Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Τί μικροεργαλεία χρειάζεται ένας ατμιστής (βίντεο)

* * * * * 2 ψήφοι

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
38 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.264 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Στο βιντεάκι σας παρουσιάζω τί μικροεργαλεία χρειάζεται ένας ατμιστής που θέλει να μπει στους επισκευάσιμους ατμοποιητές και όχι μόνο.

Όλα τα εργαλειάκια που παραθέτω δεν είναι απαραίτητα για αρχή.

Μου κάνουν όμως την ζωή πιο εύκολη.

Μετά από εμπειρία τριών και πλέον χρόνων, νομίζω ότι αυτή είναι μία πλήρης συλλογή για να επισκευάσεις οποιονδήποτε ατμοποιητή έχεις στα χέρια σου.

Τα άκρως απαραίτητα τα οποία και επισημαίνω στο βιντεάκι είναι:

Σύρμα Kanthal A1 0,28mm ή 0,32mm ή 0,40mm

Βαμβάκι κατά προτίμηση σε παντς, τα οποία κόβουμε σε λεπτές λωρίδες.

Ψαλιδάκι

Νυχοκόπτη ή κατά προτίμηση κοφτάκι

Σταυροκατσαβιδάκι  (2,5mm)

Ίσιο κατσαβιδάκι (2,5mm)

Άλλεν (αν οι βίδες του ατμοποιητή μας είναι άλλεν)

Να σημειώσω ότι το βιντεάκι γυρίστηκε 6 φορές για να φτάσω σε αυτό το αποτέλεσμα, χωρίς να κόψω κάποιο κομμάτι γιατί δεν έχω κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο.

Ζητώ την επιείκειά σας γιατί είναι η πρώτη μου προσπάθεια και για να βγει στον αέρα, έφαγα πάνω από 5 ώρες. :rolleyes:

Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις - προτάσεις - συμβουλές φυσικά και είναι δεκτές.

• Μου αρέσει (+) x 13
  • Χρήσιμο (+) x 2
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.754 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και το περιεχόμενο του βίντεο. Μόνο 2 παρατηρήσεις και μία ερώτηση. Μήπως θα ήταν πιό απλό για τον αρχάριο να υπάρχουν ξεχωριστά τα απαραίτητα εργαλεία για να μη ζηλεύει κι αρχίσει ν' αγοράζει; Από τον εξοπλισμό για προχωρημένους λείπει το μπανάκι υπέρηχων  :P Και η ερώτηση: το ξύλινο κουτί του γνήσιου Skyline αποθηκεύεται όρθιο; Δεν σου βρίσκει στο κούμπωμα;  :lol: Πάντως εγώ όταν ξεκίνησα, είχα τα πολύ βασικά όπως ακριβώς τα γράφεις και στη συνέχεια αγόρασα το Coil Master DIY Kit V3 (γύρω στα 55€) και πιστεύω μετά από περίπου 2 χρόνια έχει βγάλει τα λεφτά του. Και πάλι συγχαρητήρια  :goodpost:

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

εγώ μετά από τόσο καιρό ενασχόλησης με το στρίβειν, όλα μου τα εργαλεία είναι αυτά στην φώτο, το μόνο που μου λείπει είναι ένα κυρτό κοφτάκι για πιο πολύ ευκολία...(οτι αλλο ειχα το χαρισα σε φιλαρακια κατι κουρο coil και coil jig  )

όσο άφορα τον αρχάριο πιστεύω ότι τα μόνα που θα χρειαστεί είναι τα κατσαβιδάκια ( σε αυτά μπορεί να στήνει άνετα, σε πυρηνα 1,5/2/2,5/3&4) έναν νυχοκόπτη(προτείνω

Please Login or Register to see this Hidden Content

), ένα ψαλιδάκι και τπτ άλλο, άντε να προσαρμόσει κι έναν πόλο 510 ή ego/510  σε κάτι για να μην στήνει στο μοντάκι) και όρεξη να ασχοληθεί....στην πορεία θα δει τι θα τον βόλευε καλύτερα και το ψωνίζει έχοντας την εμπειρία τι θα κάνει καλύτερη και πιο εύκολη την ζωη του με τους επισκευάσιμους

ZY49Gd27SzOdvIDlviEUHg.png

• Μου αρέσει (+) x 6

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.264 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και το περιεχόμενο του βίντεο. Μόνο 2 παρατηρήσεις και μία ερώτηση. Μήπως θα ήταν πιό απλό για τον αρχάριο να υπάρχουν ξεχωριστά τα απαραίτητα εργαλεία για να μη ζηλεύει κι αρχίσει ν' αγοράζει; Από τον εξοπλισμό για προχωρημένους λείπει το μπανάκι υπέρηχων  :P Και η ερώτηση: το ξύλινο κουτί του γνήσιου Skyline αποθηκεύεται όρθιο; Δεν σου βρίσκει στο κούμπωμα;  :lol: Πάντως εγώ όταν ξεκίνησα, είχα τα πολύ βασικά όπως ακριβώς τα γράφεις και στη συνέχεια αγόρασα το Coil Master DIY Kit V3 (γύρω στα 55€) και πιστεύω μετά από περίπου 2 χρόνια έχει βγάλει τα λεφτά του. Και πάλι συγχαρητήρια  :goodpost:

Δημήτρη ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. :hat-tip:

Έκανα ένα βιντεάκι με το τί εργαλεία χρησιμοποιώ για να μου κάνει εύκολη την ζωή σαν DIY ατμιστή, όσον αφορά τους επισκευάσιμους ατμοποιητές.

Μεγάλα παιδιά είμαστε και δεν νομίζω να ζηλέψει κανείς τον πανάκριβο εξοπλισμό μου. :lotpot: :hahaha: :mollie:

Το τί χρειάζεται αρχικά ένας νέος στους επισκευάσιμους το γράφω πριν από το βιντεάκι αλλά και στο 8:15 του βίντεο.

Το μπανάκι υπερήχων το έχω κάνει παρουσίαση

αν και δεν το θεωρώ απαραίτητο ακόμη και για προχωρημένους. Προσωπικά όμως το χρησιμοποιώ πολύ συχνά.

Το ξύλινο κουτί του skyline του έχω κολλήσει από την μεριά του κουμπώματος στις γωνίες κάποιους μικρούς αυτοκόλλητους αποστάτες, οπότε το κούμπωμα δεν ενοχλεί και στέκεται μια χαρά. :yes:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης
Κατα την ταπεινη γνωμη και εμπειρια μου, τα απαραιτητα εργαλεια που χρειάζεται ενας ατμιστης που στηνει επισκευασιμο ειναι τα παρακατω:
1.Ενα καλο σετ μικρα κατσαβιδακια ισια και σταυρωτά (2-2,5-3 χιλιοστα, συνολο 6)
2. Ενα καλο ψαλιδι.
3.Εναν καλο μικρο κοφτη.
4. Ενα καλο μικρο μυτοτσιμπιδο.
5.Μια κυρτη λαβιδα.
6.Ενα εργαλειο αξονα κατασκευής αντιστασεων 1,5-3,5 χιλιοστων.
7.Μια μεταλλικη βαση στηριξης για στησιμο.

Καλο ειναι ολα αυτα να ειναι ανοξειδωτα.
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.754 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Ένα μικρό ωμόμετρο για η.τ. δεν είναι ακριβό και πέρα από τη μέτρηση της αντίστασης και πιθανό βραχυκύκλωμα, είναι και πολύ καλή βάση στήριξης. Προσωπικά χρησιμοποιώ τα χέρια μου, αλλά όπως μάθεις...

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Κατι που ισως βοηθησει τους νεοεισερχομενους σε ενα φαινομενο που παρουσιαζεται στους επισκευασιμους κατα το ατμισμα

Μερικες φορες οταν ατμιζουμε ενω εχουμε στησει κανονικα και λειτουργουν τα παντα καλα,ξαφνικα στην επομενη τζουρα μας παρουσιαζεται καμμενο ή καλυτερα "υποψια καμμενου". Εκει αναρωτιεσαι τι παει στραβα ενω πριν ολα ηταν τελεια;
Κατα την αναπληρωση υγρου μερικες φορες παγιδευεται αερας στο στησιμο μας κατι το οποιο δεν φαινεται. Πως το αντιμετωπιζουμε; Πολυ απλο, αλλα να γινεται συντομα.
Ανοιγουμε καπακι αναπληρωσης με ΑΝΟΙΧΤΟ ρυθμιστη υγρων, βλεπουμε φυσαλιδες να ανεβαινουν προς τα πανω και αμεσως βιδωνουμε παλι.Ολα παλι οπως πριν. 

Επεξεργάσθηκε απο Διηνεκης, 04 Οκτώβριος 2017 - 11:55.

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.754 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Μην το γενικεύουμε. Στον Skyline ή τον Kayfun 5, αν το κάνεις θα πάρεις τα υγρά στο χέρι.
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.264 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Σωστό.

Αυτό που λέει ο Παναγιώτης ισχύει αλλά όχι για όλους τους ατμοποιητές.

Μάλλον είμαστε off topic. :P

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.156 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Τα εργαλεία που χρησιμοποιώ και θεωρώ απολύτως απαραίτητα για έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή.

Ergaleiagiaepiskeyasimoys1.jpgΑπό πάνω προς τα κάτω

1. Ένα καλό σετ κατσαβιδάκια
  2. Βάση στήριξης ατμοποιητή
  3. Κοφτάκι
  4. Κυρτή τσιμπίδα
  5. Μυτοτσίμπιδο
  6. Curo Coiler (διαφόρων διαστάσεων από 1,5 - 3,5 mm)
  7. Ψαλίδι

Έχω πάρει και πολλά άλλα μικροεργαλεία  αλλά, τα προηγούμενα θεωρώ ότι είναι τα απολύτως απαραίτητα.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   stavraetos

stavraetos

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις

μια ντουλαπα εργαλεια εχω και συνεχεια προσθετω...ξεκινησα μενα νυχοκοπτη ενα ψαλιδι και ενα κατασαβιδακι και το τερματισα..πληγη ειναι τα εργαλεια....πρεπει να βγει οδηγια να βγαινουν ολοι οι ατμο με τις ιδιες βιδες ιδιες διαστασεις γιατι δεν παμε καλα... :P  :P  :P

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.754 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Καλά, στα κατσαβίδια κόλλησες; Σε λίγο θα πάρουμε παλμογράφο :lol:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 6

OFFLINE   stavraetos

stavraetos

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις

φορτω φορτω συνεχεια...θα μας βαλει η γυναικα στην αποθηκη μαζι με τα εργαλεια και θα ησυχασουμε...

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 6

OFFLINE   gigelis

gigelis

Member

• VF Members
  • 19 Δημοσιεύσεις
Μακάρι

Επεξεργάσθηκε απο gigelis, 14 Δεκέμβριος 2017 - 14:00.

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.754 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Πάω να κάνω μαθήματα τόρνου, γιατί όπως και να το κάνεις ένα ξύλινο mod δε θα το φτιάξεις;

@

Χώρο στην αποθήκη που θα σε βάλουν έχεις;  :lol:  :lol:  :lol:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5

OFFLINE   stavraetos

stavraetos

Member

• VF Members
  • 38 Δημοσιεύσεις

λογικα πανω σε κατι τελαρα αποτι υπολογιζω θα την βγαλω οταν ερθει εκεινη η στιγμη...

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.754 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Αν θέλεις βάζουμε την συσκευασία του τόρνου  :lol:  :lol:  :lol:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   chris7jimny

chris7jimny

Member

• VF Members
  • 21 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρηστος
  • ΠεριοχήΚορινθος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:therion dna75,slider mech,doyble barel v2.1,taifun gsl, fev 4.5
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:off road,φωτογραφια

Πολυ κατατοπιστικο βιντεο Μακη!ευχαριστουμε!

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 531 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Και αυτά είναι τα δικά μου εργαλεία

Κόφτη δεν χρησιμοποιώ ποτέ στο Deck για να κόψω το σύρμα

Το τσακίζω αργά μια δεξιά + μια αριστερά καλά

Μετά το ίδιο γρήγορα

Κόβεται τέλεια και τόσο άκρη που για να το πετύχω με κόφτη ίσως ακουμπήσω σπείρωμα

Τον κόφτη τον έχω για να κόβω το σύρμα από το καρούλι

Τσιμπιδάκι δεν έχω διότι κάνω πάντα ανοιχτές σπείρες

Ο πλαστικός σωλήνας (Δίπλα στα σύρματα) είναι για να τεντώνω το σύρμα πριν το στρίψιμο με το Μήτσοτσιμπiδο

Μ αυτά τα ολίγα στήνω OBS + KFV5 :hi-there-smiley:

202,28K   17 Αριθμός λήψεων

Επεξεργάσθηκε απο Scorpion, 06 Απρίλιος 2018 - 05:20.

• Μου αρέσει (+) x 7

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 101 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασίλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vandyvape pulse bf kit voopoo drag vgod rdta
Ευχαριστούμε για το βίντεο Μάκη υπάρχουν και έτοιμα τσαντάκια με όλα τα απαραίτητα εργαλεία βεβαια που δεν απαιτούν και ειδικό χώρο όπως ο δικός σου.Μπραβο σου παντός είσαι πολύ οργανωμένος.Εγω έφτιαξα ένα diy από παλιό νεσερερ αντρικής περιποίησης με πατέντα coil master από τρυπάνι 3mm κάθε αρχή και δύσκολη χαχαχαχαχα

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

Επεξεργάσθηκε απο Billygrante, 09 Απρίλιος 2018 - 15:35.

• Μου αρέσει (+) x 4

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη