Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Tribeca (Halo) κλωνοσυνταγή

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.196 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

tribeca_5.png

Έχω παρασκευάσει τον Tribeca-κλώνο κάπως πιο "ελαφρύ" για καθημερινή - ολοήμερη χρήση μιας και ατμίζω περιστασιακά και καπνικά.

Οι αναλογίες είναι:

RY4 Double 8% (το βασικό καπνικό)
Graham Cracker 1,5 %
Cotton Candy 1,5 %
Acetyl Pyrazin 1%
Βάση PG/VG - 50/50 5mg

Όλα τα αρώματα είναι της TPA

Ωρίμανση 20 ημέρες τουλάχιστον με τακτική ανάδευση.

Συνολικό ποσοστό αρωμάτων 12 %, νομίζω είναι αρκετό... thumpup.gif

Για να αιτιολογήσω και τα ποσοστά:

Το RY4 Double δεν είναι δυνατό, αλλά από μόνο του είναι αρκετά πολύπλοκο σαν άρωμα και για τα προσωπικά μου γούστα όταν πρόσθετα στη συνταγή μου 2ο ή και 3ο καπνικό γινόταν ένα μπάχαλο. Το έχω χρησιμοποιήσει και σε μεγαλύτερες αναλογίες μέχρι 10 % αλλά με 8 % με καλύπτει (δεν με κουράζει).
Σε παλαιότερη δοκιμή μου φάνηκε ότι το Graham Cracker σε αναλογία 2 % ήταν αρκετά δυνατό και έβγαζε αρκετή μπισκοτίλα.
Το Cotton Candy (μαλλί της γριάς) αντί για Εthyl Maltol, είναι οι γλυκές νότες που προσδίδει κατά την εκπνοή και για μένα το 1,5 % είναι αρκετό.

Η πυραζίνη δίνει μία νότα καβουρντισμένων ξηρών καρπών και ψημένου ποπ-κορν. Επειδή είναι δυνατή 1% είναι αρκετό για να μην σκεπάσει την γεύση των υπόλοιπων αρωμάτων

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει ούτε μια φορά το Tribeca της Halo!!!!!!!!  laugh.gif

Επειδή όμως είναι τόσο δημοφιλές σαν καπνικό και επειδή ασχολούμε καιρό με DIY, ήταν η βάση μου για να αρχίσω τα κλωνομαγειρέματα και να καταλήξω σε κάτι που να μου αρέσει.
Τα πειράματα διήρκησαν σχεδόν 3 μήνες, χρησιμοποίησα και αρκετά άλλα αρώματα που βρήκα σε κλωνοσυνταγές ανά τον κόσμο, τελικά κατέληξα στα παραπάνω αρώματα - ποσοστά και το αποτέλεσμα πάντα για τα δικά μου γούστα είναι πολύ καλό.
Να σημειώσω και να τονίσω ότι προσπάθησα να παρασκευάσω ένα υγρό σύμφωνα με τα προσωπικά μου γούστα που να μην κουράζει, για ολοήμερο άτμισμα και δεν προσπάθησα να αντιγράψω το Τribeca που δεν έχω καν ατμίσει.

Πολύ φίλοι μου πάντως που το δοκίμασαν μου είπαν ότι φέρνει λίγο αλλά μέχρι εκεί. Πάντως τους άρεσε γευστικά.
Μπορείτε και σεις να το δοκιμάσετε με την προσθήκη αρωμάτων σε μικρά ποσοστά και αναλόγως τα γούστα αν δεν σας καλύπτει προσθέτετε άρωμα για να φθάσετε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Αυτά τα λίγα και καλά ατμομαγειρέματα laugh.gif

• Μου αρέσει (+) x 6

OFFLINE   gusfraba

gusfraba

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγελης
  • ΠεριοχήΧαλκιδα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:swag + kayfun prime
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:PC Gaming :)

Σημερα δοκιμασα να φτιαξω αυτο     

Please Login or Register to see this Hidden Content

, την αλη φορα θα δοκιμασω να φτιαξω κ το δικο σου Μακη. Θα σας πω σε καμια 20αρια μερες πως πηγε.Αλλα πιστευω του Μακη ακουγεται καλυτερο,απλα ειχα περιεργεια να δω μπας κ ειναι οντως σαν Tribeca οπως λενε στα comments τους.  :D

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.196 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Bαγγέλη αν θέλεις κάνε την παρακάτω συνταγή η οποία είναι βελτιωμένη σε σχέση με την προηγούμενη μετά από πολλές δοκιμές

67,15K   4 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.728 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Θα πήγαινα το άρωμα κοντά στο 20% και την PVG στο 70/30. Φυσικά είμαι του πιό έντονου αρώματος και χτυπήματος, οπότε μη το παίρνετε και τοις μετρητοίς  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 225 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

.....

Έχω παρασκευάσει τον Tribeca-κλώνο κάπως πιο "ελαφρύ" για καθημερινή - ολοήμερη χρήση μιας και ατμίζω περιστασιακά και καπνικά.

Οι αναλογίες είναι:

RY4 Double 8% (το βασικό καπνικό)
Graham Cracker 1,5 %
Cotton Candy 1,5 %
Acetyl Pyrazin 1%
Βάση PG/VG - 50/50 5mg

Όλα τα αρώματα είναι της TPA

Ωρίμανση 20 ημέρες τουλάχιστον με τακτική ανάδευση.

Συνολικό ποσοστό αρωμάτων 12 %, νομίζω είναι αρκετό... thumpup.gif

........

Εδώ και δυο ημέρες ατμίζω τη συνταγή που έδωσε ο Μάκης (μετά από μηνιαία ωρίμανση) και έχω να πω πως είναι πάρα πολύ καλό τριμπεκοειδές  :delicious2:  που έκατσε ακριβώς στα γούστα μου. Θα μαγειρεύεται σε τακτά χρονικά διαστήματα  :yes:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.196 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε. :thumbup:

Ο ένας Kayfun 5 έχει μόνιμα αυτό το υγρό και συνοδεύει την φραπεδιά τέλεια. :nargiles:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 225 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Το κακό είναι ότι έκανα μόνο 30ml για δοκιμή και τώρα πρέπει να περιμένω άλλο ένα μήνα να ωριμάσει η νέα παρτίδα των 150ml.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.126 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Μάνο φαντάζομαι ότι όλο και κάτι θα έχεις να ατμίζεις :rolleyes: μέχρι να ομογενοποιηθεί το νέο μείγμα. :lol:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.196 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Και γω το ίδιο κάνω.

Όταν δεν είμαι σίγουρος ότι θα μου "βγει" η συνταγή κάνω το πολύ 30ml και αν μου αρέσει προχωράω στην παρασκευή μεγαλύτερης ποσότητας. ;)

• Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη