Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Αγαπημενο Συρμα Και Γιατι......

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
116 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

όλα αυτά τα χρόνια στον χώρο του ατμίσματος έχουμε δει ένα σκασμό σύρματα...

ποιο είναι το καθημερινό σας?
ποιο των ιδιαίτερων στιγμών?
τι σας έδωσε και το προτιμησατε?

και τι δεν γουστάρατε στα υπόλοιπα που δοκιμάσατε...

ud-kanthal-A1-wire.jpg

1465596422543545397.jpg

jurito-ni200.jpg

προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει πολλά σύρματα, έχω παίξει με κάνθαλ,ατσάλι,ζιρκόνιο,κλαπτον, από αυτά τα 3 κατά κύριο λόγο χρησιμοποιώ κάνθαλ 0,32mm και 0,25mm, που και που στήνω και ατσάλι στην ίδια διατομή, το ζιρκόνιο το βρήκα σχετικά καλό οσο αφορά την γεύση αλλά η σκληρότητα του και οι λίγες  πληροφορίες των ιδιοτήτων του μαζί με την δυσκολία αγοράς του  με έκαναν να το αφήσω στην άκρη,το Κλάπτον το δοκίμασα στις αρχές της εμφάνισης του και τότε έπρεπε να δίνεις <<πόνο>> στα μοντάκια για να παίξει, κάτι το οποίο δεν είμαι διατεθειμένος να πράξω...προτιμώ σύρματα και διατομές για μάξιμουμ 25watt,πλέον βλέπω στο ιντέρνετ κλάπτον με διατομές και συνδυασμούς που μάλλον θα παίζουν πιο χαμηλά..ίσως του δώσω και αλλη ευκαίρια...θα ήθελα να δοκιμάσω νικελοχρώμιο που ακούω καλά λόγια...

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   tsoupis

tsoupis

Member

• VF Members
  • 15 Δημοσιεύσεις
Εγώ παίζω με κανθαλ 28g και 26g και τα αντίστοιχα ss με αγαπημένο και καθημερινό το 26g ss που ταιριάζει περισσοτερο στο στυλ μου. Παλιότερα που εκανα αερατους είχα δοκιμάσει κλαπτον αλιεν ribbon και άλλα πολυ χοντρά σύρματα αλλα με κούρασε ολη αυτή η θερμότητα και η ενέργεια ,ασε που πιστευω οτι δεν ειναι και τοσο υγιεινά.τα εκοψα αποτομα οταν ξέχασα ενα αλιεν γνωστης εταιρίας μετα απο μπανακι υπερηχων μεσα στον pharaο μετα απο δεκα μερες και οταν τον άνοιξα.......είχε σκουριασει!!!!

Επεξεργάσθηκε απο tsoupis, 05 Σεπτέμβριος 2017 - 00:07.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Συνηθως χρησιμοποιώ 25ρι γιατι μαρεσει να ατμιζω σε χαμηλα watt με τσιγαρισιους.Δουλευω το ud χωρις να ειμαι ικανοποιημενος απο το συρμα,αλλα γιατι το βρισκω παντου.Το πυρώνω χωρις να το θελω αλλα κατ αναγκη γιατι οταν πυρώνει αναδύεται μια άσχημη μυρωδιά στην αρχη που δεν θα ηθελα να ατμιζω

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   tsoupis

tsoupis

Member

• VF Members
  • 15 Δημοσιεύσεις

η μυρωδιά είναι μάλλον από το λάδι που έχει απάνω και εξατμίζεται όταν το ζεσταίνεις!

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 191 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο
Τα σύρματα της UD τα θεωρώ ως τα χειρότερα που υπάρχουν , εδω και καιρό εχω πάρει απο ESG το Γερμανικό με σήμα την αράχνη και ειναι ότι το καλύτερο , επίσης πολλη καλό και της e-cig

Επεξεργάσθηκε απο Hraklis, 12 Σεπτέμβριος 2017 - 16:14.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

η μυρωδιά είναι μάλλον από το λάδι που έχει απάνω και εξατμίζεται όταν το ζεσταίνεις!

Άρα καλά κάνω και πυρώνω; Και γιατί αντί να προτείνετε αντιθέτως ας πούμε απαγορεύετε ;
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Πάρης
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Εγώ είμαι fun της μεσαίας κατηγορίας όσο αφορά τις διατομές των συρμάτων με κύρια χρήση του 0,40 και κυρίως kanthal. Τελευταία χρησιμοποιώ σύρμα της VapeThink το οποίο μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό και φυσικά καμία σχέση με της ud. Όσον αφορά τις άσχημες μυρωδιές εξ αιτίας τυχόν υπολειμμάτων από μηχανόλαδα που μπορεί να έχουν παραμείνει στα σύρματα, πριν στρίψω τα πηνία τα περνάω πάντα από χαρτί κουζίνας ποτισμένο με οινόπνευμα και αφού τα φτιάξω και τα βιδωσω στα ντεκ, πριν βάλω βαμβάκι κάνω λίγα γρήγορα και σύντομα πατήματα του fire button, και πάντα σε χαμηλά watt, χωρίς να πυρώσω το σύρμα. Συνήθως βγαίνει για πολύ λίγο μια πολύ μικρή ποσότητα καπνού η οποία (υποθέτω) δείχνει ότι κάηκε ότι είχε παραμείνει στο σύρμα.
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   vagskarm

vagskarm

Member

• VF Members
  • 57 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγέλης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hussar clone, subtank mini with rba, η φωτο είναι με τον ijoy exo rta

Ακόμη κόλημα με το kanthal, ίσως για το ότι στην αλλαγή βαμβακιού το ανάβουμε να κάψει την μάκα.

Στο ss τι γίνεται στην αλλαγή βαμβακιού ? αλλάζετε και το σύρμα με τη μία ?

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Βαγγέλη για το SS θα σου πει ο Δημήτρης (Ambient) που είναι το βασικό του.

Προσωπικά χρησιμοποιώ Kanthal A1 και ταυτίζομαι με τα γραφόμενα του Πάρη @

Please Login or Register to see this Hidden Content

, μόνο που στις διατομές παίζω από 0,28 έως 0,40mm ανάλογα τον ατμοποιητή και τα κέφια. :D

• Μου αρέσει (+) x 1

ONLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Βαγγέλη καλημέρα

Χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά SS316L 0,25mm (30AWG).

Είναι από τα λίγα σύρματα passe partout που παίζει και με έλεγχο θερμοκρασίας και με watt.

Σε δοκιμές που έκανα και με kanthal και με ss μου έδωσε την αίσθηση ότι μου απέδωσε καλύτερα τις γεύσεις.

Αυτό όμως είναι προσωπική εκτίμηση και γούστο.

Απ όσο γνωρίζω δεν πρέπει να πυρώνουμε τα σύρματα σύμφωνα με την άποψη του κ.Φαρσαλινού.

Προσωπικά δεν πυρώνω ποτέ, οπότε αν έχει πιάσει μάκα το σύρμα το αλλάζω.

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   lagoudakis

lagoudakis

Newbie

• Members
  • 3 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιαννης
  • ΠεριοχήΑθηνα-Ζωγραφου

καλησπερα παιδια και εγω θεωρω τα ud απο τα οχι καλα,βασικα εχουν πολυ βρωμα πανω τους....παιζω με τις stealthvape,σε 35αρι και 40αρι κανθαλ και ειμαι ευχαριστημενος

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   ant

ant

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης

Ακόμη κόλημα με το kanthal, ίσως για το ότι στην αλλαγή βαμβακιού το ανάβουμε να κάψει την μάκα.

Στο ss τι γίνεται στην αλλαγή βαμβακιού ? αλλάζετε και το σύρμα με τη μία ?

Το ανοξείδωτο προσωπικά το πυρώνω πάντα στην αρχή, αλλά μετά απο 1-2 καψίματα μετα την αλλαγή βαμβακιού, η αλλαγη στη γεύση είναι εμφανεστατη ακόμα και σε μένα που δεν είμαι και πολύ "γευσιγνώστης". Α, χρησιμοποιώ geekvape σύρματα 0,28- 0,5 διάμετρο, τα θεωρώ καλύτερα από ud, αλλά δεν έχω μεγάλη εμπειρία από άλλες εταιρίες.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   tpal

tpal

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
Κανθαλ 0.35 γιατί παίρνω την καλύτερη απόδοση στον gsl και γενικά ευκολία στησίματος.
Power mode ftw
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Σκόπευα ν' ανοίξω νέο θέμα με τεχνικά θέματα, αλλά κολλάει μια χαρά κι εδώ.

Υπάρχουν πάρα πολλά σύρματα από διάφορα κράματα με διαφορετικά χαρακτηριστικά (ακόμα και μεταξύ διαφορετικών εταιρειών). Λίγα τεχνικά στοιχεία από σύρματα που χρησιμοποιώ ή έχω χρησιμοποιήσει κι ελπίζω να εμπουτιστεί με επιπλέον σύρματα, χαρακτηριστικά, εταιρείες και προτιμήσεις. Σημείωση: επειδή στα διάφορα σύρματα δεν υπάρχουν διαθέσιμες όλες οι διάμετροι, οι μετρήσεις αναφέρονται σε σύρμα 0,35mm.

37,34K   18 Αριθμός λήψεων

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 17 Σεπτέμβριος 2017 - 15:21.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης
Kanthal A1, ss316l και nichrome σε power mode.Αυτες οι επιλογες πιστευω καλυπτουν απολυτα τον καθε ατμιστη, (tc δεν χρησιμοποιώ). Το ss παιζει και σε ελεγχο θερμοκρασιας.

Ομως αυτος που θελει αποκλειστικα ελεγχο θερμοκρασιας καλο ειναι να επιλεξει συρμα νικελιου (μειονεκτημα οτι ειναι πιο μαλακο απο τα υπολοιπα, θελει προσοχη στο στησιμο) για σταθερότητα και κορυφαια γευση.

Επεξεργάσθηκε απο Διηνεκης, 03 Οκτώβριος 2017 - 11:48.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Με αυτό το ss όσες φορές το δοκίμασα δε μπορέσαμε να τα βρούμε τα δυό μας (είτε σε tc, είτε σε power mode). Κάτι το ότι πάντα μου έβγαζε φασαρία στο άτμισμα, κάτι που δε μου καθόταν καλά στη γεύση κι έχω 2-3 καρούλια να μαραζώνουν στο κουτί. Διαβάζω πάλι πολλούς να πίνουν νερό στο όνομα του.
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης
Φασαρια, εννοεις;

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Ποτέ δεν είχα το αθόρυβο ατμισμα που έχω με το kanthal ή με το νικελοχρώμιο σε ίδιας μορφής αντιστάσεις και σε ίδιους ατμοποιητές.
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Τώρα που το γράφεις Πάρη και γω έχω παρατηρήσει σκασίματα με το SS που με το Kanthal και το NiChrome δεν έχω.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Αυτό ακριβώς Μάκη και είναι κάτι που με χαλάει.
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη