Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Βήχας Σε Ατμιστή

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 592 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Ποιος Είναι Ο Λόγος που προκαλείται Βήχας σε έναν ατμιστή ?

Άλλες φορές έντονος και άλλες φορές λιγότερο έντονος

Με έντονο βράχνιασμα στη φωνή

Τι πρέπει να προσέξει να αλλάξει στον τρόπο που ατμίζει ?

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.430 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Δεν είμαι γιατρός αλλά από αυτά που έχω διαβάσει πιθανό να προκαλείται από διάφορα αίτια όπως:

Πολλά ml την ημέρα

Δυσανεξία στην Pg ή στην VG

Μεγάλο ποσοστό νικοτίνης (υπερβολικό χτύπημα)

Διάφορα αρώματα

Είδος του ατμοποιητή

Είδος στησίματος

Παίζουν σαφώς και άλλα πράγματα μεγάλο ρόλο και ο κάθε οργανισμός συμπεριφέρεται διαφορετικά.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 744 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Doggy Sxk , Berserker , Kayfun Prime

Καλημερα σας!!!

Πριν 1 χρονο διαπιστωσα οτι η vg σε ποσοστο πανω απο 50-55% και τα πολλα watt (πανω απο 17) μου προκαλουσαν βηχα και καουρες στο στομαχι. Εκτοτε που κατεβασα και τα 2 ολα καλα.

Αυτα βεβαια σε αλλους μπορει να μην επηρεαζουν καν γιατι οπως λεει και ο μακης παραπανω καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Συνηθως το αιτιο ειναι η ανεβασμενη νικοτινη οταν εχεις το ιδιο υγρο 70/30 σε 6αρι και σε 10αρι. Εχω παρατηρησει οτι απο τα 0,9 και πανω υπαρχει θεμα. Τουλαχιστον σε εμενα. Το καλυτερο ειναι ενα 5αρακι σε νικοτινη, ξεκουραστο αλλα κανεις πιο πολλα ml. 

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 744 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Ισως αν ανεβασεις την pg  να παρεις λιγο παραπανω χτυπημα και να φερεις οσο μπορεις στα ισια την καταναλωση , εκτος αν καταλαβαινεις οτι μπαινεις σε τρυπακια "στερητικων' νικοτινης :wallbash:  :weather-014:

• Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 744 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Παντως χωρις την πλακα των στερητικων , εγω εκανα 6mg νικοτινης και την εχω παει στα 2,5mg. Στην αρχη εκανα οπως λες παραπανω ml αλλα θελει δουλεια και στο μυαλο :chinoischp: . Κανοντας το παραπανω 'τρικ' που σου ειπα ψιλοεστρωσα . Ειναι στιγμες (ποτακι-φαγητο) που θα ηθελα καπως πιο βαρυ υγρο αλλα ενθυμουμαι το λογο που ξεκινησα το ατμισμα :

Κοψιμο το παλιοτσιγαρο :heureuse:

Μεταβαση σε κατι πιο υγειηνο :kilian:  (πλυσιματα ατμοποιητων , βαμβακια - συρματα)

Κ μελλοντικα να σταματησω και το ατμισμα :boitejoker:  Προυποθετει να πεφτει σταδιακα , (ο καθενας εχει δικο του ρυθμο) , η νικοτινη

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Ολα εξαρτωνται απ τον εκαστωτε οργανισμο.
Πολλα μπορουν να φταινε.
Καποια ουσια στο αρωμα.........κατι στην βαση......πολυ εχουν αλλεργια στην pg....οπως ειχα παρατηρησει κ γω στην αρχη κατι κοκκινιλες.....αλλοι εχουν φουσκωμα απ την vg...τους πειραζει.....συνηθως ο βηχας ειναι απ την νικοτινη....
Εγω για παραδειγμα που εχω " λαιμο στρουθοκαμηλου " και δε νιωθω ειμαι συνεχεια με 12αρα.....2 3 φορες που εκανα το λαθος και πεταξα τετοια νικοτινη μεσα σε πνευμονικο ειχα και ζαλαδες...και βηχα...και βραχνιασμα για λιγο....αρα ειναι και τα βατ με την νικοτινη...........το χτυπημα σε καθε ατμοποιητη συμφωνα και με τα παραπανω.
Τωρα τι προσεχει καποιος?
Εγω αυτο που κανω ειναι να εχω μετρημενα καποια αρωματα που ξερω και δεν μου προκαλουν πλεον κατι...συγκεκριμενες βασεις...νικκτινη...συρματα...βαμβακια....οποτε αν κατι με πειραξει θα το παρω χαμπαρι και θα το απομακρυνω..δεν πολυ πειραματιζομαι....
Επισης υπαρχουν τα κρυωματα και οι ιωσεις....χαχαχα...
  • Χρήσιμο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Μου εχει συμβει και εμενα.Αλλα εχω καταληξει οτι μαλλον οφείλετε στην ποιότητα των υγρων και οχι σε αλλους παραγοντες. Προσωπική άποψη πάντα. Αυτο που παρατηρώ πάντως γενικα ειναι οτι επειδη ατμιζω πολυ στο τελος της ημερας παρατηρείται κατι σαν υπνηλία που μεταφράζετε σε έντονο χασμουρητό.

Ξεματιάζομαι,και συνεχίζω! :D

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 7
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 592 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Την πρώτη μέρα που θα στήσω ατμίζω και όλα εντάξει

Στο τέλος της πρώτης μέρας ανοίγω την κεφαλή και βλέποντας την καμπάνα από το κάτω μέρος

το μόνο που βλέπω είναι λίγα υπολείμματα από το υγρό και όλα καλά μέχρι εδώ

Την δεύτερη μέρα στην καμπάνα μαζί με το υγρό βλέπω και ελάχιστες ίνες από βαμβάκι

Κάποιες από αυτές αν υποθέτω σωστά μαζί με τον καπνό πάνε εντός

Αυτό συμβαίνει σχεδόν με όλα τα βαμβάκια που έχω δοκιμάσει (Άλλο πολύ κι άλλο λιγότερο)

Επίσης βήχα έχω κάποιες φορές ατμίζοντας μόνο VG + NIC 3.6mg

Άρα αρώματα δεν είναι

Το βαμβάκι όμως και οι ίνες του μπορεί να προκαλέσουν έντονο βήχα και κλείσιμο φωνής ?

Έχει ακούσει κανείς κάτι γι αυτό ?

Όχι τίποτα αλλά τραγουδάω σε ένα σκυλάδικο και με βραχνιασμένη φωνή οι θαμώνες με κράζουν :whistling: :mollie: :cheeky-147:

Όποιος μου πει να στήνω καθημερινά θα με στεναχωρήσει αφάνταστα  :jumping-19:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Ασχετο-σχετικο, σε ποιο σκυλαδικο εισαι να φερω τη παρεα μου να σε ακουσουμε; Πιατα επιτρεπονται στο μαγαζι που εισαι;

Σχετικα με το βηχα. Στο ιδιο ακριβως υγρο-υλικα-στησιμο-βαμβακι, βατ, βολτ, οταν εριξα τη νικοτινη απο τα 10 και τη πηγα στα 5 ολα μια χαρα. Στη δικη μου περιπτωση ειναι θεμα νικοτινης απο οτι δειχνει. Στο παρελθον οταν ειχα πρωτοξεκινησει, εκανα 12αρια ολη μερα χωρις κανενα προβλημα. Τωρα οτι παραπανω απο 9αρι παρατηρω οτι με ενοχλει. 

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.809 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Σπάνια μου συμβαίνει και δεν μπορώ να βγάλω άκρη τί απ' όλα μπορεί να φταίει. Πάντως ίνες από βαμβάκι δεν έχω παρατηρήσει ποτέ (ίσως να οφείλεται και στον τέλειο τρόπο που βάζω το βαμβάκι)  :hahaha:  :hahaha:  :hahaha:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mparaxir

mparaxir

Member

• VF Members
  • 137 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:dionisios marinos
  • Περιοχήkesariani
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hcigar vt75 color doggystale, nautilus2, merlin mtl
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Pc gamer, βολτες με μηχανη, track day
Εγω βήχα έχω παρατηρήσει μόνο οταν εχω ατμισει μα πάρα πολύ και αυτο συνήθως το μεσημέρι που παω να κοιμηθώ στην διάρκεια του ύπνου.
Καψιμο στο στομάχι μονο στις αρχες οταν ξεκίνησα ατμισμα μεχρι να συνηθίσει ο οργανισμός
  • Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 274 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Έχω να βήξω δύο χρόνια, απο τότε που έκοψα το τσιγάρο και άρχισα το άτμισμα.

Οι μόνες μου παρατηρήσεις είναι οτι το PG μου προκαλεί ξηρό λαιμό ακόμα και σε 50%/50%, και η υψηλή νικοτίνη "κάψιμο".

Με 70% VG/30% PG και νικοτίνη στο 4% ουδέν πρόβλημα.

Επίσης καθαριότητα δεξαμενής, είναι σημαντικό.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Έχω βήχα όταν αυτό συνδυάζεται με καούρα στο στομάχι όταν αυτό συνδυάζεται με αλλαγή στα υγρά που κάνω συχνά.Δεν ξέρω αν υπάρχει άμεση συσχέτιση αλλά το φαινόμενο δεν υπάρχει όταν μένω σε συγκεκριμένη μάρκα.
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.809 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Συνήθως δίψα φέρνει η αυξημένη VG αλλά αν τα έχεις βρει με το VPG 70/30, όλα καλά! Προσωπικά γύρισα από την «μόδα» του 70/30 στο 50/50 γιατί βγάζει πιό έντονο το άρωμα (ή βάζεις λιγότερο) και σε κάποια πχ Tribeca 70% PG
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 744 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Και εγω το γυρισα σε 50-50 και μια χαρα γιατι ημουν σε 65-45 pg-vg για εντονοτερη γευση αλλα με χαλαγε η pg οποτε ξαναγυρισα στις παλιες αναλογιες

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 592 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήAthens North

Ατμιστής 2 μηνών έχει θέμα στα ούλα Ματώνουν

Ξέρει κανείς κάτι ?

6 νικ και υγρά ELF σφραγισμένα Relax Μόνο

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 744 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Στην αρχη τους πρωτους 2-3 μηνες θα εχει αυτο το φαινομενο μετα θα φυγει και ολα καλα!!!!

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 744 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Επειδη εχει σταματησει το τσιγαρο εχει σταματησει η αιμοστατικη ιδιοτητα του καπνου με αποτελεσμα αν υπηρχε προβλημα ουλιτιδας εμφανιζεται τωρα που δεν υπαρχει καπνος στα ουλα. Θυμισουν την ατακα που λενε οι παλιοτεροι οτι αν κοπεις βαλε καπνο στο κοψιμο.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 274 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

@

Και μένα ματώνουν, μη το φοβάσαι είναι απλά ουλίτιδα :D  Εαν πας σε οδοντίατρο θα στα σκίσει να τρέξει το αίμα... Ξεκίνα τη χρήση νήματος ή ακόμα καλύτερα μεσοδόντια βουρτσάκια απο φαρμακείο.

@

Λοιπόν 2 χρόνια που σταμάτησα το κάπνισμα, και άρχισα το άτμισμα αντιλήφθηκα οτι ματώνει (πολυ ελαφριά και ανεπαίσθητα απο τα λεπτά αγγεία στο εσωτερικό) πολύ συχνά η μύτη μου, εαν τη φυσήξω δυνατά κλπ

Το συνδύασα με την αλλαγή αυτή αλλά δεν ήξερα σε τι απο τα δύο οφείλετα (άτμισμα ή κάπνισμα). Να 'σαι καλά που το διεύκρινισες.

Τέλος να πω, οτι ενώ πρίν κάθε χειμώνα κατέληγα στο γιατρό με κρυολόγημα 2 με 3 φορές, πλέον όχι μόνο κρυολόγημα δε με πιάνει, ούτε φτέρνισμα.

Επεξεργάσθηκε απο kostasapo, 19 Απρίλιος 2018 - 13:04.

• Μου αρέσει (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη