Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

e-shop εξωτερικού

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Βλέπω την κατηγορία στο forum, και να ποστάρουν καθημερινά νεα προιόντα.

Δεν υποτίθεται οτι έχουν κοπεί οι αγορές απο εξωτερικό, και τα κατάσχουν στο τελωνείο ;

OFFLINE   Vagand

Vagand

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Ανδρέας
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Δέν νομίζω οτι η είσοδος στο φόρουμ επιτρέπεται μόνο σε κατοίκους Ελλάδας  ;)  ;)

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

@

Please Login or Register to see this Hidden Content

Κώστα τα καταστήματα εξωτερικού μπορούν να δημοσιεύουν τα προϊόντα τους μόνο στις ενότητες που έχουμε ανοίξει για κάθε ένα από αυτά ξεχωριστά.

Δεν είπε κανείς ότι μπορείς ή πρέπει να ψωνίσεις από αυτά τα καταστήματα, μιας και το απαγορεύει ο νέος νόμος.

Προσκαλέσαμε αρκετά καταστήματα εξωτερικού όπως και εσωτερικού και μάλιστα χωρίς κανένα κόστος γι αυτούς και για όσους ανταποκρίθηκαν θετικά τους ανοίξαμε ενότητα μέσα στην οποία το κάθε κατάστημα μπορεί να δημοσιεύει.

Το κάναμε αυτό γιατί νομίζουμε ότι από τις δημοσιεύσεις των καταστημάτων του εξωτερικού μπορούμε να ενημερωνόμαστε άμεσα για το τί νέο προϊόν θα κυκλοφορήσει και για το τί μπορούμε να περιμένουμε να εισαχθεί στην Ελληνική αγορά.

• Μου αρέσει (+) x 7

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα

Δέν νομίζω οτι η είσοδος στο φόρουμ επιτρέπεται μόνο σε κατοίκους Ελλάδας  ;)  ;)

Όχι @

, "παρεξήγηση"...

Άλλο εννοούσα.

Ο @

με κάλυψε πλήρως με την απάντησή του.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Βασίλης
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Vandyvape pulse bf kit voopoo drag vgod rdta
Εδώ θα βρείτε τη σχετική νομοθεσία

Οπισθοδρομικοι όπως πάντα

Επεξεργάσθηκε απο Billygrante, 17 Απρίλιος 2018 - 15:57.

• Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
Μια πικρή αλήθεια είναι παντός ότι την ώρα της απογορευσεις εισαγωγών δεν βρήκα έναν κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που να με καλύπτει σε όλη τη γκάμα προϊόντων που αφορά το η.τ.
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   Scorpion

Scorpion

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 614 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Kwstas
  • ΠεριοχήAthens North
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V5 - Asmodus Minikin Reborn

Όλα τα μαγαζιά της χώρας να μαζέψεις καλύπτουν 10 σελίδες Π.Χ της FT η GB

Και λογικό δεν είναι όταν όλες οι εταιρίες κατασκευής (Και οι εταιρίες αυτές είναι πολλές ) σε ότι αφορά το ΗΤ είναι δίπλα τους ?

Αν το Ελληνικό μαγαζί φέρει κάτι και δεν το πουλήσει στην εγχώρια αγορά θα το κοιτά στο ράφι

Ο Κινέζος πουλά σ όλο τον κόσμο και free shipping (Φροντίζουν για την ανάπτυξη του εμπορίου στη χώρα του)

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα

Για εμένα προσωπικά δεν είναι τόσο η διαφορά στις τιμές με την Κίνα. Αν ο Κινέζος είχε τιμή 20 ευρώ, και εδώ σε ενα τοπικό κατάστημα το ίδιο προιόν είχε 25, θα σηκωνόμουν απο την καρέκλα και θα το έπαιρνα απο το τοπικό, αντι να περιμένω 20 ημέρες.

Το θέμα εδώ είναι η ποικιλία επιλογών. Και άντε να απαγορέψεις τις πωλήσεις απο Κίνα, γιατί τις απαγορεύει και απο Αγγλία/Αμερική ;

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Κώστα οι εισαγωγές ατμιστικών προϊόντων απαγορεύονται για ιδιώτες από παντού δεν έχει σημασία από ποιά χώρα.

Τώρα το γιατί, το ξέρουν αυτοί που συνέταξαν το νόμο.

Όσον αφορά την ποικιλία θα σου πω ότι αν μπεις στην θέση ενός καταστηματάρχη και σκεφτείς ότι αν έφερνες μεγάλη ποικιλία μοντ και ατμοποιητών, καλύπτοντας ένα μεγάλο φάσμα προτιμήσεων (π.χ. αυτών μου νομίζεις ότι θα πουληθούν), θα είχες μεγάλο άγχος αν τελικά πουληθούν ή θα σου έμεναν στο ράφι.

Είναι μεγάλο ρίσκο και μιλάμε για μεγάλα ποσά.

Το οικονομικό κόστος που θα επιβαρυνθείς με την εισαγωγή των ειδών από εξωτερικό ή από εγχώριο προμηθευτή, προκαταβάλλεται με την παραγγελία, τέρμα οι πιστώσεις εδώ και καιρό.

Δεν έχουν όλοι την ίδια οικονομική δυνατότητα.

Αυτά είναι μόνο μερικά παραδείγματα, υπάρχουν πάρα πολλά.

• Συμφωνώ! (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 2

OFFLINE   Billygrante

Billygrante

Member

• VF Members
  • 120 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη
Συμφωνώ παίδες όπως τα λέτε είναι να σας δώσω όμως μερικά παραδείγματα για να καταλάβετε τι εννοω.Απο εκεί που πήρα τον επισκευάσιμο δεν είχε σύρματα απ' αλλού είχε μπαταρίες δεν είχε φορτιστή αλλού δεν είχε δείγματα να δοκιμάσεις αρώματα και με έστελνε σε άλλο κατάστημα 8 χλμ μακριά τις ίδιας αλυσίδας για να δοκιμάσω αλλού πήγα να παραγγείλω μοντάκι γιατί δεν το είχε και δεν με απάντησε ποτέ τώρα αυτες μόνο επαγγελματικές τακτικές δεν είναι.Σε μέσες άκρες βρίσκεις αυτό που θέλεις με ψάξιμο αλλά άμα δεν έχεις χρόνο είτε ψάχνεις κάτι να πειραματιστεις σίγουρα θα καταλήξεις στα χέρια με ότι θέλουν αυτοι
  • Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Από τις ΗΠΑ ούτως ή άλλως δεν ενθουσιάστηκα, η αγορά τους είναι τεράστια και σε μεγάλο βαθμό αποτελείται από Αμερικάνικα προϊόντα που δεν θα βρεις εύκολα review. Ο Κινέζος τώρα, βγάζει 100 παραπλήσια προϊόντα με άλλο όνομα. Σίγουρα η στέρηση του δικαιώματος να αγοράζω απ’ όπου θέλω είναι τουλάχιστον ενοχλητική (μην την πω αλλοιώς) αλλά πιστεύω ότι η Ελληνική αγορά θα προσαρμοστεί για να διαθέτει τα πιό δημοφιλή προϊόντα σε όλες τις κατηγορίες. Και σίγουρα ανταλλακτικά πάλι δεν θα υπάρχουν αφού δεν τα έχει ο Κινέζος, αλλά θα είναι πιό εύκολη η αντικατάσταση ή έστω το θάψιμο μαγαζιών που κάνουν την πάπια όταν υπάρχει πρόβλημα. Άλλωστε στο μαγαζί η τιμή θα μπορεί να συγκριθεί άμεσα με αυτήν του Κινέζου και να υπάρξει πραγματικός ανταγωνισμός ή για να το πω ανατολίτικα, παζάρι!
  • Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   Vagand

Vagand

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

@

Κώστα οι εισαγωγές ατμιστικών προϊόντων απαγορεύονται για ιδιώτες από παντού δεν έχει σημασία από ποιά χώρα.

Τώρα το γιατί, το ξέρουν αυτοί που συνέταξαν το νόμο.

Όσον αφορά την ποικιλία θα σου πω ότι αν μπεις στην θέση ενός καταστηματάρχη και σκεφτείς ότι αν έφερνες μεγάλη ποικιλία μοντ και ατμοποιητών, καλύπτοντας ένα μεγάλο φάσμα προτιμήσεων (π.χ. αυτών μου νομίζεις ότι θα πουληθούν), θα είχες μεγάλο άγχος αν τελικά πουληθούν ή θα σου έμεναν στο ράφι.

Είναι μεγάλο ρίσκο και μιλάμε για μεγάλα ποσά.

Το οικονομικό κόστος που θα επιβαρυνθείς με την εισαγωγή των ειδών από εξωτερικό ή από εγχώριο προμηθευτή, προκαταβάλλεται με την παραγγελία, τέρμα οι πιστώσεις εδώ και καιρό.

Δεν έχουν όλοι την ίδια οικονομική δυνατότητα.

Αυτά είναι μόνο μερικά παραδείγματα, υπάρχουν πάρα πολλά.

Συγνώμη κιόλας αν αν μου βρείς οποιαδήποτε άλλη επιχείρηση που εμπορεύεται οτιδήποτε κ δεν έχει τα ίδια ρίσκα θα τους λυπηθώ.

Το να αγοράζουμε οτι μ......α παρείγγειλαν αυτοί για να μην τους μείνει στοκ η' να μου πουλάν modakia 4 ετών σε τιμές που τα είχαν όταν πρωτοβγήκαν δεν είναι λογικό κατ'εμέ.

Αν αυτοί δεν ξέρουν το εμπόριο κ τα ρίσκα του ας σκεφτούν να γίνουν πιο ευέλικτοι κ σωστοί κ όχι να "τραμπουκιζουν" κ να απαιτούν μόνο από τον καταναλωτή. 

Προσωπικά για εμένα το Aegis  δεν άξιζε καν να το παραγγείλω από έξω στην τιμή που το πήρα από Ελλάδα. Αλλά το καπέλο + 50 % πάνω στην τιμή επίσης ελληνικού καταστήματος για εμένα δεν αξιζε επίσης. (Tο ίδιο Mod  το είχε κ λίγο πιο φθηνά άλλο μαγαζί άλλα προτίμησα να το πάρω από μαγαζί που εμπορεύεται αποκλειστικά ατμιστικά προϊόντα btw)

Επεξεργάσθηκε απο Vagand, 18 Απρίλιος 2018 - 18:37.

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Ανδρέα δεν κάνω τον συνήγορο των καταστημάτων, μιας και δεν έχω καμία σχέση με το χώρο τους.

Μάλλον παρεξήγησες τα λεγόμενά μου. :WhatHeMeans:

Όλες οι επιχειρήσεις έχουν ρίσκα, άλλες πολύ κι άλλες λίγο.

Συνήθως τα καταστήματα "πιάνουν" τον σφυγμό της αγοράς και φέρνουν ατμιστικά είδη που είναι εμπορεύσιμα και πιστεύουν ότι δεν θα μείνουν στο ράφι.

Πολλές φορές πέφτουν και έξω.

Αν ήσουν δηλαδή επαγγελματίας θα έφερνες τα πάντα στο κατάστημά σου δεδομένου ότι νέα ατμιστικά προϊόντα βγαίνουν καθημερινά;

Αυτό όμως είναι μια μεγάλη συζήτηση που δεν μας αφορά εδώ μέσα και ήδη είμαστε Off Topic.

Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν πολλά αξιόλογα καταστήματα αλλά και πολλά "άστα να πάνε".

Διαλέγεις και πηγαίνεις εκεί που σε βολεύει.

Προσωπικά ψάχνω στο internet,  :computer-21:  κάνω έρευνα αγοράς και μετά πάω σε φυσικό κατάστημα (αν βολεύει) ή αγοράζω on line.

Αλλιώς χάνεις χρόνο όπως είπες και συ.

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Vagand

Vagand

Member

• VF Members
  • 31 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

@

Ανδρέα δεν κάνω τον συνήγορο των καταστημάτων, μιας και δεν έχω καμία σχέση με το χώρο τους.

Μάλλον παρεξήγησες τα λεγόμενά μου. :WhatHeMeans:

Όλες οι επιχειρήσεις έχουν ρίσκα, άλλες πολύ κι άλλες λίγο.

Συνήθως τα καταστήματα "πιάνουν" τον σφυγμό της αγοράς και φέρνουν ατμιστικά είδη που είναι εμπορεύσιμα και πιστεύουν ότι δεν θα μείνουν στο ράφι.

Πολλές φορές πέφτουν και έξω.

Αν ήσουν δηλαδή επαγγελματίας θα έφερνες τα πάντα στο κατάστημά σου δεδομένου ότι νέα ατμιστικά προϊόντα βγαίνουν καθημερινά;

Αυτό όμως είναι μια μεγάλη συζήτηση που δεν μας αφορά εδώ μέσα και ήδη είμαστε Off Topic.

Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν πολλά αξιόλογα καταστήματα αλλά και πολλά "άστα να πάνε".

Διαλέγεις και πηγαίνεις εκεί που σε βολεύει.

Προσωπικά ψάχνω στο internet,  :computer-21:  κάνω έρευνα αγοράς και μετά πάω σε φυσικό κατάστημα (αν βολεύει) ή αγοράζω on line.

Αλλιώς χάνεις χρόνο όπως είπες και συ.

Είμαι επαγγέλματίας για αυτό μίλησα με τόση σιγουριά για τα ρίσκα τα οποία δεν θεωρώ δικαιολογία. (Διευκρίνηση τελείως άσχετο επάγγελμα με το ΗΤ)

Αν είσαι κ εσύ επαγγελματίας θα ξέρεις οτι κ η "φύρα" στο πρόγραμμα είναι για ολους μας.

Κ συγνώμη αλλα νομίζω ότι οι απόψεις μας γιατα μαγαζιά κ τον τρόπο που μας εξυπηρετούν μας αφορούν κ εμάς κ οποιονδήποτε μαγαζάτορα ενδιαφέρεται για τους πελάτες του 

Που είπα οτι χάνω τον χρόνο μου??  :WhatHeMeans:  :WhatHeMeans:  :WhatHeMeans:

Επεξεργάσθηκε απο Vagand, 18 Απρίλιος 2018 - 22:59.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.550 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη

@

Αντρέα λάθος μου  :wallbash:  το "χάσιμο χρόνου" πήγαινε για απάντηση στον Βασίλη @

:whistling:

Δεν είμαι επαγγελματίας αν και κατά καιρούς δραστηριοποιήθηκα επαγγελματικά αλλά για διαστήματα. :rolleyes:

Ότι γράφω είναι προσωπικές απόψεις και φυσικά σέβομαι τις δικές σου μιας και είσαι επαγγελματίας. :)

• Μου αρέσει (+) x 2

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη