Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Eviva - T by Atmistique

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
51 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Στα χέρια μου κρατώ αυτό το διαμάντι που ακούει στο όνομα EVIVA.

Έχω ακούσει και διαβάσει άπειρα διθυραμβικά σχόλια και η περιέργεια με έκανε να τον αποκτήσω.

Το κύριο σώμα του είναι κατασκευασμένο από ανοξείδωτο ατσάλι AISI 304L foodgrade, ενώ ο πόλος του έχει υποστεί σκληρή επιχρύσωση 24k για καλύτερη αγωγιμότητα.

Το μονωτικό μέρος της βάσης είναι κατασκευασμένο από Ketron® peek food grade, υλικό το οποίο αντέχει σε εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασίες (249°C συνεχόμενα - 310°C σε σύντομες χρονικές περιόδους).

Το κύριο μέρος του ατμοποιητή φιλοξενεί ένα κλασσικό κεραμικό CE2 για μοναδική απόδοση γεύσης, στο οποίο μπορείτε να στήνετε την αντίσταση σας με τη χρήση ΜΟΝΟ σύρματος με αντίσταση, κάνοντας την αντικατάστασή της πολύ πιο πρακτική και εύκολη. Το κεραμικό αυτό μπορεί να αντικατασταθεί και από ένα ceramic replacement για τους λάτρεις του πιο κρύου ατμού.

Η είσοδος αέρα είναι ρυθμιζόμενη με τρεις τρύπες ( η μεσαία τρύπα δεν χρησιμοποιείται στην ρύθμιση) στις θέσεις δώδεκα, τρία και έξι προσφέροντας τη δυνατότητα να επιλέξετε με ακρίβεια το επιθυμητό αποτέλεσμα και βρίσκει την αντίσταση κάθετα και στην ίδια ευθεία προς το επιστόμιο σας.

Διατίθεται σε δύο εκδόσεις με διάμετρο 23mm: μία έκδοση Tank και μία dripping.

H tank έκδοση έχει ύψος 36,5mm και χωρητικότητα 3ml. Πέρα από το εξωτερικό μέρος της και την τελική τάπα, περιλαμβάνει και μία καμπάνα με τελείωμα στα 3mm για πυκνότερο και εντονότερο τελικό αποτέλεσμα.

Η dripping έκδοση έχει ύψος 28mmκαι χωρητικότητα ~1ml.

Στη συσκευασία του θα βρείτε μία έτοιμη αντίσταση, και ένα πλήρες σετ ανταλλακτικών o-rings.

Σαν έξτρα εγώ πήρα το δαχτυλίδι αέρα από 23mm σε 22mm (σε SS) και το επίχρυσο 24Κ δαχτυλίδι αέρα 23mm για να δέσει με το μηχανικό μοντ Lord του GUS (που έχει και αυτό χρυσό).

Tο trailer της εταιρείας για τον Eviva.

Kαι η παρουσίαση από τον κατασκευαστή

Μερικές φωτό του EVIVA - T

Eviva-T.jpgEviva-T3_qd8p-y9.jpg

Τον ατμίζω στο Pico στο οποίο κάθεται τέλεια, αλλά και στο μηχανικό Lord GUS

Έχω παρατηρήσει ότι πραγματικά η γεύση που σου δίνει είναι το δυνατό του σημείο και αυτό για μένα είναι μια ευχάριστη έκπληξη.

Το στήσιμό του δεν είναι το ευκολότερο και μιλάω για το στήσιμο μέσα στο κεραμικό.

Τα κεραμικά μου τα άνοιξα με ντρέμελ στα 2,5mm για να μπορώ να περνάω αντιστάσεις τέτοιας διαμέτρου.

Λίγη προσοχή θέλει και όχι βιασύνη γιατί σπάνε εύκολα αν τα ζορίσεις.

Ήδη έσπασα στις αρχικές μου προσπάθειες διάνοιξης των οπών τέσσερα κεραμικά αλλά μετά συνήθισε το χέρι.

Θέλει πολύ προσοχή στο "άνοιγμα" της τρύπας τους, αν το επιχειρήσετε.

Υπάρχει βέβαια και η επιλογή του Eviva housing ss cup αντί του κεραμικού.

Please Login or Register to see this Hidden Content

16,7K   21 Αριθμός λήψεων

25,65K   20 Αριθμός λήψεων

Έχω παρατηρήσει πιο ζεστό τον ατμό στον eviva με το κεραμικό από ότι με το SS cup

Ο κατασκευαστής γράφει για το Eviva housing ss cup :

"Αντικαθιστά το κεραμικό του Eviva και δίνει αποτέλεσμα πιο χλιαρό προς το κρύο"

Προς το παρόν τον έχω δουλέψει μόνο με Kanthal A1  0,25mm, 0,28mm και 0,32mm με το τελευταίο να μου δίνει καλύτερα αποτελέσματα πάντα με διάμετρο σπείρας 2,5mm

Η συμβίωση μαζί του είναι κάτι παραπάνω από ευχάριστη.

Το γέμισμά του παιχνιδάκι αφού γεμίζει ακόμη και με το μπουκάλι !!!!!!! :P

Τα μέρη που αποτελείται είναι λίγα και αυτό είναι μεγάλο συν όταν θέλεις να τον καθαρίσεις:

118,12K   19 Αριθμός λήψεων

Οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές με το κεραμικό, του οποίου τα κενά "άνοιξα" με ντρέμελ στα 2,5mm έτσι ώστε να περνάει άνετα αντίσταση διαμέτρου έως 2,5mm.

Επίσης τον δούλεψα και με το ανοξείδωτο (SS cup) αντί του κεραμικού.

Η διαφορά τους είναι ότι με το κεραμικό μου έδωσε πιο ξηρό και ζεστό ατμό ενώ με το ανοξείδωτο πιο υγρό και χλιαρό.

Από γεύση είναι απόλαυση έτσι κι αλλιώς με ότι στήσιμο και αν του έκανα.

Από διαρροές τίποτα, ούτε σταγόνα, αρκεί το βαμβάκι να καλύπτει την περιοχή που είναι η εισαγωγή υγρού.

Καμένο δεν πήρα ποτέ και η τροφοδοσία του με υγρό είναι υποδειγματική.

Ακόμη και όταν το υγρό τελειώσει σε προειδοποιεί με μία χαρακτηριστική ελάχιστη αλλοίωση της γεύσης του υγρού οπότε αμέσως το καταλαβαίνεις και αναπληρώνεις.

Στην παρακάτω φωτό φαίνεται το κεραμικό (δεξιά) ανοιγμένο με ντρέμελ ενώ το αριστερό είναι απείραχτο.

Επίσης και το εργαλείο με το οποίο υπομονετικά έγινε η δουλειά

102,37K   18 Αριθμός λήψεων

Εδώ φαίνεται ένα τυπικό στήσιμο με Kanthal A1 0,32mm, 8 σπείρες 2,5mm διάμετρο σπείρας:

108,41K   18 Αριθμός λήψεων

96,43K   16 Αριθμός λήψεων

100,39K   16 Αριθμός λήψεων

Εδώ πάνω στο GUS Lord:

125,75K   15 Αριθμός λήψεων

Kαι πάνω στο Pico:

123,02K   15 Αριθμός λήψεων

Σαν τελικό συμπέρασμα μπορώ να πω ότι είναι ένας πολύ καλός ατμοποιητής για τους λάτρεις της σφιχτής έως λίγο άνετης τσιγαρίσιας τζούρας.

Αποδίδει πολύ καλά τα αρώματα με έναν ξεχωριστό τρόπο και τον συγκρίνω μόνο με τον Φαινόμενο, ο οποίος είναι και ο πλέον αγαπημένος μου

Δεν μπορώ να πω ποιός είναι ο καλύτερος σε γεύση γιατί και με τους δύο παίρνω σχεδόν το ίδιο εξαίσιο αποτέλεσμα.

Στα αρνητικά που του βρήκα είναι αυτός ο ήχος που κάνει ο αέρας όταν τραβάς τζούρα, πράγμα που βέβαια δεν είναι τόσο ενοχλητικό αλλά δεν είναι και ο αθόρυβος Φαινόμενο.

Επίσης σε σκούρα υγρά το βαμβάκι λερώνεται περισσότερο από τη μία μεριά και αυτό είναι λόγω του ότι έχει μόνο μία εισαγωγή υγρού.

θέμα των κεραμικών είναι ότι είναι πολύ ευαίσθητα και σπάνε με το παραμικρό. Ήδη έσπασα στις αρχικές μου προσπάθειες διάνοιξης των οπών τέσσερα κεραμικά αλλά μετά συνήθισε το χέρι.

Θέλει πολύ προσοχή στο "άνοιγμα" της τρύπας τους, αν το επιχειρήσετε.

Update:

Τον έστησα 0,40mm, σε 2,5mm πυρήνα, 7 σπείρες, 0,84 Ohm, στα 15 Watt.

Mια χαρά γεύση (Sort Castle) ,περισσότερο ντουμάνι και χτύπημα.

Οι διαφορές που βλέπω εγώ είναι ότι με το κεραμικό πάνω παίρνω πιο ζεστό και ξηρό ατμό, ενώ με το SS πιο υγρό και δροσερό.

Αυτό το παρατήρησα με το ίδιο στήσιμο και στα ίδια Watt.

Aπό απόψεως ανάδειξης γεύσης δεν μπορώ να πω ότι διέκρινα διαφορές τουλάχιστον όχι μεγάλες.

Και με κεραμικό και με SS είναι πολύ καλός.

Ίσως για να αποδώσει τα μέγιστα το κεραμικό να θέλει στήσιμο με σύρμα 0,25mm και 1,5mm διάμετρο σπείρας, μεγέθη για τα οποία είναι φτιαγμένα αυτά τα κεραμικά.

Πολλές φορές ακούγοντας για έναν ατμοποιητή ότι "έχει τρομερή γεύση", έχουμε υψηλές προσδοκίες και παίρνοντάς τον στα χέρια μας νομίζουμε ότι θα μας κάνει την μεγάλη διαφορά.

Έτσι δοκιμάζοντάς τον, τις περισσότερες φορές προσγιωνόμαστε στην πραγματικότητα.

Κατά την γνώμη μου οι ατμοποιητές πλέον έχουν φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο απόδοσης γεύσεων, αλλά το να περιμένουμε από κάθε ατμοποιητή που ακούμε ενθουσιώδη σχόλια για την super γεύση, το κάτι παραπάνω, δεν είναι καλός σύμβουλος.

Για τον συγκεκριμένο θα πω ότι καλό το κεραμικό αλλά με το SS στήνεται πολύ πιο εύκολα και με ότι σύρμα θέλεις σε όποια διάμετρο σπείρας θέλεις.

• Μου αρέσει (+) x 10

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 438 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Μάκη εξαιρετική η παρουσίαση σου έχω και εγώ τον εβίβα αυθεντικό και μπορώ να πω ότι μετά το φαινόμενο τον θεωρώ το δεύτερο καλύτερο ατμό όσο αφορά την γεύση βέβαια το στήσιμο του δεν είναι και το πιο εύκολο που θα μπορούσε να γίνει και συχνά, Μου βγάζει Καμμένο γι' αυτό φροντίζω ,πάντα το τανκ να μην το βιδώνω πολύ για να μπορώ να το ξεβιδωνω. Για Να τροφοδοτείται λιγάκι μέσα και να μην έχω πρόβλημα.κυρίως το στήνω με το SS και όχι μέ τα κεραμικά γιατί υπάρχει μεγαλύτερη δυσκολία επαναλαμβάνω ότι πρόκειται για πολύ γευστικό Ατμό βέβαια σαν - ίσως αρνητικό είναι οι ξηρη του γεύση συγκριτικά με την υγρή του φαινόμενο δεν είναι τυχαίο ότι μετά από τρία χρόνια που βγήκε στην παραγωγή εξακολουθεί και ζητείται πολύ κρίμα που όποιος θέλει να τον πάρει στην Ελλάδα δεν θα μπορεί καινούργιο λόγω των καινούριων καταστάσεων
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Κυριάκο. Το κακό με τον Eviva είναι ότι έχει εισαγωγή υγρού από την μία μόνο μεριά πράγμα που δυσκολεύει την τροφοδοσία.

Επίσης δεν θέλει και πολύ πηχτά υγρά.

Με τα 50/50 τα πάει καλά.

Επίσης το βαμβάκι δεν πρέπει να κλείνει την εισαγωγή υγρού αλλά να απλώνεται σε όλο το ντεκ αφράτο.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 438 Δημοσιεύσεις
Με τα πολλά αυτό που έχω βρει ως λύση είναι να απλώνω το βαμβάκι από την αντίσταση ως βεντάλια και όχι ως s που προτείνεται γενικά , δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός, με αυτόν τον τρόπο περνω αρκετά καλή τροφοδοσία .
  • Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 225 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Μερικές φωτογραφίες από το εναλλακτικό (ως προς το βαμβάκι) στήσιμο που κάνω στον Eviva και δουλεύει μια χαρά. Μάλλον αυτό το στήσιμο περιγράφει και ο Κυριάκος από πάνω.

118,67K   9 Αριθμός λήψεων

133,1K   10 Αριθμός λήψεων

107,91K   10 Αριθμός λήψεων

111,45K   10 Αριθμός λήψεων

111,27K   10 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 438 Δημοσιεύσεις

Oπως προείπα με τον eviva στήνω με τον τροπο που δείχνει πανω στις φωτο ο Μανος.Εδω και 2 μερες ανεξήγητα παίρνω συνέχεια καμένο,με αποτέλεσμα να ανοιγοκλείνω συνέχεια το τανκακι μερικες στροφές για να τροφοδοτείται .Τι μπορει να συμβαίνει?Υπόψιν οτι τον εχω κανα 6μηνο και υποτίθεται οτι τον ξέρω.

OFFLINE   Raf

Raf

Member

• VF Members
  • 15 Δημοσιεύσεις

Καλησπέρα φίλε μου τον ατμοποιητή δεν τον έχω πλέον στην κατοχή μου αλλά το καμμένο στον εβίβα οφείλεται κατα 99% στον εβιβα σε λάθος ποσοτητα βαμβακιού.Επίσης τι υγρό του έχεις βάλει γιατι με τα παχύρευστα ψιλοδυσκολέυεται καμια φορά.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασιλης
  • ΠεριοχήΣαμος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:DID NextGen genesis TNS genesis Somnium Hybrid V2,Ares,Tilemachos v2 plus,Gini

Απο εβδομαδα καινουρια βαση για τον Eviva... ;)

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 438 Δημοσιεύσεις

Ολα καλα ολα ωραια του αλλα αυτο το να εχεις βγαλει πυρηνική φυσική για να τον στήσεις και να μην παιρνεις καμμενο,με ξεπερνουσε.Ευχομαι με την νεα βαση που απο ο τι μαθαινω θα εχει καλυτερη τροφοδοσια,να βγει απο το συρτάρι και να γινει παλι μάχιμος.

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 438 Δημοσιεύσεις
Κανένα νέο σχετικά με την νέα βάση του eviva έχουμε; Η να τον πλάκωσω στο λιμαρισμα και να του κάνω μόνος μου τρύπες...;
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Τα Χριστουγεννα ακουγοταν οτι θα βγει κατι.....και μεχρι τωρα τιποτα....ρε τρουπατον ρεεεε :laugh1:  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   vagskarm

vagskarm

Member

• VF Members
  • 57 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγέλης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hussar clone, subtank mini with rba, η φωτο είναι με τον ijoy exo rta

Να λέμε την αλήθεια, αν ο Κωνσταντίνος δεν τον πεθάνει στις δοκιμές κανένα δίμηνο, και μετά για οποιαδήποτε αλλαγή κάνει για ό,τι στραβό δει (και έχει ένα μάτι ο "άτιμος") άλλοι δύο μήνες δοκιμές μετά, οπότε θα αργήσει. Πάντως κι εγώ ετοιμάζομαι να του δώσω ευκαιρία μόλις βγει η νέα βάση. (μακάρι και να βγάλει τανκάκι για 5ml τουλάχιστον)

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΣαμος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:DID NextGen genesis TNS genesis Somnium Hybrid V2,Ares,Tilemachos v2 plus,Gini

Έσκασε "μύτη" και η καινούρια

...

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 438 Δημοσιεύσεις
Να πω την αλήθεια μου ψιλοξενερωσα. Κατά αρχήν μου φαίνεται πως κλείνει στο αερατο.Υστερα η τιμή..55 ευρώ αυτομάτως μου έρχονται στο μυαλό μου 15 κλώνοι αυτή την στιγμή και πολύ φθηνότεροι.Δεν λέω ότι τον απορρίπτω,αλλά θα περιμένω να γίνουν αρκετές δοκιμές από συνατμιστες και βλέπουμε.
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

@

Συμφωνω απολυτα. Αλλωστε τι και ποσο παραπανω μπορει να δωσει γενικα ωστε να αξιζει το κοπο. 

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 438 Δημοσιεύσεις
Αν βλέπω κάτι θετικό μελετώντας τον είναι οτι μαλλον πολλοί θα γλιτώσουν το καμμένο που έπαιρναν λόγο της μιας και μοναδικής εισόδου που είχεστην τροφοδοσία.Θα περίμενα να είχε ρύθμιση υγρών όπως άλλωστε σχεδόν όλοι οι νέοι ατμό που κυκλοφορούν.Παντως σε πρώτη φάση διαβάζω ενθουσιώδη σχόλια,και η απορία μου είναι πότε πρόλαβαν και δοκίμασαν την νέα βάση για να βγάλουν έτσι εύκολα συμπεράσματα.
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Knomax

Knomax

Member

• VF Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΣαμος
Προσωπικά τα "πρώτα" σχόλια δεν τα λαμβάνω καθόλου υπόψη διότι είναι της λογικής.."Καινούργιο κοσκινάκι μου και που να σε κρεμάσω"...πλην ελαχίστων περιπτώσεων που βλέπουν τα πράγματα αντικειμενικά...Μου φαίνεται "κάπως" επίσης το γεγονός ότι η βάση υπάρχει διαθέσιμη αλλα όχι κομπλέ ο ατμοποιητής που δεν υπάρχει καν στην σελίδα!

55 η βάση και 78,99 ο Dvarw MTL γνήσιος.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Ηρθε σημερα στα χερια μου.....

Πρωτα τεστ (χωρις χρηση κεραμικου) πολυυυυ θετικα.....γευσατος , MTL αλλα οχι σουπερ σφιχτος, ερχεται με δυο "πιν" 2 και 2.5 , δεν εχει αλλη ρυθμιση αερα ή υγρου

ποιοτικη κατασκευη,σταυρωτες βιδες που πιανουν πολυ καλα το συρμα, στην βαση δεν εχει πλεον peek αλλα ultem,ερχεται  με φουλ σετ  ορινγκ

Επισης θετικο οτι βιδωσαν τα "παλια" κομματια αμεσως χωρις κανενα θεμα

Τωρα για την τιμη........ειναι αυτη που ειναι...μας αρεσει η οχι.

ενα θετικο ειναι οτι δεν χανεις το option  να βαλεις κεραμικο, αν και μερικοι το θεωρουν "αρχαιολογια" το κεραμικο για οσους το εχουν χρησιμοποιησει ξερουν την αξια του.

• Μου αρέσει (+) x 7
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 214 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Αύριο θα το έχω και εγώ στα χέρια μου κομπλέ με την καινούργια βάση και jojo kit, πήρα και κεραμικά πιν για να τα δοκιμάσω .
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 214 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Πρώτη εντύπωση , ωραίο και στιβαρο. Σαν ντιζάιν μου αρέσει πολύ.
Πρώτο στήσιμο με κεμαρικο με δυσκόλεψε λιγάκι (είναι μέχρι να πάρω το κολλάει) το έστησα με 0.30μμ κανθαλ σε δυάρι πυρήνα 6 στροφές (το τόσες κατάφερα να βάλω) 1,1 Ω και παίζω στα 10w (τόσο λέει το προγραμμα). Όντως είναι ποιο ξερός ο ατμός (εμένα μου αρέσει αυτό) έχει καλό ατμό , όμως αδύναμο χτύπημα. @

πως έβαλες 8 στροφές εκεί μέσα :) .
Δεν ξέρω μήπως πρέπει πλέον να την φτιάχνω με κλειστές σπείρες, anyway.
Μερικές φωτό
CB285E14-A316-40CF-8521-9FC3EBF94838.jpg
E4D5AA00-530F-40EF-8F40-90F203FA04B4.jpg
8DE1A7C0-A48E-40CE-9380-FFA66E041C6A.jpg

Το μείον , πολύ κατασκευαστές λένε ότι δεν έχει καμία σχέση τελικά η ρύθμιση του αέρα, έχει σχέση το πιν. Εγώ προσωπικά διαφωνώ με αυτήν την άποψη ο eviva έχει δύο τρύπες εισαγωγής αέρα και τον κάνει αρκετά αεράτο. Όταν του έκλεισα την μία τρύπα με το χέρι πιστεύω πήρα καλύτερη τζούρα από ότι με τις δύο. Άρα θα ήθελα την επιλογή να του ρύθμιζα τον αέρα.

Επεξεργάσθηκε απο Nikoss rocket, 28 Αύγουστος 2018 - 19:56.

• Μου αρέσει (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη