Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Περισσότερα ml ή αύξηση στην νικοτίνη;

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
73 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Smok al85,Siren v2,Nautilus 2
12αρα σε τσιγαρισιο....6αρα σε πνευμονικο.......αυτο το 12αρι δε μπορω να το ριξω για κανενα λογο......τσιγαρισιος και λιγοτερη νικοτινη για μενα ειναι σαν να κανω αερα κοπανιστο....θελω να το ριξω παντως αλλα οτι προσπαθεια και να χω κανει.........
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Κυριάκος
  • ΠεριοχήΠεριστερι-Ατρόμητος
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Ότι κυκλοφορεί εκάστοτε και γίνετε τις μόδας!
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Ατμισμα και wet shaving

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Στα ποσα ml?

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
Πολυ βαρια να κανω 6 ml την ημερα....οταν κατεβαζω νικοτινη εκτος του οτι δεν νιωθω τιποτα....κανω και περισσοτερα ml.....
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Ο πατέρας μου πάντα μου έλεγε: "Δεν μπορώ δεν υπάρχει, δεν θέλω υπάρχει !!!"

Η φράση αυτή βέβαια δεν έχει εφαρμογή πάντα, αλλά ισχύει στις περισσότερες των περιπτώσεων και θέλει να μας υπενθυμίσει ότι όταν υπάρχει θέληση και αυτά που νομίζουμε ότι δεν μπορούμε να φέρουμε εις πέρας αν το πιστέψουμε και πείσουμε τον εαυτό μας στο τέλος θα το καταφέρουμε.

@

Γιώργο τα παραπάνω δεν απευθύνονται φυσικά σε σένα, γενικά τα λέω.

Κατ' αρχάς πρέπει να το αποφασίσεις σαν Γιώργος και να βάλεις στόχους.

Για να ρίξεις την νικοτίνη θα την ρίξεις σιγά σιγά ανά 1mg κάθε 4 με 6 μήνες.

Έτσι ο οργανισμός σου ούτε που θα καταλάβει την διαφορά.

Δεν είναι εύκολο να πας από 12mg στα 6 με τη μία, αλλά κατεβαίνοντας ανά 1mg κάθε 4 μήνες είναι εφικτό και κατά τη γνώμη μου εύκολο.

Και γω με 18mg ξεκίνησα και τώρα είμαι στα 4, αλλά το έκανα σταδιακά.

Τώρα πλέον το χτύπημα σε υγρά με 4mg νικοτίνη μερικές φορές μου φαίνεται δυνατό και σκέφτομαι να κατέβω κι άλλο.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αν φτάσεις 0mg/ml θα πρέπει να καθαιρεθείς από Administrator ως μούφα ατμιστής  :laugh1:  :mollie:  :hahahaha:

Εννοείται ότι κάνω πλάκα  :tongue_updown:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 3

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Έχω στον καταψύκτη συνολικά 1 λίτρο βάση με 36mg νικοτίνη.

Έχω βάλει σαν στόχο να μειώνω σιγά σιγά το ποσοστό νικοτίνης στα υγρά που φτιάχνω έτσι ώστε να μην αγοράσω ξανά βάση με νικοτίνη.

Όταν βάζεις στόχους και θέλεις κάτι, πιστεύω το πετυχαίνεις.

Όλα είναι μέσα στο μυαλό μας και το μυαλό μας πρέπει να το εξουσιάζουμε εμείς οι ίδιοι.

@

Γιατρέ, θα αργήσω μάλλον πολύ για να φτάσω σε μηδενικά υγρά (φλωρέξ τα λένε νομίζω), οπότε δεν θα είμαι "μούφα ατμιστής" τουλάχιστον όσο θα είμαστε εδώ παρέα. :laugh1:

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   teo77

teo77

Member

• VF Members
  • 176 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Θοδωρης

Και εγω θυμαμαι να ξεκιναω με 12 για ενα πολυ μικρο διαστημα και η αφορμη να το ριξωστο diy ηταν διοτι πανω απο 9mg με ενοχλουσε.

Τωρα που σπαω απ τις βασεις μου ειμαι στο 6 και δεν το περιμενα εκτος εαν εχω κανει καμια πατατα στις μιξεις και ατμιζω παραπανω.

Αλλα μεχρι 9 μεγιστο.

Επειτα μια θελω 50/50 αλλωτε με ενοχλει και φτιαχνω 70/30 σε vg εκτος απ την tribeca που ειναι πανω απο 50pg.

Tρεχα γυρευε φαση δηλαδη :lol:

Εγω θα ελεγα να μην το σκεφτονται ειδικα οι νεοι ατμιστες  απαραιτητα να ριξουν νικοτινη,νομιζω ο οργανισμος τους θα τους πει με τον καιρο τι θελει.

Αλλα θα ηθελα να δοκιμασω την προταση του Μακη και ανα εξαμηνο εστω να πεφτω ανα 1mg.

Iσως και αυτο να βοηθαει :ok:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Ξεκίνησα με 9mg νικοτίνη και έμεινα εκεί αρκετό καιρό. Μετά την κατέβασα στα 6mg όπου παρέμεινα πάλι αρκετό καιρό. Τώρα είμαι στα 3mg εδώ και κάμποσους μήνες. Που και που φτιάχνω και κανένα υγρό με 2mg. Η κατανάλωση από την αρχή είναι περίπου ίδια, ανεξαρτήτως νικοτίνης (πιπίλα δηλαδή). Το βασικό μου πρόβλημα να κατέβω σε μηδενική νικοτίνη (έχω δοκιμάσει αρκετές φορές) είναι η έλλειψη του χτυπήματος. 

• Μου αρέσει (+) x 4

OFFLINE   Γιώργος

Γιώργος

Member

• VF Members
  • 143 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚερατσίνι
Το κακο ειναι οτι εχω βαση 50/50 12 mg 1 λιτρο και δεν εχω μπει στον κοπο τοσο καιρο να την "σπασω" και να χαμηλωσω την νικοτινη....οποτε φτιαχνω τα υγρα μου με αυτην και εχω κακως συνηθησει ετσι......σε πιο πνευμονικους που εχω βαζω ετοιμα υγρα με 6 νικοτινη.....θα ερθει η στιγμη που θα τελειωσει και θελω δεν θελω θα πεσω πολυ σε νικοτινη...
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Γιώργο το να την αραιώσεις, δηλαδή να ρίξεις το ποσοστό νικοτίνης είναι το μόνο εύκολο.

Αγοράζεις μία μηδενική βάση ίδιας μάρκας και σε ίδιο ποσοστό VG/PG και φέρνεις την 12άρα βάση που ήδη έχεις από 12mg/ml π.χ. στα 9mg/ml

• Συμφωνώ! (+) x 2
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   GIAMI

GIAMI

Moderator

• Moderators
  • 814 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Siren 2 , Berserker , Kayfun Prime , True , Brunhilde

Το παραδειγμα του Μακη, 1mg ενταση νικοτινης λιγοτερο καθε 6 μηνες ειναι το καλυτερο και πιο 'ανωδυνο' . Δεν το καταλαβαινεις καθολου!!! Γιωργο σπασε την και θα εισαι κερδισμενος σε υγεια και σε βαση!!!!

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Maria

Maria

Newbie

• Members
  • 4 Δημοσιεύσεις
Από ότι έχω διαβάσει είναι προτιμότερο να κάνεις μεγαλύτερη νικοτίνη και λιγότερα ml

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Γειά σου Μαρία και καλώς μας ήρθες  :) Σίγουρα λιγότερα ml θεωρούνται πιό ασφαλή, αλλά το πρόβλημα είναι ότι αν σου αρέσει να το έχεις πιπίλα, κάνεις το αντίθετο  :( Μία λύση για όσους ατμίζουν με βάση τη νικοτίνη θα ήταν τα υγρά με άλατα νικοτίνης για να συνηθίζεις σε μικρότερη ποσότητα ατμού και στη συνέχεια να μειώσεις και τη νικοτίνη.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Παίζει μεγάλο ρόλο και το είδος του ατμοποιητή αεράτος ή σφιχτός.

Σε έναν αεράτο τα ml φεύγουν σφαίρα άρα τα υγρά σου πρέπει να έχουν μικρότερο ποσοστό νικοτίνης από ότι αν άτμιζες με σφιχτό ατμοποιητή. ;)

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Με αφορμή αυτό που λες Μάκη, στο mech βγαίνει πολύ περισσότερος ατμός . Λογικό αφού με 0,5Ω αντίσταση τραβάει γύρω στα 7,5Α - 8,5Α  :whistling:

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 294 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Είμαι σε 3αρα νικοτίνη ενάμιση χρόνο. Τη μείωσα πολύ δραστικά μετά το κάπνισμα. Ένα μήνα με 18αρα στα 9 Watt, 2-3 μήνες 12αρα στα ίδια Watt, ένα μήνα 6αρα στα ίδια Watt, και έκτοτε έχω μείνει στα στην 3αρα σταθερός.

Το δυσκολότερο ήταν απο τα 12mg/ml και κάτω.

Στα 3mg/ml έχω κάνει πειράματα του να φύγω το πρωί απο το σπίτι για δουλειά ( όταν δούλευα ) 8 ώρες και να μην το πάρω μαζί μου το mod. Αντέχεται...

Η κατανάλωση σταθερή 4-6ml / ημέρα.

Σκέφτομαι να μην μηδενίσω και την νικοτίνη ποτέ σε αυτό το στάδιο. Λειτουργεί διεγερτικά στο νευρικό όπως η καφείνη, και το πόσο επιβλαβής είναι σε αυτά τα επίπεδα δε το θεωρώ σημαντικό προς στιγμήν.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις

Είτε κάνω 6 ητε 9 ειτε 3 η πιπίλα πάει σύννεφο. Καποια στιγμη εκανα βαση μηδενική και νομιζα οτι ειναι 12αρα και ζαλιζόμουν!  Φορτωμένο μυαλό τι παιχνίδια κάνεις...

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   Διηνεκης

Διηνεκης

Advanced Member

• VF Members
  • 243 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Παναγιώτης

Απο χθες με 3αρα νικοτινη  :yahoo:

• Μου αρέσει (+) x 5

OFFLINE   arxiloxos

arxiloxos

Advanced Member

• VF Members
  • 452 Δημοσιεύσεις
@

Μπράβο! Έχω γύρω στα 200ml 6ρας ακόμα και μετά σκέφτομαι να δοκιμάσω και εγώ στα 3
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.560 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

Για πιο σίγουρα αποτελέσματα καλό είναι να κατεβαίνετε ένα - ένα τα mg, όχι πολλά μαζί γιατί ο οργανισμός καταλαβαίνει την διαφορά και "κλωτσάει". ;)

"Σιγά - σιγά γίνεται η αγουρίδα μέλι" λένε στο χωριό μου.

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη