Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Kayfun V5 και προβλήματα

- - - - - Kayfun V5

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   jimb

jimb

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις

Καλησπερα,

κατι δεν κανω καλα στο στησιμο του και τρωω υγρα και ειμαι αγκαζε με τις χαρτοπετσετες.

Θα ηθελα καποιος που τον εχει και του παει καλα να μου πει τι σοι στησιμο να του κανω

για να αρχιζει να δουλευει της προκοπης  :huh:

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.264 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Δημήτρη.

Έχω δύο Kayfun 5, έναν γνήσιο και έναν κλώνο της SXK.

Δεν κατάλαβα τί είδους διαρροή έχεις.

Όταν γεμίζεις και ανοίγεις τα υγρά, ή αργότερα κατά τη διάρκεια του ατμίσματος.

Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα ορινγκς.

Χαλασμένα - φθαρμένα ορινγκς δημιουργούν θέμα στεγανότητας με αποτέλεσμα διαρροές.

Επίσης μη σωστό στήσιμο βαμβακιού. (πιο σπάνιο).

Κατ αρχάς πες μας αν έχεις γνήσιο ή κλώνο και έλεγξε όλα τα ορινγκς αν είναι καλά και αν είναι στη σωστή τους θέση.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   jimb

jimb

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις

καλησπερα,

κλωνο εχω και ο ατμοποιητης ειναι καινουριος, οποτε υποθετω οτι τα ορινγκς δεν πρεπει να εχουν προβλημα (λεμε τωρα - ποτε δεν ξερεις)

Για το στησιμο ισως κανω κατι λαθος, θα επιχειρησω να τον ξαναστησω παλι αυριο και θα ανεβασω φωτο να μου πεις γνωμες.

Εχω κανει και 1-2 πατατες, τον γεμισα και δεν ειχα κλεισει τον ατμοποιητη, αλλα αυτο ειναι λαθος δικο μου γιατι το ξεχασα.

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.264 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Σε καινούργιο ατμοποιητή βρήκα πετσιασμένα ορινγκάκια και είχα διαρροές. Γι αυτό το λέω.

Οπότε μην υποθέτεις. Έλεγξέ τα.

Επίσης πριν τον φουλάρουμε κλείνουμε τα υγρά κρατώντας την βάση και βιδώνοντας το τανκ.

Αφού γεμίσουμε με υγρό αφήνοντας λίγο κενό για να έχει λίγο αέρα (σημαντικό) κλείνουμε - βιδώνουμε το πάνω καπάκι, αναποδογυρίζουμε τον ατμοποιητή και ανοίγουμε τα υγρά ξεβιδώνοντας 2 στροφές ολόκληρες το τανκ, κρατώντας την βάση.

Γυρνώντας τον πάλι στην ίσια θέση θα δεις φυσαλίδες πράγμα που σημαίνει ότι τροφοδοτεί με υγρό.

Αν ακολουθήσεις αυτές τις οδηγίες έχεις σωστά τοποθετημένο το βαμβάκι στις υποδοχές και τα ορινγκς είναι ΟΚ, 100% δεν θα έχεις ξανά πρόβλημα.

Βγάλε και καμμιά φωτό για να δούμε και τα λέμε πάλι. :)

• Μου αρέσει (+) x 2

ONLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.156 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Συνονόματε Δημήτρη

Αφού σε καλωσορίσω στη νέα μας προσπάθεια, θα σου πω και εγώ ότι είχα ένα μικρό θέμα με διαρροές με τον KV5 και συγκεκριμένα τον κλώνο της SXK. Μην φανταστείς καμιά πλημμύρα αλλά δάκρυσμα, το οποίο και λύθηκε οριστικά με αλλαγή των orings με γνήσια.Να σου πω επίσης ότι τα δικά του orings δεν είχαν κανένα εμφανές πρόβλημα. Τα κοίταξα και με μεγεθυντικό φακό για να σιγουρευτώ. Θα συμφωνήσω λοιπόν με το Μάκη ότι το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις είναι τα orings τα οποία ευθύνονται στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων για τις διαρροές, μιας και σε αυτά στηρίζεται η στεγανοποίηση του ατμοποιητή. Προσπαθώ σε όλους μου τους κλώνους να αντικαθιστώ, εφόσον είναι δυνατό, τα orings με γνήσια.

Δεύτερο αλλά όχι αμελητέο είναι η ποσότητα του βαμβακιού. Στον KV5 όμως θεωρώ ότι είναι λίγο δύσκολο να κάνεις λάθος μιας και στον συγκεκριμένο τομέα "συγχωρεί" και μικρά λάθη.

Ένα τρίτο που πρέπει να δοκιμάσεις είναι το αναποδογύρισμα την ώρα που ανοίγεις τα υγρά.  

Ελπίζω να βοηθήσαμε  :)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

μια φωτο απο στησιμο που του κανεις θα βοηθουσε, κατα τα αλλα αυτα που ειπαν τα παιδια.....

εχω και τον γνησιο και τον κλωνο και το πρωτο πραγμα που παρατηρησα στον κλωνο ηταν οτι η ποιοτητα στα ορινγκ δεν ηταν καλη...ομως τα κρατησα για να τα τεσταρω και δουλευει κανονικα.

Απλα μετα απο πλυσιμο θελει κανα δυωρο να τον αφησεις να "στεγνωσουν " τα ορινγκ. Τσεκαρε μηπως καποιο ορινγκ ειδικα αυτα κατω απο το deck μην ειναι κομμενα ή δεν ειναι σωστα τοποθετημενα.Επισης απο κατω εκει που θελει 5αρι καρυδακι για να ανοιξει , ξεβιδωσετο και τσεκαρε το ορινγκ.

Ενα γενικο για τον 5αρι ειναι οτι στην αρχη οταν τον πρωτοστηνω ανοιγω αρκετα τα υγρα , αλλα οσο στρωνει το βαμβακι μετα δεν θελει πολυ ανοιγμα στα υγρα, αλλιως αρχιζει το "κλαψουρισμα".

Αυτα δες και εδω ειμαστε.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   jimb

jimb

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις

καλησπερα

ανεβαζω καποιες φωτο ελπιζω να φαινεται κατι, ετσι ωστε να παρω καποιες γνωμες.

DSC04915.jpg

DSC04916.jpg

DSC04917.jpg

DSC04918.jpg

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.264 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Χμμμμμμμ.

Ας αρχίσουμε από το ότι η αντίστασή σου δεν είναι σωστή από την άποψη ότι οι αποστάσεις μεταξύ των σπειρών δεν είναι ίδιες.

Αυτό ίσως να δημιουργήσει θέμα στο ομοιόμορφο άναμα των σπειρών και ίσως να κάνει κάποιο hot spot (σημείο της αντίστασης που θα ζεσταίνεται περισσότερο).

Αποτέλεσμα αυτών θα είναι να έχεις άσχημη γεύση γιατί η θερμοκρασία που θα αναπτύσεται σε όλο το μήκος της επιφάνειας ατμοποίησης δεν θα είναι  η ίδια.

Παίρνεις μία καρφίτσα και προσπαθείς να φέρεις τις σπειρες να έχουν ομοιόμορφες αποστάσεις μεταξύ τους.

Καλό θα ήταν αυτό να το κάνεις στην αρχή αφού σφίξεις την αντίσταση στα βιδάκια του ατμοποιητή και με το κατσαβιδάκι μέσα στην αντίσταση για να μην χαλάσεις τον πυρήνα.

Επίσης καλό θα ήταν να προμηθευτείς ένα κουροεργαλείο αν δεν έχεις και μ' αυτό θα κάνεις τις τέλειες αντιστάσεις σε 5 δεύτερα.

Αυτά τα παραπάνω φυσικά δεν έχουν να κάνουν με θέματα διαρροών αλλά με την απόδοση της γεύσης που παίρνεις από τον ατμό.

Το βαμβάκι σου είναι αρκετά μακρύ.

Θέλει μικρότερο σε μήκος έτσι ώστε να φθάνει μέχρι κάτω στις υποδοχές χωρίς να διπλώνει και να στριμώχνεται.

Επίσης να είναι αφράτο και να "γεμίζει" τις υποδοχές που μπαίνει.

Αν και τα ορινγκς είναι ΟΚ και κάνεις και τα υπόλοιπα που σου έγραψα και στο ποστ #4 δεν θα έχεις πρόβλημα.

Πιστεύω να βοήθησα. :)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   jimb

jimb

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις

οκ φτιαχνω σπειρες και κουρευω βαμβακι και επανερχομαι :)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.754 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αφήνω τα σχόλια για την αντίσταση και πάμε στη διαρροή. Το βαμβάκι είναι πάρα πολύ. Αφού το περάσεις στην αντίσταση, το κόβεις αφού το γυρίσεις απ' έξω να δεις πού φτάνει στην βάση του ντεκ. Από την φωτογραφία μου δημιουργείται επίσης υπόνοια ότι υπάρχει λίγο βαμβάκι (όχι μήκος, πάχος). Το πάχος του βαμβακιου είναι τόσο όσο να περνάει με λίγο ζόρι την αντίσταση χωρίς να την παραμορφώνει. Τα o-rings τα αλλάζω πάντα (με προτίμηση βάζοντας τα γνήσια και εναλλακτικά σε κλώνο το δεύτερο σετ της συσκευασίας). Τα λιπαίνεις με καθαρή VG. Το γέμισμα γίνεται όπως σου είπαν παραπάνω. Απλά από την εμπειρία μου από τον Kayfun 5 και γενικά όλους τους ατμο της Svoemesto είναι ότι όταν τους την δώσει θα έχουν διαρροή η οποία σταματάει με τον ίδιο τρόπο που ξεκίνησε: μόνη της ;)

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 02 Σεπτέμβριος 2017 - 20:30.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   jimb

jimb

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις

επιτελους τον εστησα σωστα και πλεον φαινεται να δουλευει της προκοπης, αν και βλεπω οτι θελω ακομα προπονηση για να τον κανω καλυτερο.

Μοναδικο προβλημα μου τωρα, ειναι οτι ξεχναω να κλεισω την ωρα που γεμιζω, τρεις φορες και τις τρεις εγινα μουσκεμα  :unsure:

αλλα θα το μαθω που θα παει...

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.264 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Δημήτρη απαραίτητο είναι το κλείσιμο της ροής των υγρών πριν το γέμισμα και μάλιστα πριν αρχίσεις να ξεβιδώνεις το πάνω καπάκι.

Αλλιώς η διαρροή είναι σίγουρη.

Λίγα γεμίσματα και θα σου γίνει συνήθεια.

Αφού γεμίσεις και όταν ανοίγεις τα υγρά ο ατμοποιητής πρέπει να είναι ανάποδα για να είναι ο αέρας στις διόδους εισαγωγής υγρών και να εκτονώνεται η πίεση που έχει δημιουργηθεί μέσα στο χώρο του τανκ που είναι το υγρό.

Μετά ξεβιδώνεις το τανκ 2 ολόκληρες στροφές και γυρίζεις τον ατμοποιητή στα ίσια του.

Αν τα ορινγκς είναι εντάξει και στεγανοποιούν άριστα και βάλεις κοντά στο αυτί σου τον ατμοποιητή την ώρα που ανοίγεις τα υγρά θα ακούσεις ένα χαρακτηριστικό "πσσσ" που σημαίνει ότι εκτονώθηκε η πίεση που δημιουργήθηκε όταν βίδωσες μετά το γέμισμα το πάνω καπάκι του ατμοποιητή.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   tsoupis

tsoupis

Member

• VF Members
  • 15 Δημοσιεύσεις
Καλησπερα, ειχα και εγω τον κλωνο sxk και τωρα εχω το γνησιο.τι πυρηνα χρησιμοποιεις?εγω τον στηνω με 3 mm και αφρατο βαμβακι cotton bacon v2 οχι να στουμπωνει στα λουκια.δοκιμασε το και πιστευω θα σαι οκ
  • Μου αρέσει (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη