Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Belus RTA (review and build)

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.041 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Γειά σας φίλοι συνατμιστές και φίλες συνατμίστριες.

Σήμερα θα σας παρουσιάσω τον BELUS της UD στα δύο χρώματα που τον βγάζει SS και μαύρο.

Και τα δύο είναι πανέμορφα.

Please Login or Register to see this Hidden Content

150,75K   6 Αριθμός λήψεων

Τα χαρακτηριστικά του είναι τα παρακάτω:

Ο Bellus της UD είναι επισκευάσιμος ατμοποιητής από ανοξείδωτο ατσάλι 304 και πυρέξ γυαλί.

Έχει χωρητικότητα 5ml και η διάμετρος του είναι 22mm.

Το βασικό του χαρακτηριστικό είναι ότι ενώ βρίσκεται στην κατηγορία RTA, αποδίδει εξαιρετικά σαν RDA.

Διαθέτει λειτουργία αναπλήρωσης υγρού απο πάνω χωρίς να χρειάζεται να τον ανοίγουμε κάθε φορά που χρειαζόμαστε αναπλήρωση και υπόσχεται μηδαμινές διαρροές. (Αυτό δυστυχώς έμεινε μόνο υπόσχεση). :P

Διαθέτει ρυθμιζόμενο δαχτυλίδι εισαγωγής αέρα 32 οπών (16 από κάθε πλευρά) και μπορεί να ρυθμίσεις την τζούρα από πολύ σφιχτή έως πολύ αεράτη. 

Διαθέτει επίσης λειτουργία να στηθεί μόνο με μία αντίσταση βάζοντας το ανταπτοράκι που περιέχεται στην συσκευασία.

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ότι σύρματα θέλουμε από 0,25 έως 0,40mm ή ακόμη και πιο χοντρά clapton, twisted κλπ

Αλλά ας προχωρήσουμε λίγο για να τον γνωρίσουμε καλύτερα.

Η κατασκευή του πολύ προσεγμένη και τα υλικά πολύ καλής ποιότητας.

Η συναρμογή τους είναι άψογη και τα σπειρώματα βούτυρο.

Έρχεται πεντακάθαρος σε συσκευασία με scrach and check που περιλαμβάνει τον ατμοποιητή, ανταλλακτικό γυαλί πυρέξ, πλήθος ορινγκς και βιδών, αντάπτορα σιλικόνης με κεραμικό για στήσιμο με μονή αντίσταση, 2 αντιστάσεις και βαμβάκι.

Εδώ μετά το μπανάκι (καλού κακού) με χλιαρό σαπουνόνερο.

131,75K   3 Αριθμός λήψεων

Θα τον στήσω για άτμισμα mouth to lung, με μονή αντίσταση με σύρμα Kanthal A1 0,32mm, 6,5 σπείρες σχεδόν ενωμένες διαμέτρου 2,5mm.

Προσοχή η αντίσταση να είναι όσο γίνεται πιο κοντά στα ποστς και αφού βιδωθεί και κοπούν τα περισσεύματα σύριζα για να μην ενοχλούν το σιλικονάκι που κλείνει την άλλη μεριά, δοκιμάζουμε με χαμηλά Watts (8 με 9) να δούμε αν ανάβει από μέσα προς τα έξω για να μην έχουμε hot spots που σε αυτά οφείλεται η μεταλλική γεύση και πολλές φορές το καμένο που παίρνουμε.

Στον έλεγχο θερμοκρασίας με σύρματα τύπου SS, Ni200, Ti κλπ δεν χρειάζεται να κάνουμε την παραπάνω δοκιμή.

162,04K   3 Αριθμός λήψεων

Εδώ φαίνεται η απόσταση της αντίστασης από τα ποστς

117,59K   3 Αριθμός λήψεων

Αφού όλα είναι καλά και η αντίστασή μας δοκιμάστηκε να ανάβει από μέσα προς τα έξω προχωράμε στην τοποθέτηση του βαμβακιού το οποίο πρέπει να περνάει από την αντίσταση ούτε σφιχτά ούτε χαλαρά.

Εδώ θα πρέπει να βάλουμε όλο το καλλιτεχνικό μας ταλέντο γιατί εδώ κρύβεται το μυστικό της στεγανότητας κατά την επαναγέμιση.

Κόβουμε τις δύο άκρες του βαμβακιού λίγο πιο πάνω από την βάση του ντεκ και ελάχιστα πιο κάτω από το μικρό σκαλοπατάκι που κάνει το ντεκ σ' εκείνο το σημείο.

114,75K   3 Αριθμός λήψεων

Αφού βεβαιωθούμε ότι το βαμβάκι μας είναι στο σωστό μήκος διαβρέχουμε με το υγρό μας και με ένα ίσιο κατσαβιδάκι τοποθετούμε με απαλές κινήσεις τις άκρες του βαμβακιού στα αυλάκια με προσοχή χωρίς να το πιέσουμε.

122,25K   2 Αριθμός λήψεων

Κατόπιν λιπαίνουμε όλα μα όλα τα ορινγκς του ατμοποιητή με σκέτη βάση VG για να μην κάνουμε ζημιά κατά την συναρμολόγηση.

139,63K   2 Αριθμός λήψεων

Μετά τοποθετούμε το τανκ στην βάση προσέχοντας να ευθυγραμμίσουμε τις εξοχές που έχει η βάση με τις εσοχές του τανκ.

Πιέζουμε να κάτσει σωστά στην θέση του.

118,9K   2 Αριθμός λήψεων

Αν η αντίστασή μας είναι σωστά τοποθετημένη θα πρέπει να φαίνεται από την τρύπα εισαγωγής αέρα κάπως έτσι:

126,97K   2 Αριθμός λήψεων

Τοποθετούμε το δαχτυλίδι ρύθμισης εισαγωγής του αέρα και βιδώνουμε το κάτω καπάκι για να ασφαλίσουμε την βάση.

Γεμίζουμε από πάνω 5 ml υγρού DIY Aμβροσία και βιδώνουμε το πάνω καπάκι.

Δεν χρειάζεται κατά την εισαγωγή υγρού να κλείσουμε τον αέρα από το δαχτυλίδι ρύθμισης ούτε να γυρίσουμε ανάποδα τον ατμοποιητή όταν βιδώνουμε το πάνω καπάκι. δεν παίζει κανένα ρόλο.

Αν το στήσιμό μας είναι σωστό δεν θα δούμε την παραμικρή διαρροή.

144,52K   3 Αριθμός λήψεων

Φτιάχνουμε ένα φραπεδάκι

167,43K   3 Αριθμός λήψεων

Και απολαμβάνουμε την υπέροχη γεύση που δίνει αυτός ό τόσο απλός ατμοποιητής.

126,35K   3 Αριθμός λήψεων

Παραθέτω και ένα βιντεάκι από το YouTube:

Προσωπικά με βόλεψε αρκετά αν και λάτρης της σφιχτής τζούρας.

Με το παραπάνω στήσιμο και 1 τρύπα αέρα από τις 16 δίνει πολύ καλή σφιχτή τζούρα και πολύ καλή γεύση στα 14 Watt.

Για τους λάτρεις των πνευμονικών είναι μανούλα.

Με διπλή αντίσταση 0,40mm στα 25 Watt και full open έβγαζε πολύ ντουμάνι.

Το μόνο αρνητικό που του βρήκα είναι μια μικρή διαρροή υγρού από το δαχτυλίδι του airflow και γι αυτό πιστεύω ότι φταίει η θέση της αντίστασης στο ντεκ.

Δηλαδή κατά την ατμοποίηση η αντίσταση "φτύνει" σταγονίδια υγρού πάνω στο δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα με αποτέλεσμα σιγά σιγά να συσσωρεύεται υγρασία.

Επίσης θέλει προσεκτικό βαμβάκωμα γιατί αλλιώς μία μικρή διαρροή κατά το δεύτερο, τρίτο κλπ γέμισμα είναι σίγουρη.

Πιστεύω να ήμουν κατανοητός και όποιος έχει κάποια απορία μπορεί να ρωτήσει ελεύθερα.

• Μου αρέσει (+) x 7
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.645 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Δεν χωράει, τα λέει στην παρουσίαση!
Για κάποιον περίεργο λόγο τώρα διάβασα την πολύ ωραία παρουσίαση. Ήταν ο πρώτος μου επισκευάσιμος (λάθος μου) και παρά την συμπαθητική του απόδοση πήγε σχετικά γρήγορα στο συρτάρι (μπορεί να τον ξαναδοκιμάσω κάποια στιγμή). Δεν είμαι του αεράτου (τότε το διαπίστωσα) και δεν μου έκανε ιδιαίτερα. Το μεγάλο του όμως πρόβλημα ήταν οι διαρροές. Αυτό αναφερόταν σε πάρα πολλά ποστ από ξένα φόρουμ. Η οριστική λύση είχε δοθεί με την απότομη περιστροφή ανάποδα 2 φορές ή όσες χρειαζόταν να μην βγαίνουν φυσσαλίδες. Αυτό ίσχυε σε κάθε γέμισμα, ανεξάρτητα του ακριβούς μήκους του βαμβακιού.
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.041 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Όπως έγραψα και στην παρουσίαση είχε θέμα με την στεγανότητα αλλά κατά τα άλλα ήταν τίμιος. B)

Στα θετικά του: εύκολο στήσιμο, εύκολο γέμισμα, επιλογές αέρα, στήσιμο με μονές - διπλές αντιστάσεις, ωραία γεύση.  :yes: 

Προσωπικά το μοναδικό αρνητικό της μικρής διαρροής του το συγχωρούσα για όσο καιρό τον χρησιμοποιούσα. :)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 142 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Ηταν απ τους δυο πρωτους επισκευασιμους που πηρα μαζι με τον goblin v3!ωραια γευση αλλα λιγο οι διαρροες τους λιγο η απειρια μου και η απογοητευση στην αρχη τους χαρισα σε φιλους.
Μετα την αψογη αυτη παρουσιαση που μολις διαβασα σκεφτηκα οτι επρεπε να τους ειχα δωσει μια δευτερη ευκαιρια....
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   teo46

teo46

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδώρης
  • ΠεριοχήΠετρούπολη-Αθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hastur,ares,zeus
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Οικογένεια,Μοτό
    ,MGP
Ένας από τους αγαπημένους μου ατμοποιητες..με διπλές στημένος για ντουμανια..
Όπως λέει και Μάκης,αν στηθεί σωστά διαρροές δεν εχει,απλά θέλει πολύ προσοχή στο βαμβάκι!

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επεξεργάσθηκε απο teo46, 21 Φεβρουάριος 2018 - 12:01.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.041 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Θοδωρή @

έχει μείνει στο συρτάρι εδώ και λίγο καιρό.

Κάπου κάπου τον στήνω πάντα με μονή για αεράτες τζούρες μόνο και μόνο γιατί δίνει πολύ ωραία γεύση.

Όσο για διαρροές δεν έχει, αν όπως γράφεις, προσέξεις την τοποθέτηση του βαμβακιού.

• Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη