Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Συζήτηση για διάφορα θέματα σε δημόσιες - κρατικές υπηρεσίες

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
56 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Σε αυτό το μπου....το κράτος όλα μπορεί να σου τύχουν.Μου ήρθε χαρτί από την πολεοδομία Μεγάρων να πληρώσω πρόστιμο σε πρώτη φάση 700€ για μια παρανομία του 2000 χωρίς να μου στείλουν πριν οποιαδήποτε ενημέρωση.
Ας πούμε μέχρι εδώ όλα καλά...Αλλού είναι το εντυπωσιακό... Με καλούν στην πολεοδομία στις 8/4.Μονο που τότε πέφτει Κυριακή του Πάσχα.
Είναι που μεγαλώνω και πέφτουν τα κουράγια.Αλλιως θα πήγαινα μαζί με όλα τα κανάλια και θα περίμενα να ανοίξουν.Θα γινόταν θέμα όλη την εβδομάδα με τους πουστ...ς που έχουμε μπλέξει.
  • Χρήσιμο (+) x 3
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Από το 2000 τώρα σε θυμηθήκαν ?

Αν ήσουν άλλος τώρα θα είχες παραγραφή + Νόμο να σε προστατεύει

Απ την άλλη η παρανομία είναι ένα θέμα που για να μην έχεις προβλήματα πρέπει να πληρώσεις εξ αρχής για νομιμοποίηση ένα ποσό

Αλλιώς εκ των υστέρων με πρόστιμα και ίσως προσαυξήσεις πάει μακριά η βαλίτσα

Είναι γεγονός ότι σ ένα μεγάλο ποσοστό τα σπίτια στη χώρα λίγο η πολύ τα έχουν τα θεματάκια τους

Όμως τεραστίων διαστάσεων θέμα έχουν οι νόμοι που στη χώρα αλλάζουν σαν τα πουκάμισα

Τι να πω κουράγιο

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
Και για να συνεχίσω το σπίτι έχει περιέλθει με συμβολαιογραφική πράξη από το 2008 στο όνομα μου.Η επιστολή ήρθε στο όνομα του πατέρα μου, και τον προειδοποιούν ότι αν δεν έρθει στις 8/4 θα έχει κυρώσεις.Με μια λεπτομέρεια...Ο πατέρας μου έχει πεθάνει από το 2005...Δεν ξέρω αν σε άλλη χώρα της Αφρικής συμβαίνουν αυτά που συμβαίνουν εδώ.
  • Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Θα κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου!

Η συμβολαιογραφική πράξη πρέπει κάπου να λέει ότι το σπίτι είναι, σε απλά Ελληνικά, ελεύθερο από κάθε είδους χρέος. Σε αντίθετη περίπτωση την όποια εκκρεμότητα την οφείλει ο αγοραστής και αν υπάρξει θέμα ο ίδιος στρέφεται κατά του πωλητή / μεταβιβάζοντα. Από την άλλη, αν υπήρχε χρέος - εκκρεμότητα ο τωρινός ιδιοκτήτης εφόσον έχει κάνει αποδοχή κληρονομιάς είναι υπεύθυνος για κάθε εκκρεμότητα του παλαιού ιδιοκτήτη. Δεν έχει σημασία αν ο Χ φορέας στρέφεται κατά του αρχικού ιδιοκτήτη εφόσον η παράβαση έχει βεβαιωθεί εις βάρος του.

Υπάρχει θέμα αν ο πατέρας σου δεν είχε ενημερωθεί για την παράβαση (η πολεοδομία δεν ελέγχει εξ αποστάσεως) εγγράφως. Αν έχει γίνει βεβαίωση παράβασης και δεν έχει ρυθμιστεί κάπως, η οφειλή προς το Δημόσιο δεν παραγράφεται.

Συγγενικό μου πρόσωπο είχε πάρει ενημερωτικό παράβασης στάθμευσης από τη Δημοτική Αστυνομία Πειραιά 8 χρόνια μετά και αφού το ρύθμισε, ξαναπήρε την ίδια ειδοποίηση 3 χρόνια μετά! Περιμένει σε 2-3 χρόνια να του έρθει για τρίτη φορά  :wallbash:

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις

Καλημερα Δημητρη.Οντως το σπιτι ειναι ελευθερο απο καθε ειδους χρεος,και το αναγραφει . Το βαρος της κληρονομιας το εχω αποδεχτει.Το θεμα ειναι οτι δεν μπορουν να συνεννοηθούν μεταξύ τους,πολεοδομία,δήμος δασαρχείο αστυνομια που εμπλέκονται .Επισεις ολοι μας εκαναν μήνυση,πηγαμε στο δικαστήριο,αθωωθήκαμε αλλα ποτε δεν πηγε η αποφαση,στους εμπλεκομενους.

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια σημερα με την πολεοδομια-εντυπωσιαστηκα που σήκωσαν το τηλ- μου ειπαν ελα απο εδω και θα τα βρούμε....Και ο νοών νοειτω...

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Οποιος τα εβαλε με το μεγαθηριο που λεγεται κρατικος μηχανισμος, νομος, νομικο συστημα και εφαρμογη τους, απλα επαιξε και εχασε. Αργα ή γρηγορα. Ακομα και μεγιστανας να γινεις, και φαινομενικα να φαινεσαι υπερανω...καποια στιγμη θα στη κατσει με καποιο τροπο και εσενα το συστημα. Θα βρει το τροπο, θα βρει την ευκαιρια, απλα δεν βιαζεται. Εχει ολο το χρονο με το μερος του και ολη τη δυναμικη να σε σερνει στα δικαστηρια ή στα νοσοκομεια. 

Ευχομαι οτι καλυτερο σε οσους εχετε να κανετε με καθε ειδους κρατικο μηχανισμο και προστιμα κτλπ. Ενα θα πρεπει να θυμαστε. Μην αφησετε το ολο γεγονος να σας χαλασει την υγεια. Η υγεια σας ειναι το παν. Προσοχη λοιπον στα νευρα μας και ευχομαι οτι καλυτερο. :)

Ως βοηθεια να το δουμε με χιουμορ το ολο θεμα, βαζω τα παρακατω βιντεο. Το χιουμορ στη ζωη μας απλα σωζει.

Επεξεργάσθηκε απο fobmove, 04 Απρίλιος 2018 - 09:44.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Δεν μου φαίνεται τίποτε παράξενο πλέον στην χώρα που ζούμε.

Σχεδόν όλοι οι Έλληνες και ειδικά οι παλαιότεροι έχουν κάνει από μικρές έως μεγάλες παρανομίες στην οικοδομή.

Και αυτό ξεκίνησε από τις παλιότερες δεκαετίες, την μεταπολεμική περίοδο που δεν υπήρχε καθόλου οργάνωση στο κράτος και γινόταν ένα μπάχαλο.

Καθένας έχτιζε όπου ήθελε, όπως ήθελε, ειδικά στα χωριά και όχι μόνο.

Τώρα προσπαθούν να συμμορφώσουν τα λάθη του παρελθόντος με νομιμοποιήσεις του τύπου "δήλωσέ το να το σώσεις" κλπ.

Ας γράψω και γω την ιστορία μου.

Το έτος 2000 είχα αγοράσει ένα κομμάτι γης (400τ.μ.) 100 μέτρα από την θάλασσα και για να βάλω το τροχόσπιτο που είχα σε σταθερό σημείο και να μην είμαι μέσα στις λάσπες όταν βρέχει, έφτιαξα με δική μου μπετονιέρα και την βοήθεια της συζύγου, μία βάση από τσιμέντο 4 Χ 3 μέτρα και πάχους 10 εκατοστών (12τ.μ).

Ήξερα ότι εν μέρη ήταν παράνομο να ρίχνεις τσιμέντο χωρίς άδεια πολεοδομίας, αλλά όταν πήγα στην πολεοδομία μου είπαν ότι εκτός του ότι το "οικόπεδο" είναι εκτός σχεδίου δεν δίνουν άδειες για μία τόσο μικρή σκέτη βάση.

Η αστυνομία φυσικά ήρθε έγραψε τα στοιχεία μου και μου είπε ότι η βάση επειδή έγινε πάνω στο έδαφος, χωρίς ενίσχυση, χωρίς να είναι υπερυψωμένη και είναι μικρότερου πάχους των 10 сm δεν ήταν παράνομη.

Το 2005 λοιπόν και ενώ είχαμε ξεχάσει το περιστατικό ήρθε από το IKA ειδοποίηση για πρόστιμο γιατί δεν κόλλησα ένσημα στους εργάτες που είχαν φτιάξει την βάση, δηλαδή σε μένα και στην σύζυγό μου. :lotpot:

Πήγα λοιπόν στο ΙΚΑ, τους εξήγησα ότι δεν είχα πάρει εργάτες και ότι την έφτιαξα μόνος μου και μου είπαν να βρω κάποιον εργάτη, να του κολλήσω 4 ένσημα, να πληρώσω και το πρόστιμο για να κλείσει η υπόθεση, όπως και έγινε.

Ευτυχώς αν και το οικόπεδο δεν είναι πλέον στην κατοχή μου, δεν με ξαναενόχλησαν.

Βάζοντας λοιπόν μυαλό :laugh1:  το 2006 που έχτισα το σπίτι μου τα έκανα όλα μα όλα νόμιμα. :rockout:

Για κακή μου τύχη όμως έκανα ένα μικρό λάθος και ενώ στην άδεια της οικοδομής η κεραμοσκεπή είναι στις τελευταίες εργασίες κατασκευής, εγώ για να μην μπάζει νερά όταν έβρεχε την έκανα αμέσως μετά την κατασκευή του τσιμεντένιου σκελετού.

Και εδώ υπήρξε πρόστιμο για να βάλω μυαλό και να τηρώ επακριβώς το διάγραμμα των εργασιών. :idiot1:

Αυτό που έχω καταλάβει εν τέλη είναι ότι καλύτερα να μην μπλέκεις με τέτοιου είδους "μικροπαρανομίες", γιατί όπως λέει και ο σοφός λαός "όποιος μπλέκεται με τα πίτουρα, τον τρώνε οι κότες".

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Σωστα μιλας Μακη. Αυτο που θελω να πω ειναι το εξης. Παρανομιες. Παρανομια το εχει βαφτισει το κρατος εις βαρους καποιου το χ περιστατικο. Το ιδιο χ περιστατικο επι του 1000 σε καποια αλλη περιπτωση δεν ειναι παρανομια. Γιατι; Γιατι δεν το χαρακτηρισε ετσι το παντοδυναμο κρατος. Γιατι; Γιατι ετσι θελει. Ευνοει καποιους; Φαινομενικα ως προς το χ περιστατικο ναι, αργοτερα τη τρωνε και αυτοι σε ψ περιστατικο. Παντα υπαρχει η εκδικηση του κρατους επειδη το ταπεινωσες καποια στιγμη. Απο το να σε εξοντωσουν οικονομικα εως να σε στειλουν σε φυλακη-νοσοκομειο-ταφο με ολα αυτο το τοξικο αγχος που θα σε φορτωσουν. 

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις

Μα αν το ψαξετε θα διαπιστώσετε οτι οι παρανομιες ειναι ελαχιστες.Και εξηγούμε .Πολλοι εκαναν ατασθαλιες.Αλλα επισεις πολλοι ετρεχαν να τις διευθετισουν μετα..Ειδικά στο θεμα πολεοδομίας οι νομοι εχουν αλλαξει 14 φορες.Ναι ειναι ακριβες το νουμερο.Ο ενας νομος αναιρεί τον αλλο. Χαρακτηριστικο παράδειγμα ο νομος τριτση του 82 που τρεχαμε ολοι να διευθετησουμε,και που ο ιδιος αναιρέθηκε πολλάκις,μετα.

Επισεις εμενα απο το τηλ μου ειπαν οτι χαρτια φιαχτουν ''σημερα'' δεν εχουν εγγύτητα για το αυριο,και οτι μπορει να χάσω τα λεφτα μου.Σας μιλαω αληθινα ετσι μου ειπαν,Απο την αλλη δεν μπορεις να το παρατήσεις γιατι σε βρισκουν απο αεροφωτογραφιες και σε κοπανανε. Τρελοκομείο σε ολο το μεγαλείο.

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Και λίγη Ισπανική γραφειοκρατία

Επεξεργάσθηκε απο redortho, 04 Απρίλιος 2018 - 11:32.

• Μου αρέσει (+) x 4
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Και λίγη Ιταλία (από στυλ)

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Xα Χα Χα, έλιωσα στο γέλιο, γιατρέ μου να είσαι καλά. :mollie: :mollie: :mollie:

Για το Ισπανικό βιντεάκι: Γι αυτό πάντα έχω συρραπτικό μαζί μου. :whistling: :yes: :twothumbs:

Για το δεύτερο Ιταλικό: Βάλτε αντί για την Ιταλική σημαία την Ελληνική και θα είναι το ίδιο. :laugh1:

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   aks7

aks7

Member

• VF Members
  • 78 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Άκης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Leto, Pharaoh mini, Ares, Rose gold ed.,Drop dead...

@

Αν η παρανομία είναι του 2000 δες τη αφορά απο την πολεοδομία και αν βγάλεις καμία άκρη . Αν δεν βγάλεις και δεις οτι σε συμφέρει (αμοιβή μηχανικού + πρόστιμο) νομιμοποίησε το με τον Ν.4495 και το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης της πολεοδομίας θα διαγραφεί (καθώς και κάθε είδους μελλοντικού προστίμου απο π.χ. ικα κτλ πλην του ΕΝΦΙΑ).  

ΥΣ.1 Τα πρόστιμα των αυθαιρέτων δεν παραγράφονται .

ΥΣ 2 Τα συμβόλαια πριν το 2011 δεν εξέταζαν την νομιμότητα των κτιρίων.

Το 99,9 % των κατοικιών στην Ελλάδα έχουν κάποιου είδους αυθαιρεσία, οι μισές από αυτές έχουν αυθαιρεσία εν αγνοία του ιδιοκτήτη τους .

Επεξεργάσθηκε απο aks7, 04 Απρίλιος 2018 - 16:13.

• Χρήσιμο (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Και μιας και μιλάμε για τα αυθαίρετα δόθηκε άλλους έξι μήνες παράταση για τη δήλωση αυθαιρέτου:

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
@

Έτσι θα κάνω. Βέβαια χρήματα από το πουθενά καθώς οι μηχανικοί κόβουν κουστούμια αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Παρακάτω παραθέτω σε φωτό τον παραλογισμό. Κοιτάξτε σε κύκλους πότε έγινε η παρανομία και το ότι με καλούν το Πάσχα...

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Έπεσες σε Καθολικό υπάλληλο που είχε Πάσχα στις 1 Απριλίου (σοβαρά, δεν είναι πρωταπριλιάτικο)  :hahahaha:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 5

OFFLINE   aks7

aks7

Member

• VF Members
  • 78 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Άκης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Leto, Pharaoh mini, Ares, Rose gold ed.,Drop dead...

Πάντως καλό είναι να κάνεις μια έρευνα αγοράς για μηχανικό μιας και δεν υπάρχει πλέον νόμιμη αμοιβή και  οι τιμές ποικίλουν αρκετά... Το 8/4 είχε ξεκινήσει από πολύ ποιο ψηλά από την πολεοδομία Μεγαρέων  , ήταν η καταλυτική ημερομηνία που είχαν σκεφτεί οι φωστήρες του υπουργείου να τελειώνει η πρώτη περίοδος των αυθαιρέτων  ( με το 20% έκπτωση , που πήρε παράταση για Οκτώβρη) λίγο πριν το γύρισμα του αρνιού  :)και η ίδια ημερομηνία που είχαν θέση στις  πολεοδομίες  για υποθέσεις αρχείου ώστε να πάρουν οτι μπορούν....

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
@

Άκη σε τέσσερις μηχανικούς που πήγα σε διαφορετικές περιοχές μου έκοψαν ίδια ταρίφα. Ένα χιλιάρικο ότι πάρεις μόνο ο μηχανικός εκτος του προστίμου. Μάλιστα με προέτρεψαν να κοιτάξω από την περιοχή που είναι και " κλίκα" για να μην βγούνε και άλλα μετά...

Εννοείται μαύρα..

Επεξεργάσθηκε απο arxiloxos, 04 Απρίλιος 2018 - 23:17.

• Χρήσιμο (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
Εμπειριών συνέχεια.Σαββατο μεσημέρι και πάω σε ΚΕΠ εκτως Αθήνας αλλά εντός Αττικής για γνήσιο υπογραφής. Ο 70χρονος υπαλληλος-θα εξηγήσω μετά την ηλικια- με κοιτάει βαριεστημενα θυμωμένα λέγοντας μου τι τραβάει από δουλειά και ότι παίρνει και για το σπητι επειδή δεν προλαβαίνει! Το ΚΕΠ άδειο ,παρατηρεί ότι φαίνομαι καλό παιδί,γι'αυτό και με εξυπηρετεί! Εγώ βράζω αλλά δείχνω την συμπαράσταση μου,κοινώς τον Μα...κα για να κάνω την δουλειά μου...Μπαίνει μια γνωστή του και ρωτάει που είναι η κόρη του,για καφέ της απαντά. Με λίγα λόγια...Η κόρη του είναι υπάλληλος του ΚΕΠ.Ειχε πάει για καφέ με μια συναδελφη της που επισεις δουλεύει εκεί και που την είχαν κάνει κοπάνα την συγκεκριμένη ημέρα.Ο Κυριουλης ήταν ο συνταξιούχος μπαμπάς της που τον πήρε τηλ να έρθει να κάτσει στη θέση της μέχρι να πάει την βόλτα της...Και ήταν αυτός που κατέχει την σφραγίδα με την Ελληνική δημοκρατία...Όλα αυτά μου τα είπε η κυρία που μπήκε μέσα διακριτικά περιμένοντας και αυτή την σφραγίδα...
  • Μου αρέσει (+) x 2
  • Χμμμμμ !!! x 2
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Κυριάκο θα σου πω και την δική μου εμπειρία που είναι μεν παρόμοια αλλά λίγο διαφορετική.

Στην περιοχή που μένω ανατολικά της Θεσσαλονίκης το πιο κοντινό ΚΕΠ είναι στα Βασιλικά αλλά Σάββατο είναι κλειστά.

Εσύ αφού βρήκες το ΚΕΠ ανοιχτό Σάββατο είσαι και ο πρώτος. :ok:

Χρειάστηκα και γω λοιπόν ένα γνήσιο της υπογραφής ημέρα Σάββατο πριν 2 βδομάδες και πήγα με το αμάξι στα Βασιλικά που είναι κοντά μου, να πάρω την πολυπόθητη σφραγίδα.

Έλα μου όμως που όπως έγραψα παραπάνω ήταν κλειστό το ΚΕΠ.

Η μόνη μου ελπίδα ήταν να επικυρώσω το γνήσιο της υπογραφής στο τοπικό Αστυνομικό τμήμα.

Δυστυχώς όμως λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο.

Το αστυνομικό τμήμα των Βασιλικών λειτουργούσε μόνο με ένα άτομο προσωπικό και χωρίς σφραγίδες.

Μου είπε λοιπόν ο κατά τα άλλα ευγενέστατος αστυνομικός ότι τα αστυνομικά τμήματα μειώθηκαν και έγιναν ένα τμήμα ανά Δήμο.

Έπρεπε λοιπόν να πάω 40 χλμ μακριά είτε στην Θέρμη είτε στον Πολύγυρο και αυτό έκανα.

Στην ερώτησή μου "αν γίνει κάτι στο σπίτι μου όπως κλοπή κλπ ποιος θα επέμβει;" ο αστυνομικός μου απάντησε ότι δεν υπάρχει πλέον περιπολικό στην περιοχή και θα έρθει είτε από Πολύγυρο είτε από Θέρμη.

Καλά κρασιά και περαστικά μας.

• Μου αρέσει (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη