Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Avocado 24 RTA (review and build)

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
3 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Avocado 24 RTA by Geekvape

geekvape-avocado-24-rdta.jpg

Ένας ατμοποιητής που είναι αρκετά έως πολύ αεράτος και απευθύνεται στους ατμιστές που τους αρέσει η ικανότητα απόδοσης γεύσης αλλά και πυκνών σύννεφων ατμού.

Έχει τα θετικά του αλλά και τα αρνητικά του.

Ας ξεκινήσουμε με τα χαρακτηριστικά του:

• Διάμετρος 24mm
  • 5ml συνολικής χωρητικότητας (εγώ μέτρησα 4 ml με το ζόρι)
  • Deck για διπλές αντιστάσεις
  • Κεραμικός αντάπτορας για μονή αντίσταση
  • Κατασκευή από ανοξείδωτο ατσάλι
  • Pyrex Tube

Περιεχόμενα συσκευασίας:

• Ατμοποιητής Avocado RDTA 24mm
  • 1 x ανταλλακτικό Frosted Glass
  • 2 x κεραμικούς αντάπτορες
  • Spare O-Rings και εργαλείο
  • 1 x Wide Bore Drip Tip βιδωτό
  • 1 x 510 drip tip ss
  • 1 x αντάπτορα για 510 drip tip

avocado-24-rdta-parameter.jpg

Περιγραφή:

Ο Avocado 24 (24mm) από Geekvape διαθέτει δύο post RTDA βασισμένο στο Velocity Deck όπως και στον προγενέστερο Αvocado 22 RTDA. H χωρητικότητα υγρού αναπλήρωσης αυξήθηκε κατά 50% (5ml συνολικής χωρητικότητας) με την πρωτοποριακή εφαρμογή μηχανισμού ο οποίος επιτρέπει γέμισμα από το πάνω μέρος του ατμοποιητή. Όπως αναφέραμε, ο Avocado 24 διαθέτει νέο μηχανισμό πλήρωσης του tank, έτσι ο ατμιστής ανατροφοδοτεί τον ατμοποιητή με υγρό αναπλήρωσης, χωρίς να χρειαστεί να βγάλει τις αντιστάσεις. Το νέο αυτό σύστημα, σχεδιάστηκε αποκλειστικά για την πλήρωση υγρού, όπου με την μετακίνηση του μηχανισμού αποκαλύπτεται μία εσοχή 3mm (fill port).

geekvape-avocado-24-rdta-easy-to-fill.jp

O Avocado έχει βασιστεί στο πιο απλό και εύκολο deck (Velocity), καθώς και οι νέες διαστάσεις του προφίλ του, επιτρέπουν το στήσιμο για πιο εξειδικευμένες συνθέσεις (αντιστάσεις). Το σύστημα air flow παραμένει το ίδιο, με την επιλογή μεταξύ μονής, διπλής και πλήρους εσοχής εισαγωγής αέρα.

geekvape-avocado-24-rdta-single-coil.jpg

Toν έχω στην κατοχή μου πολύ καιρό και αυτό σημαίνει ότι μου άρεσε σε γενικές γραμμές και η απόδοσή του με ικανοποιεί, γιατί έχω την τάση όταν κάτι μου ξυνίσει να το δίνω. :P

Δεν είμαι λάτρης των αεράτων ατμοποιητών απεναντίας θα έλεγα, αλλά πάντα ήθελα να έχω ένν τέτοι στο οπλοστάσιο για κάποιες special στιγμές.

Τον ατμίζω που και που με υγρά μηδενικά γκουρμέ ποικίλων γεύσεων και αποδίδει τέλεια.

Θετικά:

Απόδοση γεύσης

Ποσότητα ατμού

Ευκολία στησίματος είτε με μονή είτε με διπλή αντίσταση με εξαίρεση την τοποθέτηση του βαμβακιού.

Απουσία διαρροών

Μπορεί να στηθεί με μονή ή με διπλές αντιστάσεις

Αρνητικά:

Μικρή χωρητικότητα (4 ml) με το ζόρι) του τανκ σχετικά με την κατανάλωσή του

Μεγάλη κατανάλωση ειδικά με διπλές αντιστάσεις

Δυσκολία περάσματος βαμβακιού στο τανκ

Δεν έχει και το πιο εύκολο γέμισμα.

Σαν τελικό συμπέρασμα μπορώ να πω ότι με έχει βολέψει ίσως γιατί τον χρησιμοποιώ σχετικά λίγες φορές την εβδομάδα και όχι καθημερινά.

Η μεγάλη κατανάλωσή του θα προβληματίσει ίσως κάποιον που θα τον έχει συνέχεια στο χέρι.

Από την άλλη όμως σε αποζημιώνει με την πλούσια γεύση και τον πυκνό ατμό.

Και μερικές φωτό:

Στην φωτό φαίνεται ο Avocado με το SS ντριπτιπ που "κάθεται" στον Avocado με την βοήθεια του αντάπτορα 510 που περιέχεται στη συσκευασία.

IMG_20170405_201244.jpg

Παρέα με το G-Priv 220W

IMG_20170901_170949.jpg

Στήσιμο με διπλές αντιστάσεις. Σύρμα Κanthal A1 0,40mm 7 σπείρες λίγο ανοιχτές σε πυρήνα 2,5mm. Bαμβάκι Muji Ιαπωνίας.

IMG_20170901_165845.jpg

Εδώ βλέπουμε πώς μπαίνει το βαμβάκι με τσιμπιδάκι στις τρύπες για να μπει μέσα στο τανκ με το υγρό.

IMG_20170901_170140.jpg

Το λοξό τσιμπιδάκι στα πλάγια. Οι τρύπες αναπλήρωσης 3mm η κάθε μία δεν σου δίνουν μεγάλα περιθώρια για εύκολο γέμισμα.

IMG_20170901_170353.jpg

Πότισμα με γκουρμέ υγρό DIY μηδενική νικοτίνη 100% VG

IMG_20170901_170718.jpg

Mε τί άλλο θα πήγαινε καλύτερα μια ντουμανοκατάσταση. Με αυθεντική Ρώσικη βότκα. στην υγειά μας. :wineviva:

IMG_20170901_171211.jpg

Ας το απολαύσουμε.

IMG_20170901_171439.jpg

Ωχ. Πανικός και ομίχλη. Σας αφήνω και βγαίνω από το σπίτι γιατί θα πέσει παντόφλα.

IMG_20170901_171340.jpg

Αναμένεται συγκριτικό Avocado 24 VS Limitless Plus

• Μου αρέσει (+) x 6

OFFLINE   Βασιλης

Βασιλης

Member

• VF Members
  • 18 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝίκαια
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:SUBTANK mini..OBS nano..Avocado 24.
Καλησπέρα. Τον έχω αγοράσει εδώ και 8μήνες περίπου πάνω στα πειράματα που έκανα σαν νέος ατμιστης. Είναι πολύ καλός ατμοποιτης προσφέρει καλή γεύση και ντουμανι αλλά για μένα δεν κάνει. Έχω ατμισει μαζί του μόνο μερικά ml υγρού και τον χρησιμοποιώ ελάχιστα καθώς κλείνω προς τσιγαρισιες τζούρες σε mtl δηλαδή.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Μιας και σου αρεσει η βοτκα, σου προτεινω να δοκιμασεις αυτη που θα δεις στο λινκ. Σε περιπτωση που δεν μπορεσεις να τη βρεις, μπορω να σου τη στειλω. :)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Η σύζυγός μου είναι από την Μόσχα οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.  ;)

Ευχαριστώ πάντως, να είσαι καλά. :bow:

• Μου αρέσει (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη