Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Οδηγός παρασκευής DIY υγρών (βίντεο)

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
41 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Ένας υπερπλήρης οδηγός από το Α ως το Ω για τους νεοεισερχόμενους ατμιστές στον χώρο της ιδιοπαρασκευής υγρών (DIY).

Kαι να μην γνωρίζει κάποιος πολύ καλά Αγγλικά το βιντεάκι είναι πολύ παραστατικό.

Θα το διαπιστώσετε μόνοι σας.

Εξηγεί με πολύ απλό τρόπο δείχνοντας τα πάντα, έτσι ώστε και ένας εντελώς αρχάριος στο χώρο να καταλάβει τί θα χρειαστεί και πως να παρασκευάσει τα δικά του υγρά με ασφάλεια.

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 183 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο
Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό νήμα ( αλλιώς ας μεταφερθεί ) Δημητρη @amdient το Divino cigar τη χρόνο ωρίμανσης χρειάζεται ?
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Γιώργο σου παραθέτω με φωτό όπου η εταιρεία γράφει για ποσοστό αρώματος 3,7%

Την ίδια αναλογία αρώματος χρησιμοποιεί η εταιρεία από ότι γράφει και στο έτοιμο υγρό Divino cigar.

Βέβαια ο Δημήτρης θα σου απαντήσει καλύτερα επειδή ο ίδιος το έχει φτιάξει και από ότι ξέρω του αρέσει και το ατμίζει.

Divinocigar.jpg

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 183 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο
Μάκη ευχαριστω , το έκανα με 3% αλλα ρωτώ τη χρόνο ωρίμανσης θέλει
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Γιώργο  μετά τις 20 μέρες παίρνεις σχεδόν τα μέγιστα από αυτό το υγρό, μου κάνει εντύπωση πάντως που άλλαξε η εταιρεία την αραίωση του αρώματος είμαι 1000% σίγουρος οτι όταν ψώνισα εγώ έλεγε 3,3%, εγώ το έκανα με 5 % αλλά η γλυκερίνη από το φαρμακείο μου το γλύκανε λίγο ( δεν με χαλάει αλλά δεν είναι σωστό)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 438 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Δυστυχώς οσες φορές εχω επιχειριση για diy τα εχω κανει μανταρα.Με ενδιαφέρων θα παρακολουθώ το νημα,μπας και αρχιζουν και πιάνουν τα χερια μου.Γιατι ετσι οπως πανε τα έτοιμα σε λιγο καιρό δεν...

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

Ένας πολύ καλός οδηγός για μαγειρέματα σε μορφή pdf :

είναι ένας οδηγός από τον Βλαδίμηρο σταφυλιδη και τον βρήκα στην ομάδα

μια ομάδα που έχει κάνει το μαγείρεμα εξειδίκευση,μέσα στον οδηγό θα βρείτε ότι χρειάζεστε  για την δημιουργία της δικής σας συνταγής υγρών.

Ευχαριστούμε τον Βλαδίμηρο σταφυλιδη και τα υπολοιπα παιδιά για τις γνώσεις που δίνουν απλόχερα σε όλους εμάς.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.086 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Γιώργο καλημέρα

Επειδή η χθεσινή απάντηση χάθηκε την ξαναγράφω.

Το Divino Cigar το φτιάχνω με βάση 50/50 και με 4% άρωμα.

Η ομογενοποίηση που κάνω είναι για τουλάχιστον ένα μήνα με τακτική ανάδευση.

Είναι ένα από τα υγρά που έχω μόνιμα σε χρήση.

Πολύ καθαρό υγρό που δε λερώνει βαμβάκι και αντιστάσεις.

Για ότι χρειαστείς πες μου.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Panick

Panick

Member

• VF Members
  • 182 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νίκος
  • ΠεριοχήΝίκαια

Επειδή και η δικιά μου απάντηση χάθηκε χθες, την ξαναποστάρω.

@

Γιώργο επειδή το ποσοστό που δίνει η εταιρεία μου φαίνεται αδύναμο, εγώ το φτιάχνω με 5% και ωρίμανση γύρω στις 25 ημέρες,

@

Μάκη, αυτός ο οδηγός με έβαλε στη διαδικασία να παραγγείλω ζυγαριά (ακόμα την περιμένω βέβαια απο Κίνα), γιατί έχω την εντύπωση οτι με τα ml έβαζα στο περίπου :)

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.154 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Νίκο και το δικό μου ποστ που είχα γράψει για την ζυγαριά χάθηκε με τις αναβαθμίσεις, οπότε το ξαναγράφω.

Έχω πάρει εδώ και καιρό

η οποία έχει auto off μετά από 3 λεπτά και βολεύει πολύ.

Επίσης έχει μεγάλη ακρίβεια 0,01 gr

zygaria.jpg

To θέμα είναι ότι με τα γραμμάρια πρέπει να υπολογίζεις τα υγρά ανάλογα με το ειδικό βάρος που έχει το καθένα.

Π.χ. 10ml VG έχει μεγαλύτερο βάρος από 10ml PG.

Yπάρχουν βέβαια υπολογιστές που κάνουν αυτήν την δουλειά, δηλαδή να βγάζουν τα αποτελέσματα της συνταγής και σε βάρος (gr) και σε όγκο (ml), όπως

Όσο για την ακρίβεια, εδώ σηκώνει πολλή συζήτηση, γιατί το ειδικό βάρος 100ml VG με 5% WFI είναι μικρότερο από 100ml καθαρή VG.

Aλλά πόσο μικρότερο; Εδώ τίθεται λοιπόν ζήτημα ακρίβειας του υπολογιστή με την μέθοδο του ζυγίσματος.

Έχω καταλήξει τελικά στην μέθοδο της ογκομέτρησης για μεγαλύτερη ευκολία ίσως και ακρίβεια και χρησιμοποιώ σύριγγες του 1ml έως 30ml και ογκομετρηκούς σωλήνες των 10ml και των 100ml.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αυτή την ιστορία με τα mg αντί για ml δεν την έχω καταλάβει. Και άντε το ειδικό βάρος της PG και της VG είναι γνωστό με τρίτο δεκαδικό ψηφίο. Και ξεκινάμε: αν η VG έχει νερό (και πόσο), τί ε.β. έχει η νικοτίνη μας; Τί ε.β. έχει το κάθε άρωμα που χρησιμοποιούμε; Αν είναι να κάνουμε υποθέσεις ότι έστω η νικοτίνη με 50/50 (περίπου) σύνθεση έχει περίπου τον μ.ο. των συστατικών της και στα αρώματα αφού είναι διαλυμένα (τα περισσότερα) σε PG το ε.β. είναι περίπου της PG, τότε συγνώμη αλλά αν ο λόγος χρήσης των mg είναι η ακρίβεια, αυτή απλά δεν υπάρχει. Ο όγκος είναι κάτι που ισχύει για όλες της ουσίες και μεταβάλεται (ελάχιστα για τις ποσότητες που μιλάμε) με την θερμοκρασία, αλλά η μεταβολή αφορά όλα τα συστατικά οπότε η % αναλογία δεν αλλάζει. Αν υπάρχει κάποια εξήγηση, φωτήστε με!

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

συμφωνω 100% με τον ντοκτορ, ειναι τοσο απλη η μέτρηση με ml που δεν βλέπω κανένα λόγο να κάθομαι να κάνω μετρήσεις σε mg. 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   ant

ant

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης

@

Η ουσία όταν φτιάχνεις μια συνταγή είναι η επαναληψιμότητα για μένα. Είτε σε ml μετράς είτε σε mg τό αποτέλεσμα είναι ίδιο, αν πχ χρειάζεται περισσότερο άρωμα, βάζεις περισσότερο άρωμα. Προσωπικά προτιμώ mg γιατί βαριέμαι να βγάζω καπάκια αρωμάτων, να μετράω και να πλένω σύρριγες, ειδικά σε συνταγές με πολλά αρώματα. Νομίζω ότι είμαστε τελείως off-topic και το θέμα σηκώνει δικό του νήμα  :)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   tpal

tpal

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
Ερώτηση. Ένα άρωμα σε pg θέλει αραίωση 13% πως θα καταλάβω αν φτιάξω 100ml τελικού πόση νικοτίνη θα έχει με βάση 6αρα που έχω. Ποιος είναι ο μαθηματικός τύπος;

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Από αυτά που λες μπορώ να καταλάβω ότι στα 100ml τελικού υγρού θα έχεις 13% άρωμα και κατά συνέπεια 13ml PG. Λες ότι έχεις νικοτίνη 0,6% (σε τί ;). Το τελικό σου υγρό τί αναλογίες PG/VG έχει; Τελείως αυθαίρετα, αν θεωρήσω ότι έχεις 87ml βάσης νικοτίνης 0,6% το τελικό σου διάλυμα θα έχει 5,22mg νικοτίνη στα 100ml ή 0,5%. Για τα υπόλοιπα οι πληροφορίες είναι ανεπαρκείς. Ο κύριος τύπος που χρησιμοποιείται στα υγρά μας είναι η απλή μέθοδος των τριών.

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 27 Σεπτέμβριος 2017 - 06:32.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   tpal

tpal

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
Ναι εχεις δίκιο δεν το έθεσα σωστά.
Έχω 0.6% σε 70vg 30pg
Το ξέρω ότι με την μέθοδο των τριών υπολογίζω τα ml αλλά δεν ξέρω πως θα υπολογίσω την τελική νικοτίνη του υγρού μου.
Με το άρωμα σε pg μηδενική τι απώλεια έχω με λίγα λόγια στο τελικό υγρό
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Θα έχεις υγρό με VG/PG περίπου 60/40 και 5,2% νικοτίνη. Υποθέτω ότι με 0,6% εννοείς 6mg/ml :)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   tpal

tpal

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
Ακριβώς. 6mg
Ευχαριστώ για την απάντηση μεγάλε

OFFLINE   tpal

tpal

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
Ομάδα και άλλη ερώτηση
Λοιπόν έχω ένα λίτρο έτοιμοι βάση 70vg 30pg 6mg/ml και θέλω να την κάνω 7.5 τι κάνω; Αναλογία αν γίνεται ίδια αλλιώς 60/40
Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.714 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Το αναλύω λίγο. Σε 1000ml υγρό έχεις 6*1000=6000mg νικοτίνη. Θέλεις 7500mg, αλλά αν προσθέσεις τα 1500mg με booster, θα προστεθεί και ο όγκος του. Έστω ότι χρησιμοποιείς booster 10ml 20mg/ml με 50/50 VG/PG. Τα 1500mg περιέχονται σε 7,5 μπουκαλάκια. Αυτά έχουν όγκο 75ml, οπότε η VG θα αυξηθεί κατά 37,5ml και η PG άλλο τόσο. Επομένως το τελικό σου μίγμα θα έχει 737,5ml VG, 337,5ml PG και 7500mg νικοτίνη. Αυτό μας δίνει 1075ml υγρό με αναλογία VG/PG 74/26 και νικοτίνη 6,98mg/ml. Αν παίξεις με τις αναλογίες VG/PG του booster μπορείς να μεταβάλεις λίγο τις αναλογίες στο τελικό υγρό.
  • Μου αρέσει (+) x 5

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη