Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Βήχας Σε Ατμιστή

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 592 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Κώστα και Γιάννη @

Please Login or Register to see this Hidden Content

@

Δεν ματώνουν τα δικά μου αλλά κάποιου γνωστού μου που τον έβαλα στο άτμισμα πριν περίπου 2 μήνες

Ρώτησα εδώ γιατί πρώτη φορά άκουσα για τέτοιο περιστατικό σε ατμιστή

Θα τον ενημερώσω λοιπόν για όσα μου γράψατε ως πιθανές αιτίες

Περισσότερα στον οδοντίατρο του

Αυτό που του είπα εγώ είναι ότι μπορεί να συν έπεσε κάποιο πρόβλημα με τα δόντια του με την εναρξη του ατμίσματος

Εμένα μου συμβαίνει σπάνια αυτό που λέει ο Κώστας @

με τη μύτη

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 744 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Doggy Sxk , Berserker , Kayfun Prime

:okok:  :sm93:

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.430 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Κώστα το ίδιο πρόβλημα με μάτωμα των ούλων είχα και γω στις αρχές που έκοψα το τσιγάρο και για μερικούς μήνες.

Επισκέφτηκα ανήσυχος την οδοντίατρό μου η οποία μου έκανε κάποιες εξετάσεις και αφού έβγαλα ακτινογραφία πανοραμική διέγνωσε ότι έχω περιοδοντίτιδα και ουλίτιδα, η οποία εμφανίστηκε μετά την διακοπή καπνίσματος καθώς τα συστατικά του καπνού λειτουργούσαν όσο κάπνιζα όπως είπε και ο φίλος Γιάννης @

αιμοστατικά.

Από τότε καθημερινά έστω κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ πλένω τα δόντια μου με ειδική οδοντόκρεμα και κατόπιν κάνω πλύση στόματος με ειδικό στοματικό διάλυμα

Έτσι το πρόβλημα εξαφανίσθηκε.

• Χρήσιμο (+) x 4

OFFLINE   mohokios

mohokios

Member

• VF Members
  • 53 Δημοσιεύσεις

@

Το μάτωμα των ούλων, γενικώς τον πρώτο καιρό το είχα και εγώ.... μια θεωρία που υπάρχει γενικώς είναι πως ο οργανισμός για να αντέχει την σαπίλα του παραδοσιακού τσιγάρου δημιουργεί "άμυνες" κλπ οι οποίες αργότερα αρχίζουν και πέφτουν και καθαρίζουν με το ηλεκτρονικό τσιγάρο... ωστόσο δεν μπορώ να την συμμεριστώ τόσο πολύ... ΔΕΝ είμαι γιατρός.... όμως από την άλλη γενικότερα ο πολύ ζεστός ατμός σε συνδιασμό με μια κακή υγιεινή του στόματος σε γενικότερο επίπεδο θεωρώ πως μπορεί να δημιουργήσει ουλίτιδα, από την άλλη σε μία έρευνα που είχα διαβάσει παλιότερα είναι πως το το μόνο συχνό φαινόμενο που παρατηρούν γενικότερα οι γιατροί στους ατμιστές είναι γενικότερα οι στοματίτιδες, μπορεί να φταίει η κακή υγιεινή του στόματος, μπορεί να φταίει  και ο πολύ ζεστός ατμός. και να ερεθίζει γενικότερα την κοιλότητα του στόματος, μπορεί να επιρρεάζει ακόμα και η κακή καθαριότητα των ατμοποιητών ή ακόμα ακόμα και κάποια αρώματα να τους προκαλούν κάποιον ερεθισμό... δεν αποκλείεται δε φυσικά αυτό να είναι και συνδυασμός 2 οι παραπάνω παραγόντων.  Κάποιος γιατρός θα μπορούσε να απαντήσει φυσικά καλύτερα από εμένα... 

όσο για τον βήχα, παίζουν αμέτρητοι λόγοι που αρκετοί από αυτούς μπορεί να μην έχουν κάνουν καν να κάνουν με το ΗΤ.  ας πούμε βήχας κατά την ώρα του ύπνου, ε όταν ξαπλώνουμε ας πούμε, τα πνευμόνια είναι σε θέση που ανοίγουν ... οι αεραγωγοί ανοίγουν περισσότερο, ο ατμός αν είναι πολύ καυτός μπορεί να τα ερεθίζει κιόλας λόγω θερμοκρασίας ή να μας ερεθίζει κάποιο άρωμα (ακόμα και αν μιλάμε για κάποια μάρκα υγρών πασίγνωστη και να την ατμίζουν πάρα πολλοί πρέπει να καταλαβαίνουμε πως δεν είμαστε όλοι ίδιοι) ... μπορεί να παίζει κάποιο κρύωμα ή κάποια ίωση (άλλωστε φταρνισμα και βήχας είναι δύο μέθοδοι του οργανισμού για να καθαρίσει από ξένες ουσίες ή κατάλοιπα που μένουν/έχουν ξεμείνει)... από την άλλη γενικότερα όταν ξεκινάμε το άτμισμα δυστυχώς ή ευτυχώς είμαστε πολύ πιο θορυβημένοι για το θέμα υγείας και προσέχουμε το οτιδήποτε συμβαίνει ίσως και ανησυχούμε και περισσότερο κάποιες φορές από όσο χρειάζεται... ωστόσο αν κάτι μας ενοχλεί/τρομάζει/επιμένει   το πρέπον είναι τις απαντήσεις να τις παίρνουμε από κάποιον ειδικευμένο γιατρό. 

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.809 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

• Μου αρέσει (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη