Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Οδηγός παρασκευής DIY υγρών (βίντεο)

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
41 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   tpal

tpal

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
Είσαι ωραίος φίλε. Σε ευχαριστώ πολύ. Αναλυτικά έτσι όπως τα λες κάτι πάω να καταλάβω. Θα το δω.

OFFLINE   ant

ant

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης

Ομάδα και άλλη ερώτηση
Λοιπόν έχω ένα λίτρο έτοιμοι βάση 70vg 30pg 6mg/ml και θέλω να την κάνω 7.5 τι κάνω; Αναλογία αν γίνεται ίδια αλλιώς 60/40
Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;

Θα χρειαστείς 12 μπουστεράκια για να βγει 7,5 η νικοτίνη. Αν δεν θες να χαλάσεις την αναλογία πολύ, πάρε 8 σε vg και 4 σε pg, αλλά επειδή είναι μικρή ποσότητα τα 120μλ στα 1000, και 50/50 να πάρεις δεν θα αλλάξει πολύ (~68vg/32pg).

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

σωστός ο @

Please Login or Register to see this Hidden Content

, να προσθέσω ότι,

αν πάρεις 7 μπουστερακια 100%vg και 5 μπουστερακια 50/50  θα έχεις ακριβώς αυτό θέλεις . δλδ 7.5mg 1120 ml με αναλογια 29pg/71vg

και πως επειδή τα πιο πολλά booster είναι 18mg τότε θέλεις 7τμχ(70ml full vg) ΚΑΙ 7τμχ(70ml 50/50) ώστε να βγάλεις 7,47mg και 29,40pg/70,61vg

τώρα μεταξύ μας @

αν είναι να πάρεις 12 ή14  μπουστερακια χ 4€ = 48/56 € για να κάνεις την βάση σου 1,5mg  παραπάνω,  νομίζω δεν αξίζει με τπτ!!! συνηθισε την 6αρα μια εβδομάδα θα σου πάρει..

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.645 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Δεν χωράει, τα λέει στην παρουσίαση!

Παιδιά επειδή βαρυέμαι να το ξαναϋπολογίζω, πού έκανα λάθος; 1500mg δεν του λείπουνε;

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

Το αναλύω λίγο. Σε 1000ml υγρό έχεις 6*1000=6000mg νικοτίνη. Θέλεις 7500mg, αλλά αν προσθέσεις τα 1500mg με booster, θα προστεθεί και ο όγκος του. Έστω ότι χρησιμοποιείς booster 10ml 20mg/ml με 50/50 VG/PG. Τα 1500mg περιέχονται σε 7,5 μπουκαλάκια. Αυτά έχουν όγκο 75ml, οπότε η VG θα αυξηθεί κατά 37,5ml και η PG άλλο τόσο. Επομένως το τελικό σου μίγμα θα έχει 737,5ml VG, 337,5ml PG και 7500mg νικοτίνη. Αυτό μας δίνει 1075ml υγρό με αναλογία VG/PG 74/26 και νικοτίνη 6,98mg/ml. Αν παίξεις με τις αναλογίες VG/PG του booster μπορείς να μεταβάλεις λίγο τις αναλογίες στο τελικό υγρό.

το λες και μόνος σου @

, τα 7,5 μπουκαλάκια δεν βγάζουν 7,5mg ΑΛΛΑ  6,98 mg,οποτε θελει κι αλλα  προσθέτοντας όμως κι άλλο όγκο ταυτοχρονα...

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.645 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Συμπέρασμα: μην κάνετε πολλά πράγματα ταυτόχρονα (έγραφα την απάντηση στο iPad, είχα παράλληλα ανοικτό το calculator για τους υπολογισμούς, κάποια στιγμή κατέβηκα και 2 ορόφους και έδινα οδηγίες σε κάποιους συναδέλφους). Ήμουν σίγουρος ότι έλεγε 7mg/ml  :(

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   tpal

tpal

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις
Παιδιά όλα καλά κατάλαβα τι γίνεται στο περίπου και ξέρω για το κόστος το πρόβλημα είναι άλλο.
Με τα shake and vape και όλα τα σχετικά επειδή περιέχουν πολύ άρωμα μέσα χάνω αρκετά σε νικοτίνη με την 6αρα που έχω. 6αρα θέλω να κάνω απλά λέω να την κάνω 7.5 ώστε να πέφτει με το άρωμα στα επίπεδα τα δικά μου.

Θα μου πείτε ψυχολογικο είναι και το 5 που θα πάει σε αυτές τις περιπτώσεις

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.645 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Πήγαινε στο 

και πάτα Create recipe. Δώσε την ποσότητα που θα γίνει το s&v τελικά, την αναλογία P/VG και τη νικοτίνη που θέλεις να έχει. Δώσε τη σύνθεση του booster που έχεις (πχ P/VG 50/50, 10ml). Πάτα Add flavor, δώσε κάποιο όνομα και βάλε το ποσοστό που προτείνει το s&v που έχεις σαν ένα άρωμα. Μόλις βάλεις τα στοιχεία, θα σου δώσει πόση βάση νικοτίνης θέλεις, οπότε διαίρεσέ την με την ποσότητα που έχει το κάθε booster και θα δεις πόσα μπουκαλάκια θέλεις. Πρόσθεσε τα P/VG που σου βγάζει και έτοιμος! Αν σου βγάζει ότι δεν γίνεται, παίξε με την αναλογία P/VG μέχρι να βγει.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

@

παίρνουμε σαν δεδομένα κάποια πράγματα:

1) το shake n vape έχει 6ml άρωμα,

2) την βάση σου που είναι 6mg σε 70vg/30pg

3) το σύνολο που θέλεις να φτιάξεις το οποίο στα μικρά shake είναι 30ml

4) στις περισσότερες των περιπτώσεων το άρωμα είναι σε Pg

οπότε:

6ml άρωμα 100%pg

21ml η ήδη υπάρχουσα βάση 6MG/70/30 (vg/pg)

3ml  από booster των 18mg/100%vg (αναγκαστικά θα αγοράσεις 1-2 για να φτιάχνεις τα shake σου )

μας κάνουν σύνολο:

30ml τελικό υγρό με αναλογίες  :

6mg νικοτινη

41/59 ( PG/VG)

περίπτωση 2η για ευκολία:

κρατάς την βάση για παρασκευή δικών σου υγρών χωρις τον περιορισμό των ml των shake n vape

και για να φτιάχνεις τα shake που τυχόν θέλεις να αγοράσεις  κάνεις το παρακάτω:

6ml άρωμα ( το υπάρχον στο shake)

14ml σε αναλογία 30/70 (pG/VG) (μηδενική βάση την οποία προμηθεύεσαι όπως σε βολεύει π.χ φαρμακείο/έτοιμη από ατμιστικά κλπ)

10ml  από booster 18mg/100%vg

έτσι έχεις

30ml τελικό υγρό

6mg νικοτινη

34/66 ( pg/vg)

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   tpal

tpal

Member

• VF Members
  • 37 Δημοσιεύσεις

φαντομα τα σεβη μου.
Δεν χρειαζεται να το αναλυσουμε αλλο.Σε υπερ ευχαριστω

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.041 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Ένα κατατοπιστικό βιντεάκι για το πώς να φτιάξεις τα δικά σου DIY υγρά:

• Χρήσιμο (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 90 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασίλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vandyvape pulse bf kit voopoo drag vgod rdta
Ωραίο το θέμα Μάκη για άλλη μια φορά πολύ κατατοπιστικό θα ήθελα να αναφέρω δύο εφαρμογές πολύ βοηθητικές πρώτη την vape assistant όσον αφορά τη μίξη βάσεων δημιουργίας υγρών cost control έχει και τον νόμο του ohm πολύ καλή και μια δεύτερη η οποία είναι σχετικά καινούργια δεν είναι πολύ σπουδαία αλλά σε βοηθάει να κρατάς σημειώσεις συνταγών και σε ειδοποιεί για τον πόσο χρόνο ωρίμανσης χρειάζεται η κάθε συνταγή σου είναι για αυτούς που κρατούν αρχείο vape timer
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.645 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Σιγά τις εφαρμογές  :tongue_updown:  Αν δεν υπάρχουν σε iOS μάπα είναι (και κυρίως ΟΧΙ δωρεάν - τί είμαστε τίποτα παρακατιανοί; )  :lotpot: :hahaha:  :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 90 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασίλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vandyvape pulse bf kit voopoo drag vgod rdta

Σιγά τις εφαρμογές  :tongue_updown:  Αν δεν υπάρχουν σε iOS μάπα είναι (και κυρίως ΟΧΙ δωρεάν - τί είμαστε τίποτα παρακατιανοί; )  :lotpot: :hahaha:  :laugh1:

Πέραν τις πλάκας το vape assistant σε γλυτώνει από πολλά μαθηματικά με αποτελέσματα σε ml gr είτε και σταγόνες του τζάμπα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ χαχαχαχαχαχα
  • Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.645 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Στο App Store δεν υπάρχει πρακτικά καμία εφαρμογή για υγρά. Το μόνο σχετικό με η.τ. αφορά αντιστάσεις. Κάπου βρήκα ότι λόγω αποφάσεων του FDA η Apple μπλόκαρε όλες τις εφαρμογές που έχουν σχέση με το η.τ. (καταστήματα και forum υπάρχουν ακόμα)  :angry:

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   chriskos

chriskos

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Phenomenon - Hussar - Skyline - Doggy - Unfollow - Prime - Hadaly
Υπαρχει αυτή η Ελληνική εφαρμογή στο play store λέγεται συνταγές ηλεκτρονικού τσιγάρου. Δεν είχα τον χρόνο να την ψάξω για αυτό δεν μπορώ να σας πω λεπτομέρειες. Παρακατω εκανα επικόλληση την περιγραφή για της δυνατότητες της εφαρμογής σύμφωνα με τον δημιουργο της. ..το μόνο που πρόλαβα να δω είναι ότι έχει πάρα πολλές συνταγές με βαθμολογία #(Η καλύτερη και μεγαλύτερη Ελληνική DIY e-liquid / ejuice βάση δεδομένων και συνταγών! Αποθηκεύστε, μοιραστείτε, σχολιάστε, προσαρμόστε τις συνταγές ηλεκτρονικού τσιγάρου εδώ. Γεύσεις, βαθμολογίες,συνταγές, υπολογισμός κόστους όλα είναι εδώ! Λειτουργεί στο iPhone και το Android.)#
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.645 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Πώς το λένε το app;

OFFLINE   chriskos

chriskos

Newbie

• Members
  • 6 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Phenomenon - Hussar - Skyline - Doggy - Unfollow - Prime - Hadaly
συνταγές ηλεκτρονικού τσιγάρου.

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 245 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Βλέπω πολύ υπολογισμό και ζυγαριές. Δε λέω καλά όλα αυτά, αλλά εγώ με αυτό εδώ έχω σωθεί!

Προυπολογίζω και αγοράζω ακριβώς. Τα άδεια μπουκαλάκια που μπαίνει το υγρό για ωρίμανση να είναι με δείκτη ml στο πλάι.

Επίσης μια σύριγγα απο φαρμακείο με ml, και είσαι νομίζω κομπλέ.

Μια προσοχή μόνο γιατί αλλού λέει ml και αλλού ποσοστά %. Επίσης στο άρωμα, έχει κουτάκι δίπλα για VG. Αν δε το επιλέξετε το υπολογίζει ως σαν να είναι το άρωμα σε βάση PG, όπως είναι τα περισσότερα.

Επίσης μια συμβουλή για να κάνετε την μίξη εύκολη υπόθεση. Ας πούμε οτι για 6% νικοτίνη και 5% αραίωση αρώματος σας βγάζει 32,66ml νικοτίνη και 11,23ml αρώματος, αλλά έχετε μπουκαλάκια νικοτίνης και αρώματος των 10ml.

Στρογγυλέψτε τα ml, δηλαδή βάλτε 30ml νικοτίνη και 10ml άρωμα και ας βεί το ποσοστό τελικά 5,8% νικοτίνη και 5,5% αραίωση. Νομίζω οτι είναι ανεπαίσθητες διαφορές, αλλά κερδίζετε σε ευκολία και ταχύτητα.

Ρίχνετε τα μπουκαλάκια νικοτίνης και αρώματος ολόκληρα, και μετά παίζετε με το VG/PG.

AW0JGMn.png

Επεξεργάσθηκε απο kostasapo, 15 Απρίλιος 2018 - 16:48.

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.645 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
@

Σίγουρα έτσι το λένε στο App Store (γιατί είπες ότι υπάρχει και σε iOS);

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη