Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Αγαπημενο Συρμα Και Γιατι......

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
116 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Αυτο το εχω παρατηρησει κι εγω και χαμηλωνω λιγο την ισχυ

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Πάρης
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Αν βάζουμε χοντρά σύρματα πόσο να χαμηλώσει? Μετά δε θα αποδίδει.
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Οταν λεω λιγο πιο χαμηλα εννοω 1-2watt (ομως δεν στηνω με συρμα ανω του 0,35 χιλ.) 

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.086 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Τα σκασίματα υπάρχουν σε όλα τα σύρματα και στα Kanthal και στα SS.

Τις περισσότερες φορές προέρχονται από λάθος ποσότητα βαμβακιού.

Μου έχει τύχει με το ίδιο στήσιμο, σε δυο διαφορετικούς ατμοποιητές, στον ένα να έχω ένα μικροσκάσιμο στην αρχή και στο άλλο τίποτε.

Η διαφορά ήταν στο βαμβάκι.

Στον ένα το πέτυχα ακριβώς στον άλλο όχι.

Φυσικά η διαφορά στην ποσότητα ήταν αμελητέα αλλά απ ότι φαίνεται έκανε την διαφορά.

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Πάρης
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Δε τίθεται θέμα λάθος βαμβακιού Δημήτρη κάθε φορά που δοκίμαζα ss. Μιλάμε σε 19-23 watt κάνει σα να τηγανιζει συκωτακια η γυναίκα
Με το κανθαλακι μου και το νικελοχρωμιο , άκρα του τόπου σιωπή Το τι θα επιλέξει φυσικά ο καθένας μας είναι καθαρά προσωπική επιλογή.

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.086 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Πω πω με τα συκωτάκια Πάρη μου άνοιξες την όρεξη :hahaha:

Όχι τίποτε αλλά, κόβω τα βραδινά γιατί οι χοληστερίνες έχουν χτυπήσει κόκκινα :mollie:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Λέω να βάλω mesh αρνίσιο έντερο με υγρό τζατζίκι της Atmos  :mollie:

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Eγώ πάντως συμφωνώ με τον Πάρη.

Με το Kanthal ότι στήσιμο και να κάνω, όπως και να βάλω το βαμβάκι, όση ποσότητα και να βάλω (χαλαρό σφιχτό) δεν έχω ενοχλητικά σκασίματα όπως με το SS.

Γιατρέ μας ανοίγεις την όρεξη βραδυάτικα και δεν κάνει.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 897 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Από την αρχή της ατμιστικής μου πορείας μέχρι τώρα, είμαι μόνο με kanthal.

Λέω να δοκιμάσω NiFe30 και NiFe48

NiFe30 από

Please Login or Register to see this Hidden Content

και

NiFe48 από

Θέλω να ακούσω γνώμες ως προς την εμπειρία σας με τα συγκεκριμένα σύρματα.  :D

36,87K   16 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Με οτι συρμα και να εστησα, επεστρεψα σταθερα στο kanthal A1

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 173 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Συμφωνω με τον Παρη μιας και ενα ss της UD που δοκιμαζα με tc και power mode επαιζε χαλια με παρα πολυ φασαρια στο ατμισμα του.Ουτε που ξαναασχοληθηκα με την συγκρκριμενη εταιρεια.

Πολυ ασχημη εμπειρια αλλα με πολυ καλυ εξυπηρετηση ειχα με τα συρματα του esmokeguru με kanthal και tc με τα guru Τιτανιου που ειχε και δεν ξερω αν εχει ακομα.

Απαραδεκτα επαιζαν δυστυχως.

Εχω ξεμπερδεψει μεχρι στιγμης τουλαχιστον για την επιλογη συρματος και απο που.

Περνω απο τον Γερμανο kanthal  A1 και D με διατομες συνηθως 022,0.25,0.28 εχω και 0.30-32 και ενα 0.40 απο Stealthvape που εχω δουλεψει ελαχιστα μιας και δεν ατμιζω με τοσο γκαζι.

Με πιο συχνη χρηση σε 0.25 και 0.28.

Για tc τωρα:

Μετα απο παρα πολλες δοκιμες σε tc μαζι με ενα φιλο που μας ειχε πιασει τοτε με τον ελεγχο θερμοκρασια καταληξαμε οτι το ΝiFe30 της steathvape ειναι εξαιρετικο.

Οπως και της Dicodes το Resitherm NiFe30.

Eινα τα μονα συρματα σε tc που δουλευω πια.

Επεξεργάσθηκε απο teo77, 06 Νοέμβριος 2017 - 22:47.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

NiFe30 έχω δοκιμάσει μόνο το Resistherm της dicodes που έχει τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά από της StealthVape (άλλο TCR, άλλη αντίσταση/μέτρο). Από το συγκεκριμένο πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την γεύση που δίνει, την ταχύτητα θέρμανσης και την σταθερότητα της αντίστασης.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 173 Δημοσιεύσεις

Δημητρη αυτο εννοω και εγω το ειχα παρει μαζι με το Dani.

Συμφωνω διαφορετικο απο της Stelathvape αλλα εξιζου καλο και πολυ οικονομικο σε καθαροτητα και αποδοση

Και πολυ οικονομικο μιας και οταν ειχα ριξει παραγγελια με εφεραν δωρο στα 15m αλλα 10m και ενα 40αρι kanthal A1,

που μεχρι σημερα απλα το κοιτουσα και τελικα βλεπω να το δουλευω συντομα αν και οχι συχνα φυσικα.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Έχω πάρει το NiFe30 0,32mm (TCR 500), από Stealth Vape (Αγγλία), αλλά δεν το χρησιμοποίησα και πολύ μιας και δεν τα βρήκα με τον έλεγχο θερμοκρασίας.

Αν θέλεις να πειραματιστείς Ντέμη με έλεγχο θερμοκρασίας για μένα είναι το μόνο σύρμα που αξίζει.

@

Θοδωρή η stealth vape δεν έχει NiFe48

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 173 Δημοσιεύσεις

Σωστος Μακη σωστοτατος λαθος μου ΝiFe30 ηθελα να γραψω αλλαζω και στην περιγραφη.

Stealthvape NiFe30 028mm tcr 500

Nτεμη και για μενα συμφωνω με τον Μακη για το NiFe της Stealthvape οπως και της Dicodes με το δευτερο βεβαια να ειναι πιο ακριβο.

Και για του Γερμανου εχω ακουσει πολυ καλα λογια και ειχα δοκιμασει λιγο που μου ειχε δωσει φιλος και ξεχασα να το αναφερω.

Εκεινο ηταν 0.28mm ΝiFe30 και 48.

Το ιδιο καλα και τα δυο με το δευτερο ισως προτιμοτερο.

Επεξεργάσθηκε απο teo77, 06 Νοέμβριος 2017 - 22:51.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Το resistherm το χρησιμοποιώ συνήθως σε power mode (η μεταβολή της ωμικής του αντίστασης με την θερμοκρασία δεν είναι πολύ μεγάλη). TC δεν πολυχρησιμοποιώ γιατί ο dicodes no5 δεν τα πάει καλά με τις MNKE IMR 26650 (LowBat στα 3,7V), σε αντίθεση με τις Keeppower IMR 26650. Τις περιμένω απ' τον Βασίλη (aka e-Smoke Guru) γιατί δε θέλω να τις πάρω από αλλού (μου είπε να ξεχάσω το drop kit αν δεν τις ψωνίσω από κει)  :lol:  :lol:  :lol:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Περνω απο τον Γερμανο kanthal  A1 και D με διατομες συνηθως 022,0.25,0.28 εχω και 0.30-32 και ενα 0.40 απο Stealthvape που εχω δουλεψει ελαχιστα μιας και δεν ατμιζω με τοσο γκαζι.

Με πιο συχνη χρηση σε 0.25 και 0.28.

@

τι διαφορες βρισκεις στο α1 και στο d???
πολλοι λιγοι δουλευουν d νομιζω

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 173 Δημοσιεύσεις

Δεν ειναι κατι το πολυ σημαντικο θα ελεγα.

Απλα εχει ελαφρος λιγοτερο αλουμινιο και χαμηλωτερη ωμικη αντισταση ανα μετρο σε σχεση με το Α1.

• Χρήσιμο (+) x 4

OFFLINE   mfk

mfk

Member

• VF Members
  • 62 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:MARIOS KARSANIDIS
  • ΠεριοχήATHENS
Τους τελευταιους μηνες, εχοντας περασει απο ολους τους τυπους συρματων, εχω καταλήξει στα κλασσικα kanthal και ss 316l απο stealtvape. Τα nife, zirconium, ni200, ti τα εδωσα σε φιλους καθως πιο πολυ βαρεθηκα το ελεγχο θερμοκρασιας παρα δεν τα βρηκα καλα ως υλικα. Αλλωστε δουλευω κατα 99% πλεον σε power mode εφοσον κατ εμε στο tc δεν βρισκω σταθεροτητα στην αποδοση και εκτος αυτου επιλεγω στησιματα στους ατμοποιητες μου που μπορουν να παιζουν ταυτοχρονα σε ηλεκτρονικα και μηχανικα mod. Βεβαια τς τελευταιες ημερες δοκιμαζω και το inowire το οποιο ειναι αυτο το Γαλλικο ss304 με την τρουπα στη μεση (κλεμμενο απο Ζήκος) το οποιο μου δινει ωραια αποδοση σε λιγο χαμηλοτερα watt απο το αντιστοιχο ss. Αξιζει πιστευω η δοκιμη του, αν και ειναι τσιμπημενο, βλέπε 9.50 τα 5m.

Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ το Resistherm (NiFe30) της dicodes που παίζει και σε W και σε TC. Χρησιμοποιούσα (και θα χρησιμοποιήσω όταν μου τελειώσει το resistherm) το inowire που θα συμφωνήσω ότι είναι καλό αλλά τσιμπημένο, χώρια που πρέπει να το τυλίξω σε καρούλι :angry:

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη