Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Doggystyle 2K16 (SJMY clone)

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
116 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.038 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Ο Doggy Style 2K16 είναι κατά τη γνώμη μου ο ατμοποιητής έκπληξη για το 2016.

Κυκλοφόρησε κάπου τον Σεπτέμβριο - Οκτώβριο του 2016 από τη Γαλλική εταιρεία

Please Login or Register to see this Hidden Content

.

Μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα, κυκλοφόρησε και ο κλώνος του από την SJMY, μια από τις μεγαλύτερες κλωνοεταιρίες της Κίνας. Ακολούθησαν και άλλοι κλώνοι από άλλες εταιρίες  όπως η SXK, η Steam Tribe και η Tobeco.

Στο παρόν θέμα θα ασχοληθούμε με τον κλώνο της SJMY.

Ας δούμε πρώτα πως έρχεται:

DSSJMYBOX1.md.jpg

Το κουτί περιλαμβάνει:

α) τον ατμοποιητή που βρίσκεται σε ένα πουγκί με τυπωμένα τα γράμματα της εταιρίας κατασκευής.

DSSJMYUNBOX1-0.md.jpg

β)ένα σετ από ανταλλακτικά orings 

DSSJMYUNBOX1-1.md.jpg

γ)βίδες και φυσικά το μπλε κατσαβιδάκι

DSSJMYPARTS1.md.jpg

Μπορεί κάποιος επιπλέον να αγοράσει και το

που πουλά η εταιρία κατασκευής για τον ατμοποιητή και δεν περιλαμβάνεται στο αρχικό σετ.

Από την άλλη, μπορεί να χρησιμοποιήσει και οποιοδήποτε άλλο Drip Tip 510 έχει στη συλλογή του.

Ας δούμε λίγο τις διαστάσεις του ατμοποιητή :

Ύψος  : 28,24 mm

Ύψος με το επάνω δαχτυλίδι : 30,15 mm

Ύψος με το επάνω δαχτυλίδι του τανκ και τον πόλο (510) : 35,2 mm

Διάμετρος ατμοποιητή : 22 mm

Διάμετρος εισαγωγής αέρα (κάτω από την αντίσταση) : 2,3 mm

DSSJMYBASE1.md.jpg

Διάμετρος εισαγωγής αέρα (ρυθμιζόμενη από το δαχτυλίδι) : 4 mm

Χωρητικότητα ατμοποιητή περίπου 3,5ml

Υλικό κατασκευής του ατμοποιητή SS316

Υλικό κατασκευής τανκ  PC (polycarbonate) ημιδιαφανές λευκό

Θα κάνω ένα πρόχειρο στήσιμο το οποίο αρέσει σε μένα.Σύρμα SS316L 30AWG (0,25 mm), 5 σπείρες σε 2,5 Kuro Coiler και

η αντίσταση στα 0,86 Ohm.

DSSJMYAntistasi1.md.jpg

Συνήθως χρησιμοποιώ έλεγχο θερμοκρασίας (15 Watt / 200oC), αλλά το συγκεκριμένο σύρμα «παίζει» απροβλημάτιστα και με Watt.

Το ύψος του βαμβακιού το έχω δοκιμάσει από αρκετά μακρύ, να κατεβαίνει από της υποδοχές του και να γυρνά προς τα μέσα στη βάση του deck, έως πολύ κοντό που να φτάνει μέχρι το σημείο που τελειώνουν οι υποδοχές του. Σε όποιο μήκος και αν το έκοψα δούλεψε απροβλημάτιστα.

DSSJMYBambakoma1-0.md.jpg

Συνήθως όμως προτιμώ μια ενδιάμεση κατάσταση.

DSSJMYBambakoma1-1.md.jpg

Ας δούμε τώρα και κάποια συμπεράσματα από την ενασχόληση μαζί του για περίπου 10 μήνες.

Θετικά

• Πολύ μικρός και κομψός
  • Μεγάλη χωρητικότητα για το μέγεθός του (3,5 ml)
  • Ευκολία στο στήσιμο και την τοποθέτηση του βαμβακιού
  • Ανθεκτικό τανκ που ότι και αν του έβαλα δεν διαμαρτυρήθηκε
  • Πολύ καλή γεύση
  • Απουσία διαρροών
  • Εύκολη αναπλήρωση
  • Χαμηλή κατανάλωση
  • Λίγα κομάτια που καθιστά το λύσιμο – δέσιμο παιχνίδι
  • 1:1 σε σχέση με το γνήσιο.
  • Χαμηλή τιμή (14$)

Αρνητικά

• Θα προτιμούσα να είχε γυάλινο τανκ και όχι το πολυκαρβονικό
  • Θα ήθελα να έχει γέμισμα από πάνω αν και το πως γεμίζει δεν με έχει προβληματίσει.

Για να συνοψίσω, θεωρώ ότι είναι ένας πολύ καλός ατμοποιητής που από πολλούς ονομάστηκε “Kayfun killer”, για την απλότητα στην κατασκευή, ευκολία στο στήσιμο, το μικρό μέγεθος, την πολύ καλή χωρητικότητα για το μέγεθός του και την πολύ καλή γεύση. Στη δεκάμηνη χρήση του, δεν έχω να του προσάψω κάτι ιδιαίτερα αρνητικό που θα απέτρεπε κάποιον από την αγορά του. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε το γεγονός ότι με ακολουθεί καθημερινά το τελευταίο δεκάμηνο και έχω αποκτήσει και τα «αδερφάκια του» από την SXK και τη Steam Tribe, αλλά αυτό θα το αναλύσω προσεχώς σε νέο νήμα.

Θα τον πρότεινα οπωσδήποτε σε όποιον ήθελε να κάνει το βήμα από τους  εργοστασιακούς στους επισκευάσιμους.

Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.

Βίντεο της Animodz από τον αυθεντικό

• Μου αρέσει (+) x 6

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.648 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Δεν χωράει, τα λέει στην παρουσίαση!

Ωραία παρουσίαση. Όντως είναι ένας από τους πιό απλούς και εύχρηστους ατμοποιητές που έχω χρησιμοποιήσει με καλή γεύση και απροβλημάτιστη λειτουργία.

Μιλώντας για τον SXK (δεν ξέρω αν ισχύει κι εδώ) υπήρχαν 3 προβλήματα:

1. Η βίδα του πόλου προεξέχει αρκετά και σε κάποια mod υπάρχει κενό γύρω στο 1mm (βάλτε ένα o-ring για να πατάει καλύτερα ή αν το ρισκάρετε κόψτε 1mm την βίδα).

2. Το δακτυλίδι του αέρα αν δεν το χρησιμοποιείτε συχνά, κολλάει και είναι πολύ εύκολο να κόψει το o-ring όταν το βγάζετε ή το βάζετε (όταν γεμίζετε υγρό γυρίστε μερικές βόλτες το δακτυλίδι ή ακόμα καλύτερα και ενδιάμεσα για να παραμένει η λίπανση. Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα λιπαντικό o-rings από γραφίτη που αντέχει σε ψηλές θερμοκρασίες).

3. Αν βγάλετε το πάνω δακτυλίδι (εκεί που μπαίνει το drip tip) θέλει προσοχή όταν το ξαναβάζετε. Έχει πάνω και κάτω πλευρά, η πάνω είναι ελαφρά κωνική, η κάτω τελείως επίπεδη. Ακόμα κι αν σφίξει τέλεια, αν το drip tip είναι σφικτό μπορεί να γυρίζει μαζί με την καμπάνα.

Ο μόνος τρόπος να έχετε διαρροή είναι από την ποσότητα του βαμβακιού. Το μέγιστο βαμβάκι που "άντεξε" ήταν με ελαφρό γύρισμα στην βάση του ντεκ. Αν μπει και στο κανάλι του υγρού αρχίζει το κλάψιμο.

Το PMMA δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα εδώ και αρκετούς μήνες με όξινα υγρά (έχω τελείως διαφανές τανκ και συνεχίζει να είναι διαφανές).

Είναι ο μόνος ατμοποιητής που έχω σε κλώνο γιατί παρά το ότι είμαι υπέρ των γνήσιων και έχει μια πρωτοτυπία στην σύλληψη, κρίνω την τιμή παράλογα υψηλή με τα δεδομένα υλικά και κατασκευή. Μέχρι 120€ θα το σκεφτόμουν σοβαρά.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.038 Δημοσιεύσεις

Δημήτρη καλησπέρα

Θα συμφωνήσω μαζί σου στα περισσότερα. Στο πρώτο ο φίλος Μάκης(66) που όπως κατάλαβες του αρέσουν τα μαστορέματα :)  έκοψε τη βίδα τόσο, όσο να μην προεξέχει.

Στους άλλους κλώνους δεν είναι τόσο έντονο το "πρόβλημα".

Τον κλώνο της SXK παρόλο που τον έχω στην κατοχή του έκανα μόνο ένα δυο στησίματα.

Διαπίστωσα όμως ότι το δαχτυλίδι του αέρα γυρίζει πολύ πιο εύκολα από τον SJMY.

Το  δαχτυλίδι του αέρα θέλει προσοχή κατά την τοποθέτησή του. Έχει και αυτό πάνω και κάτω.

Αν το τοποθετήσεις ανάποδα κόβει το oring.Το ίδιο συμβαίνει και στον SJMY.

Συγκεκριμένα, φίλος που του έδωσα έναν SJMY έκοψε και τα δυο orings. Προσωπικά δεν έχω κόψει ποτέ oring παρά την καθημερινή χρήση για περίπου 10 μήνες.

Αφού βγάλουμε το δαχτυλίδι και το γυρίσουμε από την μια ή την άλλη πλευρά θα δούμε ότι σε κάποια από τις δυο η τρύπα του αέρα είναι λίγο πιο ψηλά.

Το εφαρμόζουμε με τέτοιο τρόπο ώστε η τρύπα ψηλά να είναι προς το τανκ και όχι προς το κάτω μέρος του ατμοποιητή.

Αν μπει ανάποδα είναι θέμα χρόνου να κόψει το oring.Φυσικά λιπαίνω με VG κάθε φορά που πλένω και στήνω τον ατμοποιητή. 

Συμφωνώ και για το δαχτυλίδι στο πάνω μέρος του τανκ.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι από περιέργεια το δοκίμασα και ανάποδα.

Λειτούργησε απροβλημάτιστα αν και φοβήθηκα ότι θα είχα διαρροή λόγω μη σωστής στεγανοποίησης.

Όσο αφορά την υπερ/υποτροφοδοσία είναι καθαρά θέμα βαμβακιού.

Ο συγκεκριμένος  πάντως συγχωρεί λάθη.

Έχω ανοίξει ήδη νήμα στις συγκρίσεις ατμοποιητών όπου θα συγκρίνω τους 3 κλώνους που έχω στην κατοχή μου(SJMY,SXK,SteamTribe).

Δυστυχώς λόγω δουλειάς και οικογενειακών υποχρεώσεων δεν έχω καταφέρει να το κάνω ακόμη.

Όταν το συμπληρώσω θα σε πείραζε να μεταφέρω τις απαντήσεις μας εκεί μιας και εκεί θα έχω και τους τρεις κλώνους; 

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

@

εδω εισαι, 

82,71K   7 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.648 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Καλημέρα στον κόσμο! Μάλλον το είδα σε όνειρο, γιατί με το που ξύπνησα και ξαναείδα την παρουσίαση και την απάντησή μου θυμήθηκα και άλλο ένα πρόβλημα που έχω συνταντήσει. Το ξεβίδωμα της βάσης για αναπλήρωση υγρού. Όποτε προσπάθησα να το κάνω απλά με το χέρι, γύριζε το δακτυλίδι και όποτε έβγαζα το δακτυλίδι για να είναι σταθερή η βάση δεν μπορούσα να την κρατήσω γιατί είναι πολύ λεπτή. Έχω πάντα μαζί μου ένα λεπτό κατσαβιδάκι που το περνάω από την εισαγωγή αέρα και με κόντρα αυτό ξεβιδώνω το τανκ. Το γεμίζω και σφίγγω με τον ίδιο τρόπο, με σφίξιμο μέχρι να αισθανθώ μια ελαφριά κόντρα.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.038 Δημοσιεύσεις

Δημήτρη καλησπέρα

Έχεις δίκιο ότι όταν πας να ξεβιδώσεις τη βάση γυρνάει το δαχτυλιδι και δεν ξεβιδώνει.

Προσωπικά βγάζω το δαχτυλίδι και το ξεβιδώνω.

Κάτι άλλο που δοκίμασα είναι να βιδώνω τον doggy από τον πόλο του.

Μόλις τερματίσει προσπαθώ να μην το ζορίσω και τον βάζω στο mod.

Όταν χρειαστεί να αναπληρώσω ξεβιδώνω πάλι από τον πόλο.

Δουλεύει αλλά όχι πάντα.

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.648 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Το έχω κάνει μερικές φορές, αλλά σε ογκώδες mod είναι άβολο. Έχω βολευτεί το κατσαβιδάκι και τα συν του doggy είναι τόσα πολλά που αυτή η "ταλαιπωρία" δε λέει τίποτα.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Καλημέρα στον κόσμο! Μάλλον το είδα σε όνειρο, γιατί με το που ξύπνησα και ξαναείδα την παρουσίαση και την απάντησή μου θυμήθηκα και άλλο ένα πρόβλημα που έχω συνταντήσει. Το ξεβίδωμα της βάσης για αναπλήρωση υγρού. Όποτε προσπάθησα να το κάνω απλά με το χέρι, γύριζε το δακτυλίδι και όποτε έβγαζα το δακτυλίδι για να είναι σταθερή η βάση δεν μπορούσα να την κρατήσω γιατί είναι πολύ λεπτή. Έχω πάντα μαζί μου ένα λεπτό κατσαβιδάκι που το περνάω από την εισαγωγή αέρα και με κόντρα αυτό ξεβιδώνω το τανκ. Το γεμίζω και σφίγγω με τον ίδιο τρόπο, με σφίξιμο μέχρι να αισθανθώ μια ελαφριά κόντρα.

@

@

οπου παει ο doggy παει κι αυτο το εργαλειο μαζι ( ειναι χωρις τις κεραμικες τσιμπιδες που εχουν πολλα μαγαζια),δεν μου αρεσε η ιδεα να χωνω κατσαβιδακι,

A882lCZpTqK9uE6oWLw-9g.png

το δικο μου ειναι χωρις τις κεραμικες τσιμπιδες και ειχε 1,5Ε( δεν το βρισκω σε site) αλλα απο τα πιο οικονομικα

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.648 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Δεν παθαίνει τίποτα με το κατσαβιδάκι γιατί δεν υπάρχει τίποτα εκεί για να "χαλάσει". Το μόνο πρόβλημα με το κατσαβιδάκι δεν είναι πού θα το χώσεις, αλλά αν δεν προσέξεις πού θα χωθεί (πχ δάκτυλο) :lol: :lol: :lol:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 386 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Όταν προτοβγηκε παρότι είμαι της μανουρας... όσον αφορά τα στησίματα πχ τρελλενομαι για zest μου άρεσε τόσο πολύ που πήρα 3 έτσι για να έχω! Στην πορεία βέβαια πέρα από την απλότητα του και την... αναισθησία του, δεν δακρύζει ποτε, από γεύση δεν... Έτσι λοιπόν τον έχω κυρίως για έξω από το σπητι και δεν περιμένω και πολλά στο θέμα γεύσης
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.648 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Κυριάκο έχω 3 και τους χρησιμοποιώ όταν είμαι έξω (πχ παραλία) και μ' ένα φτηνό μοντάκι δεν έχω άγχος μη κάνουν φτερά. Δεν τους υποβαθμίζω μ' αυτό που λέω, είναι εξαιρετικοί αλλά σου λύνουν τα χέρια σε τέτοιες φάσεις :cigar:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 386 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Έχεις δίκιο, Επισεις να προσθέσω ότι με το drip tip του v4 παίρνω καλύτερη γεύση Και εγώ τον δουλεύω πάνω σε istick 30 σκυλιά και τα δυο όνομα και πράγμα!
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.648 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

30 σκυλιά; :lol: :lol: :lol:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   dinos_74

dinos_74

Newbie

• Members
  • 8 Δημοσιεύσεις

doggy

ενα ονομα μια ιστορια.

Ηταν παντα επανω στο sx mini...............

αυτο τα λεει ολα.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 110 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:dionisios marinos
  • Περιοχήkesariani
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hcigar vt75 color doggystale, nautilus2, merlin mtl
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Pc gamer, βολτες με μηχανη, track day
Καλησπερα σας και καλως σας βρήκα. Λοιπον μετα απο τρεις εβδομάδες για πολυ παίδεμα εμαθα να στήνω τον doggystale sxk. Ερώτηση η προβληματισμος δεν ξερω αμα σας εχει τύχει λοιπόν εδώ και μια μέρα ειναι στημένος απο εχθες με cotton baconv2 σουπερ γευση κτλ.
Σήμερα πήγα να γεμίσω υγρό ξεβιδωνω μια χαρα το βαμβάκι ασπρο ακόμα γεμίζω βιδωνω για κάποιο λόγο δεν βίδωσε καλα; άρχιζε και έχανε υγρό απο την οπη του αέρα τραβώντας άκουγα ξέρετε το υγρό απο την οπή, ξεβιδωνω και βλέπω το βαμβάκι μαύρισε αρκετά τι εγινε; υπερτροφοδοσια ηταν αυτο; και εχασα καπακι την γεύση

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.038 Δημοσιεύσεις

Διονύση όπως σου έγραψε ο Νίκος @

και εγώ στο shoutbox σίγουρα το μαύρισμα στο βαμβάκι προέρχεται από υποτροφοδοσία ή αρκετά σκουρόχρωμο υγρό.

Σε πρώτη φάση δες το βίντεο του Μάκη @

Επίσης βάλε και μια φωτογραφία από το στήσιμό σου για να δούμε που είναι το πρόβλημα και να σου προτείνουμε λύσεις.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 110 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήkesariani

εχω δει δεν ξερω ποσες φορες του μακη το βιντεο,πριν λιγο αλλαξα βαμβακι δεν πετυχα γευση εχω απογοητευτει σε λιγο θα ανεβασω φωτο να δειτε

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 897 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Τον doggy της γυναίκας, κάθε φορά που του αλλάζω σύρμα-βαμβάκι, περιμένω να ατμίσει τις πρώτες τζούρες για να δω την έκφραση του προσώπου της και πάντα παίρνω ένα μεγάλο χαμόγελο για την ωραία γεύση του. :)

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.042 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Διονύση πρόσεξε στο βίδωμα του πλαστικού τανκ να μην το στραβοβιδώσεις.

Επειδή η βάση είναι ατσάλι και το τανκ πλαστικό μπορεί με ένα στραβοβίδωμα να χαλάσουν τα πάσα (σπειρώματα) του τανκ.

Γι αυτό όταν πάμε να βιδώσουμε το τανκ μετά το φουλάρισμα, μόλις έρθει σε επαφή το σπείρωμα της βάσης με το τανκ ξεβιδώνουμε λιγάκι το τανκ και μόλις "κάτσουν" τα πάσα σωστά τότε βιδώνουμε.

Και δεν σφίγγουμε πολύ.

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 110 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήkesariani

οεοε  λαλα θα το πεταξω απο το παραθυρο και θα κουμπωσω ξανα τον nautilus2 βρε παιδια πως ανεβαζω εικονα?

• Χμμμμμ !!! x 1

1 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη

Bing (1)