Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Μεγενθυντικός Φακός με λιγότερο από 1 ευρώ

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.316 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Όπως λέει και ο τίτλος χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια τον παρακάτω μεγενθυντικό φακό τον οποίο αγόρασα από ebay με λιγότερο από 1 ευρώ που χρησιμοποιούν και οι χρυσοχόοι για να μπορώ να βλέπω λεπτομέρειες στ στήσιμο που κάνω αλλά και σε πολλές άλλες εφαρμογές.

Please Login or Register to see this Hidden Content

18,98K   16 Αριθμός λήψεων

31,48K   14 Αριθμός λήψεων

Κάθε φορά που στρίβω αντίσταση, με αυτό μετράω τις σπείρες.

Είναι πολύ χρήσιμο ειδικά για μας που είμαστε στα 50+.  laugh.gif

Με το 10Χ βλέπεις την αντίσταση τεράστια. laugh.gif

Το λινκ είναι αυτό:

Το παραγγέλνεις χωρίς κόστος μεταφορικών και αξίζει τα λεφτά του. laugh.gif

Υπάρχουν βέβαια και καλύτερες αλλά ακριβότερες λύσεις, ειδικά μεγενθυντικά γυαλιά με φως led, αλλά εγώ θεώρησα ότι αυτό το τόσο δα πραγματάκι μου έχει "ανοίξει τα μάτια".

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 190 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο

Ρε Μακη θα μου φας την δουλειά !!! @ Μονο προσοχή όχι πολλη ώρα στο μάτι και η ονομασία του ΛΟΥΠΑ και το χρησιμοποιούν ως επι το πλείστον οι ωρολογαδες

Επεξεργάσθηκε απο makis66, 06 Σεπτέμβριος 2017 - 20:05.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.316 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Ωχ κατά λάθος πάτησα επεξεργασία στο ποστ σου Γιώργο. :wallbash:

Μιλάμε εμένα μου έλυσε τα χέρια που έχω και την πρεσβυωπεία μου.

Εγώ το έχω στερεώσει σε ένα ζευγάρι παλιά γυαλιά και όπως γράφεις και εσύ το χρησιμοποιώ πάντα για λίγο, για να δω κάποιες λεπτομέρειες.  :ok:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Πάρης
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Αρχικά είχα αγοράσει κι εγώ ένα τέτοιο μεγεθυντικό για μέτρημα και τακτοποίηση σπειρών, το οποίο πλέον το έχω σε μια θηκούλα στη τσάντα μου για περιπτώσεις στησίματος καθ οδόν μιά που είμαι κι εγώ στα 50+ και η πρεσβυωπία με έχει λιώσει (θέλουμε κι επισκευάσιμους τρομάρα μας, ). Εδώ κι ένα χρόνο έχω βολευτει με τα γυαλιά που έχουν επάνω τους φακούς και μου έχει λύσει τα χέρια. Ούτε θαμπώματα, ούτε να πέφτει, ούτε τίποτα.
487e2774015e7eed95693676c6355702.jpg
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.198 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Μιας και όλα τα τζόβενα :P :hahaha: μαζευτήκαμε εδώ, ας βάλω και εγώ αυτό που χρησιμοποιώ, γιατί ούτε τα γυαλιά πρεσβυωπίας με σώζουν.

43,87K   7 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 190 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο

Το καλυτερο εργαλειο εχεις Δημητρη   :twothumbs: 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Δημήτρη, σκέτο το φαρδύ γυαλάκι τι μεγέθυνση κάνει?
(Ομάδα αόματων θα κάνουμε )

Επεξεργάσθηκε απο truckman, 07 Σεπτέμβριος 2017 - 22:25.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ant

ant

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης

Χωρίς να υπάρχει προς το παρόν πρόβλημα πρεβειωπίας (είναι κοντά, το νιώθω!!!), έχω αγοράσει κάτι τέτοιο... Microscope2.jpg

κυρίως για να διαβάζω τις ονομασίες πάνω σε τσιπάκια. Δε θα το πρότεινα πάντως για στήσιμο αντιστάσεων, είναι πολύ μεγαλή η μεγένθυση και δεν βολεύει. Για να μετρήσεις σπείρες όμως τα σπάει, μέτράω σπείρες σε 22" οθόνη :) Η αγορά είχε βγει γύρω στα 10ευρω

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.198 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Πάρη και μη χειρότερα πες :mollie:

Πέρα από την πλάκα αυτό που έχω είναι

Στην Θεσσαλονίκη το αγόρασα σε κατάστημα που πουλάει ηλεκτρονικά εξαρτήματα και ανταλλακτικά.

Η τιμή του στα 13€.

Δυστυχώς δεν έχω την αρχική συσκευασία αλλά και αλλού που το έψαξα τα ίδια χαρακτηριστικά με αυτό της gearbest είδα.

Φοράω τα γυαλιά της πρεσβυωπίας και στο κεφάλι αυτό. Το δουλεύω από κανονική απόσταση σαν να φοράω γυαλιά και είναι μια χαρά. Έχει και δεύτερο φαρδύ που διπλασιάζει τη μεγέθυνση αλλά πρέπει να το έχεις πιο κοντά για να καθαρίζει.

Όταν βάλεις και το στρογγυλό μπροστά βλέπεις τη σκόνη πάνω στη βίδα αλλά πλησιάζεις πολύ κοντά για να καθαρίσει.

Το χρησιμοποιώ μόνο με το πρώτο παραλληλόγραμμο, δεν με κουράζει καθόλου και από κανονική απόσταση χωρίς να θολώνει .

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

χρησιμοποιώ  κι εγώ  το ...<<εργαλείο >> του δημητρη,είναι άριστο εργαλείο και ας μην έχω πρεσβυωπία ..κυρίως το χρησιμοποιώ για να σιγουρευτώ ότι δεν ακουμπάει η αντίσταση στους πώλους όπου αυτό κρίνεται απαραίτητο...

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   truckman

truckman

Member

• VF Members
  • 136 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΧαλκίδα
Μου αρέσει αυτό με το φαρδύ γυαλί που έχετε
Εγώ όπως είχα γράψει τα χρησιμοποιώ κυρίως για να μετράω σπείρες και να στρώνω τα πηνία όταν τα βιδωνω στα ντεκ. Τα υπόλοιπα με τα γυαλιά της πρεσβυωπίας τα φτιάχνω μια χαρά (ω ρε που καταντησαμε ). Σε κάθε περίπτωση κρίνω απαραίτητο βοήθημα κάποιο από τα παραπάνω σε όποιον ασχολείται με τους επισκευάσιμους, είτε τη λουπα του Μάκη, είτε κάποιο από τα υπόλοιπα, μιά που με αυτά μπορείς να εντοπίσεις πράγματα που με γυμνό μάτι είναι πολύ δύσκολο να δεις (γρέζια, μικρά κοψίματα στα oring, κάποιες αστοχίες κατασκευής, διάφορα που μπορεί να συμβούν στα πηνία κλπ κλπ).

Επεξεργάσθηκε απο truckman, 08 Σεπτέμβριος 2017 - 09:46.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   lenovo

lenovo

Member

• VF Members
  • 106 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήHeraclion
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:sxg + medusa
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:vaping - camping

δυστυχώς εμείς τα "γεροντακια" έχουμε αρχίσει να χάνουμε μερικα ψηλά γράμματα με αποτέλεσμα να χρειαζόμαστε υποβοήθηση. εγω δεν εχω αγοράσει κατι ιδιαίτερο,απλα το κινητό τηλ για έντονο φως και εναν απλό μεγεθυντικο φακο που μερικές φόρες ειναι πολυ χρήσιμος ,ιδιαίτερα κατα τις βραδυνές ωρες που είναι κουρασμένα τα μάτια ειτε απο τις οθόνες ,ειτε από τον ήλιο με τις εξωτερικές εργασίες. 

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.767 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Το μόνο μείον στα συστήματα μεγέθυνσης που εφαρμόζουν στο ένα μάτι είναι ότι χάνεται η αίσθηση του βάθους. Η καλύτερη υλοποίηση είναι ένα ευρύ διόφθαλμο σύστημα με φωτισμό, μεγέθυνση 2-4Χ το πολύ για να είναι δυνατή η απόσταση εργασίας στα 20-30cm

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.316 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Δημήτρη αν έχεις υπόψη σου κάτι που θα μας "ξεστραβώσει" βάλε κανένα λινκ. :) :rolleyes:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.767 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αυτό που πόσταρε ο ambient νομίζω είναι αρκετό για τη δουλειά που συζητάμε. Εγώ το πήρα από το saveshop.gr αλλά δεν υπάρχει πιά. Αν θέλετε, υπάρχει και σαν εξοπλισμός μικροχειρουργικής με κόστος γύρω στα 1000-1200€ τα οπτικά και γύρω στα 1000€ φωτεινή πηγή και οπτική ίνα. Αν κάθε 10 αντιστάσεις ράβετε και κανά νεύρο ή αρτηρία, θα τα βγάλει τα λεφτά του  :lol:  :lol:  :lol: Εναλλακτικά, φτηνά γυαλιά πρεσβυωπίας 2 - 2,5 βαθμών και καλό φως. Καλή επιλογή πάντως είναι και αυτή  

αν έχετε χώρο.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   demisgr

demisgr

Advanced Tech Serv

• Administrators
  • 906 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ντέμης
  • ΠεριοχήΠειραιάς
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun Prime με Smoant Cylon TC 218 W
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:IT Systems & Server Administrator.

Αν θέλετε κάτι σε γυαλάκι, κομψό και ανάλαφρο !

Γυαλιά με Μεγεθυντικούς Φακούς 160% Big Vision Eyewear

_________________5786ea482423f.jpg

Αν θέλετε μεγάλο ζουμ 

Γυαλιά - Μεγεθυντικός Φακός Κεφαλής με Ζουμ 25x και Φωτισμό LED

• Μεγέθυνση: 10x, 15x, 20x, 25x
  • Λειτουργεί με LR 1130 μπαταρία (AG10)
  • Άνοιγμα κεφαλιού: 145mm
  • Απόσταση μεγεθυντικών φακών: 38mm

watch_repair_magnifier_800x500_afasia_im

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Aν και δεν εχω ιδιαίτερο θέμα,εντούτοις καποιες φορες χρησιμοποιώ αυτο για πιο ξεκούραστο στήσιμο

ETP3330B.jpg?t=1468558883

• Μου αρέσει (+) x 5

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη