Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Περισσότερα ml ή αύξηση στην νικοτίνη;

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
73 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Νίκο θα διαφωνήσω με την κριτική σου για τα AIO.

Προσωπικά τα θεωρώ πολύ τίμιες συσκευές που δεν μπορούν ούτε κατά διάνοια να συγκριθούν με τα CE4 και CE5 που βάζαμε πάνω στις Ego-t μπαταρίες.

Η τιμή τους επίσης είναι πολύ χαμηλή σε σχέση με τα χρήματα που δίναμε για την απόκτηση των τότε set.

Δεν χρειάζεται να κάνω ανάλυση γιατί ο οποιοσδήποτε αν κάνει ένα search και βάλει τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητές τους δίπλα δίπλα απλά θα γελάσει.

Θα καταλήξω λέγοντας ότι μακάρι να υπήρχαν συσκευές τύπου AIO πριν από 2 1/2 -3 χρόνια γιατί θα μας είχαν βγάλει από περιττά έξοδα στην αναζήτηση ενός αξιοπρεπούς starter kit.

Θα συμφωνήσω όμως με την πρόταση για το zenith με ένα modακι.

Ο λόγος που δεν πρότεινα κάτι τέτοιο είναι ότι κατάλαβα ότι θα ήθελε κάτι μικρό και κομψό μιας και προορίζεται για τη μητέρα του.

Αν δεν την πειράζει το μέγεθος του set, zenith - pico(25), τότε αποτελεί σίγουρα καλύτερη επιλογή. 

• Συμφωνώ! (+) x 4
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Δεν θυμάμαι πού το είχα διαβάσει, αλλά η 12mg/ml θεωρείται αντίστοιχη των lights και η 6mg/ml των ultra lights. Φυσικά εξαρτάται πόσες τζούρες κάνει για να φτάσει την νικοτίνη που έχει συνηθίσει, αλλά αν δεν έχει καθόλου χτύπημα μπορεί να ατμίζει παραπάνω. Κατά συνέπεια θα πρότεινα αρχική δοκιμή στα 12mg/ml με σύσταση VG/PG 50/50. Αν χτυπάει πολύ θα μείωνα την PG και το αντίστροφο, ενώ αν χτυπάει καλά αλλά ατμίζει συνέχεια θα πήγαινα στα 18mg/ml. Ιδανικά θα ήταν να μπορούσες να παίξεις με τις περιεκτικότητες για να δοκιμάσει ή αν μπορεί να δοκιμάσει σε κάποιο προχωρημένο κατάστημα. Φυσικά υπάρχει επιφύλαξη του πώς θα βγαίνει αυτό που δοκιμάζει στον ατμοποιητή που θα πάρει.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Κατηγορίες ηλεκτρονικού τσιγάρου με βάση την περιεκτικότητα σε νικοτίνη:

• Μηδενική νικοτίνη ή περιεκτικόητα 0 mg / ml: Το είδος αυτό είναι ιδανικό για τους χρήστες των προϊόντων που θέλουν απλά να απολαύσουν το κάπνισμα, χωρίς να επιβαρύνουν τον οργανισμό τους με νικοτίνη.

• Χαμηλής πυκνότητας σε νικοτίνη ή 4-6 mg / ml: Αυτό απευθύνεται στους χρήστες που έχουν συνηθίσει να καπνίζουν πολύ ελαφρά συμβατικά τσιγάρα, (τύπου ultra-light) και καταναλώνουν περί το μισό πακέτο την ημέρα.

• Μεσαίας πυκνότητας σε νικοτίνη ή 11-12 mg / ml Αφορά επίσης χρήστες πολύ ελαφρών τσιγάρων, που καταναλώνουν κάτω από ένα πακέτο την ημέρα. Απευθύνεται, επίσης, σε όσους καταναλώνουν συνήθως μισό πακέτο ελαφρών ή μεσαίων τσιγάρων σε μια μέρα

• Υψηλής πυκνότητας ή 18 mg / ml - Αυτό είναι για όσους καταναλώνουν περισσότερο από μισό πακέτο των κανονικών τσιγάρων σε μία ημέρα.

• Έξτρα υψηλής πυκνότητας ή 24 mg / ml - Αυτό είναι για ανθρώπους που καταναλώνουν έως 1,5 πακέτο βαρια τσιγάρα την ημέρα.

• Έξτρα – έξτρα υψηλής πυκνότητας ή 36 mg / ml - Εάν καταναλώνετε περισσότερα πακέτα βαριά τσιγάρα ανά ημέρα, αυτή είναι η συνιστώμενη πυκνότητα νικοτινης.

• Μέγιστη δυνατή πυκνότητα ή 48 mg / ml - Αυτή είναι η μέγιστη δυνατη περιεκτικότητα σε νικοτίνη και απευθύνεται στους ιδιαίτερα βαρείς καπνιστές που καπνίζουν πολλά και βαριά τσιγάρα

Όλο το άρθρο

.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Δύο παρατηρήσεις Δημήτρη. Τα τσιγάρα είναι μετρήσιμα (πχ 20 τσιγάρα). Το αντίστοιχο στο άτμισμα είναι τα ml. Πόσοι όμως (ειδικά από τους νεοεισερχόμενους) κρατάνε λογαριασμό; Επίσης, ένα τσιγάρο έχει τη νικοτίνη που λέμε αν το κάνεις πιπίλα. Αν τραβάς 4-5 τζούρες και το σβήνεις (ή απλά καίγεται) πάλι δεν μπορείς να στηριχθείς στον αριθμό των τσιγάρων. Οπότε συνολικά θα πρότεινα να ξεκινήσει κανείς με μία μέση (12-18mg/ml) περιεκτικότητα και ανάλογα να παίξει.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Το καλύτερο είναι ο νεοεισερχόμενος να αγοράσει 3 μπουκαλάκια των 10ml με την ίδια γεύση.

Ένα με περιεκτικότητα ένα 6mg, ένα με 12mg και ένα με 18mg.

Έτσι μπορεί να δοκιμάσει να κάνει 10ml με διαφορετικό ποσοστό νικοτίνης για μία βδομάδα εναλλάσσοντας τα 3 μπουκαλάκια και να αποφασίσει πιο ποσοστό τον καλύπτει.

Στο κατάστημα δεν θα βρεις εύκολα να δοκιμάσεις το ίδιο υγρό σε διαφορετικά ποσοστά νικοτίνης και αν το βρεις με μία - δύο τζούρες δεν θα βγάλεις άκρη.

• Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   Anonym0ust

Anonym0ust

Member

• VF Members
  • 12 Δημοσιεύσεις
Η γνωμη μου ειναι να καταληξετε πρωτα σε συσκευη και μετα σε ποσοστο νικοτινης.Για παραδειγμα η 6αρα ειναι μια χαρα για συσκευες με 0,6 ωμ αντιστασεις ενω για ναυτιλο ισως χρειαστει 12αρα
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   vagskarm

vagskarm

Member

• VF Members
  • 57 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βαγγέλης
  • ΠεριοχήΑθήνα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:hussar clone, subtank mini with rba, η φωτο είναι με τον ijoy exo rta

Ως κυνηγός της γεύσης, όταν ξεκίνησα το άτμισμα, με 6mg έκανα 15ml την ημέρα. τά από 3 μήνες έπεσα στα 3mg, και πάλι έκανα 15ml την ημέρα. Από το περασμένο Πάσχα που έπεσα στην μηδενική, πάλι 15ml την ημέρα κάνω.

Αρα, υπάρχει μια ποικιλία από "θέλω" όσον αφορά την ατμιστική συμπεριφορά.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Ενα κανονικο τσιγαρο prince που εκανα εγω πριν, ποση νικοτινη εχει ανα τσιγαρο; Αν πουμε, επαναλαμβανω, αν πουμε οτι εχει 1 mg ανα τσιγαρο και εγω εκανα 20 αυτο σημαινει οτι επαιρνα 20 mg νικοτινης την ημερα, σωστα;

Αν πουμε τωρα οτι εχω ενα boosteraki των 20 mg/ml και μεγεθος 10ml. Ολοκληρο το μπουκαλακι εχει μεσα 20*10= 200 mg νικοτινης σωστα;

Αν αυτα τα 200 mg νικοτινης τα ριξω και φτιαξω συνολο ενα υγρο 100 ml, θα εχω ενα υγρο με νικοτινη οσο κανει το 200/100= 2 mg/ml σωστα;

Αν η δικη μου ημερησια καταναλωση απο αυτο το υγρο ειναι 10 ml θα παιρνω 20 mg νικοτινης...σωστα;

Αν ολα τα παραπανω που εχω γραψει ειναι σωστα, γιατι μας μιλανε για 6αρια 12αρια κτλπ....;;;;;  

Αν ειναι λαθος τα οσα εγραψα παραπανω, ξερει κανεις να μας το εξηγησει επιστημονικα πως δουλευει το ολο θεμα ή θα ψαξουμε στο νετ οπου ο καθενας λεει το δικο του; 

Πανω στη συσκευασια στις νικοτινες γραφει (αρα εχει και την ευθυνη επισημα πλεον) 20 mg/ml ....αρα τι γινεται; Απλα μαθηματικα ειναι...

Σωστα τα υπολογιζω ή κανω λαθος; Αν κανω λαθος, ποιο ειναι το σωστο και η αποδειξη οτι κανω λαθος;

OFFLINE   Celme

Celme

Member

• VF Members
  • 48 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μενελαος
  • ΠεριοχήΑθηνα

Πιστεύω ότι για τον νέο ατμιστη εκτος της αναλογίας pg/vg και της περιεκτικότητας σε νικοτίνη ένας σημαντικός παράγοντας είναι και ο ίδιος ο οργανισμός του.

Ο λαιμός μπορεί να αντέχει 9αρι υγρό και με το 12αρι να μην μπορεί να κάνει τζούρα και ας κάπνιζε 2 πακέτα prince την ημέρα σε κανονικό τσιγάρο

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Ένα μέσο τσιγάρο περιέχει 9mg νικοτίνης και μεταφέρεται με κύριο φορέα την πίσσα και ένα πακέτο περιέχει 9Χ20=180mg. Να υποθέσουμε ότι κάθε τσιγάρο αντέχει για 12 τζούρες ή 12Χ20=240 τζούρες ανά πακέτο και 180/240=0,75mg/τζούρα. Η τελική απορρόφηση είναι λιγότερη από 1mg / τσιγάρο. Αντίστοιχα ένα υγρό με 6mg/ml αντιστοιχεί με 30ml υγρό για να φτάσει τα 180mg. Αν δεχθούμε ότι ο τρόπος καπνίσματος και ατμισματος είναι ο ίδιος (συχνότητα, βάθος εισπνοής, ταχύτητα εκπνοής, κλπ) χονδρικά 1 πακέτο τσιγάρα αντιστοιχεί σε 30ml υγρό με 6mg/ml νικοτίνη. Αυτά αλλάζουν αναλογικά για βαρύτερα ή ελαφρύτερα τσιγάρα και υψηλότερες ή χαμηλότερες περιεκτικότητες νικοτίνης. Τα 30ml υγρού δεν τα φτάνουν πολλοί, αλλά μπορούμε να πούμε για κάποιους που ατμίζουν το ισοδύναμο 15ml υγρού με 12mg/ml. Παράλληλα, ο διαλύτης της νικοτίνης στο κτ (η πίσσα) επικάθεται στους πνεύμονες με αποτέλεσμα περισσότερη νικοτίνη να είναι διαθέσιμη για απορρόφηση σε αντίθεση με τον διαλύτη στο ητ (VG ή PG) που εκπνέεται με την αντίστοιχη διαλυμένη νικοτίνη. Νομίζω ότι σου απαντάω και στα 2 ερωτήματα.

• Μου αρέσει (+) x 5
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   Celme

Celme

Member

• VF Members
  • 48 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μενελαος
  • ΠεριοχήΑθηνα

Να προσθέσω και έναν άλλο παράγοντα όμως.

Δεδομένου οτι ένα τεράστιο ποσοστό καπνιστών τα τελευταία χρονια το έχει γυρίσει στο στριφτό, το θεμα νικοτινης/χτυπηματος/αερα διαφοροποιείται.

Επομένως θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας και το τι καπνό κάνει κάποιος καπνιστής, πόσο χοντρό έστριβε το τσιγάρο του, πόσο σφιχτά έστριβε.

Μην ξεχνάμε ότι στα στριφτά δεν υπάρχει στάνταρ νικοτίνη ανά τσιγάρο.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Επειδή πέρασα και από το στριφτό, έστριβα εύκολα ακόμα και με 1,5 χέρι! Σταδιακά, όσο αύξανα την ικανότητα στριψίματος, αύξησα και την ποσότητα καπνού που κατανάλωνα σε 20gr/ημέρα. Υπολόγισε σε 1gr καπνού/τσιγάρο εκτός αν κάνεις μπουριά (περισσότερο) ή βάζεις μεγάλα φίλτρα (λιγότερο). Θεωρώ ότι οι έμπειροι στο στρίψιμο φτιάχνουν "λογικού" πάχους τσιγάρα που δεν χύνεται ο καπνός γυρίζοντάς τα ανάποδα. Φυσικά ο φορέας της νικοτίνης πρακτικά παραμένει ο ίδιος, όπως και η ποσότητα χαρτιού που καίγεται (παχύτερο - περισσότερη, λεπτότερο - λιγότερη). Θα συμφωνήσω πάντως ότι ακριβής αντιστοίχιση δεν μπορεί να υπάρξει. Επιπλέον υπολόγισε ότι και τα υπόλοιπα συστατικά του ητ (αναλογία PG/VG), τα ρεύματα που περνάνε την αντίσταση και το είδος του ατμοποιητή (dripper ή tank) μπορούν να αυξήσουν ή να μειώσουν το "χτύπημα" με αντίστοιχη μείωση ή αύξηση της νικοτίνης που σου χρειάζεται.

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fobmove

fobmove

Advanced Member

• VF Members
  • 200 Δημοσιεύσεις

Ένα μέσο τσιγάρο περιέχει 9mg νικοτίνης και μεταφέρεται με κύριο φορέα την πίσσα και ένα πακέτο περιέχει 9Χ20=180mg. Να υποθέσουμε ότι κάθε τσιγάρο αντέχει για 12 τζούρες ή 12Χ20=240 τζούρες ανά πακέτο και 180/240=0,75mg/τζούρα. Η τελική απορρόφηση είναι λιγότερη από 1mg / τσιγάρο. Αντίστοιχα ένα υγρό με 6mg/ml αντιστοιχεί με 30ml υγρό για να φτάσει τα 180mg. Αν δεχθούμε ότι ο τρόπος καπνίσματος και ατμισματος είναι ο ίδιος (συχνότητα, βάθος εισπνοής, ταχύτητα εκπνοής, κλπ) χονδρικά 1 πακέτο τσιγάρα αντιστοιχεί σε 30ml υγρό με 6mg/ml νικοτίνη. Αυτά αλλάζουν αναλογικά για βαρύτερα ή ελαφρύτερα τσιγάρα και υψηλότερες ή χαμηλότερες περιεκτικότητες νικοτίνης. Τα 30ml υγρού δεν τα φτάνουν πολλοί, αλλά μπορούμε να πούμε για κάποιους που ατμίζουν το ισοδύναμο 15ml υγρού με 12mg/ml. Παράλληλα, ο διαλύτης της νικοτίνης στο κτ (η πίσσα) επικάθεται στους πνεύμονες με αποτέλεσμα περισσότερη νικοτίνη να είναι διαθέσιμη για απορρόφηση σε αντίθεση με τον διαλύτη στο ητ (VG ή PG) που εκπνέεται με την αντίστοιχη διαλυμένη νικοτίνη. Νομίζω ότι σου απαντάω και στα 2 ερωτήματα.

Αρα εγω ας πουμε για παραδειγμα, που εκανα 1 πακετο την ημερα prince μαλακο και τωρα με τον siren κανω περιπου 10 ml την ημερα, τι νικοτινη πρεπει να εχω στα υγρα μου;

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Όπως είπα οι μετρήσεις είναι πολύ στο περίπου. Ο ίδιος θα το καταλάβεις και θα το ρυθμίσεις. Εγώ κατανάλωνα πριν 3 χρόνια 20gr Old Holborn κίτρινο και άρχισα να ατμίζω γύρω στα 10ml 12mg/ml με αναλογία PG/VG 70/30. Σταδιακά πήγα στα 10ml 9mg/ml 50/50, μετά 12-15ml 6mg/ml 50/50 και τώρα γύρω στα 15ml 6mg/ml 30/70. Τα νέα υγρά που φτιάχνω είναι 3mg/ml σε 50/50 και θέλω να δω στα πόσα ml θα παίξω.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

OFFLINE   perelevas

perelevas

Member

• VF Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Περικλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονκη

Εγω παλι δεν νομιζω οτι η αυξηση της νικοτινης θα οδηγησει σε μειωση της καταναλωσης.Ισως ελαχιστα εως καθολου. Τεινω προς το καθολου.

• Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
@

Δημήτρη επειδή σκέφτομαι πολύ να πέσω στα 3 από τα 6, εσύ πώς το " παλεύεις;". Εννοώ αισθάνεσαι ότι σου λείπει νικοτίνη η τελικά όλα μέσα στο μυαλό μας είναι;

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Κάθε οργανισμός Κυριάκο αντιδράει και διαφορετικά.

Εγώ είμαι στα 4mg εδώ και 1 χρόνο περίπου.

Κατέβασα το ποσοστό νικοτίνης σταδιακά και δεν μου λείπει, ούτε και αύξησα τα ml που ατμίζω.

Γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις να φτιάξεις ένα υγρό που σου αρέσει με 3mg και θα δεις πώς θα πάει. ;)

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving
Το δοκίμασα Μάκη. Πιπίλα λες και κάνω μηδενικη. Γι'αυτό ρωτώ μημπως είναι placebo όλα τελικά. Το ότι κρατιέσαι στα 4 ένα χρόνο μπράβο σου ,είχες στην αρχή τίποτα "στερητικά";
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Όχι δεν είχα στερητικό σύνδρομο, γιατί κατεβαίνω ανά 1mg.

Τώρα σκέφτομαι να πάω στα 3mg.

Όλα μέσα στο μυαλό είναι.

• Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Δεν θυμάμαι πού το είχα διαβάσει, αλλά φαίνεται ότι οι νικοτινικοί υποδοχείς στον εγκέφαλο σε κάποιους ανθρώπους δεν είναι τόσο ευαίσθητοι για να το πω απλά. Σ' αυτούς η έλλειψη νικοτίνης προκαλεί λίγη ή καθόλου εξάρτηση. Έτσι μπορεί να δείτε κάποιο φουγάρο να ταξιδεύει σε υπερατλαντική πτήση 10+ ωρών και να μην έχει κανένα πρόβλημα. Κατά συνέπεια ο καθένας αντιδρά διαφορετικά και πέρα από το θέμα της ψυχικής εξάρτησης η σωματική είναι σχετική, οπότε δεν μπορούν να υπάρχουν γενικοί και απόλυτοι κανόνες.

• Χρήσιμο (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη