Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Αποθήκευση υγρών

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
75 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Vagand

Vagand

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ανδρέας
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
Αν και νέος στο άτμισμα οι προσφατες φορολογίες με έκαναν να προσπαθήσω και εγώ το DIY στα υγρά. Η απορία μου είναι πια είναι η καλύτερη μέθοδος για την αποθηκευση των υγρών μας.

Η προσέγγιση που ακολούθησα εγώ ήταν να προμηθευτώ γυάλινα φιαλιδία των 30 και 50 ml ώστε να μην αφηνω "μεγάλες" ποσότητες με αέρα μέσα. Οπότε μετά την ανάδευση τα χωρίζω έτσι ώστε να μην μένουν ανοιχτά για μεγάλο χρονικκό διάστημα κ ίσως αλοιωθούν. Μαζί με τα φιαλίδια πήρα κ καπάκια (κάπου είχα διαβάσει οτι καλό ειναι να μην αποθηκεύονται με πιπέτες μέσα λόγω του ελαστικού) τα οποία μετά σφραγιζω με ένα κομμάτι parafilm κ ετσι θεωρώ οτι κανω οτι πλησιέστερο σε εργοστασιακή αποθήκευση.

Επισης προτίμησα το γυαλί για την δυνατότητα σωστού πλυσιματος κ επαναχρησιμοποιησης  του κ βεβαίως το αισθητικό αποτελεσμα. 

Υπάρχει κάποια διαφορά λέτε με το απλά τα βαζω σε ένα πλαστικό μπουκάλι κ να τα κλείνω με το καπάκι (δεδομένου ότι το κόστος κ ο "κόπος"  είναι μηδαμινα?)

Please Login or Register to see this Hidden Content

88,36K   14 Αριθμός λήψεων

Επεξεργάσθηκε απο Vagand, 30 Μάρτιος 2018 - 21:08.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Καλησπερα. Εχω δοκιμασει καθε πιθανο τροπο αποθηκευσης των υγρων που εχω φτιαξει. Δεν εχω παρατηρησει καποια αλλαγη στη γευση ειτε τα ειχα σε γυαλι ειτε σε πλαστικο (ειδικα μπουκαλακια για αυτη τη περιπτωση). 

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Πολύ καλά έκανες και πήρες γυάλινα μπουκαλάκια με καπάκι.

Θα σου πρότεινα να πάρεις των 100ml καφέ - καραμελέ χρώματος από φαρμακεία όπως έκανα και εγώ.

Τα σκούρα μπουκαλάκια είναι για να μην περνάει μέσα το φως, το οποίο είναι και μία από τις αιτίες που σκουραίνουν τα υγρά.

Όταν παραμένει το υγρό για μεγάλο χρονικό διάστημα μέσα σε μπουκάλι (π.χ. για ωρίμανση), καλό είναι να είναι σε γυάλινο, γιατί το γυαλί είναι ότι καλύτερο.

Το πλαστικό είναι για μικρή ποσότητα και για λίγο χρόνο και περισσότερο για να διευκολύνει στο γέμισμα των ατμοποιητών.

Φύλαξη σε σκοτεινό μέρος.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   Vagand

Vagand

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
Προτίμησα αύτα γιατί σε σκοτεινό μέρος τα έχω έτσι κ αλιως οπότε μπορώ να τσεκάρω και τον χρωματισμό τους.  Επίσης λόγω σχήματος χωράνε μεγάλη ετικέτα μιας κ δεν το έχω με την καλιγραφία.  :D  :D  :D  :D
Πάντως τα βρήκα σε μαγαζί αποκλειστικά με μπουκαλακια κτλ σε πολυ καλές τιμες κ πληθώρα σχεδίων κ χωρητικότητας. 
Τα 100 μλ μου φένονται πολλά μιας κ δεν κανω μόνο ένα υγρό οπότε το να μένουν καναν μήνα + ανοιχτά μου φάνηκε περιττο 

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Γιατί να είναι ανοιχτά;

Σφραγισμένα πρέπει να είναι.

Αν κάνεις 50ml υγρά την φορά μια χαρά είναι τα 100μελα.

Καλό είναι να έχουν χώρο μέσα για να αναδεύονται καλύτερα.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   Vagand

Vagand

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Σφραγισμένα είναι κ με Parafilm. Ανοιχτά εννοώ οτι βγάζω το σφράγισμα, μετά τα βάζω σε πλαστικό 10 15 μλ με βελόνα έχω μαζι μου για εύκολο γέμισμα οπότε μένει το υπόλοιπο με αέρα μέσα. Η αρχική ανάδευση γίνεται με DIY μαγνητικό αναδευτήρα υπο τις οδηγίες του φόρουμ. 100 κανω συνήθως απο το καθενα. 

Επεξεργάσθηκε απο Vagand, 30 Μάρτιος 2018 - 21:55.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Δεν είμαι τόσο σχολαστικός με τα DIY που φτιάχνω.

Χρησιμοποιώ φιμέ πλαστικά φιαλίδια των 100, 200, 250 ml ανάλογα με την ποσότητα που θέλω να φτιάξω.

Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η αποθήκευση.

Πιστεύω ότι το πιο σημαντικό είναι η αποθήκευση να γίνεται σε σκοτεινό μέρος π.χ. ένα ντουλάπι και με όσο το δυνατόν πιο σταθερή θερμοκρασία.

Έφτιαξα υγρό 200ml μέσα σε 250 ml μπουκάλι.

Το τελευταίο ml το άτμισα 1 χρόνο και πλέον μετά.

Όχι μόνο δεν είχε αλλοιωθεί - ξεθυμάνει αλλά ήταν μεστό και γεμάτο.

Προφανώς αυτό δεν συμβαίνει σε όλα τα αρώματα.

Κάποια ξεθυμαίνουν με την πάροδο του χρόνου, συνήθως τα γλυκά, αλλά στα καπνικά που ατμίζω δεν έχω διαπιστώσει "αλλοιώσεις' γεύσεων μετά από μακρόχρονη ομογενοποίηση.

Σίγουρα η χρήση γυάλινου φιαλιδίου είναι καλύτερη και σωστότερη για την αποθήκευση αλλά και τα συγκεκριμένα πλαστικά φιαλίδια υποτίθεται ότι είναι ασφαλή για αποθήκευση υγρών ατμίσματος.

Δεν ξέρω πόσο παραπάνω θα είχε βελτιωθεί η γεύση αν το είχα σε γυάλινο φιαλίδιο ή αποθηκευμένο σε μικρότερες ποσότητες έτσι ώστε να μην τα άνοιγα συχνά και για μεγάλο χρονικό διάστημα με κίνδυνο να οξειδωθεί πιο γρήγορα η νικοτίνη ή να εξασθενήσει.

Μιας και το τελικό αποτέλεσμα δεν μου δημιούργησε κανένα απολύτως πρόβλημα, συνεχίζω έτσι.

• Μου αρέσει (+) x 7
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει η αποθήκευση.Απλα έτσι όπως είναι τα βάζω σε ντουλάπι σκιερό.Ετσι και αλλιώς δεν προλαβαίνουν να ωριμάσουν...
  • Μου αρέσει (+) x 6
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Εγώ είμαι κοντά στην λύση τύπου Δημήτρη @

Φτιάχνω 1 η 2 φορές το χρόνο 4 συνταγές σε 4 γυάλινα μπουκάλια των 500ml

Το κάθε μπουκάλι έχει 400ml υγρού

Μόλις τελειώσουν όλα τα πιο πάνω θα μειώσω τις ποσότητες που φτιάχνω διότι από συζήτηση

που κάναμε με @

+ @

πρέπει να φτιάχνω μικρότερες ποσότητες

Αποθήκευση κάνω σε μέρος που είναι υπόγειο και έχει σκοτάδι μακριά από παιδιά κλπ

Μπουκάλια και ότι θες για DIY έχει ο Μανής

Μου έχει πει ότι έχει και γλυκερίνη βρώσιμη για ατμιστές

Δεν την έχω δοκιμάσει

Αν κατέβης στο κατάστημα του απέναντι έχει ένα Πακιστανό κουρέα που όταν δεν έχει δουλειά

κοιμάται πάνω στον πάγκο του κουρείου  :D

Αν τελικά πάρεις απόφαση να πας σου εύχομαι ολόψυχα ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ  :cheeky-046:

Γερανίου 13

Απίθανο μαγαζάκι με γυάλινα μπουκάλια σε διάφορα χρώματα για να ξεχωρίζεις τις συνταγές

με μια ματιά

Έχει σταγονόμετρα μυτερά στην άκρη και διαβαθμισμένα και για μπουκάλια 100ml

(Αθήνα δεν βρίσκεις ούτε μυτερά παρά μόνο αυτά με το καρούμπαλο στην άκρη που δεν βολεύουν)

Είναι Θεσσαλονίκη

Αποθήκευση σε ξύλινο κασόνι γεμάτο άμμο

Θαμμένα ξάπλα τα μπουκάλια έχουν σκοτάδι και σταθερή θερμοκρασία

Ο ατμιστής που το έχει κάνει αυτό κουβάλαγε το καλοκαίρι την άμμο με το κουβαδάκι του παιδιού

Το παιδί νόμιζε ότι θα φτιάξουν κάστρο στο σπίτι

Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι πώς δεν είναι όλοι οι τρελοί στο Δαφνί

Κάποιοι λείπουν :cheeky-019: :new-years-eve-065:

Επεξεργάσθηκε απο Scorpion, 31 Μάρτιος 2018 - 03:42.

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 6
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

1. Γυάλινα μπουκάλια 30ml με σταγονομετρητή με ευθύ ρύγχος που σχεδόν ακουμπάει στην βάση για υγρά που χρησιμοποιούνται

2. Πλαστικά μπουκαλάκια 20ml με μεταλλικό ρύγχος για τον Kf Lite Plus*

3. Γυάλινα μπουκάλια 100ml για υγρά που ωριμάζουν, one shot & SnV με πλατύ στόμιο

4. Γυάλινο μπουκάλια 200ml για PG, VG και νικοτίνη 36mg/ml με πλατύ στόμιο

5. Τα αρώματα στις γυάλινες συσκευασίες τους, εκτός αν είναι σε πλαστικές οπότε μεταγγίζονται σε γυάλινες αντίστοιχης χωρητικότητας

Όλα τα μπουκάλια είναι είτε καφέ, είτε μπλε (

) και φυσικά φυλάγονται σε δροσερό - σκοτεινό μέρος. Εξαιρείται η νικοτίνη (100mg/ml σε VG και 100mg/ml σε PG) που θα χρησιμοποιηθεί αρκετά αργότερα που φυλάσσεται σε καταψύκτη στους -36οC. Η νικοτίνη που θα χρησιμοποιηθεί σε διάστημα 2-3 μηνών φυλάσσεται στην συντήρηση του ψυγείου σφραγισμένη στους 10οC μακρυά από παιδιά.

Προσοχή στα είδη των πλαστικών που χρησιμοποιούνται γιατί άλλα είναι δύσχρηστα (δεν έχουν ελαστικότητα), άλλα είναι δυνητικά επικίνδυνα και άλλα επικίνδυνα. Το πιό συχνά χρησιμοποιούμενο είναι το ΡΕΤ για το οποίο δεν συνιστάται η επαναχρησιμοποίηση. Βάζω κι έναν πίνακα με τις βασικές ιδιότητες των πλαστικών που υπάρχουν

159,06K   6 Αριθμός λήψεων

*δεν γεμίζει εύκολα με άλλον τρόπο (αυτή είναι η μόνη αλλαγή της ανάρτησης που την ξέχασα)

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 31 Μάρτιος 2018 - 12:40.

• Χρήσιμο (+) x 10
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Να πω την αληθεια απο βαρεμαρα δεν εχω ψαξει αντιστοιχα νηματα να βρω απαντηση στην παρακατω ερωτηση οποτε συγχωρεστε με :

Μολις μου εφεραν δωρακι νικοτινουχα βαση σε πλαστικο μπουκαλι (της μαμας εταιριας) . Θελω να την αποθηκευσω στο καλυτερο δυνατο περιβαλλον για συντηρηση της μεχρι να ερθει η ωρα της :eating-142:

1. Να την βαλω καταψυξη? Παιζει θεμα οξειδωσης? Παγωνει και θα εχω θεμα μετα στο ξεπαγωμα?

2. Να την μεταγγισω σε γυαλινο μπουκαλι?

3. Αν ναι παιζει να σπασει το μπουκαλι (πλαστικο ή γυαλινο) στην καταψυξη? . Η καταψυξη δουλευει στους -18 c. Να κατεβασω και αλλο θερμοκρασια?

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Για πόσο καιρό σκέφτεσαι να την αποθηκεύσεις ? 

Αν είναι να την καταναλώσεις σύντομα (π.χ. 1 χρόνο) θα έλεγα δεν είναι απαραίτητο η κατάψυξη 

αλλά να είναι σε δροσερό και σκιερό μέρος.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
1. 6μηνο σε δροσερό σκοτεινό μέρος, 12μηνο η μισή ποσότητα συντήρηση, άνω του 12μηνου η υπολειπόμενη ποσότητα σε κατάψυξη ή καταψύκτη
2. Μέχρι 12μηνο άσε την στο πλαστικό. Την άνω του 12μηνου σε γυάλινο
3. Δεν παγώνει, απλά γίνεται πιο παχύρευστη και επανέρχεται σε θερμοκρασία δωματίου.

Αν δεις στην αρχή του νήματος είναι γραμμένα με λεπτομέρειες, μη γράφουμε τα ίδια!
  • Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Εχω 1 1/2 λιτρο ακομη 3αρας στο ψυγειο με αλουμινοχαρτο τυλιγμενο (οχι καταψυξη) και με βλεπω να το καταναλωνω , τωρα που εχω καταληξει σε υγρα που μου αρεσουν και δεν πανε νεροχυτη , περιπου σε 1 χρονο . 

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 175 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Γιατι καταψυξη εγω πιστευω οτι και στην συντηρηση ειδικα σε συρταρακι για λαχανικα-φρουτα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα ακομα και για μακροχρονια αποθηκευση.

Αν ειναι λαθος ας αναφερει καποιο μελος το γιατι,μιας και δεν γνωριζω εαν αλλαζει κατι.

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Το γυαλινο μπουκαλι υπαρχει περιπτωση να σπασει στην καταψυξη? :WhatHeMeans:

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Όχι
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Οταν σπασω την νικοτινουχα βαση μου σε χαμηλοτερης εντασης (απο 6mg σε 3mg) και κανω το ανακατεμα ειτε χειροκινητα ειτε με ανακατεμα και την βαλω στο ψυγειο στην συντηρηση , η ομογενοποιηση των βασεων (νικοτινουχα και μηδενικες pg-vg) θα γινει λογω θερμοκρασιας με ποιο αργο ρυθμο ή καθολου απο το να την αφησω σε δροσερο μερος μερικες μερες?

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

1. 6μηνο σε δροσερό σκοτεινό μέρος, 12μηνο η μισή ποσότητα συντήρηση, άνω του 12μηνου η υπολειπόμενη ποσότητα σε κατάψυξη ή καταψύκτη
2. Μέχρι 12μηνο άσε την στο πλαστικό. Την άνω του 12μηνου σε γυάλινο
3. Δεν παγώνει, απλά γίνεται πιο παχύρευστη και επανέρχεται σε θερμοκρασία δωματίου.

Αν δεις στην αρχή του νήματος είναι γραμμένα με λεπτομέρειες, μη γράφουμε τα ίδια!

προσωπικά την έχω μόνιμα στην κατάψυξη και την βγάζω χρησιμοποιώ την ποσότητα που θέλω και την ξαναβάζω ( υπόψιν για αυτό τον σκοπό είχα πάρει 100%pg η οποία δεν παγώνει παρά ισα ισα γίνεται πιο παχύρρευστη)

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Οταν σπασω την νικοτινουχα βαση μου σε χαμηλοτερης εντασης (απο 6mg σε 3mg) και κανω το ανακατεμα ειτε χειροκινητα ειτε με ανακατεμα και την βαλω στο ψυγειο στην συντηρηση , η ομογενοποιηση των βασεων (νικοτινουχα και μηδενικες pg-vg) θα γινει λογω θερμοκρασιας με ποιο αργο ρυθμο ή καθολου απο το να την αφησω σε δροσερο μερος μερικες μερες?

ανακατεψε τα  ασε την 2 ωριτσες έξω και μετα βαλε τα κανονικά στην καταψυξη.δεν χρειάζεται περαιτέρω ομογενοποίηση

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη