Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

[Tutorial] @μνεία - Κάποιος Με Μνημόνευσε Σε Ένα Post (@mention)

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 909 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Μια νέα λειτουργία του φόρουμ προστέθηκε σήμερα.

Το νέο πρόσθετο ονομάζεται @mention και στο δικό μας φόρουμ το ονομάσαμε @Μνεία !

Που βρίσκεται

Μπορούμε να το βρούμε κάτω ακριβώς από τα στοιχεία κάθε χρήστη, μέσα σε κάθε νήμα, σε κάθε post.

Please Login or Register to see this Hidden Content

26,09K   11 Αριθμός λήψεων

Σκοπός

Σκοπός του είναι να ειδοποιείται ο χρήστης ότι τον μνημονεύουμε σε ένα δικό μας post, μια απάντησή μας σε κάτι που έγραψε στο νήμα, είναι ή δεν είναι ο συντάκτης του νήματος. 

Την ειδοποίηση την λαμβάνει άμεσα και την βλέπει στις ειδοποιήσεις του, στο κίτρινο καμπανάκι, δίπλα ακριβώς από τις ειδοποιήσεις των μηνυμάτων του.

15,73K   7 Αριθμός λήψεων

Λειτουργία

Σε μια απάντησή μας σε ένα νήμα, αν κάνουμε κλικ στο @Μνεία του χρήστη που θέλουμε να μνημονεύσουμε, γράφεται αυτόματα το nickname του χρήστη με το @ (δηλ. παπάκι) στην αρχή του nickname του, στον editor μας.

Δηλ. αν θέλουμε να μνημονεύσουμε τον makis66 ο οποίος έχει πάρει μέρος στο νήμα, κάνουμε κλικ στο δικό του @Μνεία και παρατηρούμε ότι εκεί που γράφουμε την απάντησή μας (στον editor) έχει γραφτεί @

.

143,91K   7 Αριθμός λήψεων

Αν ο χρήστης που θέλουμε να μνημονεύσουμε δεν έχει πάρει μέρος στο νήμα ή κάποια απάντησή του είναι σε προηγούμενες σελίδες του νήματος, μπορούμε στην απάντησή μας απλά να γράψουμε @demisgr  και να συνεχίσουμε να γράψουμε την απάντησή μας.

Με αυτόν τον τρόπο ο demisgr θα ειδοποιηθεί ότι μνημονεύτηκε.

Πως θα το δεί ?

Θα το δει στις ειδοποιήσεις του, όπου θα λέει ότι κάποιος τον μνημόνευσε σε ένα post (ενεργό link) και κάνοντας κλικ στο link του post, τον μεταφέρει αυτόματα στο post.

Απαιτούμενη Ρύθμιση

Για να μπορέσουμε να λαμβάνουμε τις ειδοποιήσεις των μνημονεύσεων, θα πρέπει να πάτε στο "Οι Ρυθμίσεις μου" >

52,65K   7 Αριθμός λήψεων

> Επιλογές Ειδοποιήσεων

130,1K   7 Αριθμός λήψεων

και στην επιλογή > Forums > Ειδοποιήστε με όταν κάποιος με μνημόνευσε στο post να ενεργοποιήσετε την επιλογή Λίστα Ειδοποιήσεων

49,5K   7 Αριθμός λήψεων

Έτσι θα ενεργοποιηθεί η λειτουργία για να λαμβάνετε στις ειδοποιήσεις, τις μνημονεύσεις από Posts 

Σημαντικό !

1. Η λειτουργία @Μνεία είναι ενεργοποιημένη για όλα τα μέλη στο σύστημα του φόρουμ. Αν κάποιο μέλος δεν θέλει να λαμβάνει ειδοποιήσεις μνημονεύσεων, μπορεί να την απενεργοποιήσει στις ρυθμίσεις του προφίλ του. 

2. Ή κάνετε κλικ στο @Μνεία ή πληκτρολογείτε @username (όπου username το όνομα του χρήστη) για να δουλέψει θα πρέπει :

- Να αφήνετε κενό μετά την μνεία !

- Να μην μορφοποιείτε την μνεία δηλ. bold γράμματα, υπογραμμισμένα, Italic και τα σχετικά !

- Να μην χρωματίζετε την μνεία !

Αν ακολουθήσετε τα παραπάνω. θα έχετε σίγουρα ενεργή την μνεία !

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   Carnivorous Vulgaris

Carnivorous Vulgaris

Member

• VF Members
  • 86 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης
  • ΠεριοχήΝότιο Μπανανιστάν
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:P80 - άει στικ 100 - siren2 - κυρ φόντας f2 - χάνταλης
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:η παγκόσμια ειρήνη και η αποστήθιση της διδασκαλίας του Al Bundy
Είδα τώρα ότι πήγε να με κάνει "μνεία" ο green_fantomas_21
αλλά δεν έβγαλε ειδοποίηση. Υποψιάζομαι ότι χάθηκε το κορμί πατριώτη λόγω του κενού ανάμεσα
στο όνομα.

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 909 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΠειραιάς

@

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Carnivorous Vulgaris

Carnivorous Vulgaris

Member

• VF Members
  • 86 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης
  • ΠεριοχήΝότιο Μπανανιστάν
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:P80 - άει στικ 100 - siren2 - κυρ φόντας f2 - χάνταλης
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:η παγκόσμια ειρήνη και η αποστήθιση της διδασκαλίας του Al Bundy
λειτουργεί
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 909 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΠειραιάς

Όμορφα φίλε μου :)

Απλά να ξέρετε ότι όταν δημοσιεύσετε την απάντηση σας, το @μνεία με το username θα πρέπει να είναι ενεργό λινκ και περνώντας πάνω του το ποντίκι, να εμφανιζεται το αναδυόμενο παράθυρο με τον κάρτα του user που κάνατε @μνεία. 

Αν δεν φαίνεται ενεργό, κάτι κάνατε λάθος, κάντε επεξεργασία και δοκιμάστε πάλι ! :)

@

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 909 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΠειραιάς

Έγινε update η αρχική δημοσίευση, προστέθηκαν στο τέλος του νήματος κάποια πράγματα που πρέπει να προσέχετε για να είναι λειτουργικό το @Μνεία.

Σημαντικό !

2. Ή κάνετε κλικ στο @Μνεία ή πληκτρολογείτε @username (όπου username το όνομα του χρήστη) για να δουλέψει θα πρέπει :

- Να αφήνετε κενό μετά την μνεία !

- Να μην μορφοποιείτε την μνεία δηλ. bold γράμματα, υπογραμμισμένα, Italic και τα σχετικά !

- Να μην χρωματίζετε την μνεία !

Αν ακολουθήσετε τα παραπάνω. θα έχετε σίγουρα ενεργή την μνεία !

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

@

ερώτηση, δεν γίνεται να γίνει όπως στο facebook, δλδ αν θελω να κανω αναφορα σε ενα μελος το οποιο ομως δεν ειναι μεσα στο θεμα( το δυσκολο ειναι εκει) πατωντας το @ και ξεκινωντας να πληκτρολογω το ονομα του να μου προτεινει ονομα μελους?(κατι αναλογο γινεται και στις προσκλησεις για ιδιωτικη κουβεντα ηδη μεσα στο φορουμ),αν γινεται να αυτοματοποιηθει και στα θεματα θα κανει την ζωη μας ευκολη,αλλιως πρεπει να πηγαινεις στο προφιλ του να βρισκεις που ειναι live link για να κανεις την αναφορα ( απο το καθολου καλο εινια κι αυτο απλα το αυτοματο ειναι πιο καλο...)

αυτοματη συμπληρωση π.μ--->  FkuXGUquQeCICGM3VGtOOg.png

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 909 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΠειραιάς

@

γεια σου Νικόλα ! Καλό είναι αυτό που λες και θα ήταν πιο εύκολο να βρούμε ένα μέλος γράφοντας, και το σύστημα να συμπληρώνει αυτόματα το username του!

Εδώ υπάρχει ένα μεγάλο αλλά ! Τα πρόσθετα που έχουν κυκλοφορήσει για το φόρουμ έχουν συγκεκριμένες δυνατότητες από τον προγραμματιστή τους, οι δε νεότερες εκδόσεις (αν υπάρχουν) διορθώνουν κάποια bugs και ενίοτε αναβαθμίζουν μερικές λειτουργίες όπως αυτή Νικόλα που λες εσύ.  :)

Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα πρόσθετο που στην τελευταία έκδοσή του δεν δούλευε 100% όταν είχε μνημονευτεί ένα μέλος σε ένα ποστ μας και όταν έπρεπε να επεξεργαστούμε το ποστ, δεν το αποθήκευε !

Αν επέμβω στον κώδικα και τον τροποποιήσω, θέλω μέρες για να το δοκιμάσω αν λειτουργεί τέλεια σε ένα τεστ φόρουμ και όχι εδώ.  :)   :hi-there-smiley:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

οκ συνεχιζουμε ετσι και αν αλλαξει κατι στο μελλον καλως!

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   vapefriends

vapefriends

Forum

• Administrators
  • 6 Δημοσιεύσεις

Πολύ καλό, συνεχίστε έτσι !  :)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   dive

dive

Member

• VF Members
  • 23 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ellen
  • ΠεριοχήΑν Θεσσαλονικη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:mod aegis, hadalay ατμο, ammit 22,doggy styl e, siren, dead rabbit
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:ποδηλασια

στο shoutbox δεν μου επιτρεπει να  γραψω

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 909 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΠειραιάς

Το βλέπεις το Shoutbox, γράφεις το μήνυμά σου στα δεξια, πατάς δημοσίευση και δεν φαίνεται στο shoutbox ? 

Εξηγησε μου σε παρακαλώ το πρόβλημα σου και θα το φτιάξουμε !

• Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη