Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Skyline RTA by esmokeguru

- - - - - Skyline esmokeguru RTA

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
50 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Please Login or Register to see this Hidden Content

27,5K   27 Αριθμός λήψεων

Ο Skyline έρχεται σ’ ένα πολυτελές ξύλινο χειροποίητο κουτί.

114,77K   21 Αριθμός λήψεων

Στο κουτί είναι ο Skyline με μεταλλικό drip tip (το οποίο δεν φαίνεται στην φωτογραφία γιατί δε το βρίσκω με τίποτα), ένα σετ o-rings με 2 ανταλλακτικά βιδάκια αντίστασης, ένα μαύρο drip tip και το εγχειρίδιο χρήσης. Στην τιμή περιλαμβάνεται και 1 air disk (επιλογής σας) με το εργαλείο εξαγωγής του και ένα ανταλλακτικό τανκ από γυαλιστερό γυαλί Borosilicate 3.3. Ο ατμοποιητής είναι καθαρός εκτός από λίγο λιπαντικό στο δακτυλίδι ρύθμισης του αέρα. Λόγω παρουσίασης (και συνήθειας) λύθηκε για πλύσιμο.

214,29K   23 Αριθμός λήψεων

Ο ατμοποιητής μαζί με τα o-rings αποτελείται από 25+2 κομμάτια.

58,77K   20 Αριθμός λήψεων

Το δακτυλίδι του αέρα στην βάση βγαίνει γυρίζοντάς το και όταν είναι και οι δύο εισαγωγές αέρα ανοικτές με μικροκινήσεις δεξιά - αριστερά βγαίνει, ενώ όταν είναι κλειστό στην μία θυρίδα φαίνεται το s/n. Το μονωτικό του πόλου και στην βάση και στο ντεκ δεν προσπάθησα να τα βγάλω γιατί δεν φαίνεται να πρέπει να βγαίνουν σε στάνταρ πλύσιμο (και δεν τα είδα και σαν ανταλλακτικά). Στο πάνω μέρος που καταλήγει η εσωτερική καμπάνα (έχει 2, την μία μέσα στην άλλη) υπάρχει ένα εξάγωνο που με το αντίστοιχο της υποδοχής του drip tip ανοιγοκλείνει το υγρό. Στην βάση υπάρχει ένας αριθμός που είναι ο κωδικός επαλήθευσης του s/n που γίνεται στο site του ESG. Οι διαστάσεις είναι 52,16mm ύψος (χωρίς το drip tip), 22mm πλάτος και 80gr βάρος με το γυάλινο τανκ. Η χωρητικότητα είναι ένα μυστήριο. Το αρχικό τανκ θεωρητικά είναι 2ml (δεν χρησιμοποιείται φυσικά), ενώ το γυάλινο που έρχεται σαν ανταλλακτικό είναι πάλι θεωρητικά λίγο κάτω από 4ml. Στην πράξη δεν χωράει πάνω από 3,2 – 3,3ml. Με το ultem τανκ θεωρητικά πάλι χωράει 4ml ενώ στην πράξη είναι μια ιδέα μεγαλύτερο του γυάλινου (μπορεί και να μετράω λάθος, αλλά όχι και τόσο).

Πλύσιμο με υπέρηχους, σκούπισμα, στέγνωμα.

108,35K   16 Αριθμός λήψεων

Αντίσταση με SS316L 0,32mm 7,5 σπείρες 2,5mm 0,81Ω, με TCR 105 στα 30W και 200οC.

121,01K   16 Αριθμός λήψεων

Σημειώνω ότι τα βιδάκια που κρατάνε την αντίσταση δεν έχουν σπείρωμα μέχρι το τέλος ώστε να μην κόβουν τα λεπτά σύρματα.

8,78K   16 Αριθμός λήψεων

Έβαλα το air disk με τις 2 στενές τρύπες που είχα παραγγείλει. Βαμβάκι Cotton Bacon, μέχρι την βάση και πότισμα με Dinner Lady Lemon Tart.

115,04K   16 Αριθμός λήψεων

Δοκιμή ok. Δέσιμο με VG στα o-rings και στα σπειρώματα. Κατασκευαστικά είναι πολύ προσεγμένος χωρίς κάποιο πρόβλημα. Ένα «πρόβλημα» είναι ότι για ν’ αλλάξεις air disk πρέπει ν’ αλλάξεις και αντίσταση γιατί είναι από κάτω της. Τα πάντα γυρίζουν ομαλά χωρίς δισταγμούς ή ήχους. Η προσωπική μου σύνθεση είναι με το ματ ultem τανκ και το αντίστοιχο drip tip.

101,18K   15 Αριθμός λήψεων

Γέμισμα με κλειστά τα υγρά (στρέφοντας την βάση του drip tip ωρολογιακά μέχρι να σφίξει)  και στη συνέχεια άνοιγμα μέχρι να δούμε φυσαλίδες αέρα ή να έχουν ανοίξει οι θυρίδες γύρω στο 1mm (σε υγρά με περισσότερη VG θα χρειαστεί παραπάνω άνοιγμα). Το άνοιγμα - κλείσιμο φαίνεται στη βάση της καμπάνας που κατεβαίνουν και ανεβαίνουν οι σχετικές θυρίδες. Κλείσιμο του πάνω μέρους (αν δεν κλείνει τελείως το δακτυλίδι κάτω από το drip tip βγάλτε το και τοποθετήστε πιο μέσα το εξάρτημα που είναι από κάτω γιατί έχει μια εξαγωνική υποδοχή που στεγανοποιείται με o-ring και μπορεί να μην έχει πατήσει καλά – δοκιμάστε αν μπορεί να γυρίσει λίγο την καμπάνα). Με το ματ – κιτρινωπό τανκ οι θυρίδες φαίνονται μόνο με πολύ φως, αλλά συνήθως θα δείτε εύκολα τις φυσαλίδες.

Το αποτέλεσμα με την δική μου μύτη και με το στήσιμο που περιγράφω σε mod dicodes no6 είναι πολύ καλό με πλούσιο ντουμάνι (το υγρό είναι 70VG) και πολύ καλή διάκριση γεύσεων. Το συγκεκριμένο υγρό αναδεικνύεται με την ζύμη στην εισπνοή (καλύτερα τμήμα να εισπνευστεί από την μύτη) και διακριτικό λεμόνι στην εκπνοή. Αρκετά σφικτός με τον αέρα ανοικτό στo ½. Ο Skyline είναι πολύ «παιχνιδιάρης» και πιστεύω ότι σχεδόν όλοι θα βρουν κάποια ρύθμιση που να τους καλύπτει. Δυστυχώς για να αλλάξεις airdisk πρέπει ν’ αλλάξεις και αντίσταση καθώς είναι από κάτω της.

Μια τελευταία παρατήρηση μετά από 1 μήνα χρήσης είναι ότι μετά 2-3 γεμίσματα αρχίζει να σκουραίνει το υγρό χωρίς να έχει μαυρίσει ιδιαίτερα το βαμβάκι ή η αντίσταση. Πιθανά αναπτύσσεται υψηλή θερμοκρασία στην βάση της καμπάνας και μια μικρή ποσότητα υγρού που βρίσκεται ανάμεσα στην εσωτερική και την εξωτερική καμπάνα υπερθερμαίνεται και σκουραίνει. Αλλάζει η γεύση χωρίς να δίνει μυρωδιά καμμένου. Θα έβαζα κι άλλες εικόνες, αλλά σχεδόν έφτασα το όριο...

• Μου αρέσει (+) x 10

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Πολύ ωραία παρουσίαση Δημήτρη :skyline: :thankyouyellow:

Δεν έχω το γνήσιο αλλά έχω 2 κλώνους. Απ ότι λένε οι κάτοχοι και των δύο το ατμιστικό αποτέλεσμα είναι σχεδόν το ίδιο.

Η αλήθεια είναι ότι στο συγκεκριμένο ατμοποιητή υπάρχει κάποιο "πρόβλημα" με την επιστροφή υγρών.

Το έχω διαπιστώσει και με σκουρόχρωμα αλλά και με ανοιχτόχρωμα υγρά.

Δεν έχω καταλάβει που οφείλεται, αλλά κάνω μια σκέψη μήπως και προέρχεται από την άμεση επαφή των υγρών με το βαμβάκι και με τον  κύκλο ροής παρασύρεται η "μάκα" που κατακρατεί το βαμβάκι.

Τώρα τον δοκιμάζω ξανά με σκέτη βάση για να δω αν θα έχω το πρόβλημα που έχει ο @Ηρακλής.

Μέχρι τώρα και περίπου με ένα τανκ το βαμβάκι είναι κατάλευκο και η αντίσταση σαν να μην την έχω ατμίσει ακόμη.

Συνεχίζω και θα προσθέσω το αποτέλεσμα.

Πέρα απ αυτό θα επαναλάβω ότι είναι ένας πολύ ωραία κατασκευασμένος ατμοποιητής και με πολύ καλή γεύση.

Well done doc :twothumbs:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   tsoupis

tsoupis

Member

• VF Members
  • 15 Δημοσιεύσεις
Πολυ καλη παρουσιαση!! Φαινεται ποιοτικος αλλα αυτο με την επιστροφη ειναι προβλημα.προσπαθω να καταλαβω γιατι εχει γινει τοσος ντορος για αυτον, γιατι παρολο που ειναι απο καλα υλικα, δεν μου φαινεται τοσο καλος σχεδιαστικα.εναν κλωνο που δοκιμασα, δεν ενθουσιαστικα μου θυμησε τον καυφουν 5 ,ειχε καλο χτυπημα ομως.και κατι ασχετο.δε ξερω πωςνα βαλω like με το κινητο χαχαχα αλλιως θα εβαζα γιατι μου αρεσε η παρουσιαση!!!
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Είναι Ελληνικός. Είναι ακριβός. Ρυθμίζεται με άπειρους τρόπους. Έχει πολλά εξαρτήματα. Βγήκε κλώνος. Δεν ξέρουμε ακριβώς πόσο χωράει. Κάθε τόσο αλλάζει κάτι στη βάση ή στο τανκ. Έχει περιορισμένη διαθεσιμότητα. Θέλεις κι άλλους λόγους; :lol: :lol: :lol:

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   tsoupis

tsoupis

Member

• VF Members
  • 15 Δημοσιεύσεις

Αυτά είναι γούστα βέβαια! Είναι ποιοτικός αλλά εμένα προσωπικά σαν σχεδιασμό δεν με τραβάει. Με τα ίδια λεφτά μάλλον θα έπαιρνα και άλλο Hussar!!!! :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

47,5K   9 Αριθμός λήψεων

Τι είναι τούτο ρε παιδιά;

75,97K   9 Αριθμός λήψεων
  • Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Λογικά είναι το Drop kit που όπως είπε ο Βασίλης είναι ενα κιτ το οποιο θα κάνει τον skyline πολύ κοντό.

Θα είναι μόνο για τους πελάτες που έχουν ήδη skyline (ίσως βγει αργότερα σαν πλήρης ατμοποιητής). Η χωρητικότητά του υπολογίζεται στα 2,8ml (πιστεύω λιγότερο αφού το κανονικό ντεκ πάει στα 3,2 - 3,4ml). Απλά θα ξεβιδώνεις την βάση και θα την βάζεις στο κιτ.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Άραγε θα ταιριάζει και στους κλονους;

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Και σε νέα έξοδα θα μας βάλει ο Βασίλης. 3 φωτογραφίες από την VapExpo που γίνεται αυτές τις μέρες στο Παρίσι.

29,01K   8 Αριθμός λήψεων

26,55K   8 Αριθμός λήψεων

42,23K   8 Αριθμός λήψεων

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 24 Σεπτέμβριος 2017 - 19:59.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Άραγε θα ταιριάζει και στους κλονους;

99%  αφου ολα τα εξαρτηματα του κλωνου και του γνησιου ταιριαζουν μεταξυ τους ( 2°batch)

θα εχει ενα ενδιαφερον αν μαθουμε και την τιμη του.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Ξέρω ότι υπάρχει θέμα μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής καμπάνας, αλλά στα υπόλοιπα δεν έχω ακούσει κάτι για ασυμβατότητα σπειρωμάτων.

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Δημήτρη καλημέρα

Το θέμα με τα σπειρώματα της εξωτερικής με την εσωτερική καμπάνα υπάρχει με τους Skyline της πρώτης παρτίδας.

Οι Skyline της δεύτερης παρτίδας, πάνω στην οποία βασίστηκε και ο κλώνος, δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Είναι δοκιμασμένο ότι, οι καμπάνες της δεύτερης παρτίδας του Skyline, είναι ανταλλάξιμες με του κλώνου.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Καλό αυτό!

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Για όσους ενδιαφέρονται: το drop kit θα είναι διαθέσιμο σε 3 εβδομάδες. Ότι μάθω νεότερο, εδώ!
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Μόλις πήρα e-mail, τα Ultem (tanks & drip tips) είναι διαθέσιμα  :)

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

δεν σε προλαβαινουμε κιολας doctor....χαχαχα

οντως ειναι διαθεσιμα (προσωπικα εχω) και ειναι ομορφο ειδικα αν συνδυαστει με το αναλογο drip tip

αλλα και με 20 ευρω παιρνω κατι ωραια τανκακια για cleito απο fastech (πολυ φθηνοτερα) ....χαχαχα :rolleyes:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Με 185€ αγορά + σίγουρα γύρω στα 15€ διάφορα, τί είναι 20€  :P

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

... αργεί ακόμα το Skydrop   :( ...

Πάντως μόλις πέσει στα χέρια μου θα σας το παρουσιάσω σε όποιο σχέδιο κι αν το πάρω. Αν τα καταφέρω να πάρω απ' τον Βασίλη ένα για την παρουσίαση, καλά θα ήταν...

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Τελευταια νεα απο τον κατασκευαστη για τη διαθεση του skydrop που οπως γραφει παρακατω (copy-paste απο την επισημη σελιδα στο Facebook του κατασκευαστη ) θα ξεκινησει 20/12 στις 15:00.

Hi friends,

We will start with the release of the Skydrop Kit Wednesday 20-12-2017 at 15:00 greek time.
Every customer will be able to choose between 12 different variants of the Skydrop Kit.
Every Customer will be able to buy max 2 Skydrop Kit and 1 from every exchangeable part if they want to change the look of the Skydrop.
The main parts of the Skydrop Kit are always the same in any version:
1) Inside Chimney bell
2) Outside Chimney bell
3) Upper Cap 
You can change the look of the Skydrop by changing the tank Sections and the Drip Tip Liquid Control.
The Drip tip in the Skydrop is proprietary so you cannot substitute it for your own drip tip, as it’s also the liquid control.
So if you want different looks there is no need to buy another complete Skydrop, you only need the above parts.
If you want to buy the Metal Tanks as extras so you can exchange them please don’t forget to buy the mini tank (PC1000 Clear) or the Ultem mini tank because the metal tank alone will be too short.
Please be advised if you choose the Metal Tanks Version that the threats of the Metal Tank and the PC1000 Tank or Ultem Tank are reverse threaded (anticlockwise) 
This means if you want to screw in the PC1000 tank or Ultem Tank inside your metal tank you have to screw them in anticlockwise. We did that to avoid that the tank unscrewing accidently when you remove the base.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Αν κατάλαβα καλά το drip tip είναι στάνταρ και δεν αλλάζει; Ένα σκίτσο θα βόλευε, αν και για να πω την αλήθεια την έχω ψιλοβαρεθεί την ιστορία του βγαίνει, δεν βγαίνει, πότε βγαίνει, πώς θα είναι όταν βγει, πόσα μπορεί να πάρει ο καθένας... Και όλα αυτά για να μειώσεις την χωρητικότητα και να βελτιώσεις την αισθητική! Βγάλτο ρε Βασίλη σε μεμονωμένα εξαρτήματα και ας κάνει ο καθένας ότι συνδυασμό θέλει.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη