Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Flash E Vapor (FEV) V4/V4L (Clone)

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.034 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Θα μιλήσουμε για τον κλώνο ενός ατμοποιητή της Γερμανικής Εταιρείας Flash E Vapor.

Πρόκειται για έναν ατμοποιητή που έχει ιδιαίτερο σύστημα τροφοδοσίας που προσομοιάζει με αυτό που συναντήσαμε και στον Taifun GS. Τροφοδοσία με φυτίλι, mesh ή βαμβάκι. Αυτά τα υλικά χρησιμοποιεί για να τροφοδοτεί την αντίσταση με το βαμβάκι.

Τον γνήσιο μπορούμε να τον βρούμε

Please Login or Register to see this Hidden Content

.

Ο κλώνος υπάρχει

και

.

Ας δούμε τώρα πως έρχεται

FEV4box.md.jpg

Μέσα στο πλαστικό κουτί του κλωνοποιού Shenray βρίσκουμε

FEV4incloude.md.jpg

1. Τον ατμοποιητή
  2. Την επέκταση του τανκ που αυξάνει την χωρητικότητα στα 9ml Airflowandextension.md.jpg
  3. Ανταλλακτικό γυαλί
  4. Ανταλλακτικά orings και βίδες
  5. 3 βίδες που ρυθμίζουν τον αέρα (1,2-1,4-2 mm)
  6. Ένα μπρούτζινο κέρμα για το ξεβίδωμα της καμπάνας
  7. Μια καρφίτσα

Ας δούμε λίγο τις διαστάσεις του ατμοποιητή

Ύψος χωρίς Drip Tip/ με Drip Tip : 61/80,84 mm

Χωρητικότητα : περίπου 5 ml/ 9ml(με την επέκταση)

Υλικό τανκ : PC ή γυαλί

Βάρος 95 gr

Διάμετρος : 23mm

Υλικό κατασκευής :SS

Αποτελείται από 3 βασικά τμήματα

Tmimataatmopoiiti.jpg

1. Το τανκ αναπλήρωσης
  2. Το σώμα τροφοδοσίας
  3. Το deck

Στήνουμε την αντίσταση μπροστά από τις βίδες και τη σηκώνουμε πάνω από αυτές. Στην συγκεκριμένη περίπτωση έστησα SS316L, 0,25mm, 6 σπείρες, σε 2,5 πυρήνα και η αντίσταση στο 1 ohm.

Antistasikaibambaki.md.jpg

Το βαμβάκι πλούσιο και καλά αφρατεμένο  και σε τέτοιο μήκος που να καλύπτει τις βίδες και να γυρνά και να ακουμπά στο deck. Το βαμβάκι γυρνάει και ακουμπά στο deck στην αντίθετη πλευρά από την τρύπα εισαγωγής αέρα.

Topotetisibambakioy.md.jpg

Κουμπώνουμε το σώμα τροφοδοσίας πάνω στο deck και τοποθετούμε το μέσο τροφοδοσίας.

Topotetisitoymesh.md.jpg

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ως μέσο τροφοδοσίας, χρησιμοποιώ mesh.

FEV4mesh.md.jpg

Γεμίζουμε το τανκ αναπλήρωσης και βιδώνουμε τη βάση.

Readytovape.md.jpg

Ας κάνω και μια αποτίμηση του ατμοποιητή, αφού πρώτα πω ότι τον αγόρασα μετά από παρότρυνση του φίλου @Μακη

Θετικά

Το βασικό συν του ατμοποιητή είναι η ανάλυση και η απόδοση της γεύσης.

Τολμώ να πω ότι πολύ λίγοι ατμοποιητές έχουν τέτοια ανάλυση.

Καλό χτύπημα και πλούσιος ατμός

Απρόσκοπτη τροφοδοσία

Μεγάλη χωρητικότητα που έχει δυνατότητα να αυξηθεί κι άλλο.

Λόγω του τρόπου τροφοδοσίας, που το υγρό δεν έρχεται σε άμεση επαφή με το βαμβάκι της αντίστασης, δεν υπάρχει αλλοίωση του χρώματος του υγρού ακόμη και σε υγρά που αφήνουν αρκετά κατάλοιπα.

Ευκολία αναπλήρωσης

Υποδειγματική τροφοδοσία

Βίδες ρύθμισης αέρα που μπορείς να ρυθμίσεις τη τζούρα από πολύ σφιχτή τσιαγαρίσια, έως αεράτη τσιγαρίσια, βγάζοντας εντελώς τη βίδα.

Αρνητικά

Μέγεθος. Δυστυχώς είναι ένας τεράστιος ατμοποιητής που δεν συνάδει με τα σημερινά στάνταρντ, που θέλουμε τους ατμοποιητές όσο πιο μικρούς γίνεται.

Ενώ στα γλυκά και πολυσύνθετα αρώματα είναι κορυφαίος, τα «καπνικά» δεν τα αποδίδει εξίσου καλά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κακός. Απλά για «καπνικά» δεν θα τον επέλεγα.

Δεν είναι ατμοποιητής που θα πρότεινα σε νέο ατμιστή, λόγω της ιδιομορφίας στην  τροφοδοσία.

Ως τελικό συμπέρασμα θα έλεγα ότι είναι ένας κορυφαίος γευστικά ατμοποιητής για γκουρμέ και πολύπλοκα υγρά και ως τέτοιο θα τον πρότεινα. Είναι από τους λίγους ατμοποιητές που μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση από την πρώτη τζούρα που πήρα και με ακολουθεί έχοντας μέσα τα πιο περίπλοκα και μη καπνικά υγρά που χρησιμοποιώ σαν διάλειμμα από τα καπνικά που συνήθως ατμίζω.

Ευχαριστώ που με διαβάσατε.

• Μου αρέσει (+) x 8
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 179 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο
Συγχαρητήρια Δημητρη Αναλυτική Και Λιτή παρουσίαση του προϊόντος , το φωτορομάντζο καταπληκτικό και πάλι συγχαρητήρια !!!
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

πολύ ωραία παρουσίαση Δημήτρη !!!!

Νομίζω οτι η διαστάσεις από τα βιδάκια που έγραψες είναι λάθος (νομίζω οτι έχει και 2αρα εισαγωγη)

Ο συγκεκριμένος έχει γίνει ο αγαπημένος μου, είναι ένα απόλυτο όπλο γεύσης ....καταλαβαίνεις στο υγρό σου αμέσως  τα συστατικά του ένα προς ένα...οτι στησιμο και να κάνεις ο ατμός είναι ελαφριά χλιαρός,αριστη ποιοτητα κατασκευης.
να προσκυνήσω κι εγώ με την σειρά μου τον

που μας άνοιξε τα μάτια με αυτό το αριστούργημα...ναι είναι μεγάλο και άσχημο.....ΜΑ δεν με νοιάζει καθόλου μπροστά σε αυτά που προσφέρει....

μερικά tips  κι από εμένα:

1)όταν στήνετε να τοποθετείτε την αντίσταση από την πλευρά που είναι ο πίρος συγκράτησης του τανκ,έχοντας αυτό στον νου δεν θα κάνετε ποτέ λάθος με την φορά του coil.

2)μπορείτε την αντίσταση να μην την έχετε κάθετα στις βίδες αλλά διαγώνια ( με ελαφριά κλίση  προς την μεριά του πίρου/εισαγωγής αέρα,) έτσι ο αέρας χτυπάει απευθείας την αντίσταση και για έμενα έχει ακόμα καλύτερη γεύση και πιο ανεμπόδιστη ροή ατμού προς το στόμα!: φώτο 1

3)επειδή τα βαμβάκια λερώνονται όταν ακουμπάνε στο ντεκ και ψήνονται απο την θερμοκρασία ( δεν επηρεάζει την γεύση καθώς η τροφοδοσία γίνεται από τα mesh ) τα κόβω σύριζα στις βίδες και τοποθετώ στο ντεκ ενα κομματάκι βαμβάκι από τα περισσεύματα :φώτο 2

φωτο1:

kTsOy3FjRkOKx2wNbuUzqw.png

φωτο2:

QHXJOOGySLyW2d6YrWk9Xw.png

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.034 Δημοσιεύσεις

Έχεις δίκιο Νικόλα για τις διαστάσεις από τα βιδάκια. Είναι τελικά 1,2 - 1,4 και 2. Το διόρθωσα.

Τι να περιμένεις όταν γράφεις τα χαράματα :)

Ευχαριστώ :twothumbs:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 173 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Παιδες εκτος του μεγεθους του,

νομιζω οτι ο συγκεκριμενος ατμο επειδη επιτελους καταφερα να τον εχωκαι εγω στα χερια μου,τον κλωνο βεβαια.

Μπορω να πω οτι πιανει κορυφη και δεν το περιμενα καθολου.

Σκεφτομαι καιρο να τον σεταρω μονο με πλεγμα αλλα δυσκολο γιατι νομιζω θα χρειαστει και τροφοδοσια απο βαμβακι,οποτε μαλλον χαλαει το στορι :lol:

Μονο με UMesh αλλα αντε κανε τωρα τετοια παιχνιδια :D  :D

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.034 Δημοσιεύσεις

@

Θοδωρή δεν είναι τυχαίο ότι τον έχουμε όλοι στο Team.

Τον έχει και ο @Μακης γνήσιο και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι εκτός από κάποια λογότυπα που έχει ο αυθεντικός, η εμπειρία ατμίσματος είναι ακριβώς η ίδια.

Η κλωνοποιός Shenray, απ΄όσο γνωρίζω, έχει καλή παράδοση στους κλώνους.

Είμαι σίγουρος ότι θα τον ευχαριστηθείς όπως όλοι εμείς.

Καλοάτμιστος. :)

• Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 173 Δημοσιεύσεις

Eτσι ειναι Δημητρη τον εχω καιρο αλλα με το ενα και το αλλο δεν ειχα προλαβει να τον τεσταρω οπως ηθελα.

Συμφωνω οτι ειναι εξαιρετικος και κριμα που δεν εχει ακουστει οπως του πρεπει!

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Eτσι ειναι Δημητρη τον εχω καιρο αλλα με το ενα και το αλλο δεν ειχα προλαβει να τον τεσταρω οπως ηθελα.

Συμφωνω οτι ειναι εξαιρετικος και κριμα που δεν εχει ακουστει οπως του πρεπει!

με τέτοια μούρη πως να ακουστεί... :P  :P  :P  βασικά Ελλάδα γενικά δεν είναι καν γνωστή η μαρκα του παρά μόνο σε ψαγμενους, ασε που είναι και ακριβός χωρις να ειναι στην λίστα των πιασαρικων high end....η ανάλυση του είναι απίθανη, ακόμα και στο ταπεινό kml...

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 173 Δημοσιεύσεις

Ισχυει στο αισθητικο κομματι δεν διαφωνω αλλα εχει τοσο σωστη κατασκευη και αποδοση που για μενα προσωπικα αξιζει για ''in the house'' μονο,

μιας και για εξω ειμαι μονο με tiny ή Doggy.

Πιστευω οτι στο αισθητικο κομματι εχουν χασει και οι Taifun ειδικα οι GT και δεν εχουν ακουστει επισης στη χωρα.

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.034 Δημοσιεύσεις

@

Θοδωρή όπως έχω γράψει και στην παρουσίαση το αισθητικό κομμάτι είναι "εκτός εποχής".

Η "μόδα" θέλει ατμοποιητές μικρούς σε μέγεθος και με καλή χωρητικότητα.

Ίσως αυτός να είναι ένας από τους βασικούς λόγους που έχει γίνει τόσος ντόρος με το Doggy.

Είναι πολύ καλός στην ανάλυση των αρωμάτων και θεωρώ επιτυχία του forum που ,πέρα από τη "μόδα", παρουσιάσαμε ένα ατμοποιητή που πραγματικά αξίζει να ασχοληθεί κάποιος.

Δυστυχώς στα μεγάλα Forum δεν ασχολήθηκαν με τον συγκεκριμένο και κακώς κατά τη γνώμη μου.

• Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   IreneGR

IreneGR

Newbie

• Members
  • 1 Δημοσιεύσεις
Καλησπέρα μόλις γράφτηκα στο φόρουμ επειδή διάβασα αυτή την εξαιρετική παρουσίαση. Το δοκίμασα και είδα το 9ml από ένα φίλο. Πιστεύετε ότι θα μπορουςα να βρω τον 9ml κλώνο; Τα σάιτ που πουλάνε τον κλώνο φέρνουν κανονικά Ελλάδα; Σας ευχαριστώ πολύ.
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.034 Δημοσιεύσεις

@

Κατ αρχάς να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια. :thankyouyellow:

Οι ατμοποιητές αγοράστηκαν πριν από 1 και 1/2 χρόνο.

Από τότε έχουν αλλάξει πολλά και δυστυχώς οι αγορές από την Άπω Ανατολή έχουν δυσκολέψει πολύ.

Δεν έχω ψάξει τώρα τελευταία για το συγκεκριμένο και δεν είμαι σίγουρος ότι θα έχει ακόμη διαθεσιμότητα.

Καλώς μας ήρθες στην ατμοπαρέα των  :vfriends: .

Αν θέλεις πες μας δυο λόγια για τη σχέση σου ΄με τον ατμό

.

Update

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα βρήκα την έκδοση 4.5 που, απ όσο γνωρίζω, η μοναδική διαφορά από τον 4 της παρουσίασης είναι ότι έχει και 2η είσοδο αέρα στο πλάι.

Επίσης μπορείς να πάρεις το ανταλλακτικό τανκ που κάνει τη χωρητικότητα 9ml.

Δες λίγο

και

• Μου αρέσει (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη