Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Προτάσεις για μπαταρίες

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Πάρης
  • ΠεριοχήΧαλκίδα

Ας κάνω την αρχή στο νήμα των μπαταριών :)
Αρχές της εβδομάδας βγήκα στα μαγαζιά γι'αγορά μπαταριών μιά που και οι 4 καφέ Lg που εναλλάσω στο sx μου έκαναν μουτράκια το τελευταίο καιρό. Λίγο το ψήσιμο του μαγαζάτορα (είχε όλες τις γνωστές μάρκες βέβαια), λίγο το ότι ήθελα κι εγώ να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό, με έπεισαν και πήρα δύο MXJO IMR 18650 3000mah 35A.

Πρόκειται για 18650 μπαταρίες χωρητικότητας 3000ma και με μέγιστο ρεύμα αποφόρτισης τα 35 ampere. Όπως θα δείτε στη φωτό έχουν scratch check γνησιότητας κι έρχονται σε ατομική στρογγυλή πλαστική θήκη η κάθε μία. Επειδή πιάνοντας τες στο χέρι ένιωσα να είναι κάτι τις πιο χοντρές από τις άλλες, μου είπε το παλληκάρι με το μαγαζί ότι έχουν διπλό εξωτερικό περίβλημα, πράγμα που φυσικά δε μου δημιούργησε κάποιο θέμα σε κανένα από τα μοντάκια που έχω.
Φορτίστηκαν και μπήκαν στο sxmini q class με μόνιμη τροφοδοσία στον Hussar στα 21watt και ενεργή προθέρμανση... Πραγματικά με εντυπωσίασε η αυτονομία τους αν και ήταν η πρώτη τους φόρτιση. Μου έβγαλαν με αυτό το setup 4 μέρες τη στιγμή που οι Lg στα ντουζένια τους δε μου πήγαν ποτέ περισσότερο από 3 μέρες (άντε κάποιες φορές 3 μέρες και κάτι ψιλά). Στις επόμενες φορτίσεις θα δώσουν οπωσδήποτε και κάτι παραπάνω. Στη δεύτερη φωτό που παραθέτω, έχουν βγει από τη δεύτερη φόρτιση στις 09 το πρωί και μέχρι τώρα στις 14:15 δε λέει να συγκινηθεί ο μετρητής του sx.
Επίσης μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι ακόμη και στη τελευταία γραμμή του μετρητή, εκεί που ήξερα με τις Lg και τις efest ότι σε 10-12 πατήματα του fire θα μου δώσει χαιρετίσματα, αυτές τραβούσαν και τραβούσαν... Ήθελα να τις αδειάσω κι έκανα αμάν

Την αντοχή και τη μετέπειτα συμπεριφορά τους βέβαια, θα τη δείξει ο χρόνος.

Όταν έρθει η ώρα γι' αγορά νέων μπαταριών έχετε τις υπόψη σας :)1a88b63ba923e21d105c8a059b3402ae.jpgb99d7f2d6551920267ddbc06a6b2075b.jpg

Επεξεργάσθηκε απο truckman, 03 Σεπτέμβριος 2017 - 14:10.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   shadockan

shadockan

Member

• VF Members
  • 35 Δημοσιεύσεις

Kανε τον κοπο και κοιτα καλα τον θετικο πολο της MXJO και τον θετικο πολο της LG .

Αν δεις διαφορα στο διακενο αναμεσα στο καπακι στην κορυφη της μπαταριας και στον θετικο πολο , τοτε στις αγοραζω .....

Σκεψου λοιπον το οτι εχεις δυο νεες LG HG2 , τις οποιες τις αγορασες πιο ακριβα απο τις αυθεντικες LG HG2 .

Τα 35Amps αποδοση θα τα δεις σημερα μονο στην Samsung 21700 30T , η οποια ομως θα ειναι στην αγορα απο τις αρχες του 2018.

Αρα την επομενη φορα που θα ειναι να αγορασεις μπαταριες , να αγορασεις αυθεντικες για να εισαι και σιγουρος για το τι αγοραζεις .

Μακαρι να εχεις αγορασει σωστες μπαταριες βεβαια και να τις χαρεις περισσοτερο απο τις προηγουμενες φιλε μου .
Δυστυχως ομως με τετοιες εταιριες , ειναι λιγο ρισκο .....

Επεξεργάσθηκε απο shadockan, 06 Σεπτέμβριος 2017 - 18:10.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα

Και από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι είναι Lg? Αν βρήκες κάπου κάποια επίσημη ανακοίνωση που να το δηλώνει αυτό θα χαρώ να δω το λινκ. Επίσης δεν ανέφερα κάπου το πόσο τις αγόρασα ;)

Επεξεργάσθηκε απο truckman, 06 Σεπτέμβριος 2017 - 19:42.

OFFLINE   shadockan

shadockan

Member

• VF Members
  • 35 Δημοσιεύσεις

Το ποσο τις αγορασες ςσυ ή εγω δεν εχει σημασια .
Σημασια εχει οτι στα καταστηματα γενικα η μεση τιμη ειναι πανω απο 10€ , ενω για την αυθεντικη LG HG2 η τιμη ειναι χαμηλοτερη .

Για να πειστεις σου εγραψα και πιο πανω οτι αν κοιταξεις το θετικο πολο θα δεις οτι ειναι ιδιες .... , αν φοραει την LG HG2 .
Στο διακενο αναμεσα στο καπακι και το υπολοιπον κορμη της μπαταριας , επισης θα δεις οτι ειναι ιδιες με τις LG HG2 .

Ετσι οπως ειδα τις φωτογραφιες που ανεβασες , βλεπω την LG HG2 .
Αν θελεις και 'συ για να σου φυγει η απορεια , βγαζεις τα καλυμματα και βλεπεις τους κωδικους της LG που εχεις και της MXJO.

Ετσι θα το δεις και εσυ με τα ιδια σου τα ματια .

Το scratch να ξερεις οτι στην πραγματικοτητα αντιστοιχει στο καλυμμα μοναχα , διοτι η MXJO δεν κατασκευαζει μπαταριες .
Αρα στην ουσια θα σου δειξει οτι εχεις αυθεντικο ...... καλυμμα .....

Το οτι η MXJO ή καποια αλλη εταιρια τετοιου τυπου χρησιμοποιει το ταδε στοιχειο , το γνωριζουμε πολλοι , γιατι εχουμε κανει ακριβως αυτο που σου ειπα πιο πανω .
Μέτρησε την , ζύγισε την , συγκρινε το θετικο πολο και το διακενο και θα δεις οτι στην καλυτερη των περιπτωσεων , θα ειναι η LG HG2.

Το εχουμε κανει και ειναι γνωστο οτι η εταιρια χρησιμοποιει στοιχεια της LG στη μπαταρια αυτη .

Απο 'κει και περα δε χρειαζεται να με πιστεψεις ....
Εγω απλα σου εβαλα το σαρακι για την επομενη φορα ....

Οι κατασκευαστες ανωτερης ποιοτητας μπαταριων 18650 σαν αυτες που χρησιμοποιουμε εμεις , ειναι οι παρακατω :

Panasonic / Sanyo
LG Chem
Sony Energy
Samsung SDI (SDIEM)
E-ONE Moli (Molicel)
Toshiba
Hitachi

Οι Toshiba - Hitachi εφυγαν νωρις απο την αγορα και κατασκευαζουν μονο συγκεκριμενες παραγγελιες .

Οι Efest , MXJO , AWT , IMREN και τοσες αλλες , χρησιμοποιουν τα ηδη υπαρχον μοντελα των μεγαλων κατασκευαστων , αλλα δινουν ψευτικα στοιχεια περιγραφης .

Για να μη σε μπερδευω , υπαρχει ενας πολυ απλος τροπος να δεις αν ειναι κατασκευαστρια η MXJO ....

Προσπαθησε να βρεις το data sheet της μπαταριας που εχεις .
Data sheet εκδιδουν μονο οι εταιριες κατασκευης και ειναι βαση ελεγχου απο το Διεθνη Οργανισμο Ενεργειας .

Τωρα εσυ αν θελεις να χρησιμοποιεις μπαταριες απο μεταπωλητες οπως η MXJO , δικια σου η ευθυνη , αλλα το να την προτείνεις και σε καποιον αλλο χωρις να εχεις γνωσεις για τις μπαταριες , ειναι λαθος .
Αυριο μπορει να αγορασεις ακομα δυο ιδιες μπαταριες και μπορει να μην εχουν μεσα την LG HG2 , αλλα η περιγραφη να παραμηνει στα 35Α , τα οποια ειναι ΨΕΜΑ.

Αυτες οι εταιριες δυστυχως ποτε δεν ενημερωνουν για τις κινησεις τους και χωρις κανενα προβλημα αλλαζουν τον προμηθευτη και ενω αγοραζεις απο το ιδιο ραφι δυο μπαταριες , η μια απο τις δυο μπορει να εχει διαφορετικο στοιχειο μεσα .
Αν αυτες τις μπαταριες τις βαλεις σε σειρα σε καποιο μοντακι , το ρευμα που δινει η μια στην αλλη , δεν θα ειναι το ιδιο και στην καλυτερη των περιπτωσεων , μπορει να χαλασει απλα η μπαταρια .
Στην περιπτωση ομως που η μπαταρια κανει κακια αντιδραση , τοτε μπορει να γινει σοβαρα επικινδυνη .

Αν τωρα τις βαλεις σε μηχανικο και βασιστεις στο οτι η μπαταρια εχει 35Α , και κανεις αντιστασεις χαμηλες .... , χαμηλοτερες απο αυτες που αντεχει η μπαταρια , θα δεις μεγαλη ανοδο θερμοκρασιας και η θερμοκρασια ειναι η κυριοτερη αιτια κακης λειτουργιας σε μια μπαταρια και μπορει να φτασει σε επικινδυνα επιπεδα .

Μια αλλη παραγραφος στο ολο θεμα , ειναι οτι στις Κινεζικες αυτες εταιριες , σπανια θα φτασουν μπαταριες που εχουν περασει το τεστ ποιοτητας και φυσικα δεν ειναι Grade A .
Δυσκολο ειναι να βρουμε στην αγορα ακομα και αυθεντικες μπαταριες Grade A ....
Φαντασου για τις rewrap .........

Με ρωτησες ομως πιο πανω αν γνωριζω για καποια επισημη δηλωση της εταιριας οτι χρησιμοποιει στοιχεια της LG ....

Τι δηλωση να κανει μια τετοια εταιρια που βασιζεται σε ψεματα ;;;;;
Τι δηλωση να κανει απο τη στιγμη που κρατα κρυφο το οτι χρησιμοποιει το ΤΑΔΕ στοιχειο , απο τη στιγμη που για να βγαλει χρημα πρεπει να πουλησει ακριβοτερα απο την αυθεντικη , γιατι κι αυτη τις μπαταριες θα τις αγορασει ;;;
Τι δηλωση να κανει απο τη στιγμη που δεν εκδιδει επισημο εγγραφο data sheet .... , που ειναι και το εγγραφο με το οποιο η κατασκευαστρια εταιρια αναλαμβανει και την ευθυνη καλης λειτουργιας της μπαταριας υπο συνθηκες που οριζονται απο τον κατασκευαστη ;;;;;

Τις εταιριες αυτες μπορεις να τις αποκαλεσεις και κλωνοποιους 
Υπαρχει εγγυηση απο κλωνοποιο ;;;

Επεξεργάσθηκε απο shadockan, 09 Σεπτέμβριος 2017 - 20:40.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Θα ηθελα να ειμαστε λιγο ποιο "προσεχτικοι" και οχι απολυτοι σε μερικα θεματα που απτονται των μπαταριων.

Υπαρχουν στο ηλεκτρονικο τσιγαρο συνατμιστες που εχουν "ψαχτει" πολυ με το θεμα των μπαταριων και ειδικα της 18650...μεγεθος που κυριαρχει στα ηλεκτρονικα τσιγαρα.

Υπαρχουν αναμεσα μας και επαγγελματιες (και σπουδαγμενοι)του χωρου των ηλεκτρονικων και των μπαταριων .

Επισης το θεμα μπαταρια ειναι πολυ σχετικο γιατι δεν εχουν ημερομηνια παραγωγης (τουλαχιστον εμφανης και δεν ισχυει για ολες) οποτε οτι αγοραζουμε δεν ξερουμε ποσο καινουριο η παλιο ειναι και αν αποθηκευοταν σωστα.

Επισης οι εμποροι ηλεκτρονικου τσιγαρου "συνηθως" δεν ζητανε προδιαγραφες κλπ οταν αγοραζουν μπαταριες......απλα λενε πχ. SONY VTC6 εχει?...και ποσο για χ κομματια?

Τωρα σε γενικες γραμμες η "εμπειρια"¨μου (και η λιγοστη μου γνωση) στο ηλεκτρονικο τσιγαρο με εχει οδηγησει να κανω αγορες με εναν τροπο που φυσικα δεν ειναι ιδιος με ολους τους υπολοιπους συνατμιστες.

Το τι ειναι "κλωνος,μαιμου,απομιμηση κλπ" στον χωρο του ηλεκτρονικου τσιγαρου και ειδικα στη μπαταρια ειναι κατι που σηκωνει τεραστια κουβεντα και ακρη δεν θα βγει.

Γιαυτο οι χαρακτηρισμοι θα πρεπει να αποφευγονται οσο το δυνατον περισσοτερο.

Το οτι εμενα η μπαταρια η χ που αγορασα απο το χ καταστημα μου βγηκε καλη (αποδοση-διαρκεια) για τα δικα μου δεδομενα δεν ειναι κακο να το λεμε, απο την αλλη ειναι μια αποψη που δεν ειναι υποχρεωτικη να την ακολουθησει κανεις.Ειναι προσωπικη αποψη και μονον.

Σε αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι οσο πιο πολυ γνωση εχουμε η πιστευουμε οτι εχουμε σε ενα αντικειμενο, τοσο πιο πολυ προσεκτικοι πρεπει να ειμαστε στον τονο που χρησιμοποιουμε και να μην χρησιμοποιουμε χαρακτηρισμους.

Βεβαια υπαρχουν καποιοι αναμεσα μας που επειδη τους ξερουμε καιρο και ξερουμε ποσο ψαγμενοι ειναι σε καποιο θεμα συμβαινει να ενστερνιζομαστε και τις αποψεις τους.

Ομως το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι μια κοινοτητα που μεγαλωνει αλματωδως και καθημερινα, αρα δεν "γνωριζομαστε" ολοι μεταξυ μας.....και ο μονος τροπος για να μοιρασουμε την  σωστη γνωση......ειναι να ειναι και οσο το δυνατον τεκμηριωμενη.

Το data sheet ας πουμε,, ειναι ενας τροπος να δειξει την πραγματικοτητα της μπαταριας.

Αν ειναι "Α grade", αν εχει αποθηκευτει και μεταφερθει σωστα και αν ειναι οντως αυτη που λεει οτι ειναι........ολα αυτα για ενα νεο χρηστη Η.Τ. ειναι κατι πολυ δυσκολο να το βρει , αρα εμπιστευεσαι συνηθως το καταστημα απο οπου αγοραζεις αναλωσιμα του Η.Τ. σου.

Βεβαια επισης θα "ασπαστω" μια αποψη τυπου "εμπειριας χρηστη" δηλ. αγορασα το χ απο το χ μαγαζι και μου δουλευει καλα. Το κανουμε ολοι στην καθημερινοτητα μας. Αυτο φυσικα ισχυει παντα για τον μεσο χρηστη που λεμε.

Αν μου αρεσει να ατμιζω στα 200W η και στα 100W ακομα......σημαινει οτι ειμαι τυπος που αρχιζω και παιζω με ορια.....αρα εκει θα ειμαι πολυ πιο "εκλεκτικος" στο ποιον θα ακουσω οταν προκειται για αντοχη μπαταριας και κινδυνοι που εμπλεκονται αν την πηγαινω καθημερινα στα ορια της η και πανω απο αυτα.

Ολα τα παραπανω τα εγραψα γιατι ενω απο τη μια ειμαι απεναντι στον "shadockan" για τον τροπο που απαντησε σε μηνυμα του "truckman" θεωρωντας οτι παραηταν καυστικος εως και λιγο επιθετικος

απο την αλλη πιστευω οτι το θεμα μπαταρια πρεπει να αντιμετωπιζεται πιο σοβαρα απο την ατμιστικη κοινοτητα κατι που δεν γινεται δυστυχως μεχρι τωρα.

Και παλι ομως θα διαβασω ενα post σαν του "truckman" γιατι ειμαι ατμιστης των 17W max με 0.8Ω αντισταση και θεωρω την προσωπικη εμπειρια χρηστη κατι σημαντικο.

Υ.Γ. Δεν θεωρω κανεναν απο τους δυο (αυτο ισχυει και για μενα)  "ειδικους" στο θεμα μπαταρια, φυσικα ουτε και κανενας απο τους δυο υπαινιχθηκε κατι τετοιο.Ολοι εδω ειμαστε για να βοηθησουμε και να βοηθηθουμε.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   shadockan

shadockan

Member

• VF Members
  • 35 Δημοσιεύσεις

Ουτε καυστικος , ουτε επιθετικος ημουν Μακη .

Ειναι γραπτος λογος και ο truckman ..... ναι .... δικαιολογω το οτι μπορει να το ειδε κι αυτος ετσι .... και με το δικιο του μπορω να πω , γιατι ουτε με ξερει προσωπικα , ουτε ειναι υποχρεωμενος να ξερει το αν ειμαι ή οχι νευρικος ή καυστικος .

Δεν γραφω ποτε με τροπο προσβλητικο και ποτε δεν εχω τετοιο σκοπο .

Διαβαζοντας το ποστ που εκανα (μαλλον εχεις δικιο Μακη) , ειδα οτι πραγματικα ΦΑΙΝΕΤΑΙ νευρώδες .

### ***   truckman *** ###

Συγνωμη για τον τροπο που φαινεται οτι σου απαντησα .
Δεν ισχυει ομως οτι απαντησα με νευρο ή επικριτικα προς εσενα ....

Ειναι γραπτος λογος και δυστυχως ευκολα παρεξηγειται καποιος που δεν ξερει τον τροπο γραφης του αλλου συνομιλητη .

• Μου αρέσει (+) x 7

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Κανένα πρόβλημα, όλα καλά.

Επεξεργάσθηκε απο truckman, 11 Σεπτέμβριος 2017 - 14:48.

• Μου αρέσει (+) x 7

OFFLINE   nikos73

nikos73

Member

• VF Members
  • 21 Δημοσιεύσεις

σε μονομπαταρο εχω δει οτι ειναι καλες οι samsung 30q.

An τις εχετε χρησιμοποιησει σε διμπαταρο με χαμηλα ωμς,dual coil κ.τ.λ. πως πανε θα με ενδιεφερε

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Απο τις καλυτερες επιλογες. 

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.086 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Οι πιο αξιόπιστες μπαταρίες που κυκλοφορούν στην αγορά είναι: 

Samsung 30Q

LG HG2

Sony VTC6

Η σειρά είναι τυχαία. 

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Οι καλύτερες μπαταρίες που υπάρχουν είναι αυτές που έχω εγώ, αλλά μη τις ψάξετε γιατί τις έχω πάρει όλες  :lol:  :lol:  :lol:

Χωρίς πλάκα τώρα. Σοβαρό & ψαγμένο μαγαζί σημαίνει κατά κανόνα και καλά προϊόντα. Δεν είναι απόλυτο αλλά σαν καταναλωτής δεν είναι εύκολο να ξέρω τί παίζει σε κάθε προϊόν, οπότε εμπιστεύομαι 2-3 μαγαζιά κι επί του παρόντος είμαι ζωντανός!

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 90 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Μερικές 26650 που έπεσαν στα χέρια μου.

Αντίθετα με τις 18650, οι μεγάλοι κατασκευαστές (Sony, LG, Samsung, Panasonic) δεν ασχολούνται με τις 26650. Οι μπαταρίες που κυκλοφορούν προέρχονται κυρίως από Κίνα με ότι αυτό συνεπάγεται.
Πολλές μπαταρίες προέρχονται από τον ίδιο κατασκευαστή, απλά αλλάζει το κάλυμμα. Και βέβαια αν ο Κινέζος δεν βρει τη μπαταρία που έβαζε, κανένα πρόβλημα. Θα βάλει κάποια άλλη (μεγαλύτερη ή μικρότερη) αλλά καλύμματα κρατάει τα ίδια.

Δεν ξέρω λοιπόν τι νόημα έχουν οι μετρήσεις αφού σε λίγους μήνες άλλη μπαταρία θα βρίσκεται πιθανόν κάτω από την Avatar ή την IJOY κλπ.

pGln1kD.png
Όπως φαίνεται από το διάγραμμα οι Golisi, IJOY και Listman κάτω από το κάλυμμα έχουν την ίδια μπαταρία.

Z0HeQAn.png
To ίδιο ισχύει για τις Avatar και Basen.

7TVc7aB.jpg
Μήκος: 66.24mm
Διάμετρος: 26.12mm
Βάρος: 87gr

yzM4OJz.png
Κάτω από το κάλυμμα βρίσκεται μια μεγαλύτερη μπαταρία 4400mAh και όχι 4200. Φυσικά σε καμία περίπτωση δεν είναι 30Α. Σύμφωνα με τις μετρήσεις θα δώσει κάπου στα 19Α.

5D3kKBY.png
Ακριβώς ένα χρόνο πιο πίσω είχα μετρήσει ξανά μια ολόιδια Avatar. Τα καλύμματα ήταν ακριβώς ίδια αλλά εκείνη η μπαταρία ήταν πράγματι 4200mAh και έδινε ελαφρώς περισσότερο ρεύμα 21Α.

Basen IMR26650 4500mAh 60A
TNutAhz.jpg
Μήκος: 66.34mm
Διάμετρος: 26.20mm
Βάρος: 87gr

GYJdEdm.png
Μια μπαταρία 4300mAh των 20Α. Σε καμία περίπτωση 60Α.

Golisi IMR26650 4300mAh 35A
RYZp4B2.jpg
Μήκος: 65.70mm
Διάμετρος: 26.17mm
Βάρος: 92gr

8u5fbMN.png
Μια δυνατή μπαταρία 24Α και 4200mAh. Όπως είπα και στην αρχή, ίδια με IJOY και Listman.

IJOY INR26650 4200mAh 40A
yj19hzc.jpg
Μήκος: 65.65mm
Διάμετρος: 26.15mm
Βάρος: 91gr

HP8Jw5t.png
H IJOY που έπεσε στα χέρια μου ήταν λίγο καλύτερης διαλογής και έδωσε λίγα mAh παραπάνω από τη Golisi. Είναι όμως ίδιες μπαταρίες.

LiitoKala Lii-50A 5000mAh
hW7C2AH.jpg
Μήκος: 65.32mm
Διάμετρος: 26.72mm
Βάρος: 93gr

5o8o2z5.png
Μια εξαιρετική μπαταρία με τεράστια αυτονομία 5100mAh. Είναι σχετικά χαμηλής αποφόρτισης στα 16Α αλλά θα υπερκαλύψει και τους απαιτητικούς για ψηλά ρεύματα. Είναι χοντρή για αυτό σιγουρευτείτε ότι χωράει στο mod σας.

Listman IMR26650 4500mAh 60A
E0uqaql.jpg
Μήκος: 65.80mm
Διάμετρος: 26.15mm

703UfqR.png
Κάτω από το κάλυμμα υπάρχει η ίδια μπαταρία με IJOY και Golisi αλλά πολύ καλής παρτίδας στα 4300mAh. Σε καμία περίπτωση 4500mAh και φυσικά γελάμε με τα 60Α που λέει.

MXJO IMR26650 3500mAh 35A
sugUtlJ.jpg
Μήκος: 65.92mm
Διάμετρος: 26.29mm
Βάρος: 84gr

AEaGaet.png
Αποφύγετε την. Θα ήταν μια εξαιρετική μπαταρία αν ήταν 18650. Όμως δεν έχει καμία τύχη με τις υπόλοιπες 26650.

Vappower IMR26650 5200mAh 20A
jTZFaQf.jpg
Μήκος: 66.43mm
Διάμετρος: 26.32mm

PAFmYcY.png
Μια μπαταρία των 4600mAh και 23Α. Το κάλυμμα μάλλον αναφέρεται σε άλλη μπαταρία 5200 και 20Α.
Πολύ καλή πάντως.

• Χρήσιμο (+) x 9
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Πολύ χρήσιμο άρθρο αυτό για τις 26650 Γιώργο @

Please Login or Register to see this Hidden Content

και ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας. :thankyouyellow: :respect:

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Γιώργο ωραία και αναλυτική η παρουσίαση των 26650. Για τις KeepPower ξέρεις τίποτα;

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.086 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

:respect:Γιώργο ευχαριστούμε για την αναλυτικότατη παρουσίαση. :thankyouyellow: :urock: 

Το "μελανό" σημείο για μένα είναι ότι ότι αγοράζοντας μια τέτοια μπαταρία δεν ξέρεις τι βρίσκεται κάτω από το wrap.

Μέχρι να βγάλουν οι μεγάλες κατασκευάστριες εταιρείες τέτοιου είδους μπαταρίες χρήση με προσοχή.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

από οτι φαίνεται δεν θα ασχοληθούν καθόλου οι σοβαρές εταιρείες...μάλλον γλυκοκοιτάζουν τις lipo όσο αφορά τις <<μεγάλες χωρητικότητες>>. και στις πιο μικρές ο κύβος ερρίφθη στις 21700..

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 90 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Πράγματι, οι "μεγάλοι" δεν ασχολήθηκαν ποτέ σοβαρά με τις 26650 και δεν νομίζω ότι θα το κάνουν στο μέλλον.
Οι 26650 είναι δύσκολο μέγεθος. Πολύ μεγάλο για να χωρέσει μέσα σε laptop, κατσαβίδια κλπ οπότε δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση γι αυτές.
Η αγορά έχει σταθεροποιηθεί στις 18650 και πιθανόν στο μέλλον να πάει σε 20700 / 21700 ή να παραμείνει ως έχει. Μεγάλο το στοίχημα που παίζεται και τα παιχνίδια πολλά. Ήδη πάντως η ενεργειακή τους πυκνότητα έχει ξεπεράσει τις 26650 αλλά παραμένει μικρότερη των 18650. Πιστεύω όμως ότι αν τις αποδεχθεί η αγορά σε λίγα χρόνια θα ξεπεράσουν και τις 18650.

@

Δημήτρη ακούω καλά λόγια για τις Keeppower αλλά δεν έπεσε στα χέρια μου κάποια.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Ρωτάω γιατί η KeepPower έχει μπαταρίες σχεδόν για τα πάντα (αυτοκίνητα, φορτηγά, σκάφη, κλπ). Δεν ξέρω αν είναι κατασκευάστρια, αλλά αν τις παίρνει από άλλον και βάζει τη φίρμα της πρέπει να ζητάει καλές προδιαγραφές. Προσωπικό παράδειγμα είναι το Dicodes no6 που λειτουργεί σωστά μόνο με αυτές.
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Δηλωνω απο την αρχη ειναι ειμαι ασχετος με το θεμα μπαταρια κτλπ. Εχω αγορασει απο διαφορετικα καταστηματα της χωρας μπαταριες της LG HG2 τις καφε. Καποιες απο αυτες γραφουν το εξης: ....for e-cigarette use are strictly prohibited. 

Τι θελει να πει με αυτο δηλαδη; Το εχετε συναντησει και εσεις στις δικες σας μπαταριες; 

Δευτερο ερωτημα: Πως μπορουμε να καταλαβουμε αν οι LG καφε 3000 μπαταριες που αγορασαμε ειναι αυθεντικες ή οχι;

Ευχαριστω για το χρονο σας, καλη συνεχεια σε ολους μας.

Επεξεργάσθηκε απο fobmove, 15 Φεβρουάριος 2018 - 14:36.

OFFLINE   lenovo

lenovo

Member

• VF Members
  • 106 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήHeraclion
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:sxg + medusa
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:vaping - camping

:WhatHeMeans:  :Laie_75A:

• Χρήσιμο (+) x 5
  • Μου αρέσει (+) x 1