Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Περισσότερα ml ή αύξηση στην νικοτίνη;

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
73 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Σε προηγούμενη ανάρτηση μου ειχα αναφέρει οτι κανω περι τα 15ml την ημερα και ειχα μιλήσει και για κάποια σχετική εξάρτηση .Περνώντας ο καιρός σκεφθομαι αν θα ηταν δόκιμο να μείωνα την κατανάλωση και να ανεβαζα   την νικοτίνη .Δεν κρύβω οτι το ειχα δοκιμάσει στο παρελθόν με φτωχά αποτελεσματα .Παλι ατμιζα αρειμανίως και με περισσότερη νικοτίνη απο την 6ρα που κάνω τώρα.

Κατα τον Δρ.Φαρσαλινο το ιδανικό ειναι λιγότερα ml με περισσότερη νικοτίνη.

Ποιες ειναι οι σκέψεις σας πάνω στο θέμα;

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   higraf

higraf

Member

• VF Members
  • 195 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Χρήστος
  • ΠεριοχήThessaloniki

Κυριάκο εξαρτάται και που κάνεις τα 15μλ, γιατί άλλο είναι 15 σε σε κανέναν σφιχτό και άλλο 15 σε άτμο που μόνο τα βαμβάκια θέλουν 2-3 μλ χαχαχαχ.

Πάντως αν τα κάνεις απλώς γιατί σου αρέσει η γεύση τότε κατέβα και στα 3 και κάνε 15 μλ (τουλάχιστον θα καταλάβεις αν σου λείπει η Νικοτίνη ή απλά το γουστάρεις ;) )

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Mak

Mak

Mak

• Members
  • 243 Δημοσιεύσεις

Προσωπικη αποψη ειναι να ανεβεις σε νικοτινη.....αν ομως συνεχισεις με 15ml....τοτε ξαναγυρνας στα 6 νικοτινη

γιατι δεν ειναι θεμα εξαρτησης...αλλα θεμα συνηθειας και γουστου

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Σε προηγούμενη ανάρτηση μου ειχα αναφέρει οτι κανω περι τα 15ml την ημερα και ειχα μιλήσει και για κάποια σχετική εξάρτηση .Περνώντας ο καιρός σκεφθομαι αν θα ηταν δόκιμο να μείωνα την κατανάλωση και να ανεβαζα την νικοτίνη .Δεν κρύβω οτι το ειχα δοκιμάσει στο παρελθόν με φτωχά αποτελεσματα .Παλι ατμιζα αρειμανίως και με περισσότερη νικοτίνη απο την 6ρα που κάνω τώρα.
Κατα τον Δρ.Φαρσαλινο το ιδανικό ειναι λιγότερα ml με περισσότερη νικοτίνη.
Ποιες ειναι οι σκέψεις σας πάνω στο θέμα;

To ορθο ειναι αυτο που λεει ο ιατρος.

Στάλθηκε από το SM-G388F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

Θα συμφωνήσω οτι οσο αφορά εμενα,κυριως εχει να κανει με την νευρικότητα ''και να εχω κατι να ασχολούμαι''. Αλλα το θέμα το ανοιξα γενικά για να ακούσω και την δικη σας κατανάλωση επιπροσθέτως, για να δω κατα ποσο και εαν αποκλίνω απο τον μέσο όρο.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
Εγω μολις μια εβδομαδα εχω που επεσα σε 6αρα,πριν τρια χρονια ξεκινησα με 18αρα, αλλα δοκιμαζα ανα περιοδους χαμηλότερα να δω ποτε θα ειμαι ετοιμος. Κατα ενα περιεργο τροπο ο οργανισμος με ειδοποιουσε παντα οτι πρεπει να μειωσω. Και ετσι δεν εκανα ποτε πανω απο 5 ml

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Ξεκίνησα πριν 2 χρόνια με 12αρα νικοτίνη και 3,5 ml την ημέρα με τα κλασσικά της εποχής εργοστασιακά.

Στους έξι μήνες έπεσα στα 6mgr νικοτίνη και ανέβηκαν τα ml σε 5-6.

Παραμένω στα ίδια ενάμιση χρόνο μετά με αυξομοιώσεις.

Ο λόγος που ανέβηκα σε κατανάλωση δεν ήταν μόνο η πτώση σε νικοτίνη αλλά και το γεγονός ότι οι επισκευάσιμοι που πλέον χρησιμοποιούσα είχαν λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση από τους (Κ1,Aerotank Mega κ.α.) εργοστασιακούς που είχα πριν.

Ένας άλλος λόγος που δεν αύξησα υπερβολικά την κατανάλωση είναι ότι δεν χρησιμοποίησα ποτέ ντουμανάτους αλλά έμεινα παραδοσιακά με σφικτούς MTL.

Αυτό που θα πρότεινα σε κάποιον για να μειώσει την κατανάλωση, είναι σε πρώτη φάση να αυξήσει την περιεκτικότητα σε νικοτίνη και δεύτερο, αν είναι εφικτό, να χρησιμοποιεί ατμοποιητές με χαμηλή κατανάλωση.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Εγώ ξεκίνησα με υγρά 9mg και κατανάλωση περί τα 6ml την ημέρα.

Αργότερα όταν άρχισα να ασχολούμαι με επισκευάσιμους αυξήθηκε η κατανάλωση αλλά μειώθηκε η νικοτίνη.

Αυτή τη στιγμή είμαι στα 8-10ml ημερησίως με 4-5mg νικοτίνη. 

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
Ολα θελουν την ισορροπία τους, εγω παλιοτερα ξεκινησα με 18αρα και τσιγαρισιους αλλα στη συνεχεια καταλαβα οτι μου κανουν οι πνευμονικοι. Ετσι προσπαθησα να κρατησω οσο πιο χαμηλα watt γινεται με αναλογο συρμα.Εκει ειναι και η τομη αν γινομαι κατανοητος.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Ξεκίνησα πριν 3,5 χρόνια με 12mg νικοτίνη και 3 με 4ml την ημέρα σε εργοστασιακούς "σφιχτούς" ατμοποιητές.

Στους 3 μήνες έπεσα στα 9mg περίπου με την ίδια κατανάλωση.

Κατόπιν μπήκα στους επισκευάσιμους MTL και εκεί ο οργανισμός μου δεν ανεχόταν τόσο το χτύπημα της 9άρας.

Άρχισα σταδιακά να πέφτω σε νικοτίνη και πλέον είμαι καλυμένος με 5 και τελευταία με 4mg ανάλογα το υγρό και τον ατμοποιητή.

Σε πνευμονικούς (για λίγες τζούρες μέσα στη μέρα) ατμίζω μόνο υγρά μηδενικά σε νικοτίνη .

Η ποσότητα κυμαίνεται από 3 έως σε ελάχιστες περιπτώσεις και 10ml ανάλογα τον ατμοποιητή, το υγρό, την διάθεση, την παρέα, την απασχόληση κλπ

Τελευταία δεν μετράω πόσα ml ατμίζω αλλά σπάνια έχω τον ατμοποιητή πιπίλα.

Υπολογίζω ότι κάνω κατά μέσο όρο 5 με 6 ml την ημέρα και αυτό δεν άλλαξε καθόλου από τότε που άρχισα να κατεβάζω την νικοτίνη.

Υπάρχουν φορές που φεύγω από το σπίτι βιαστικά για κάποια δουλειά και ξεχνάω να πάρω το ατμιστήρι μαζί μου.

Έχω παρατηρήσει ότι δεν τρελαίνομαι αν μείνω και λίγες ώρες χωρίς ατμό, όπως παλιότερα.

Άμα όμως είναι να βγω για καφέ ή ποτό το πρώτο πράγμα που παίρνω μαζί μου είναι ο ατμιστικός εξοπλισμός.

Εν κατακλείδι δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση του νήματος γιατί κάθε οργανισμός συμπεριφέρεται διαφορετικά.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Αυτό που δεν μπορώ να βρω από τα λεγόμενα του κ. Φαρσαλινου είναι η συσχέτιση νικοτίνης και βάσεων. Τί εννοώ: είναι για παράδειγμα καλύτερα 5ml βάσης με 9mg/ml νικοτίνη από 15ml με 3mg/ml ή και από μηδενική; Αν δηλαδή καταλαβαίνω σωστά, προκύπτει ότι καλό είναι να πάρετε τη νικοτίνη που θέλετε (που ξέρουμε τί κάνει) με όσο το δυνατό λιγότερη PG-VG (που δεν ξέρουμε τί κάνει μακροχρόνια). Κατάλαβα σωστά;
ΥΓ φυσικά δεν υπολογίζω αρώματα και τί μπορεί να προκαλούν).
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Εδώ και ένα χρόνο σχεδόν ατμίζω 6άρα απο 12 που ήμουν , στα ml μέχρι πρότινος ήμουν στα 7-8 τώρα πλέον ακουμπάω τα 15 εξήγηση? οι αεράτοι και ο ντρίπερ, δλδ δοκιμασμένα στον ντογκυ κάνω 7-8 ml  την ημέρα στον γερμάνο και  skyline κάνω 10ml και αν μπεί στο παιχνίδι ο hadaly φτάνουμε τα 15.....

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Σύμφωνοι, με τους αεράτους καταναλώνεις περισσότερο, αλλά από της ουσίας δεν αλλάζει κάτι αφού το ατμίζεις!

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Εγώ είμαι της άποψης "παν μέτρον άριστον", μιας και δεν υπάρχουν μακροχρόνιες μελέτες που να αποδεικνύουν τί είναι λιγότερο επιβλαβές από κάτι άλλο.

Το μόνο σίγουρο είναι ο ατμός είναι κατά πολύ λιγότερο βλαβερός από τον καπνό που βάζαμε οι περισσότεροι για πολλά χρόνια στα πνευμόνια μας.

Για μένα όσο λιγότερο ατμίζεις τόσο το καλύτερο.

Το ιδανικό είναι να κόψουμε και το άτμισμα και να αναπνέουμε καθαρό αέρα σε κανένα εξοχικό σε βουνό, μακριά απ' τον "πολιτισμό"

Βασικά αποφεύγω τους πνευμονικούς που έχουν μεγάλη κατανάλωση και κατ' επέκταση βάζεις μεγαλύτερη ποσότητα ατμού στα πνευμόνια σου.

Το πόση νικοτίνη χρειάζεσαι σου το λέει ο οργανισμός σου.

Αν δεν του φτάνει η ποσότητα που έχει μέσα το υγρό που ατμίζεις σου λέει "ρούφα κι άλλο μέχρι να στανιάρω". :lol:

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.850 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Καθαρά εγκυκλοπαιδικά: το «παν μέτρον άριστον» δεν χρησιμοποιείτο από τους Αρχαίους Έλληνες, γιατί δεν μπορεί να γενικεύεται στα πάντα. Είναι μεταγενέστερη «εξυπνάδα». Αυτό που ήταν σε χρήση ήταν το «μέτρον άριστον».
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.545 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Έχεις δίκιο αγαπητέ Δημήτρη για το "μέτρον άριστον", αλλά δεν έγραψα ότι το είπαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι.

Η λέξη "παν" που σημαίνει πάντα για μένα προσωπικά ταιριάζει στην αρχαία ρήση και έχει μεγάλη εφαρμογή στην ζωή μου.

Καθαρά εγυκλοπαιδικά για να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι που ίσως δεν γνωρίζουν, η φράση "μέτρον άριστον" ανάγεται στην αρχαιότητα και πρωτοδιατυπώθηκε από τον Κλεόβουλο τον Λίνδιο ως «μέτρον άριστον», που σημαίνει ότι το καλύτερο είναι να αποφεύγουμε τις ακρότητες και να τηρούμε το μέτρο σε κάθε έκφανση του δημοσίου και ιδιωτικού μας βίου.

Στην περίπτωσή μας Δημήτρη νομίζω έχει εφαρμογή. ;)

:telos: :ontopic-please:

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Για δωστε μου τα φωτα σας σε κατι!!σκέφτομαι να αγορασω στη μανα μου μια συσκευη μιας και ειναι πανω απο 30 χρονια στο τσιγαρο και θελω να της κανω ενα δωρακι.Εχω βρει αρχικα το eleaf icare που ειναι μικρο και δεν εχει κουμπι.Το βασικο που με απασχολει ειναι το ποσοστο νικοτινης που πρεπει να ξεκινησει για να ειναι πιο ομαλη η μεταβαση.Κανει καπνο drum λευκο.Ξεκιναει με μεγαλη νικοτινη τυπου 12αρα η ενα 6αρι και ανεβαζει;εγω προσωπικα μετα το τσιγαρο κατευθειαν πηγα σε 12αρα λογω δοκιμων απο φιλους οποτε πανω κατω το περιμενα.......οποτε....τι κανω;;
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Γιώργο αν δεν με απατά η μνήμη μου, ο λευκός Drum είναι ο "ελαφρύς".

Η καλύτερη λύση κατά την άποψή μου είναι να δοκιμάσει και την 12αρα και την 6αρα τη νικοτίνη.

Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να δοκιμάσει και κάποια υγρά για να δει τι της ταιριάζει γευστικά.

Παρεμπιπτόντως η 12αρα δεν θεωρείται μεγάλη νικοτίνη αλλά μέτρια.

Από συσκευές προσανατολίζεσαι σε κάτι σαν το AIO της Joyetech;

To eleaf icare δεν το γνωρίζω στη χρήση οπότε δεν έχω άποψη.

Ένα επίσης πολύ ωραίο AIO είναι και το καινούργιο της Joyetech 

Please Login or Register to see this Hidden Content

που είναι μικρό,κομψό και με καλή απόδοση.

Το καλύτερο πάντως θεωρώ ότι είναι να της προτείνεις 2-3 και να επιλέξει η ίδια τι της αρέσει και τη βολεύει.

Ξεκίνα δείχνοντας φωτογραφίες και αν καταλήξετε κάπου πηγαίνετε και στο αντίστοιχο κατάστημα να το δείτε και από κοντά.

Ελπίζω να βοήθησα. :)

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
Ναι οντως ωραιο φαινεται!ετσι θα το κανω,θα παω την ιδια σε καποιο μαγαζι να τα δει.Νομιζω 12αρι ειναι οτι πρεπει για καποιον που καπνιζει πολλα χρονια και μπαινει στο ατμισμα....και το κατεβαζει....ευχαριστω παρα πολυ!
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

εγώ πάλι θα την ξεκίναγα με

Please Login or Register to see this Hidden Content

και μοντακι ...ή ναυτιλο και piko.θεωρώ τα aio τόσο χάλια συσκευές όσο και οι τότε ego....

το icare το 2 να προτιμήσεις,.με το κουμπι,πολυ καλη συσκευη αλλα δεν ξερω αν θα της βγαζει ολοκληρη μερα(ποσο καπνιζει?) εκει θέλει 12 αρα σίγουρα για να εχει το χτύπημα) .

• Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη