Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Famous ELF (by makis66 - συνταγή)

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Άκη λένε ότι στο μπουκάλι, για να βγάλεις στο περίπου 6αρα νικοτίνη, πρέπει να βάλεις 2x10 ml 20mg νικοτίνη και συμπληρώνεις 20ml μηδενική βάση.

Έτσι βγαίνει η νικοτίνη στο 5,71mg και το τελικό υγρό στα 70ml.

Έτσι προτείνουν τα καταστήματα που το πωλούν.Δες

.

Τώρα αν δεν χωράει τα 70 ml που λένε ότι παίρνει μου φαίνεται λίγο περίεργο.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   akitos

akitos

Member

• VF Members
  • 41 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήθεσσαλονικη
Ετσι ακριβως έκανα έριξα μεσα 20 ml νικοτίνη και 10 ml βαση μηδενική με σύριγγα και δεν το βλεπω να παιρνει αλλα δεκα ml

OFFLINE   akitos

akitos

Member

• VF Members
  • 41 Δημοσιεύσεις
  • Περιοχήθεσσαλονικη
Τλκ Δημήτρη το δοκίμασα έριξα αλλα εννιά ml με το ζορι μεσα απλά επηρεάστηκα και απο το κατάστημα που μου το ειχε φτιάξει την προηγούμενη φορα δεν το γέμισε μέχρι πάνω και το φοβήθηκα αν και ειχα δει κι εγω τον πινακα νωρίτερα αλλα ειχα αμφιβολίες.
Ευχαριστώ πάντως.
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Απο "βρωμια" στα βαμβακια τι παιζει; Με ενδιαφερει πολυ αυτο το υγρο. Το αγοραζα τις καλες εποχες που εβγαινε σε 50μελο 12αρι 80/20. 

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις

Το original έχει αρκετή μάκα και φαντάζομαι ότι και το αντίγραφο που χρησιμοποιεί πάνω κάτω τα ίδια αρώματα δεν θα ξεφεύγει.

Έχω την αίσθηση ότι δεν χρησιμοποιείται Tobacco MLB για την παρασκευή του αλλά KML.

Το MLB βγάζει μια έξτρα γλύκα που δεν υπάρχει στο Famous.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Όποιο από τα δύο (ΜLB - KML) και να χρησιμοποιήσεις "λερώνει" αρκετά την βαμβακοαντίσταση σε σχέση με άλλα υγρά.

Έχω παρατηρήσει ότι όσο "παλιώνει" σκουραίνει όλο και πιο πολύ.

Επίσης η γεύση γίνεται περισσότερο έντονη.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Relax = KML

Supreme = KLM

Famous = MLB

πηγή: Eliquid France

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιατρέ μου τί ισχύει τελικά από τα δύο;

Εσύ για το Famous υποστηρίζεις ότι φτιάχνεται με το MLB και γράφεις ότι η πηγή σου είναι η Eliquid France

Από την άλλη ο Νικόλας @

που επικοινώνησε

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Στην πράξη λίγοι θα καταλάβουν διαφορά μεταξύ των δύο. Αν τώρα η eLF κάνει χιούμορ (σιγά μην πει τις μικροδιαφορές) ή ξεστοκάρει ανάλογα, δεν ξέρω  :laugh1:

ΥΓ Το MLB το χρησιμοποιεί τελικά σε κανένα υγρό της ή όχι;

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Δημήτρη δεν το γνωρίζω.

Ποιά είναι η πηγή σου ακριβώς μήπως και καταλήξουμε σε κανένα συμπέρασμα. :WhatHeMeans:

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Famous και MLB έχουν ξηρούς καρπούς σε αντίθεση με το KLM. Επίσης ο καπνός του Famous γλυκίζει και γλυκιά νότα έχει μόνο το MLB (μέλι). Αυτά!

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις

Έχω φτιάξει και ατμίσει από 100 ml και το KML και το MLB σαν αρώματα χωρίς ανάμιξη με κάτι άλλο.

Άσχετα με το τι λένε οι περιγραφές και τα δυο περιέχουν ξηροκάρπια με τη διαφορά ότι το KML είναι ελαφρώς γλυκό ενώ το MLB αρκετά γλυκό λόγω μελιού.

Λόγω αυτού του γεγονότος, σε συνδυασμό με την απάντηση της  εταιρείας στο Νίκο, τείνω να πιστέψω ότι στο Famous, που δεν έχει ιδιαίτερα γλυκά στοιχεία, χρησιμοποιείται σαν "καπνικό" συστατικό το KML. 

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Θα το δοκιμάσω και με KML να δω τί θα βγει! Εν τω μεταξύ, θα πάρω κι ένα original να συγκρίνω  ;)

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Επειδή οι απόψεις διίστανται για το αν το original Famous ELF παρασκευάζεται με MLB ή με KML έφτιαξα δύο πανομοιότυπες παρασκευές των 30ml του κλωνο-Famous τη μία με MLB και την άλλη με KML και όλα τα άλλα αρώματα τα ίδια ποσοστά (της ELF) οπότε θα συγκρίνω με το γνήσιο υγρό για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

Ήδη αναδεύτηκαν σε μαγνητικό αναδευτήρα και μπήκαν στο κελάρι για την προβλεπόμενη ωρίμανση.

238,4K   5 Αριθμός λήψεων

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Εγώ το έλυσα το πρόβλημά μου. Δεν μου αρέσει ούτε με το ένα, ούτε με το άλλο  :hahaha:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Επανέρχομαι μετά από έναν ακριβώς μήνα.

Τα δύο μπουκαλάκια τεστ για το DIY Famous (το ένα με KML και το άλλο με MLB) παρασκευάσθηκαν στις 22 Φεβ 2018, αναδεύτηκαν και ωρίμασαν σε σκοτεινό κελάρι και σε σταθερή θερμοκρασία 20 βαθμών Κελσίου.

Κάθε δύο - τρεις μέρες γινόταν και μία χειροκίνητη ανάδευση λίγων δευτερολέπτων. :rolleyes:

Σήμερα 22 Μαρτίου ήρθε η ώρα της δοκιμής.

287,74K   2 Αριθμός λήψεων

Από το πρωί δοκιμάζω εναλλάξ Famous original, Famous με KML και Famous με MLB.

Οι δοκιμές γίνονται σε Doggy-δες με ίδιο στήσιμο:

Σύρμα Ni80 (Νi80Cr20) 0,30mm, 6 σπείρες σε 2,5mm πυρήνα στα 12,5W

To γνήσιο Famous λόγω παλαιότητας (πάνω από 3 μήνες) στο χρώμα είναι αρκετά σκούρο ενώ οι κλώνοι είναι αρκετά ανοιχτόχρωμοι όπως φαίνεται και στην φωτό.

Από γεύση το γνήσιο έχει πολύ έντονη.

Αυτό που πλησιάζει πάρα πολύ στο γνήσιο σε τελική ανάλυση είναι ο κλώνος που έφτιαξα με το KML

Kαι ο κλώνος με το MLB είναι ωραίο υγρό αλλά βγάζει περισσότερη γλύκα μάλλον λόγω του ότι το MLB έχει στην σύστασή του και μέλι.

Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι το Famous φτιάχνεται με βασικό καπνικό το KML και καλά κάνει γιατί δεν είναι κουραστικό για όλη την μέρα.

Από την άλλη με το MLB είναι ωραίο για gourmet καταστάσεις.

Το τελευταίο που παρατήρησα είναι ότι λόγω τον αρωμάτων που εμπεριέχονται στην συνταγή σκουραίνει το υγρό με γρήγορο ρυθμό οπότε καλό είναι να ατμίζεται μέσα σε ένα μήνα.

Στις αρχές και όσο είναι ανοιχτόχρωμο δεν λερώνει πολύ την βαμβακοαντίσταση αλλά όσο σκουραίνει η κατάσταση χειροτερεύει.

Άρα φτιάχνουμε λίγο υγρό κάθε φορά για να προλαβαίνουμε να το ατμίσουμε πριν αρχίσει να σκουραίνει.

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Καλά ατμίσματα σε όλους. :delicious2:

• Μου αρέσει (+) x 6
  • Χρήσιμο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Μάκη είχα φτιάξει πριν 2 μήνες για μια φίλη ένα Famous με την γνωστή συνταγή και MLB (εκεί κατέληξα) και ενώ εκείνη μου είπε ότι ήταν ολόιδιο, προσωπικά δε με τρέλανε αν και δεν ξέρω το γνήσιο καθότι fun των Supreme και Relax. Μου έχει περισσέψει KML οπότε θα του κάνω μια δοκιμή. Για το σκούρεμα τον τελευταίο καιρό τα φτιάχνω με όλα τα αρώματα και την μισή PG που θα έχει τελικά και προσθέτω την νικοτίνη, την υπόλοιπη PG και την VG καμιά βδομάδα πριν. Νικοτίνη έχω σε δύο εκδοχές: 100% VG και 100% PG οπότε βγαίνουν όλες οι αναλογίες.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Eγώ έκανα την δοκιμή γιατί είχα δίπλα τους και το γνήσιο.

Μόνο έτσι βγάζεις ασφαλή συμπεράσματα.

Το MLB βγάζει πολύ γλύκα, γεύεσαι το μέλι, ενώ το ορίτζιναλ δεν έχει αυτή την έντονη γλυκάδα.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Πιστευω οτι η πολλη γλυκαδα...σε μπουχτιζει για all day use. Δικιο εχεις Μακη.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.322 Δημοσιεύσεις

Σε κουβέντα που είχα με το Μάκη @

όταν το πρωτοέφτιαξε με mlb η ερώτηση ήταν, δεν σου βγάζει πολύ γλυκάδα;

Επειδή χρησιμοποιώ το KML και το MLB ως αυτούσια αρώματα είναι ξεκάθαρο ότι η έντονη παρουσία μελιού στο MLB δεν μπορεί να υπάρχει στο σχετικά ξερό Famous.

Στην αρχή ήταν λίγο επιφυλακτικός αλλά μετά τη δοκιμή πείστηκε. :)   

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη