Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Απορία για το "στρεσάρισμα" μπαταριών

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   ant

ant

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης

Χωρίς να έχω κάνει και την πιο ενδελεχή των ερευνών. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει ή αν έχει εμπειρία με το κατέβασμα των μπαταριών στα 2,5βολτ πχ. 

Διαβάζοντας για 18650 σε σετ μπαταριών για ποδήλατα, είχαν γράψει να μην φορτίζονται οι μπαταρίες πάνω από 4,1 και να ξεφορτίζονται κάτω από 3,6 ή 3,3 (δε θυμάμαι), για την καλύτερη ζωή της μπαταρίας. Και είναι κατανοητό αν πρέπει να αλλάξεις 50-60 μπαταρίες, να πρέπει να τις προσέχεις λίγο παραπάνω.

Αλλά αν δεν παίζεις σε επικίνδυνα όρια (προς συζήτηση ποια ειναι αυτά), αν είναι να κερδίσεις αρκετά mah, μήπως αξίζει να κατεβάζουμε τις μπαταρίες μέχρι 2,5βολτ??? Εξάλλου αν αντι για 1 χρόνο πχ, αλλάζω μπαταρία κάθε 6 μήνες, δεν με πολυαπασχολεί, αν σκεφτεί κανείς ότι αντι για 100 φορτίσεις, θα έχω κάνει πχ 70.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Γεια χαρα,

ενημερωτικα οταν λεμε οτι κατεβαινει 2,7βολτ εννοουμε την ωρα που εχεις πατημενο και ατμιζεις....οχι οταν η μπαταρια ειναι σε "ηρεμια"....οποτε για μενα που ατμιζω σε χαμηλα σχετικα watt αυτο αντιστοιχει σε μπαταρια σε ηρεμια πανω απο 3 βολτ.

Ενα αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ετσικιαλλιως στα 4,1 η μπαταρια ειναι πανω απο 95% της χωρητικοτητας οποτε μιλαμε για 2-3 πατηματα στο ατμισμα και η μπαταρια εχει παει κατω απο 4,1.

Φυσικα παιζει ρολο και τι μπαταρια εχεις και πως ειναι η καμπυλη της αποδοσης της.

Αυτα τα ολιγα απο εμενα......αν δεν σε καλυψα καπου...συνεχα και ρωτα, εχουμε κοσμο εδω με αρκετη γνωση στο θεμα μπαταρια.... ;)

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Moderator

• Moderators
  • 627 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

καλημέρα, 2,7 η δική μου είναι κατεβασμένη σε ηρεμία ( εκτός mod) @

Please Login or Register to see this Hidden Content

για δώσε μας τα φώτα σου, κι εμένα να πω την αλήθεια μου δεν με νοιάζει που τις ξεζουμίζει,δλδ αν κρατήσουν 4 μήνες λιγότερο είναι τόσο μικρό το κόστος που η αυτονομία που κερδίζω με κάνει να φορτίζω κάθε 2 μέρες( πιπίλα φάση).το θέμα είναι κατά πόσο είναι επικίνδυνο αυτό το κατέβασμα.... 

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Το θεμα της μπαταριας ειναι μεγαλο και κανεις μας δεν ειναι ειδικος.

Υπαρχει ενας αμερικανος νομιζω ο "Mooch" ο οποιος εχει ασχοληθει αρκετα και εχει γραψει αρκετα πραγματα και λυνει πολλες αποριες μας.

θα σας λυθουν πολλες αποριες σας

Φυσικα υπαρχουν και αρκετοι ελληνες που εχουν "ψαχτει" πολυ γυρω απο το θεμα μπαταρια.(οπως ο "camber" και ο "shadockan" που εχουν γραψει πολλα γυρω απο την μπαταρια)

Τωρα να μου πεις καλα ρε φιλε...να διαβασω τοσα κατεβατα...μερικα μιλανε και "τεχνικα" οποτε δεν το καταλαβαινουν και ολοι.

Αυτο που μπορω να γραψω σε "λιγες" γενικες οδηγιες ειναι αυτα που κανω προσωπικα.

Αγοραζω μπαταριες οχι οπου τις βρισκω πιο φθηνα αλλα εκει που εμπιστευομαι οτι ειναι "καλες" (πιο φρεσκες και γνησιες)

Αγοραζω μπαταριες μονο SONY,LG,PANASONIC και αποδοσης 20Α (συνεχη) τουλαχιστον.

Δεν τις αφηνω αφορτιστες.....απο το μοντακι στον φορτιστη.

Ο ρυθμος φορτισης ειναι θεμα ποσο βιαζομαι και μονο (δηλ. αν θα φορτισω με 500ma ή με 1Α ) οι διαφορες ειναι πολυ μιικρες για να νοιαζομαι. :)

Εχω φορτιστη BT-C3100 , τον θεωρω τον καλυτερο....και η τιμη του δεν ειναι μεγαλη (ειδικα απο Κινα), οχι οτι οι υπολοιποι δεν ειναι καλοι....απλα εχει λειτουργιες που μου αρεσουν χωρις να κοστιζει πολυ.

Επειδη οπως προειπα (προηγουμενο ποστ) καθε μπαταρια εχει μια καμπυλη αποδοσης και βλεπω οτι παιρνω πανω απο 90% , την δουλευω μεχρι τα 3,2βολτ περιπου (υπο φορτιο)

Χρησιμοποιω τις μπαταριες σε κυκλο για να μην εχω μεγαλες ανομοιομορφιες στην αποδοση

Εχω παντα μαζι μου 2 εξτρα (φυσικα σε κουτακι)

Οταν τις αγοραζω γραφω ημερομηνια πανω στην μπαταρια για να εχω ενα μπουσουλα :D  παλαιοτητας

Οταν πανε για αποσυρση τις παω στα ειδικα μερη για μπαταριες 

Πιστευω να τα ειπα ολα......στην ουσια δεν ειναι πολλα αμα τα κανεις συνεχεια...σου μενουν.

Φυσικα ατμιζω μεχρι 15-17W με αντιστασεις 0,7 με 1,2 Ω

Για αυτους που τους αρεσουν τα "extreme sport" βλεπε αντιστασεις 0,08 πενταπλες και μηχανικα ή και ηλεκτρονικα μοντ και πανω απο 50W δεν γραφω κατι , γιατι θα πρεπει ηδη να ξερουν περισσοτερα απο εμενα στο θεμα μπαταρια για να ατμιζουν σε αυτες τις "περιοχες"

αλλιως "παιζουν" με την τυχη τους και οχι με την καλη εννοια.

Ολα τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις και εμπειριες.

Εαν θελετε παραπανω πληροφορια και γνωση υπαρχει το λινκ που σας εδωσα στην αρχη οπως και το

αλλα ο mooch στο

εχει αρθογραφησει για το "δικομας" στυλ χρησης μπαταριας

• Μου αρέσει (+) x 7

OFFLINE   shadockan

shadockan

Member

• VF Members
  • 35 Δημοσιεύσεις

Φορτιση μεχρι 4.35V ανωτερη τιμη αντοχης .
Φορτιση μεχρι 4.20V βελτιστη προτεινομενη τιμη κατασκευαστη.
Φορτιση μεχρι 4.20 Volts ± 0.03 - 0.05 Volts απο τους καλους φορτιστες , που σημαινει οτι η φορτιση μπορει να σταματησει στα 4.15 - 4.16 - 4.17 - 4.18 Volts .
Eνας σωστος φορτιστης , σπανια θα σταματησει τη φορτιση στο 4.20 Volts .

Αυτο δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ κακο .
Αντιθετα μαλιστα .

Αποφορτιση μεχρι 2.00V κατωτερη τιμη αντοχης βαση δηλωσης του κατασκευαστη , για μπαταριες NMC τελευταιων γενεών  (2013 και μετα)
Αποφορτιση μεχρι 2.50V κατωρερη τιμη λειτουργιας βαση δηλωσης του κατασκευαστη , για μπαταριες IMR - NMC - NCA τελευταιων γενεων (2013 και μετα)
Αποφορτιση μεχρι 3.00 - 3.30V προτεινομενη για μακροζωία διοτι παραμενει αρκετο ποσοστο ενεργειας μη εκμεταλλευσιμο , αρα δεν ζοριζουμε τη μπαταρια και την ιδια στιγμη εχουμε παρει σχεδον ολο το φορτιο της .

Απο τα 3.30V και κατω , η αποδοση ειναι αισθητα κατωτερη και το κερδος ειναι μικρο μεχρι το 2.80V για παραδειγμα , οποτε δεν υπαρχει λογος να λειτουργουμε τη μπαταρια .

Ενας πληρης κυκλος φορτισης / αποφορτισης ειναι απο τα 
2.5 μεχρι τα 4.2 Volts και απο τα 4.2 μεχρι τα 2.5 Volts .
Αυτη η φορτιση /αποφορτιση , ειναι ενας πληρης κυκλος .

Οποιαδηποτε αλλη φορτιση / αποφορτιση δεν φτασει αυτους τους αριθμους , δεν θεωρειται πληρης κυκλος και ετσι οι 300 κυκλοι που δηλωνουν οι εταιριες (σαν παραδειγμα αναφερω την Sony VTC5) , αυτοmατα μεγαλωνουν και μπορει να φτασουν αναλογα με τη χρηση ακομα και πανω απο 500 κυκλους ζωης .

Αν για παραδειγμα σταματαω τη χρηση στα 3.35V , τοτε εχω κανει μισο κυκλο .
Οποτε για να δω την πτωση της αποδοσης της μπαταριας βαση της δηλωσης της εταιριας , θα πρεπει να κανω 600 τετοιους κυκλους .
Βεβαια δεν ειναι ακριβως ετσι , διοτι η μπαταρια οσο δουλευει  τοσο πεφτει σαν αποδοση , αλλα σε θεωρητικο βαθμο ..... ετσι ειναι .....

To ιδιο ακριβως ισχυει και για τη φορτιση .
Αφου δεν φτανουμε τα 4.20V , ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ δεν εχουμε φορτισει τη μπαταρια στο τερμα .

Κατι πιο ''βαθυ'' τωρα , ειναι η ενταση αποφορτισης (Αmperes) και η αναλογη διαρκεια της μπαταριας .

Οι μπαταριες θα εχουν διαφορετικη διαρκεια με 2Α αποφορτιση , αλλη με 5Α αποφορτιση και  αλλη με 20Α αποφορτιση .
Διαφορετικη ειναι και η πτωση τασης αναλογα με την ενταση της αποφορτισης .

Αυτη ειναι η Sony VTC5 :

37,15K   2 Αριθμός λήψεων

Οπως βλεπουμε λοιπον , οσο μεγαλυτερη ειναι η αποφορτιση , τοσο μεγαλυτερη ειναι και η πτωση τασης .

- Σε μηχανικο αυτο σημαινει οτι οσο μικροτερη ειναι η αντισταση , τοσο μεγαλυτερη ισχυ (Watts) θα εχουμε .
Οσο πιο μικρη ειναι η αντισταση ... "κατα της κινησης του ρευματος'' (την οποια μετραμε σε Ohms) , τοσο περισσοτερα Amperes θα καταλήγουν στο συρμα  και αναλογα την κατασκευη (παχος - μηκος συρματος) , θα εχουμε εντονο ή αδυναμο αποτελεσμα .

- Σε ηλεκτρονικο ομως ειναι διαφορετικα τα πραγματα και σε πλακετες του σημερα (step down) δεν μας ενδιαφερει η Ωμικη τιμη της αντιστασης , αλλα το πόσα Watts ζηταμε απο το κυκλωμα .
Εδω εχουμε δυο κυκλωματα και ετσι ειναι διαφορετικο αυτο που θα δουμε στην οθονη σε σχεση με την ενεργεια που γινεται αναμεσα στην πλακετα και τη μπαταρια .

Επομενως η φορτιση και η αποφορτιση στην πραγματικοτητα δεν ειναι δυο σταθερα σημεια λειτουργιας και η αναλογιες καθως και η αποδοση , αλλαζουν αναλογα τη χρηση .
Εχουν τεθει ομως καποια στανταρτς απο τις ιδιες τις εταιριες , για να εχουμε οσο το δυνατον πιο αβιαστη και αποδοτικη λειτουργια και βαση αυτων βαδιζουμε μεσα σε προδιαγραφες .
Αν τωρα εγω θελω να παω σε τιμες , δυναμεις , αποδωσεις μεγαλυτερες απο αυτες που δηλωνει η εταιρια , ειναι καθαρα δικο μου θεμα και δε σημαινει οτι αφου δουλεψε σωστα σε 'μενα , θα δουλεψει σωστα και στον αλλο ....

Εξαλλου στην πραγματικοτητα ΟΜΟΙΕΣ εντελως μπαταριες .... δεν υπαρχουν .

Ο χαρακτηρισμος τωρα των μπαταριων δεν ειναι μια ''λεξη'' ....
--- Αυτη η μπαταρια ειναι ικανη για το ταδε --- ....
Αν εγω ριξω το αμαξι μου στο γκρεμο , θα πιασει 300 χιλ/ω.
Το δικο μου αμαξι ομως εχει κοφτη στα 200 χιλ/ω.
Αρα η υπερβολη δεν ειναι και σημειο αναφορας γιατι ΕΓΩ δεν επαθα κατι ή γιατι η δικια μου δουλευει .

Στα datasheet των κατασκευαστων αναφερονται οι αποδωσεις για τις οποιες κατασκευαστηκε αυτη η μπαταρια .
Το να ξεπερασω αυτα που δηλωνει η εταιρια  δεν ειναι επίτευγμα .... , αλλα λειτουργια εκτος οριων ... απλα ....

Δεν θα γραψω αλλα ....
Εχουμε συνεχεια εξαλλου απο πιο παλια .....

Ριξτε μια ματια και στο νημα 

- Μπαταριες - 

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   ant

ant

Member

• VF Members
  • 26 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Αντώνης

Καταρχήν πολύ κατατοπιστικές οι παραπάνω απαντήσεις, και ευχαριστώ. Διάβασα (με τις μισές μου γνώσεις) κάποια τσαρτς του mooch και συμπεραίνω ότι αν παίζεις σε χαμηλά βατ, δεν έχεις μεγάλες απώλειες σε mah απο 3,2 στα στα 2,8. Αν παίζεις σε πολλά βατ, είναι πολύ περισσότερα τα mah που "χάνεις" αν σταματήσεις στα 3,2. Πόσο λάθος κάνω???

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   shadockan

shadockan

Member

• VF Members
  • 35 Δημοσιεύσεις

Oι μετρησεις ειτε ειναι απο τον Mooch , ειτε ειναι απο τον Henrik , ειτε ειναι απο τον Βασιλη , τον Κωστα , το Γιωργο .... , ΟΛΕΣ ειναι αναλογες του εξοπλισμου που εχεις και το αποτελεσμα θα ειναι διαφορετικο ... αναλογα ξανα τον εξοπλισμο .

Το βασικοτερο ειναι να δωσεις σημασια στο τι δηλωνει η εταιρια , η οποια ΞΕΡΕΙ καλυτερα απο τον καθενα , για τον πολυ απλο λογο οτι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕ τη μπαταρια για να αποδιδει ΕΤΣΙ .

Τωρα στο ερωτημα σου η απαντηση ειναι καπως δυσκολη ...
Δυσκολη γιατι παιζουν πολλα πραγματα ρολο .

Στην πραγματικοτητα μια πλακετα (αφου μιλαμε για ρυθμιση Watts) , θα τραβηξει καποια ποσοτητα ρευματος και θα δημιουργισει αυτο που εχουμε ρυθμισει σαν Watts .

Οποτε ασχετα με την Ωμικη τιμη , θα μας δωσει αυτο που ζητησαμε σαν ισχυ (Watts).

Αρα οσο περισσοτερα Watts ζηταμε , τοσο μεγαλυτερη ποσοτητα ρευματος θα τραβηξει η πλακετα απο τη μπαταρια για να δωσει αυτο που ζηταμε .

Οσο περισσοτερη ποσοτητα ρευματος τραβαει λοιπον η πλακετα , τοσο μικροτερη θα ειναι και η διαρκεια της μπαταριας (ΑΣΧΕΤΑ με την Ωμικη τιμη της αντιστασης).

Τωρα κοιτοντας την ενταση (Amperes) , θα δουμε οτι οι μπαταριες υψηλων αποδωσεων θα μπορεσουν να λειτουργισουν για περισσοτερη ωρα οταν ζηταμε πολλα Watts γιατι υπαρχουν διαφορες που δεν τις βλεπουμε με γυμνο ματι  ....

Η εσωτερικη αντισταση της Samsung 25R για παραδειγμα , ειναι 0.04 Ohms
Η εσωτερικη αντισταση της Panasonic NCR B ομως , ειναι 0.11 Ohms 

O ρυθμος αποφορτισης της Samsung 25R ειναι 8C
Ο ρυθμος αποφορτισης της Panasonic NCR B ειναι 2C

Aυτοι οι αριθμοι μας δίνουν τα εξης :

Samsung 25R 
2500mAh X 8C = 20000 / 1000 = 20 Amps

Panasonic NCR B
3400mAh X 2C = 6800 / 1000 = 6.8 Amps

Τι ειναι τα Amperes και Coulomb με τα ματια ενος μη εμπειρου χρήστη.

Eνα Αμπερ ειναι η ποσοτητα ηλεκτρονιων (που οριστηκε ως ενα  Κουλόμπ) και περναει απο ενα σημειο ενος αγωγο σε ενα δευτερολεπτο
Αλλιως 1Α = 1C / sec

1Coulomb ειναι η ποσοτητα του ηλεκτρικου ρευματος που περναει απο ενα αγωγο σε ενα δευτερολεπτο , με ενταση ενα Αμπερ
Αλλιως 1C = 1A X 1sec

Aυτα τα δυο μεγεθη ειναι δεμενα μεταξυ τους και ετσι εχουμε το παρακατω :

Αμπερ = ενταση
Κουλομπ = ποσοτητα 

Οσο περισσοτερα ειναι τα Coulomb (η ποσοτητα που τραβαμε) , τοσο περισσοτερα ειναι και τα Amperes (η ενταση).
Οποτε αν σε ενα ηλεκτρονικο μοντακι ζητησουμε τα ταδε Watts , τοτε η πλακετα θα τραβηξει την ταδε ποσοτητα ωστε να εχουμε την ταδε ενταση και να μας δωσει τα ταδε Watts σαν τελικο αποτελεσμα ισχυος στον αγωγο.

Οταν λοιπον εχουμε μια μπαταρια στα 3.2V , τοτε αν ζηταμε ισχυ η οποια απαιτει περισσοτερη ποσοτητα ρευματος για να παραχθει , η πλακετα δεν θα μπορεσει να μας τα δωσει .
Την ιδια στιγμη η πτωση τασης θα ειναι τετοια που θα φτασει στο κατωτερο οριο της προκαθορισμενης λειτουργιας της πλακετας και ετσι η πλακετα θα σταματησει να λειτουργει .
Αυτο δεν θα συμβει μονο οταν η μπαατρια εχει 3.2V , αλλα και οταν η μπαταρια ειναι χαμηλης αποδοσης (Panasonic NCR B) , η οποια απο τα 3.5V σχεδον λογο μεγαλης συγκριτικά με τη Samsung 25R εσωτερικης αντιστασης και λογο μικροτερης ικανοτητας αποδοσης ποσοτητας ρευματος , θα εχει πολυ μεγαλυτερη πτωση τασης και ετσι θα φτανει το οριο λειτουργιας της πλακετας κι ας εχει 3.5 - 3.6 V ακομα .

Εδω ειναι η συγκριση της Samsung 25R και της Panasonic NCR B , με αποφορτιση 5Α.
Κοιτα την πτωση τασης που εχει η Panasonic .
Με 5Α αποφορτιση , η Panasonic εδωσε 1600mAh σχεδον μεχρι να φτασει στα 3.3V

Αρα με την Panasonic NCR B , θα εχουμε μικροτερη διαρκεια οταν ζηταμε αποφορτιση στα 5Α , σε σχεση με την Samsung 25R , παρα τα 1000mAh σχεδον που εχουν διαφορα .

112,95K   1 Αριθμός λήψεων

Η αποφορτιση εδω ειναι χωρις να εχουμε το μοντακι , αρα εχουμε και μικροτερες απωλειες (λιγες αλλα υπαρχουν).
Στην αποφορτιση αυτη ειναι σα να τραβαμε ρευμα καπου 15 Watts .
Mε τετοια αποφορτιση η Samsung εδωσε καπου στα 2000mAh.

Aρα εδω βλεπουμε οτι οταν ζηταμε περισσοτερα Watts , η ταση πεφτει και αναλογα ποσα Watts ζηταμε θα δουμε να σταματαει και η πλακετα να δουλευει πιο ψηλα , διοτι η μπατρια δεν μπορει να καλυψει αυτη τη ζητηση ρευματος .

Οποτε δεν παιζουν ρολο μονο τα Watts , τα Ohms , τα Amperes σε μια μπαταρια , αλλα ο συνδιασμος ολων αυτων και η ικανοτητα της μπαταρια σαν αποδοση ποσοτητας ρευματος .

• Μου αρέσει (+) x 4

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη