Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Phenomenon Lite V2 Atomizer by Gus

- - - - - Phenomenon Lite V2 Gus

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   chris7jimny

chris7jimny

Member

• VF Members
  • 21 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρηστος
  • ΠεριοχήΚορινθος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:therion dna75,slider mech,doyble barel v2.1,taifun gsl, fev 4.5
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:off road,φωτογραφια

Παλι σε εξοδα θα μπουμε.... :D :D

• Χμμμμμ !!! x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Νέα καμπάνα Double Chimney για όλη την σειρά Phenomenon

Για την σειρά Phenomenon και με την προσθήκη του Double Chimney έχουμε ούτε λίγο ούτε πολύ 4 καμπάνες που άλλες κυκλοφοράνε και άλλες έχουν καταργηθεί. Έτσι έχουμε:

• Special 24€
  • Extreme 27€
  • TBCO 29€ και
  • Double 33€

Με το όνομα Double μπορεί κάποιος να σκεφτεί ότι μοιάζει με την διπλή καμπάνα του Skyline. Εδώ όμως είναι μία κανονικότατη καμπάνα που η μόνη πιθανότητα για το όνομα είναι ότι υπάρχει κάτι σαν διπλός κώνος πάνω από την βασική καμπάνα.

Για να υπάρχει εικόνα, οι καμπάνες είναι:

Special                   Extreme                  TBCO                     Double

Special_Chimney.png  Extreme_Chimney.png  TBCO.png  Double_Chimney.png

Πλην της Extreme που έχει μία δεύτερη μικρότερη καμπάνα σε συνέχεια της βασικής, όλες οι υπόλοιπες μειώνουν την διάμετρό τους για να καταλήξουν στο drip tip με διάφορες μορφές κώνων. Κατά πόσο οι αλλαγές στο σχήμα των κώνων σε τόσο μικρό μήκος μπορεί να οδηγήσει σε ουσιαστικές διαφορές είναι ένα θέμα που μπορεί κάποιος να το ψάξει.

Η έκδοση που είχα με τον Phenomenon Lite v2.2 είναι η Extreme και αγόρασα την Double που κυκλοφόρησε και είναι η πιο ακριβή απ’ όσες έχει βγάλει ο Gus.

image.jpg

Έχει έναν κώνο με μία εγκοπή σε αντίθεση με την TBCO που έχει έναν κώνο ανυψωμένο από την βασική καμπάνα και την Special που έχει τον κώνο χωρίς την εγκοπή. Η διάμετρος μετά την καμπάνα είναι μικρότερη από αυτήν του Extreme.

image.jpg   image.jpg

Στήθηκε με τον ίδιο τρόπο που συνήθως στήνω τον Phenomenon (Ni80 0,40mm 6 σπείρες σε πυρήνα 2mm, 0,5Ω). Βαμβάκι Cotton Bacon Prime. Υγρό Halo Tribeca Concentrate PVG 70/30 με νικοτίνη 6mg/ml).

image.jpg  image.jpg

Δοκιμάστηκε σε ξύλινο mod του Ηλία (MK Squonk Mods) με DNA 75c στα 20W.

image.jpg

Μετά από 2ml υγρό που έστρωσε σχετικά, ίσως διακρίνω μια πιο έντονη γεύση χωρίς να μεταβάλλεται η διάκριση των επιμέρους αρωμάτων. Μετά το πρώτο τανκ αρχίζει και βγάζει και το γλυκό στοιχείο του Tribeca, όχι όμως τόσο έντονα όσο με τον Extreme. Στα 22W αυξάνει κι άλλο η ένταση αλλά ο καπνός έρχεται σχετικά ζεστός χωρίς όμως να είναι ενοχλητικός. Ίσως όμως να το καταλαβαίνω πιο έντονα για να δικαιολογήσω τα 33€. Κάτι που παρατήρησα χωρίς να μπορώ να το σχετίσω άμεσα με την καμπάνα, είναι ότι δεν έρχεται υγρό στο drip tip αλλά είναι η μόνη αλλαγή που έγινε αφού το στήσιμο έμεινε το ίδιο. Πιθανά να φταίει η μικρότερη διάμετρος μετά την καμπάνα.

Οι διαφορές που μπορεί να βρει κάποιος στην σχεδίαση αφορούν από λίγο όλες τις παραμέτρους (λίγο πιό ψηλή η μία καμπάνα, λίγο πιό χαμηλή η άλλη, λίγο πιό φαρδιά η έξοδος του ατμού, λίγο πιό στενή, κ.ο.κ.) δεν πιστεύω ότι προσφέρουν διακριτές διαφορές.

Αξίζει τελικά τον κόπο; Προσωπικά δεν το νομίζω, ακόμα κι αν υπάρχει αυτή η μεγαλύτερη ένταση. Νομίζω είναι ώρα να βγάλει ο Gus κάτι πραγματικά καινούργιο γιατί πέρα από τις αρχικές πολύ καλές δημιουργίες του, εδώ και αρκετό καιρό κάνει παραλλαγές στο ίδιο θέμα.

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 19 Σεπτέμβριος 2018 - 03:56.

• Μου αρέσει (+) x 6
  • Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Ευχαριστούμε γιατρέ για την πολύ λεπτομερή παρουσίαση των καμπανών του Φαινόμενο και ειδικά της καινούργιας. :respect:

Οι κάτοχοι του ατμοποιητή από την παρουσίασή σου θα κρίνουν αν αξίζει να προβούν στην αγορά της νέας καμπάνας.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 176 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Αψογος γιατρε ευχαριστουμε!

Επιτελους μια σωστη παρουσιαση γιατι απο τον κατασκευαστη δεν βλεπουμε αναφορες πανω στις δημιουργιες του κατι που θα το ηθελα πολυ,απο τις αρχες του 2015 που βγηκε το φαινο στην αγορα.

Προσωπικη μου αποψη επισης το οτι συμφωνω με το οτι περιμενω και εγω κατι καινουργιο εκτος απο τις παρα πολλες παραλλαγες.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   haytek

haytek

Member

• VF Members
  • 28 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Lampros
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Paranormal 250c, GUS Iou-R , Doggystyle

Καλημερα, γνωριζουμε αν αξιζει ο νεος ατμο του gus IOU-R ? αξιζειι να τον παρω ή θα φάω φόλα όπως με του gg τον τηλεμαχο που πεταξα 160 ευρώ για εναν ατμο χωρις γευση ;

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Λάμπρο εσένα δεν σου άρεσε ο Τηλέμαχος αλλά άλλοι πίνουν νερό στο όνομά του. :lol:

Τα γούστα σε θέματα γεύσης διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο, οπότε αν δεν δοκιμάσεις δεν θα έχεις άποψη.

Ο IOU-R του GUS είναι ένας "νέος Unfollow" βελτιωμένος σε ελάχιστα σημεία και λίγο πιο αεράτος από τον Φαινόμενο και σίγουρα σε θέμα γεύσης είναι πολύ ψηλά αν κρίνω από τον προκάτοχό του.

Γνώμη μου είναι ότι σε τεχνικά θέματα κατασκευής και σε θέματα ευκολιών (επαναπλήρωσης, στησίματος κλπ) έχει μείνει αρκετά πίσω από τον ανταγωνισμό.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   haytek

haytek

Member

• VF Members
  • 28 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Lampros
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Paranormal 250c, GUS Iou-R , Doggystyle

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Xaxa, ευχαριστω για τις πληροφοριες, ειμαι εν αναμονη παραλαβης του IOU-R ,εκανα την τρελα και τον πηρα .

Απο οτι μου ειπαν γεμιζει απο πανω και ειναι αρκετα ευκολος πλεον στο στησιμο σε σχεση με ιδιοτροπιες του παρελθοντος.

Για τον Τηλεμαχο με οσους εχω κανει κουβεντα ,σε κανενα δεν αρεσε και εκπλησομαι που υπαρχουν ατομα στους οποιους αρεσε!

Και μενα να σου πω στην αρχη μου αρεσε, αλλα εν τελει σε πιο μεγαλη γκαμα υγρων,σκεψου ο σκυλος μου εδινε καλυτερες γευσεις απο τον ΤΑΕ.

Επεξεργάσθηκε απο haytek, 11 Οκτώβριος 2018 - 15:45.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 229 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Αν και είμαστε off topic πιστεύω πως εκεί που λάμπει ο ΤΑΕ είναι στα καπνικά αρώματα. Στα υπόλοιπα (γλυκά, φρούτα κλπ) θα συμφωνήσω πως δεν αποδίδει κάτι το ιδιαίτερο.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αν δεν έχεις τον Phenomenon (και ειδικά τον Lite v2.2 που γεμίζει από πάνω), καλά έκανες και πήρες τον IOU. Όπως έχω πει αρκετές φορές προσωπικά τον θεωρώ έναν πολύ καλό ατμοποιητή και μέχρι εκεί. Έχω σχεδόν όλους τους "high end" ατμοποιητές Ελλήνων κατασκευαστών (λείπει ο Eviva) και όλοι πέρα από καλοί, είναι εξαιρετικοί σε κάποιες γεύσεις και για κάποιους ατμιστές. Πιστεύω ότι θα τον ευχαριστηθείς, οπότε καλοάτμιστος.

ΥΓ για να σφηνώσω κάπου και το δικό μου off topic, ο GG αναπτύσει, δοκιμάζει και κυκλοφοράει νέες ιδέες ή τροποποιήσεις άλλων. Δεν έχει μείνει κολλημένος κάπου με τη λογική "ομάδα που τραβάει δεν την αλλάζεις"  ;)

• Μου αρέσει (+) x 3

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη