Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Diy Αναδευση

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
88 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

ακομα ειμαστε στο αρχικο σταδιο αλλα απο οτι φαινεται θα τα παμε πριμα, πρεπει να βρω μονο διαφορα μαγνητακια για να τα αντιστοιχησω με τις ταχυτητες/ml που θα αναδευω σε καθε περιπτωση, προς το παρων ειναι ολα χυμα σκοπευω να τα κλεισω σε κουτι για πιο πρακτικη και πιο ασφαλη λειτουργια,

χρησιμοποιηθηκαν:

1)τροφοδοτικο υπολογιστη ( ενωσα πρασινο και μαυρο απο την κεντρικη φυσα ωστε να εχω ον/οφ, εκοψα και μονωσα ολα τα υπολοιπα εκτος απο το κιτρινο και το μπλε της κεντρικης οπου κιτρινο 12+ μπλε12-

2) ντιμερ για λεντοταινιες 12v εως 8a

3) μοτερακι απο φτερωτη poolboy ( μηχανημα καθαρισμμου πισινας) 24v/3α/3000rpm/40w. ( αν και 24vολτο του δινω 12 και παει μπαλα ...
4) μαγνητης απο σκληρο δισκο
5) μαγνητακι αναδευσης δανεικο απο τον  συντροφο πατεντιαρη αντωνη (ποδηλατης) αχχαχαχαχαχ

στο παρων βιντεακι αναδευω 400ml   50/50

ενταξει θα μπορουσε να ειναι καλυτερο το βιντεακι αλλα ειναι η πρωτη προσπαθεια, το επομενο με διαφορετικο μαγνητη ( ακους αντωνη?) θα ειναι καλυτερο

Επεξεργάσθηκε απο ambient, 01 Σεπτέμβριος 2017 - 21:20.

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Είχα κάνει τράκα απ' τη γυναίκα μου έναν CAT R18 Stirrer με προπέλα και έκανα ανάδευση στις 360rpm για 10' με δύο τρόπους:

1. Όλα μαζί όπως γράφω παραπάνω
2. Ανάδευση των βάσεων για 3' και στη συνέχεια 1' για κάθε άρωμα

Τα 1 και 2 τα δοκίμασα με και χωρίς θέρμανση στην ανάδευση στους 40οC

Αυτά όλα τα σύγκρινα με ανάδευση με το χέρι 50 φορές τις βάσεις, πρόσθεση των αρωμάτων, ανάδευση 50 φορές προς τη μια διεύθυνση (δεξιόστροφα) και άλλες 50 προς την αντίθετη.

Το αφήνω για κανά 10λεπτο και το βάζω στο μπουκαλάκι.

Η σύγκριση με βάση την αίσθησή μου είναι ότι μέσες - άκρες βγαίνει το ίδιο. Για κάποια έχω κάνει separate steeping οπότε δε ξέρω τί θα έβγαινε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Οπότε κατά τη γνώμη μου δοκιμάστε τον πλέον απλό και γρήγορο τρόπο (με το χέρι) και μετά δώστε το σε κάποιον άλλο να σας το ανακατέψει με άλλο τρόπο. Πείτε του ότι έγινε καταπληκτικό και μόνο αυτός μπορεί να το κάνει έτσι, δώστε του και κάποια αρώματα που δεν χρησιμοποιείτε για δώρο και μόλις βρήκατε τον τέλειο αναδευτήρα!!!

ΥΓ Τον αναδευτήρα τον έχω επιστρέψει, οπότε μη σας μπαίνουν ιδέες...
  • Μου αρέσει (+) x 5
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

Δημητρη  μεχρι τωρα εκανα την εξης αναδευση: (δωστε ενταση!!!!!!στην επιλογη του βιντεο με ενεπνευσε η 6χρονη κορη μου!! :rockout:  :lotpot:  :running-around: ) 

οσο αφορα τον αναδευτηρα πιο πολυ το κανουμε για να πινουμε καμια μπυρα με τον ant  και για τον χαβαλε παρα για την παραγωγη/αναδευση των υγρων...

υγ1 το τροφοδοτικο καηκε...

υγ2 ωραια διαπιστωση του ant  οπου εφοσον συνδεσα -12 και +12, δινω στο μοτερ πρπ 24v και ας βγαζει το τροφοδοτικο κανονικα 12v...εχουμε πολλες μπυρες ( εεεε δουλεια ηθελα να πωgiphy.gif ) μεχρι την ολοκληρωση!!!!!

Επεξεργάσθηκε απο ambient, 03 Σεπτέμβριος 2017 - 12:21.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

για την ιστορία και μόνο μέχρι να τελειώσει το project αλλά και για να μαθαίνουμε...ο φίλος ant υποστήριξε ότι εφόσον έχω συνδέσει -12 και +12 τότε στο μοτέρ θα πρέπει να πηγαίνουν 24v και είχε δίκιο...

pNM1GneESJigBCbybG7FlA.png

το επόμενο ερώτημα είναι πόσα amper δίνει...αλλά δέν κατάφερα να πάρω μέτρηση..όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει:
σε όποια τρύπα και να βάλω το κοκκινο βύσμα του πολύμετρου το τροφοδοτικό σταματάει..οπότε δέν μπορώ να πάρω μέτρηση,για να ξαναπάρει μπροστά πρέπει να το βγάλω απο την πρίζα και να το ξανάβαλω ανοιγοκλείνοντας και τον διακόπτη

ZZh5KYOcR6Cf24LhGk87Gg.png

αναφορές στο ίντερνετ για τα πόσα amper θα πάρω:

Επίσης μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και ως εργαστηριακό τροφοδοτικό.
μπορούμε να πάρουμε τα εξής ρεύματα με συνδιασμό....
24v (+12, -12),    17v (+5, -12),    12v (+12, 0),    10v (+5, -5),    7v (+12, +5),    5v (+5, 0) και αν υπάρχει το -3,3 και το +3,3 , κάντε τις ανάλογες πράξεις.
Επίσης προσθέτωντας  το κύκλωμα αυτό (φωτό 3 )  στά +12 και -12 μπορούμε να έχουμε ρυθμιζόμενη τάση γιά εφαρμογές εργαστηρίου 0 - 24v αλλά όχι με πολλά Α (περίπου 1,5 με 2Α)

και

Μπορείς να κάνεις τέτοιο συνδυασμό αλλά τα συνολικά Α που θα σου δώσει το τροφοδοτικό θα είναι αυτά που βγάζει η μικρότερη τάση.

Πχ. Αν στα 12V σου λέει 16Α και στα -5V σου λέει 0.8Α τότε τα συνολικά Α που θα δώσει στον φορτιστή θα είναι 0.8Α

πηγή των παραπάνω: 

Please Login or Register to see this Hidden Content

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Πάρης
  • ΠεριοχήΧαλκίδα

Βρε συ Νικόλα γιατί παιδευεσαι με τέτοιο τροφοδοτικό; (είναι και ογκώδες). Πάρε ένα για λαπτοπ το οποίο είναι αρκετά φθηνό (12-15€), με αρκετή ισχύ (κάπου στα 90watt παίζουν αυτά) + ένα ρυθμιστή τάσης για λεντοσειρές ώστε να τον έχεις σαν ρυθμιστή στροφών και θα είσαι αρχηγόπουλο

Επεξεργάσθηκε απο truckman, 04 Σεπτέμβριος 2017 - 20:33.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

δοκιμασα και με τροφοδοτικο laptop και δεν δινει την ιδια δυναμη , δλδ το μοτερακι με το τροφοδοτικο του υπολογιστη δεν το σταματας με το χερι με τπτ με το λαπτοπ το σταματας για πλακα, εχω πρει ηδη dimmer για λεντοταινιες ..νομιζω φαινεται σε αυτο το κατατοπιστικοτατο βιντεο που εχω σηκωσει :mollie: :mollie: :mollie: :mollie:

ONLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Νικόλα αυτό που σου είπε ο Πάρης είναι το καλύτερο.

Προσωπικά χρησιμοποιώ τροφοδοτικά από υπολογιστές τα οποία όμως ανοίγοντάς τα βρίσκω με το πολύμετρο ποιά καλώδια δίνουν 12Volt.

Συνήθως το μαύρο είναι το αρνητικό (-).

Το πού δίνει 12 Volt θέλει ψάξιμο.

Για να μετρήσεις με πολύμετρο πρέπει να το βάλεις στην ένδειξη σταθεροποιημένου ρεύματος 20Volt.

Συνδέοντας το μαύρο καλώδιο του πολύμετρου στο "σασί" ή στο μαύρο καλώδιο του τροφοδοτικού μπορούμε ακουμπώντας το κόκκινο καλώδιο του πολύμετρου σε συγκεκριμένα σημεία να πάρουμε μετρήσεις τάσης και να βρούμε πού έχει έξοδο 12Volt.

Προσοχή όμως γιατί εκεί μέσα υπάρχουν και καλώδια με 220Volt.

Κανείς δεν πρέπει να το επιχειρήσει αν δεν έχει γνώσεις ηλεκτρονικών.

Είναι πολύ επικίνδυνο

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

τα volt ειναι ευκολο στο τροφοδοτικο τα χρωματα ειναι πολυ συγκεκριμενα,, τα amper  δεν βγαζω ενδειξη, εκτος αν ειναι πανω απο 10 που αντεχει το πολυμετρο και κοβει και δεν δειχνει ενδειξη...

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Για να μετρήσεις ρεύμα, δηλαδή τα ampere, πρέπει να συνδέσεις το πολύμετρο σε σειρά με το φορτίο κι όχι παράλληλα όπως μετράμε τη τάση κι εννοείτε να έχεις γυρίσει τον επιλογέα στη κατάλληλη ένδειξη ΚΑΙ τον ένα ακροδέκτη στην υποδοχή του πολυμετρου για ρεύμα αν έχει τέτοιο.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

το project βρήκε στέγη.....

2PiMPI4_SkiFpyA3NvrX9A.png

-C0THRhNSJWfq6hgraycfQ.png

προσεχώς σε πλήρη λειτουργιά και βίντεο της προκοπής....

• Μου αρέσει (+) x 4

ONLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Νικόλα αυτό το μοτέρ είναι για να αναδεύει πολλά λίτρα με την βοήθεια βέβαια κατάλληλου τροφοδοτικού.

Βλέπω να κάνουμε παραγωγή υγρών χονδρική με τα λίτρα. :hahaha: :hahahaha: :mollie:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 192 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο
Νίκο αν θες να κάνουμε εταιρεία , εχω και εγω επαγγελματικό αναδευτήρα , αυτό που λεει ο Μακης
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

αχχαχαχα  γιωργη εχω ετοιμο το επομενο project και ευκολοτατο ....dimmer 220v σε επιτραπεζια φραπιερα .....πιστευω θα κανει αριστη δουλεια

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Αύριο κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο θα κάνω ένα βιντεάκι με τη δική μου εκδοχή αναδευτήρα. Έχω φτιάξει δύο περιστροφικά, ένα ελαφρύ και ένα βαρέου τύπου και μου δίνουν πάρα πολύ καλά αποτελέσματα.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα

Ανέβηκε πρίν λίγο το βιντεάκι που ετοίμασα με τις δικές μου πατέντες, μπορείτε να το δείτε εδώ :)

• Μου αρέσει (+) x 7

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
Πολύ ωραίο Πάρη, όμορφη κατασκευή,το μεγάλο ανεμιστηράκι τι στοιχεία έχει? σίγουρα θα το δοκιμάσω με κάποιο τρόπο καθώς τα μπουκάλια που πλέον θα βάζω τα υγρά μου είναι γυάλινα για λαδι

Στάλθηκε από το Vodafone Smart 4 max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Μόλις γυρίσω σπίτι Νίκο θα σου πω τα στοιχεία του ανεμιστήρα
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Μπράβο Πάρη για την ιδέα,υλοποίηση και κατασκευή του συγκεκριμένου project. :urock:

Απλό και λειτουργικό.

Δυστυχώς με ηλεκτρονικά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, οπότε τέτοιες υλοποιήσεις μόνο τις θαυμάζω.

Καλά μαγειρέματα :twothumbs:

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Να'σαι καλά Δημήτρη, σε ευχαριστώ
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Νίκο αυτό είναι το ταμπελάκι με τα χαρακτηριστικά του ανεμιστήρα a3e6171ac577e784841eba927795bb1c.jpg
  • Μου αρέσει (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη