητών, βίδες, o-rings, γυάλινα τμήματα ατμοποιητών, επιστόμια, γυαλιά, κάθε τύπου ανοξείδωτα πλαστικά, χρυσαφικά, ασημικά κ.λπ.

Τάση: AC220V, 60Hz
Συχνότητα: 40 KHz
Ισχύς Υπερήχων: 35W
Χωρητικότητα δοχείου: 0.6L
Μέγεθος της δεξαμενής (mm): 155 x 95 x 52 (Π x Υ x Φ)
Συνολικό μέγεθος συσκευής (mm): 200 x 140 x 125 (Π x Υ x Φ)
Bάρος: 1.18kg

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό:

Please Login or Register to see this Hidden Content

86,77K   19 Αριθμός λήψεων

Τα περιεχόμενα της συσκευασίας

144,94K   15 Αριθμός λήψεων

Έτοιμα για μπανάκι

187,88K   15 Αριθμός λήψεων

Το μπανάκι σε εξέλιξη

178,03K   15 Αριθμός λήψεων

Μετά από 6 λεπτά (2 κύκλους των 3 λεπτών), είναι ορατή η βρωμιά.

179,12K   15 Αριθμός λήψεων

Και το βρώμικο νερό σε πιάτο

141,19K   15 Αριθμός λήψεων

Ελπίζω να σας άρεσε αυτή η μικρή παρουσίαση και να με ψηφίσετε στις επόμενες εκλογές. :D

• Μου αρέσει (+) x 9

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 897 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Μάκη, λες να είναι μια από τις επόμενες αγορές μου ?  :rolleyes:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Ντέμη είναι καλό εργαλείο για να καθαρίζει ανοξείδωτα, πλαστικά, χρυσαφικά, ασημικά και όχι μόνο και όπως γράφω πολλά άλλα αντικείμενα.

Το καλό με αυτή την συσκευή είναι ότι ο υπέρηχος φτάνει σε σημεία δυσπρόσιτα και καθαρίζει χωρίς κόπο.

Θα πρέπει όμως να το χρησιμοποιείς και όχι όπως μερικοί το πήραν και το βάλανε στην άκρη.

Για να αξίζει η αγορά του θα πρέπει να έχεις αρκετά πραγματάκια για καθάρισμα ή φρεσκάρισμα και να βαριέσαι το πλύσιμο στο χέρι. :lotpot:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Πάρης
  • ΠεριοχήΧαλκίδα

Μάκη, λες να είναι μια από τις επόμενες αγορές μου ? :rolleyes:

Να το πάρεις, αξίζει τα λεφτά του. Το έχω κι εγώ κάπου στο δίμηνο και τα πάντα πλέον πλένονται εκεί. Να πω μόνο ότι το πλύσιμο με υπερήχους δε θέλει χρήση με υπερβολή. Αυτό το λέω επειδή διαβάζω διάφορα κατά καιρούς από χρήστες που παραπονιούνται για ξεβάματα πόλων και διάφορων μερών μετά από 2-3 ώρες στον υπέρηχο!!!! Αυτό είναι υπερβολή. 9-15 λεπτά ανάλογα τη περίπτωση είναι αρκετά να καθαρίσουν τα πάντα.
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Ακριβώς 3 με 4 3λεπτα είναι αρκετά, απλώς καλό είναι να μην βάζουμε κάτι που να έχει χρώμα, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αποκολληθεί.

Σε δοκιμή Subtank Black το χρώμα άρχιζε να φεύγει όπως και έγχρωμα γυάλινα τανκ μιας και είναι μεμβράνη το χρώμα (άσε που το γυαλί δεν χρειάζεται 

κάτι ιδιαίτερο για να καθαρίσει)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Παιδιά πάνω από 10 λεπτά είναι υπερβολή.

Το συγκεκριμένο μπανάκι υπερήχων είναι για ερασιτεχνική χρήση.

Π.χ. ο Γιώργος (Hraklis) που έχει επαγγελματικό μπάνιο υπερήχων θα μπορούσε να μας ενημερώσει γενικά για το τί πρέπει να προσέχουμε.

Πάντως για κομμάτια ανοξείδωτα (εννοείται χωρίς βαφή) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όσο και να τα αφήσεις.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Θεωρητικά μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με κάποια πλαστικά και λεπτά γυάλινα κομμάτια. Δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα, απλά το αναφέρω. Συμφωνώ ότι 2-3 φορές είναι υπεραρκετές, ειδικά αν τους πλένεις συχνά. Στα ίδια λεφτά υπάρχουν και σε πιό ψηλά βατ, αλλά έχουν μάπα design :lol:

@makis66 πώς διά0λ0 ξεχώρισες τα o-rings ή δεν τα έβαλες; (δεν έχουν πρόβλημα, αλλά ούτε λόγο να τα βάλεις).

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 02 Σεπτέμβριος 2017 - 23:05.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Tα ορινγκάκια τα βάζω όπως είναι πάνω στα κομμάτια των ατμοποιητών. Δεν τα βγάζω. Γιατί μετά θα ψαχνόμουν πιο πάει που. :jumping: :pullhair: 

Δεν παθαίνουν τίποτα για 10 λεπτά, καρατσεκαρισμένο. :ok:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Συνήθως τα βγάζω (με προσοχή γιατί δε θέλουν και πολύ για να κοπούν) και βάζω έναν - έναν άτμο γιατί όση ώρα στεγνώνω ή ασχολούμαι με το δέσιμο του πρώτου πλένω τον δεύτερο, κ.ο.κ.

• Μου αρέσει (+) x 3

ONLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 184 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο

Παιδιά πάνω από 10 λεπτά είναι υπερβολή.

Το συγκεκριμένο μπανάκι υπερήχων είναι για ερασιτεχνική χρήση.

Π.χ. ο Γιώργος (Hraklis) που έχει επαγγελματικό μπάνιο υπερήχων θα μπορούσε να μας ενημερώσει γενικά για το τί πρέπει να προσέχουμε.

Πάντως για κομμάτια ανοξείδωτα (εννοείται χωρίς βαφή) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όσο και να τα αφήσεις.

. @ Μακη όπως τα λες ειναι , το μονο , καλύτερα τα αντικείμενα μεμονωμένα για να μην σημαδεύονται ( απο την τριβή , απο τους υπέρηχους ) ΠΟΤΕ βαμμένα αντικείμενα , 3-5 λεπτά αρκούν με λίγες σταγόνες απορρυπαντικό για πιάτα ( αν υπάρχει δυνατότητα και λίγες " 5-10 " σταγόνες αμωνία ) @ και εγω τα ορινκακια δεν τα βγάζω { ΠΡΟΣΟΧΗ μην ξεχάσετε την συσκευή αναμένει χωρίς ΝΕΡΟ } Το νερό όχι παραπάνω απο 35-40 ( χλιαρό ) βαθμους

Επεξεργάσθηκε απο Hraklis, 03 Σεπτέμβριος 2017 - 09:07.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Ούτε εγώ βγάζω τα οριγκάκια, πλένω μια φορά τη βδομάδα και δεν έχω δει να πάθουν κάτι. Στη διαδικασία κάνω δύο κύκλους με 3-4 σταγόνες υγρού πιάτων όπως γράφετε κι εσείς και στη συνέχεια ένα κύκλο με νερό και 3-4 σταγόνες ξύδι για να μην μείνουν ίχνη μυρωδιάς του απορρυπαντικού κι ένα κύκλο με καθαρό νερό στο τέλος. Επίσης επειδή ο υπέρηχος τείνει να ξεβιδωνει τις βίδες του ντεκ ή να βγάλει κάποια μικρά εξαρτήματα (μου έφαγε έτσι ένα βιδάκι από gt3 ο νεροχυτης) αδειάζω τα νερά σε ένα κουβά στη βεράντα οπότε ότι κι αν έχει βγει που δε το δω άμεσα θα το βρω εκεί (τσίμπησα ένα μονωτικό έτσι κάποια στιγμή :) ) Λίγη προσοχή λοιπόν σε αυτό το θέμα για να μη ψαχνόμαστε :)
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Ένα τέτοιο και είστε μια χαρά (εγώ το έκλεψα απο την σύζυγο χαχαχαχ)

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Αξιος χαχαχα
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   chrisg9

chrisg9

Member

• VF Members
  • 23 Δημοσιεύσεις

παιδια σχεδων ολοι μου οι ατμοποιητες ειναι σε μαυρο χρωμα θα ξεβαψουν αν τα βαλω σε μπανακι υπερηχων?

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Αν είναι ηλεκτροστατική βαφή μάλλον όχι. Εναλλακτικά βάλε 2-3 σταγόνες PERSIL RENEW 3D ESSENZIA  που είναι για μαύρα ρούχα  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

παιδια σχεδων ολοι μου οι ατμοποιητες ειναι σε μαυρο χρωμα θα ξεβαψουν αν τα βαλω σε μπανακι υπερηχων?

Χρήστο @

έχω βάλει μέσα κομμάτια βαμμένα και δεν έχουν πάθει τίποτα.

Πρόσεξε όμως να μην έχουν κάποιο σημείο με γρατζουνιά ή έχει φύγει το χρώμα γιατί τότε θα έχεις πρόβλημα.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   chrisg9

chrisg9

Member

• VF Members
  • 23 Δημοσιεύσεις

ωραια @

σε λιγες μερες θα το  παρω και εγω δεν νομιζω να γινει τιποτα με το χρωμα του zeus γιατι ειναι καινουργιος! σε ευχαριστω πολυ!!

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 438 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Μεγαλη προσοχη με το μηχανημα.Δεν του φαίνεται αλλα ξεγελάει και ,ναι απολυμαίνει αριστα,απο την αλλη ομως μπορει και να καταστρέψει αντικείμενα βαμμενα,οπως την εχω πατησει αρκετες φορες ειδικα μεχρι να το μαθω.Και βεβαια δεν θα εβαζα τα γυαλιά μου μεσα,για τον φοβο των γραντζουνιων που μπορεί να επέλθουν.

Επιδη ειμαι και συλλέκτης παλαιών ξυριστικών μηχανών,στην αρχη το εβαζα 10 λεπτα με αποτελεσμα να αποχρωματίσω αρκετες απο αυτες.Ναι κανει δουλεια,αλλα να το βάζετε τρίλεπτα,να το σβήνετε, ξανα απο τρια λεπτα και μεχρι εκει,μιλώ για σκληρή βρωμιά,και εξαφάνιση οσμών .

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   chrisg9

chrisg9

Member

• VF Members
  • 23 Δημοσιεύσεις

εγω μεχρι 3 λεπτα θα βαζω ειδικα τους βαμενους ατμοποιητες :P

• Χρήσιμο (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη