Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Αναζήτηση Φορτιστή

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
33 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
Παιδια θα ηθελα εναν καλο/φτηνο φορτιστη με 4 θηρες αμα λαχει να φορτιζει γρηγορα τις μπαταριες 18650 και 21700 ...

Πως επιλεγω και καταλαβαινω οτι φορτωνει γρηγορα και ειναι καλος;

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.548 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Ένας από τους καλύτερους αξιόπιστους φορτιστές με 4 θύρες, γρήγορη φόρτιση και πολύ καλή τιμή γι αυτά που προσφέρει είναι ο Opus BT-C3100 (V.2.2)

Toν έχω πολύ καιρό και είναι άψογος.

Έχει πολλές λειτουργίες, ευανάγνωστη οθόνη με πλήθος πληροφοριών κλπ.

Για περισσότερες πληροφορίες διάβασε την αναλυτικότατη παρουσίαση που έκανε ο Γιώργος ο @

εδώ

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης
Αλλος ενας πιο φθηνος και απλος ειναι ο nitecore i4 new
  • Μου αρέσει (+) x 2

ONLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Έχω τον ίδιο φορτιστή με το Μάκη τα τελευταία 2+1/2 χρόνια και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Θα στον πρότεινα ανεπιφύλακτα.

Επίσης και αυτός που προτείνει ο Παναγιώτης είναι καλός αλλά με λιγότερες δυνατότητες.

Η επιλογή είναι δική σου ανάλογα με τις ανάγκες και τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Εγω αντιθετα περιμενω τον opus, θα επανερθω με νεοτερα

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Θα διαφωνήσω για τον Nitecore i4 new μιας και ο φίλος ζητάει ένα τετραπλό γρήγορο φορτιστή. Καλός-χρυσός ο Nitecore (που δεν είναι) αλλά γρήγορο δεν τον λες με τίποτα. Είναι από τους πιο αργούς φορτιστές της αγοράς.

Γρήγορο θα έλεγα κάποιο φορτιστή που μπορεί να φορτίσει 4 μπαταρίες με τουλάχιστον 1Α ταυτόχρονα.

Εκτός του Opus ΒΤ-C3100 που αναφέρθηκε και είναι πολύ καλός και γρήγορος θα μπορούσες να δεις σαν φθηνότερες λύσεις τους Opus BT-C1000, XTAR ANT MC6 Queen, Liitokala Lii-500. Όλοι μπορούν να φορτίσουν 4 μπαταρίες με 1Α, οι Opus και Liitokala περιλαμβάνουν τροφοδοτικό ενώ στον Xtar πρέπει να αγορασθεί (χρειάζεται 2 USB τροφοδοτικά των 2.1Α). Ο Liitokala μπορεί να κάνει επιπλέον και ανάλυση μπαταριών.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις

So...Πως καταλαβαινεις απο αυτα που λεει στα χαρακτηριστικα του φορτιστη οτι φορτιζει γρηγορα(τι μετρο εχει;) και γενικα πως καταλαβαινεις οτι ειναι καλος;

Επισης συμβαινει καποια να μην γραφουν ολες τις μπαταριες που φορτιζουν/περνουν;

Μαλλον απο gearbest θα παραγγειλω

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Όποιος ενδιαφέρεται για τον Opus τον έχει στην Gearbest κάπου στα 26€ και αποστολή απο EU (απο αποθήκη Τσεχίας G-W-5)

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
απλα ισως με τα χροννια εχει βγει κατι καλυτερο σε γρηγορη φορτιση ,ασφαλεια και γενικα Καλος να φορτιζει ολες τις μπαταριες 18650 και 21700

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Έχω τον Nite Core Intelli Charger New i2

Όντως αργός

Τις Panasonic τις φορτίζει σχετικά γρήγορα τις VTC6 αργεί και ζεσταίνεται

Αν όταν τελειώσει η φόρτιση αντιστρέψω τις μπαταρίες την 1 από τις 2 ενώ είναι φορτισμένες

Ξεκινά να τη φορτίζει πάλι για λίγο (Ισως να έχουν μια μικρή διαφορά στην ομική αντίσταση ?)

Οι μπαταρίες είναι 5 μηνών .. (Να μου ζήσουνε Γερές να ναι) :D

@

OK το καλός φορτιστής το καταλαβαίνω το φθηνός όμως ?

Πόσα διαθέτεις ? για να μην γράφουμε στην τύχη

Ο πιο πάνω έχει περίπου 15 EU είναι όμως Χ2

Επεξεργάσθηκε απο Scorpion, 23 Μάρτιος 2018 - 21:54.

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
Οτι βγαινει φτηνο σαν να αγοραζαμε ακριβο...δηλαδη να μην ζηλευει κατι απο τους ακριβους: τιμη δεν ξερω...θελει να δω τ εχει τ καθενα και να συγκρινω...

Επεξεργάσθηκε απο montevoutsas, 23 Μάρτιος 2018 - 22:07.

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

@

Τότε ποιος ο λόγος να υπάρχουν οι ακριβοί ?  :WhatHeMeans: :WhatHeMeans:

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

@

Αν είχαν βγει πρόσφατα καλύτεροι και γρηγορότεροι φορτιστές θα σου προτείναμε αυτούς και όχι τους παλιούς.

Όσον αφορά την ερώτηση πως μπορείς να καταλάβεις από τις προδιαγραφές αν ένας φορτιστής είναι καλός και γρήγορος, η απάντηση είναι απλή: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ :)

Για παράδειγμα ο nitecore new i4 που αναφέρθηκε προηγουμένως, στις προδιαγραφές λέει ότι έχει μέγιστο ρεύμα φόρτισης 1.5Α. Αυτό ισχύει για 1 μπαταρία. Αν θέλεις να φορτίσεις 4, το ρεύμα μοιράζεται και θα φορτίσουν με ρυθμό χελώνας σε .... 9 ώρες.

Αν θέλεις να αγοράσεις αυτοκίνητο, μπορείς να δεις στα προσπέκτους ότι έχει 4 πόρτες, 4 ρόδες, ωραίο σχήμα και χρώμα. Δεν μπορείς να δεις πως κρατάει στο δρόμο. Θα πρέπει να διαβάσεις τις δοκιμές των δημοσιογράφων.

Το ίδιο ισχύει και στους φορτιστές. Μπορείς να δεις πόσες υποδοχές φόρτισης έχουν, αν διαθέτουν οθόνη κλπ αλλά για να δεις πως αποδίδουν θα πρέπει να διαβάσεις παρουσίαση από κάποιον ειδικό.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
αρα @camper παμε σε αυτον η opus η litokala και να φορτιζει 21700 ? ποιος ειναι δοκιμασμενος απο πολλους και οντως κανει γρηγορη φορτισει,εχει τροφοδοτικο και ειναι γενικα Καλος...

@skorpion Κανεις ...συμβαινει να αγοραζεις ακριβα συμβαινει να αγοραζεις φτηνα...Μια ισχευει οτι δινεις περνεις μια δεν ισχυει.Καποιες φορες αναγκαστηκα περνεις ακριβα καποιες οχι..Ολα απλα Ειναι.

Επεξεργάσθηκε απο montevoutsas, 23 Μάρτιος 2018 - 23:15.

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 191 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιωργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονικη κεντρο

Προσφατα εγω πηρα τον XTAR charger sv2 full set . 2 θεσεων Τον πηρα γιατι ειναι ταχειας φορτισης 05Α  01Α  02Α  Πραγματι σε 2 ωρες περιπου φορτιζει 2 18650 , Τωρα αυτο ( για τις μπαταριες ) ειναι καλο η κακο δεν το ξερω !!! Θα μας το πει ο Γιωργος @camber 

Επεξεργάσθηκε απο Hraklis, 23 Μάρτιος 2018 - 22:19.

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Ενας ειναι ο φορτιστης για "εμας" τους ατμιστες...   Opus BT-C3100 (V.2.2)

Αν δεν παρεις αυτον παρε εναν φτηνο....xtar

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 191 Δημοσιεύσεις

Καλως τον Μακη ,τον εχω ρε Μακη opus BT-C3100

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Με μπέρδεψες Γιώργο @

. Και ο Opus μπορεί να φορτίσει με 2Α τις μπαταρίες (στα 2 εξωτερικά slot), δεν χρειαζόσουν τον SV2. Παρόλα αυτά είναι ένας πολύ καλός φορτιστής και ο XTAR.

Οι μπαταρίες που χρησιμοποιούμε δεν έχουν πρόβλημα με τα 2Α φόρτισης. Ίσως μειωθεί λίγο η διάρκεια ζωής τους αλλά τίποτα σημαντικό.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Hraklis

Hraklis

Επίτιμο μέλος

• VF Members
  • 191 Δημοσιεύσεις

ΧαΧα :D Τον XTAR Τον εχω αλλου ( στο μαγαζι ) για ωρα αναγκης  :ok:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   montevoutsas

montevoutsas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
@

απο litokala και opus που να φορτιζουν γρηγορα και με τροφοδοτικο 18650'και 21700 μπαταριες ποιους προτινεις;

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη