Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Αποθήκευση υγρών

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
75 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   QS-Plan

QS-Plan

Member

• VF Members
  • 35 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kostas
  • ΠεριοχήThessaloniki
Θα πρέπει να πάρεις το αντίστοιχο σταγονόμετρο για το κάθε μπουκάλι...

Sent from my iPad using Tapatalk

ONLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.314 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Οι σταγονομετρητές για τα μπουκάλια των 30ml δεν μπαίνουν στα  20μελα μπουκάλια.

Φτάνουν σχεδόν μέχρι τον πάτο του μπουκαλιού.

Αυτό ισχύει για όλους του σταγονομετρητές και τα αντίστοιχα μπουκάλια τους.

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Από τα 30μελα που έχω πάρει, ακουμπάει.

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Έφτιαξα ενα άρωματακι 120ml πριν μια ώρα. Πήρα λοιπόν 6 απο τα 20ml μπουκαλάκια που αγόρασα για να το βάλω κατ' ευθείαν μέσα, να δω αποτέλεσμα μετά απο 2 εβδομάδες.

Το άρωμα ανακατεύτηκε σε βαζάκι 500ml μελιού γυάλινο. Ε, αφού το ανακάτεψα καλά, πήρα μια σύριγγα 10ml και μια χοντρή βελόνα τροφίμων, γέμιζα 10ml και άδειαζα απο δύο φορές στο κάθε μπουκαλάκι.

Φτάνω στο 6ο, όλα κι όλα 9ml... Και άντε να μην είναι 20ml ακριβώς τα μπουκαλάκια, εγώ γέμιζα σύριγγα φαρμακείου στα 10ml επι δύο...

Κοιτάω απο 'δω, κοιτάω απο 'κει, τίποτα :WhatHeMeans: Έχω μείνει παγωτό εδώ και μια ώρα.

Να έπαιρνε έξτρα η μύτη της σύριγγας μαζί με τη βελόνα τροφίμων 1ml παραπάνω σε κάθε ρούφηγμα; Πολύ το βλέπω... Μετράω τα μπουκαλάκια μη πήρα 7 κατά λάθος, τίποτα, 6 ήταν.

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

1. Τα περισσότερα μπουκαλάκια γράφουν από κάτω πόσα ml είναι

2. Στα περισσότερα, τα ml που λένε είναι η μέγιστη χωρητικότητα (μέχρι το χείλος). Στα 100άρια που έχω βάζω 90ml

3. Οι σύριγγες μπορεί να μην είναι ακριβείς αν δεν σταματάς στο σημείο που το χείλος του λάστιχου του έμβολου (το πιο φαρδύ τμήμα) δείχνει την ένδειξη που θέλεις

4. Αν έχεις ζυγαριά σχετικής ακρίβειας ζύγισε άδειο και γεμάτο με νερό το μπουκαλάκι, η διαφορά τους θα είναι τα ml που χωράει. Αν σου δείξει περίπου 20, κάτι παίζει με την ποσότητα που έφτιαξες.

Αυτά που γράφω αφορούν και τις 2 περιπτώσεις (λιγότερο ή περισσότερο υπόλοιπο). Ξεκίνα από το 4 και ανάλογα προχώρα, πάντα με νερό για να έχεις αντιστοίχιση βάρους  - όγκου.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Γνωρίζει κανείς αν τα άσπρα κλασσικά πλαστικά μπουκαλάκια του φαρμακείου είναι κατάλληλα για τα ατμιστικά υγρά? Έχω αγοράσει δύο φορές μπουκαλάκια από ατμομάγαζα (τη δεύτερη φορά chubby gorilla) και μετά από λίγο καιρό κόβονται στο σπείρωμα.

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα

Αν στο πάτο γράφουν PET ή έχουν κανά μαχαιροπήρουνο κάνουν.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Μπα δε γράφουν τίποτα.

OFFLINE   lounik

lounik

Member

• VF Members
  • 144 Δημοσιεύσεις

Τα λευκά ημιδιαφανή μπουκαλάκια του φαρμακείου δεν κάνουν για τρόφιμα. Καλώς ή κακώς επειδή είναι εξυπηρετικά πάντως τα χρησιμοποιώ αλλά όχι για μακρόχρονη φύλαξη.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Χρησιμοποιώ μονο γυάλινα που παιρνω απο τον Χαρμανη .Κοστος μικρο,και εχω την αίσθηση οτι κρατανε καλύτερα την γεύση απο τα πλαστικά

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Κι εγώ γυάλινα χρησιμοποιώ για τις μίξεις μου (στο κελάρι :D) αλλά στην καθημερινή χρήση βολεύουν περισσότερο τα πλαστικά στην αναπλήρωση. 

Επεξεργάσθηκε απο mankar72, 29 Μάιος 2018 - 19:59.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Να περιγράψω τί είχα κάνει το 1lt 100άρας νικοτίνης που είχα πάρει προ 2ετίας.

1. Σπάσιμο σε 5Χ200ml καφέ γυάλινα μπουκάλια

2. Σφράγισμα τα 4 με parafilm και φύλαξη στον καταψύκτη στους -36oC

3. Από το 5ο παρασκευή 200ml βάση 36mg/ml εκτός ψυγείου, πάντα σε γυάλινο μπουκάλι

4. Το υπόλοιπο από το 5ο μπουκάλι στην συντήρηση σφραγισμένο με ταινία teflon

Μετά από δύο χρόνια (έχει λήξει ένα χρόνο τώρα) το χρώμα παραμένει αναλλοίωτο.

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Από γεύση-ποιοτητα Δημήτρη μετά από 2 χρονιά έχεις δοκιμάσει πως είναι;

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Επειδή κάποια από τα υγρά είναι σε rotation αυτό το διάστημα, δεν έχω διαπιστώσει κάποια διαφορά. Άλλωστε η νικοτίνη ή οξειδώνεται ή όχι και αυτή είναι που θα δώσει την μεγάλη διαφορά στην γεύση (σκουραίνει και γίνεται πιπεράτη).

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα

Υπάρχει περίπτωση εξάτμισης υγρού κατά την ωρίμανση; Πάλι μου λείπουν 7ml απο τα 250ml που είχα φτιάξει... :WhatHeMeans:

Επεξεργάσθηκε απο kostasapo, 07 Ιούλιος 2018 - 18:39.

• Χμμμμμ !!! x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Κώστα αν είναι καλά σφραγισμένο το μπουκάλι όχι.

Μήπως όμως υπάρχει και άλλος ατμιστής - ατμίστρια στο σπίτι και δοκιμάζει στα κρυφά λίγο λίγο τις παρασκευές σου; :lotpot: :lotpot: :lotpot:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Δηλαδή Κώστα σε πόσο διάστημα είχες απώλεια 2,8% !!!

Αν η ποσότητα που είχες βάλει ήταν μετρημένη 250ml και με τον ίδιο τρόπο μετρημένα σου λείπουν 7ml ψάξε στο σπίτι για ψάθινο μοντάκι με καρφωμένα πάνω του σύρματα Kanthal. Πρόκειται για τυπικό σύμπτωμα βουντού από κάποιον αντι-ατμιστή  :hahaha:

Σου λέω για μέτρηση με τον ίδιο τρόπο γιατί όλες οι μετρήσεις (και οι σύριγγες) είναι στο περίπου. Αν έχεις μια ζυγαριά με ακρίβεια 0,1gr δοκίμασε με βάρος. Δεν είναι ανάγκη να κάνεις 250ml, δοκίμασε με 10gr και μετά από το ίδιο διάστημα που λες μέτρα ξανά. Αν υπάρχουν βουντού θα πρέπει να βγει 0,3gr λιγότερο.

• Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα

Τα 250 ml έμειναν σε βάζο μελιού (δεν ξέρω πόσο καλά κλείνει, αλλά δεν βρήκα ποτέ σκόνη στο μέλι), σε σκοτεινό ντουλάπι για 26 ημέρες, με θερμοκρασία δωματίου.

Άντε να χάθηκαν 2ml στα βάζα απο τα ανακατέματα PG με VG και μετά με νικοτίνη που μένουν στα τοιχώματα, αν και τα στραγγίζω καλά.

Μετά χρησιμοποίησα σύριγγα φαρμακείου 10ml και βελόνα τροφίμων χοντρή. 24 γεμίσματα (2x10ml το μπουκαλάκι).

Να 'ναι μικροποσότητα που μένει στη μύτη της σύριγγας και στη χοντρή βελόνα, και αντί 20ml σε κάθε μπουκαλάκι μπαίνει 20,2ml και αθροιστικά φεύγουν εκεί;

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Καλά βρε Κώστα έκανες 24 γεμίσματα με σύριγγα των 10 ml και περιμένεις ακρίβεια;

Μόνο με ογκομετρικό σωλήνα των 100 ml θα έχεις ακρίβεια και πάλι μπορεί να σου ξεφύγει κανένα ml.

Ο τρόπος με την ζυγαριά δεν θα βγάλει σωστό αποτέλεσμα γιατί η VG και η PG  έχουν διαφορετικό ειδικό βάρος.

Eκτός αν μετρήσεις - ζυγίσεις στην αρχή και έχεις ένδειξη σε γραμμάρια και μετά την ωρίμανση μετρήσεις - ζυγίσεις με τον ίδιο τρόπο.

Η πιο ακριβής μέτρηση όμως γίνεται με τον όγκο.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

@

Μην το ψάχνεις καθόλου, μια ελάχιστη απόλυα την έχεις πάντα στην σύριγγα και αυτό επι 24 βάλε και λίγο να έμεινε και στα τοιχώματα απο το βάζω και να τα 7ml σου ;) 

(Για την ακρίβεια έχανες χοντρά χοντρά 0,292ml ανα γέμισμα)

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη