Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Berserker MTL RTA (review and build)

* * * * * 2 ψήφοι

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
101 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.606 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Τότε ακολουθείς την πορεία της σακούλας των σκουπιδιών όσο είναι νωρίς. Αν προλάβεις βέβαια πριν φτάσουν στην χωματερή. ;)

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 296 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Δε θέλω να κουράζω, αλλά πρέπει να βρώ την χρυσή τομή στο τρόπο που μπαίνει το βαμβάκι.

Στο πρώτο στήσιμο παρουσίασης που έκανες είπες οτι δεν είχες ούτε γεύση καμμένου ούτε διαρροή. Δε ξέρω εαν έχεις κάνει και άλλα στησίματα, αλλά το βαμβάκι το κόβεις τόσο μακρύ έτσι ώστε όταν το βάζεις μέσα στο μισο-φέγγαρο να ακουμπάει κάτω - κάτω απο μόνο του εκεί που είναι η τρύπα που μπαίνει το υγρό και ταυτόχρονα το αφρατεύεις πολύ για να ποτίζει καλά;

Ή το κόβεις τόσο ώστε βάζοντας το μέσα στο μισο-φέγγαρο να μένει στο αέρα λίγο πάνω απο την τρύπα ροής του υγρού, και το αφρατεύεις πιο λίγο;

Επίσης το απλώνεις απο την μια άκρη του μισο-φέγγαρου μέχρι την άλλη;

Επεξεργάσθηκε απο kostasapo, 17 Απρίλιος 2018 - 18:36.

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.606 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Κώστα έχω κάνει πάρα πολλά στησίματα αλλά κατέληξα τελικά πάλι στο ίδιο που είχα κάνει εξ' αρχής.

Δηλαδή όπως ακριβώς στις φωτό που υπάρχουν στην παρουσίασή μου στην πρώτη σελίδα.

Ειδικά στην παρακάτω φωτό θα δεις ότι το βαμβάκι καλύπτει όλο το οβάλ τμήμα υποδοχής του βαμβακιού ακουμπώντας κάτω αλλά χωρίς να το πιέσουμε.

IMG_20170920_151544.jpg

Το βάζουμε δηλαδή το βαμβάκι αφού το αφρατέψουμε απαλά στην υποδοχή μέχρι να φθάσει κάτω χωρίς να το πιέσουμε.

Δεν βάζουμε βαμβάκι μέσα στην τρυπούλα που εισέρχεται το υγρό.

Απλά το απλώνουμε σαν βεντάλια σε όλο τον χώρο.

• Χρήσιμο (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Σήμερα παρέλαβα και εγώ από φίλο,το εν λόγο ατμοποιητη, μου άρεσε γιατί είναι κοντός . Στήσιμο με 40mm kanthal 6 σπείρες 2,5 πύρινα κοντά στα 0,7ω το παίζω στα 15w και τρώω το καμένο (όχι τον πολιτικό) τις αρκούδας . Είναι χοντρό το σύρμα ? Χρειάζεται 30mm ? Τον έχω με την κοντή καμπάνα

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.337 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Νίκο δεν έχω τον συγκεκριμένο ατμοποιητή, αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν του πάνε τα χοντρά σύρματα.

Δοκίμασε μια με 0,32mm σύρμα

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.606 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Νίκο ή πέρασες σφιχτά το βαμβάκι ή το στούμπωσες πολύ στις υποδοχές του υγρού.

Με 0,40mm τον στήνω και πάει τραίνο.

Το βαμβάκι θέλει καλό αφράτεμα και τοποθέτηση χαλαρή χωρίς πιέσεις.

Επίσης ποτέ δεν το πειράζουμε το βαμβάκι αφού το διαβρέξουμε με υγρό.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Ο Μάκης γράφει κάτι που πολλές φορές δεν του δίνουμε σημασία: «ποτέ δεν το πειράζουμε το βαμβάκι αφού το διαβρέξουμε με υγρό». Μπορεί κατ’ εξαίρεση σε κάποιους «δύσκολους» ατμοποιητές που έχουν λεπτά λούκια ή παίρνουν πολύ κοντό βαμβάκι να χρειαστεί λίγο υγρό για να κάτσει στη θέση που θέλουμε, αλλά αυτό θα γίνει χωρίς πίεση με ένα λεπτό κατσαβιδάκι ή μια λαβίδα. Μετά το ποτίζετε κανονικά και δεν το πειράζετε ;)
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
Ευχαριστώ για τις συμβουλές @

& @

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
Το λοιπόν μετά από πολλές δοκιμές που το έκαναν δοκιμάζοντας και την ψιλή και την κοντή καμπάνα προτιμώ την κοντή .
Δοκίμασα αρχικά με πυρήνα 2,5 και με συρματάκι τριαντάρη τριανταπεντάρη και σαραντάρι.
Καλύτερα αποτέλεσμα πήρα με το τριαντάρη καθώς το σαραντάρι και το τριανταπεντάρη μου έφερνε πολύ ζεστό καπνό με το σαραντάρι δε έκαιγε ολόκληρο.
Καλύτερα όμως αποτέλεσμα πήρα με το τριαντάρη σύρμα έχοντας φτιάξει την αντίσταση με πυρήνα 3mm.
Όλα τα παραπάνω στησίματα που σας ανέφερα εγιναν και με την κοντή και με την ψιλή καμπάνα

Σήμερα σκέφτομαι να δοκιμάσω ni80 30mm σε τριάρι πυρήνα 5 στροφές όμως δεν ξέρω σε τι θερμοκρασία να το παίξω .
  • Χμμμμμ !!! x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Τί εννοείς Νίκο σε τί θερμοκρασία να παίξεις το Ni80; Το σύρμα αυτό είναι μόνο για W  :WhatHeMeans:

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο

Τί εννοείς Νίκο σε τί θερμοκρασία να παίξεις το Ni80; Το σύρμα αυτό είναι μόνο για W  :WhatHeMeans:

Yep έχεις δίκαιο εννοώ watt
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

@

Με τα στοιχεία που δίνεις βγάζεις αντίσταση γύρω στο 1Ω και παίξε στα 12W και βλέπεις  :)

ΥΓ Λέγοντας 30mm υποθέτω ότι εννοείς 0,30mm. Αν πάλι εννοείς AWG30 βγάζεις αντίσταση γύρω στα 1,3Ω οπότε δοκίμασε στα 9,5-10W

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο

@

Με τα στοιχεία που δίνεις βγάζεις αντίσταση γύρω στο 1Ω και παίξε στα 12W και βλέπεις :)
ΥΓ Λέγοντας 30mm υποθέτω ότι εννοείς 0,30mm. Αν πάλι εννοείς AWG30 βγάζεις αντίσταση γύρω στα 1,3Ω οπότε δοκίμασε στα 9,5-10W

Ναι, εννοώ 0,30mm βγαίνει γύρο στο 1Ω. Ρωτάω γιατί απο τι γνωρίζω δεν κάνει το συγκεκριμένο μέταλλο να παίζει με πολλά watt, επίσης είχα την εντύπωση ότι το ni80 θα έπρεπε να παίζει ποιο χαμηλά με σύγκριση με το kanthal α1 στα ίδια χαρακτηριστικά . Κάνω λάθος ?

Επίσης το steam engine που βάζω τα χαρακτήριζα όσο ανεβάζω τα Ω μου ανεβάζει και τα watt αντί να τα κατεβάζει, εκεί με μπερδεύει χειρότερα (το ίδιο βέβαια κάνει και στο kanthal).

Επεξεργάσθηκε απο Nikoss rocket, 22 Ιούνιος 2018 - 21:17.

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
@

Συμφωνώ γιατί με βάση τον νόμο του Ohm P=V2/R και κατά συνέπεια όσο αυξάνεται η αντίσταση μειώνεται η ισχύς. Αλλά

V=1,7V στα 0,5Ω θέλει 5,6W για HF 200mW/mm2 (R=0,5Ω)
V=3,4V στα 1Ω θέλει 11W για HF 200mW/mm2 (R=1Ω)
V=5,0V στα 1,5Ω θέλει 17W για HF 200mW/mm2 (R=1,5Ω)

Αυτό που αλλάζει στην αρχική εξίσωση είναι η προσθήκη του Heat flux που είναι η ροή θερμότητας ανά μονάδα επιφάνειας σε δεδομένο χρόνο και στην πράξη καθορίζει το πόσο κρύος ή ζεστός θα είναι ο ατμός. Αλλάζοντας την αντίσταση μεταβάλλεται η ποσότητα σύρματος και κατά συνέπεια χρειάζεται περισσότερη ή λιγότερη ισχύς για το ίδιο αποτέλεσμα. Έτσι για διάμετρο σύρματος 0,32mm και πυρήνα 2,5mm σε Kanthal A1 έχω

R=0,5Ω – Μήκος σύρματος 28mm
R=1,0Ω – Μήκος σύρματος 56mm
R=1,5Ω – Μήκος σύρματος 84mm

Αυτή είναι μια διαφορά των μηχανικών από τα ηλεκτρονικά mod. Στο μηχανικό δεν μπορεί να ρυθμιστεί η τάση σε συγκεκριμένη τιμή και καθώς πέφτει μειώνεται και η ισχύς που καταναλώνεται και ο ατμός γίνεται πιο κρύος, ενώ στα ηλεκτρονικά ορίζω την ισχύ σε συγκεκριμένο επίπεδο και η πλακέτα βγάζει την απαιτούμενη τάση μέχρι να ενεργοποιηθεί η ασφάλεια κατώτατης τάσης για να μην μειωθεί η ζωή της μπαταρίας.

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
Κατανοητό , εχω δυο ερωτήματα
1. πρέπει να παίζει το ni80 με λιγότερα watt από το kanthal a1 μιλώντας πάντα για τα ίδια χαρακτηριστικά δλδ 0,30mm & 1Ω ?
2. Μέχρι ποσα vat μπορούμε να παίζουμε το ni80? Υπάρχει όριο ?
Είναι ωραίο σύρμα το άτιμο όμως λογο ιδιαιτερότητας μετάλλου το φοβάμαι λίγο.

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.606 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιατρέ το έχεις πάει σε άλλο επίπεδο το άτμισμα. :thumbup: :respect:

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

@

1. Η απάντηση του σε πόσα W θα παίξει εξαρτάται από το είδος (πχ Kanthal A1, Ni80) και την διατομή (mm, AWG) του σύρματος.

Για παράδειγμα το Kanthal A1 σε 0,32mm διατομή έχει αντίσταση 17,92 Ω/m, ενώ το Ni80 έχει 13,47 Ω/m. Κατά συνέπεια για να φτιάξεις ίδια αντίσταση θα χρειαστείς πιό πολύ Ni80. Για 1Ω αντίσταση με σύρμα διατομής 0,32mm και πυρήνα 2,5mm θα χρειαστώ 55,8mm Kanthal A1 ή 74,3mm Ni80. Βλέπεις ότι για το Ni80 θα χρειαστώ περισσότερο όγκο μετάλλου και κατά συνέπεια περισσότερη ισχύ για να έχω το ίδιο θερμικό αποτέλεσμα.

2. Πραγματικό όριο δεν υπάρχει, ξεκινάς με χαμηλά W και ανεβαίνεις μέχρι να σου αρέσει. Δεν θα πλησιάσεις καν οποιοδήποτε όριο του μετάλλου. Επιπλέον τα W που θα σου αρέσουν εξαρτώνται και από το στήσιμο, τον ατμοποιητή και φυσικά το υγρό. Σχετικά με την ασφάλεια του Ni, Cr, Al, Fe, Mo και άλλων μετάλλων που περιέχονται στα κράματα που χρησιμοποιούνται για τα σύρματα κανείς δεν μπορεί να σου μιλήσει υπεύθυνα. Το μόνο που μπορείς να πάρεις υπόψη είναι πιθανή αλλεργία σε κάποιο από τα μέταλλα.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
@

σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις πληροφορίες
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Νίκο, υπάρχουν αρκετά επιπλέον πράγματα, αλλά είναι πολύ "ψείρισμα" χωρίς ουσία ειδικά αν σκεφτείς ότι τα διάφορα κράματα που κυκλοφοράνε είναι κατά δήλωση του κατασκευαστή. Κλασικό παράδειγμα η UD που η αντίσταση μπορεί να παίζει όχι μόνο από καρούλι σε καρούλι αλλά και στο ίδιο το καρούλι! Εδώ έχουμε ένα ακόμα σημείο, αγορά από σοβαρούς κατασκευαστές (συνήθως Ευρωπαίους).

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 234 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
Μια ακόμα ερώτηση , έχω λοιπόν φτιάξει αντιστασουλα με ni80 1 Ω 0.30mm σε 3 πυρήνα (Σύρμα crazy wire) . Γεύση υπέροχη παίζοντας στα 11watt. Εδώ λοιπόν την ερώτηση που έχω να κάνω (λογο ιδιαιτερότητας μετάλλου) για να το ευχαριστηθώ πατάω την σκανδάλη 3,5sec , αν ανεβάσω τα watt μου έρχεται πιο ζεστό και δεν μου αρέσει. Μήπως είναι πολύ τα sec και ζορίζω το σύρμα με αποτέλεσμα να μου βγάζει ‘χημικά’ που δεν πρέπει ?

Υ.Γ. Με το ίδιο σύρμα σε kayfun lplus με 0,92Ω σε 2.5 πυρήνα και 10watt απλά σκοτώνει , πήρα την τέλεια γεύση μέχρι σήμερα από το εν λόγω ατμοποιητη.

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη