Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Squape X Dream

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   tsoupis

tsoupis

Member

• VF Members
  • 15 Δημοσιεύσεις

Squape x dream.

sJciUf2zQVCAJN2q7YhkaQ.png

Μετά από παρότρυνση και ενός φίλου εκ της διαχειρίσεως αποφάσισα να κάνω μια σύντομη παρουσίαση ενός αγαπημένου μου ατμοποιητή που έχω ξεχωρίσει ανάμεσα σε πολλούς καλούς και ακριβούς που έχω και πέρασαν από τα χέρια μου.Ενδεικτικά αναφέρω μερικούς από αυτούς taifun gt3, kayfun v5, hussar, squape rs, tilemaho armed.
Λοιπόν έχουμε και λέμε.

22mm διάμετρο
4ml χωρητικότητα
Ύψος 54,4 χωρίς το drip tip
Βάρος 80γραμαρια περίπου
Επιχρυσωμένος πόλος
Υλικό 316l.

5IE7vHyHRXy3He96UDpFKg.png

W6uh21t7QY2LfDjgMrsR4Q.png
Τον συγκεκριμένο τον απόκτησα πρόσφατα αφού πρώτα είχα αποκτήσει το μικρο του αδερφό x(s) πριν από περίπου ένα χρόνο.δεν μπορούσα να μην έχω 2.
Ο ατμοποιητής είναι αεράτος με δυνατότητα αεράτης τσιγαρίσιας. Ως τώρα ότι πιο ποιοτικό έχω πιάσει σε αυτό το στυλ τανκάτου, Όλα έχουν γίνει με ακρίβεια και όλα του τα κομμάτια ταιριάζουν άψογα .Ακριβός, είναι μεγάλος και βαρύς και φαίνεται ότι αντέχει και θα αντέξει.
Έχει τρεις ρυθμίσεις όσον αφορά τα υγρά, lock όπου κόβεται εντελώς η τροφοδοσία και το airflow, vape όπου ατμίζεις ,και remove όπου αφαιρείς το τανκ, ακόμα και γεμάτο, για να δουλέψεις στο build σου.
Έρχεται με deck για διπλή και μπορούμε σαν έξτρα να αγοράσουμε το. ντεκ για μονή, το οποίο και προτιμώ.
Αποτελείται από δυο επιχρυσωμένα ποστ με δυο τρύπες για τα σύρματα οι οποίες χωράνε κλάπτον άνετα.
Προσοχή,κατά την άποψή μου είναι για έμπειρους στους επισκευάσιμους για να πάρεις το μέγιστο της απόδοσης. Καμία σχέση με την ευκολία του K5 στο στήσιμο, θέλει παίδεμα, να φτιάξεις ένα σωστό στήσιμο ειδικά στο βαμβάκι.

Ούτε πολύ αλλά ούτε λίγο.
Στην αρχή και μετά από πολλά στησίματα είχα απογοητευτεί μέχρι που τελικά βρήκα το sweet spot του.ss 26g μονή αντίσταση με 2,5 πυρήνα στα 0,4 ωμ έξι σπείρες ανοιχτές.
Είχα υποτροφοδοσία αρχικά ,μετά διαρροές μέχρι που μετά από πολύ προσπάθεια τον κατάφερα.
Μαγεία. Άξιζε τον κόπο και την ταλαιπωρία. Γεύση για μένα (είναι υποκειμενική ξέρω) εξαιρετική.

Αναλύει τα αρώματα του υγρού υπέροχα. Δυνατό χτύπημα απολαυστικό θα έλεγα, ούτε διαρροές ούτε καμένο ούτε υποτροφοδοσία. Τραίνο.Μαζί με τον hussar πιστεύω είναι από τα κορυφαία κομμάτια που κυκλοφορούν.

Μέγεθος...............7/10
Γεύση................10/10
Ποιότητα.............10/10
Φινίρισμα............10/10
Ευκολία στησίματος....6/10
Τιμή..................6/10
Χτύπημα...............9/10
Κατανάλωση.........ανάλογα το στήσιμο!!!

WyBXbaeiSMyi4o_xPSSKsA.png

• Μου αρέσει (+) x 9

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

καλοριζικος ο παρουσιαστης....  εχεις πολλα στην φαρετρα σου που αξιζουν να αναδειχθουν,

απο την μικρη δοκιμη που ειχα με τον συγκεκριμενο και με το ιδιο υγρο στον κλωνο skyline (ry4)  στο αγαπημενο μας στεκι ειδα πολυ μεγαλη διαφορα στην αποδοση του συγκεκριμενου ατμοποιητη σε σχεση με τον skyline(clone), ηταν πολλες γραμμες πανω ο Squape x dream.(φυσικα ο ενας κλωνος ο αλλος γνησιος αλλα δεν παυει η διαφορα να ηταν τοσο μεγαλη που ηταν αξιο συζητησης.)

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   tsoupis

tsoupis

Member

• VF Members
  • 15 Δημοσιεύσεις
Χαχα, θα γινουν και αλλες παρουσιασεις μελλοντικα με οτι αξιολογο υπαρχει!! Δεν ξερω αν φταιει που ηταν κλωνος ο skyline αλλα η διαφορα ηταν μεγαλη.ο χωρος ατμοποιησης του x dream ειναι μικρος και ισως να οφειλεται εκει!
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Πάρης
  • ΠεριοχήΧαλκίδα

Ωραία παρουσίαση, σε ευχαριστούμε
Είχα βάλει στο μάτι τον κλώνο του ένα διάστημα αλλά μου προέκυψε τότε ο Hussar κι έφαγα κόλλημα με αυτόν Φαίνεται ότι είναι ποιοτικός και σε προδιαθέτει για κάτι το πολύ καλό στην απόδοση. Όσο για τον skyline, επειδή έχω δοκιμάσει τόσο το γνήσιο όσο και τον κλώνο, δεν έχουν καμία διαφορά στην απόδοση, απλά είναι υπερεκτιμημένος και χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στην απόδοση, άρα αυτό που είδες ήταν γιατί ο squape είναι ανώτερος του όπως είναι και άλλοι που ο skyline δε μπορεί να κάτσει δίπλα τους.

Επεξεργάσθηκε απο truckman, 06 Σεπτέμβριος 2017 - 07:56.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   tsoupis

tsoupis

Member

• VF Members
  • 15 Δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστω! Ο hussar ειναι μια κατηγορια μονος του!. Οσον αφορα τον κλωνο του squape ξεχασα να αναφερω οτι το ντεκ του γνησιου ειναι απο αλουμινιο περασμενο με μια ειδικη στρωση που το κανει μη αγωγιμο και ανθεκτικό. Ο κλωνος δεν μπορω να φανταστω τι θα εχει εκει.αρα κραταω τις επιφυλάξεις μου για το ποσο πλησιαζει τον γνησιο.

Οσο για τον skyline συμφωνω.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης
Ειχα παρει καποτε τον κλωνο του απο 3fvape αλλα δυστυχως βγηκε αποτυχια ο συγκεκριμενος για εναν λογο, το τριπλο κλειδωμα του ηταν τοσο σφικτο που ακομα και με γαντια μιας χρησης εβγαλα πληγες στα χερια.
  • Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   tsoupis

tsoupis

Member

• VF Members
  • 15 Δημοσιεύσεις
Σιγουρα εχουν πεσει πολλα λεφτα σε αυτο το σημειο.ειναι απο το σημα κατατεθεν του ποσο γρηγορα βγαζεις το τανκ γεματο και πχ αλλαζεις βαμβακι η κλειδωνει και δεν φευγει σταγονα.κατα την γνωμη μου τετοιοι ατμοποιητες δυσκολα κλωνοποιουνται με καλο αποτελεσμα, οι κλωνοι εχουν για μενα πολυ πιο καλο αποτελεσμα σε απλες κατασκευες πχ doggystyle.
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.754 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Το σύστημα κλεισίματος - ανοίγματος πάσχει σε τέτοιο βαθμό που χρειάζεται εργαλείο παρά τα λιπαντικά που του έχω βάλει κατά καιρούς (ακόμα και ασύμβατα με το άτμισμα, απλά από περιέργεια). Το δακτυλίδι ρύθμισης αέρα θέλει διαρκώς λίπανση και χρήση για να συνεχίσει να γυρίζει και να μην φάει το o-ring. Τα μεταλλικά μονωτικά δακτυλίδια στο εσωτερικό χάνουν εύκολα την ευθυγράμμισή τους και θέλουν να τα βγάζεις κατά καιρούς. Το στήσιμο όχι ιδιαίτερα δύσκολο αν ακολουθήσεις 1-2 βασικές οδηγίες. Μετά από πολλά στησίματα με διαφορετικά σύρματα (υλικό και πάχος), διαμέτρους, βαμβάκια (είδη και ποσότητα) και αντιστάσεις (με διάφορα W και θερμοκρασίες σε TC) κατέληξα ότι για τα γούστα μου είναι ένας ακριβός αδιάφορος ατμοποιητής. Περί αισθητικής, είναι μάλλον άσκημος αλλά και πάλι είναι θέμα γούστου. Αυτή την στιγμή τον έχω καθαρίσει πλήρως, έχει μπει λιπαντικό γραφίτη στα o-rings (θα χρειαστούν πλύσιμο αλλά είναι άοσμο) και πάει στο κουτί του για long term parking  :(

• Μου αρέσει (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη