Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλωσήρθατε στο VapeFriends.gr
Εγγραφείτε στο φόρουμ για να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του. Μόλις εγγραφείτε και συνδεθείτε, θα μπορείτε να δημιουργήσετε τόπικς, να απαντήσετε σε υπάρχοντα άρθρα, να αποκτήσετε τον προσωπικό σας messenger, να ενημερώσετε την κατάστασή σας, να διαχειριστείτε το προφίλ σας και πολλά άλλα. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά όταν εγγραφείτε στο φόρουμ. Δώστε προσοχή στην σωστή αναγραφή του email σας στην εγγραφή σας γιατί σε αυτό θα σας αποσταλεί email επιβεβαίωσης. Αν δεν λάβετε email επιβεβαίωσης στα εισερχόμενά σας, ελέγξτε και στα spam σας.

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in. Pay attention to the correct entry of your email in your registration because it will send you a confirmation email. If you do not receive a confirmation email in your inbox, check your spam.
Σύνδεση στον Λογαριασμό (Login) Δημιουργία Λογαριασμού (Register)
Φωτογραφία

Νομοθεσία για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

νομοθεσία νόμος

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
189 απαντήσεις στο θέμα

OFFLINE   camber

camber

Member

• VF Members
  • 102 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Γιώργος
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη

Μα το γέλιο Μάκη είναι τα 0νικά έτοιμα υγρά όπως και τα Short fill έχουν πληρώσει κανονικά ΕΦΚ στο κράτος. Με ποια λογική απαγορεύεται η πώληση τους;

Μόνο τα SnV, και τα αρώματα δεν πληρώνουν ΕΦΚ

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Μόλις παράγγειλα απο ecig και fastvape. Οι παραγγελίες προχώρησαν κανονικά όπως πάντα.

Αν δε σκάσουν τηλέφωνα αύριο για ακυρώσεις, ετοιμάζω 1500ml υγρού Turkish, Western, Divino, Lattakia και Royal Cigar :delicious2:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 233 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Νικος
  • ΠεριοχήΚιατο
Μέχρι εξαντλήσεως αποθέματος θα πουλιούνται κανονικά πιστεύω (ότι είχε γίνει και με την κατάργηση τον 30ml)
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Δημήτρης
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek

Αυτό που κατάλαβα διαβάζοντας την εγκύκλιο είναι ότι είναι προσωρινή μέχρι να ενταχθούν επίσημα τα μη νικοτινούχα σε κάποια κατηγορία. Αν όμως συμβεί κάτι αντίστοιχο και μπει ΕΦΚ, πιθανά κι εδώ η ποσότητα να πάει στα 10ml. Οπότε τα SnV πρέπει να "πυκνώσουν" για να κατέβουν στα 10ml ή απλά να ακριβύνουν. Παραμένει όμως το γεγονός ότι τα καταστήματα δεν μπορούν να πουλάνε υγρά πάσης φύσεως με μηδενική νικοτίνη, ακόμα και αρώματα αφού η εγκύκλιος αφορά οτιδήποτε σχετίζεται με παρασκευή υγρών για χρήση σε ηλεκτρονικό τσιγάρο.

• Μου αρέσει (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   ambient

ambient

ADMIN

• Administrators
  • 1.313 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΘεσσαλονίκη - Μεσολόγγι
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun 3.1ES, Skyline, Doggystyle,FEV4,KV5,Apollo κ.α.

Ξαναβγήκε κάτι αντίστοιχο και πριν λίγο καιρό αλλά τελικά δεν άλλαξε κάτι.

Ο προβληματισμός μου είναι αν στοκάρουμε αρώματα ή περιμένουμε να δούμε εξελίξεις. :WhatHeMeans:

• Χμμμμμ !!! x 1

OFFLINE   mankar72

mankar72

Advanced Member

• VF Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάνος
  • ΠεριοχήΑΘΗΝΑ

Εγώ πάντως θα περιμένω να δω που θα κάτσει η μπίλια. Αν δεν κάνω λάθος αν μπει φόρος και στα αρώματα σημαίνει αύξηση 1€/10ml, η οποία για όσους ασχολούνται με DIY δεν είναι μεν ευχάριστη είναι όμως διαχειρίσιμη.

• Συμφωνώ! (+) x 4

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:κλωνοκατασταση....
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:motorcycle lover...

Ξαναβγήκε κάτι αντίστοιχο και πριν λίγο καιρό αλλά τελικά δεν άλλαξε κάτι.

Ο προβληματισμός μου είναι αν στοκάρουμε αρώματα ή περιμένουμε να δούμε εξελίξεις. :WhatHeMeans:

Η συνέχεια του είναι Δημήτρη, απλα οσο παει και παιρνει επισημη μορφη,προσωπικα δεν στοκαρω τπτ,περιμένω και όπου κάτσει ( ασε που εδω και 2 εβδομαδες ατμιζω αποκλειστικά σκετη βαση.....)

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Skyfall, Skyline, TA, TAE, Amadeus, Phenomenon, Eviva, Creek
Η επόμενη εγκύκλιος θα προβλέπει φορτιστές με μετρητή. Θα φορολογείσαι με βάση τΙς μηνιαίες Wh
  • Χαχαχα-Γέλιο (+) x 4

OFFLINE   kostasapo

kostasapo

Advanced Member

• VF Members
  • 292 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚαλαμάτα
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Kayfun V3 Mini, Hastur Mini, Nautilus 2

Τι περιμένετε να δείτε; Η προηγούμενη εγκύκλιος ήταν "ερμηνεία" του νόμου, η χθεσινή είναι άμεση διαταγή για άμεση εφαρμογή της απαγορεύσης μη νικοτινούχων πρώτων υλών.

Π.χ. στο site της Replace Smoke δεν υπάρχει τίποτα άλλο παρα μόνο έτοιμα υγρά. Και δε νομίζω να είναι το μόνο μαγαζί. Εντάξει μπορεί να είναι λίγο βιαστικοί, αλλά φύλαγε το ρούχα σου... :ph34r:

Το θέμα με το φόρο ανα ml είναι οτι θα οδηγήσει σε εκτίναξη των τιμών των βάσεων. Αν π.χ. είναι 0,10/ml τα 100ml βάσης θα πάρουν ένα +10 ευρώ... :blink:

• Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   makis66

makis66

ADMIN

• Administrators
  • 2.549 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Μάκης
  • ΠεριοχήΑν. Θεσ/νίκη
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Αναφέρεται στην αυτοπαρουσίαση
  • Ενδιαφέροντα - Χόμπι:Μοτό, ηλεκτρονικά, πατέντες

Ρε παιδιά μην τρελαίνεστε.

Υπάρχουν και οι PG και VG φαρμακείου, που δεν τις αγγίζει αυτός ο νόμος (προς το παρόν) :laugh1:

• Συμφωνώ! (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

Προς το παρόν φίλε Μάκη...οχι για πολύ ακόμα όμως,κάπου πιο κάτω θα σου ζητάνε κάποια βεβαίωση για την αγορά της...Ενδιαφέρον έχει και η άποψη του φίλου μας, 

Τρύφωνας  (Cruiser79).

Περί εγκυκλίου 18/09/2018 ή αλλιώς DING DING: Round 2!

Όπως είχα πει σε παρόμοιο κείμενό μου τον Ιούνιο για την εγκύκλιο του Μαΐου, δεν είμαι Νομικός. Καλώς η κακώς όμως, η λογιστική επιστήμη την οποία υπηρετώ, με «υποχρεώνει» να γνωρίζω τι εστί Νόμος, εγκύκλιος, Προεδρικό Διάταγμα και λοιπά νομικίστικα έγγραφα. Επίσης με υποχρεώνει να γνωρίζω τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να γίνεται η ανάγνωση ενός τέτοιου εγγράφου. Είναι υποχρέωση μου επίσης να αναφέρω ότι τα παρακάτω δεν αποτελούν μόνο προσωπικές μου απόψεις, αλλά και προϊόντα συζήτησης με Νομικούς. Καλώς ή κακώς, τυγχάνω ιδιοκτήτης και διαχειριστής ενός φόρουμ. Και σε αντίθεση με άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, δεν έχω την επιλογή της ανωνυμίας ή της ψευδωνυμίας. Οπότε κάθε κίνηση που αφορά αυτή μου την ενασχόληση, πρέπει να είναι νομικά κατοχυρωμένη. Στο δια ταύτα λοιπόν!

Κατά πρώτον, και θα ακουστώ κακός, σταματήστε να γράφετε το μακρύ σας και το κοντό σας οι περισσότεροι, κοινώς παπάτζες. Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου και η ψυχραιμία πρέπει να είναι πολύ καλή μας φίλη σε τέτοιες περιπτώσεις. Όπως έχω ξαναγράψει, στο Νόμο 4419 ορίζονται κατά γράμμα τα προϊόντα τα οποία ρυθμίζει. Δεν θα μιλήσω για συσκευές αλλά για υγρά, και αυτά τα οποία ρυθμίζει ο εν λόγω Νόμος κατ’ εντολή της οδηγίας, είναι τα υγρά αναπλήρωσης που περιέχουν νικοτίνη. Οτιδήποτε άλλο, δεν εμπίπτει στις διατάξεις του εν λόγω Νόμου. Τελεία και παύλα. Κρίνω σκόπιμο σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι και η ευρωπαϊκή οδηγία αλλά και ο Νόμος ενσωμάτωσης, θέτουν ανώτατα όρια όσον αφορά τα υγρά αναπλήρωσης που περιέχουν νικοτίνη. Αυτό σημαίνει ότι εύκολα ο εθνικός νομοθέτης οποιουδήποτε κράτους, έχει κάθε δικαίωμα να νομοθετήσει μικρότερα όρια, πχ 5μελα μπουκαλάκια, ανώτατο όριο νικοτίνης τα 5mg και χωρητικότητα ατμοποιητή 0.5ml. Ευτυχώς, κανένα κράτος δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο. Μπορείτε να δείτε τι ισχύει σε κάθε κράτος μέλος στο αρχείο

Please Login or Register to see this Hidden Content

(πηγή: Nanny Index 2018). Μιλάμε λοιπόν για το γράμμα του Νόμου, και όχι για το πνεύμα του. Και βάσει αυτού, δεν υπάρχει Νόμος ο οποίος απαγορεύει τη διάθεση υγρών αναπλήρωσης χωρίς νικοτίνη. Και εκεί στηρίζεται λανθασμένα η εγκύκλιος, αυτή και η προηγούμενη. Ότι δηλαδή αφού ο 4419 ρυθμίζει τα θέματα υγρών με νικοτίνη και όχι τα χωρίς, τότε τα χωρίς απαγορεύονται. Δεν τους τα είπαν καλά τα πράγματα. Ότι δεν απαγορεύεται ρητά από ένα Νόμο, ε π ι τ ρ έ π ε τ α ι. Όχι το αντίθετο. Και μέχρι το Υπουργείο Υγείας να ολοκληρώσει αυτή τη περιβόητη ρύθμιση των προϊόντων χωρίς νικοτίνη, δεν υπάρχει Νόμος που να τα απαγορεύει. Και η εγκύκλιος, δεν είναι Νόμος.

Πάμε να δούμε την εγκύκλιο κομμάτι κομμάτι. Μας ξεκινάει λοιπόν με παραπομπή στην εγκύκλιο του Μαΐου! Γελάνε και οι πέτρες! Στην παράγραφο με αρ. 1, μας λέει ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα υπάγονται στις διατάξεις του αντικαπνιστικού, σύμφωνα με τις οποίες απαγορεύεται η διάθεση ηλεκτρονικών τσιγάρων πέραν αυτών που έχουν έγκριση από το Υπουργείο Υγείας. Μας το υπογραμμίζει κιόλας! Στο Νόμο 4419 όμως, μας λέει ακριβώς τι είναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Συσκευή! Οπότε συνδυαστικά, απαγορεύεται η πώληση συσκευών χωρίς νικοτίνη εκτός αν έχουν πάρει έγκριση από το υπουργείο υγείας. Θα με δείτε καμιά μέρα πάνω σε κανένα δέντρο να κάνω τον κούκο και θα λέτε «καλό παιδί ήταν».

Στην παράγραφο 2 έρχεται το καλό! Απαγόρευση DIY, SnV και τα τοιάυτα! Και σε ποιο Νόμο βασίζεται? Σε κανένα. Μας παραπέμπει και πάλι στην εγκύκλιο του Μαΐου. Νομική ισχύς μηδέν. Προσπαθεί δε να πείσει τον παραλήπτη της εγκυκλίου ότι η αγορά αρωμάτων ενδέχεται να αποτελεί φοροδιαφυγή. Για να καταλάβετε πόσο out of this world είναι αυτό το σκεπτικό, φανταστείτε το εξής: παίρνεις αλεύρι, ζάχαρη, αυγά και βούτυρο, όλα με ΦΠΑ 13%. Φτιάχνεις κέικ, το οποίο έχει συντελεστή 24%. Άρα φοροδιαφεύγεις! Μόλις φτιάξεις το κεκάκι σου λοιπόν, τρέχα ταμείο να αποδώσεις τη διαφορά! Οι άλλες παραγράφοι, δεν μας ενδιαφέρουν.

Από χτες, φίλοι ατμιστές και επαγγελματίες ρωτάνε συνεχώς τη γνώμη μου την οποία δεν έχω κανένα πρόβλημα να εκφέρω, αρκεί να γνωρίζουν ότι δεν είμαι Νομικός και δεν μπορώ να φέρω ευθύνη για το ότιδήποτε προκύψει. Και το μεγαλύτερο ερώτημά τους είναι «να ανησυχώ?». Η απάντησή μου είναι ναι, οι επαγγελματίες πρέπει να ανησυχούν. Γιατί πολύ απλά οι αρχές – παραλήπτες της εγκυκλίου, υποχρεούνται να την εφαρμόσουν. Μόλις πέσει το πρόστιμο, δικαιούνται (υποχρεούνται κατ’ εμέ) να προσφύγουν στη δικαιοσύνη. Δυστυχώς, μια εγκύκλιος δεν αποτελεί πράξη της διοίκησης για να μπορεί κάποιος να προσφύγει εναντίον της. Το πρόστιμο όμως, είναι. Έχω κάποιες επιφυλάξεις για το αν πρέπει να ανησυχούν οι λιανέμποροι, καθώς τα προϊόντα που πουλάνε, τα έχουν προμηθευτεί νομίμως. Από χτες γνωρίζω ότι ο ΣΕΕΗΤ έχει ΔΣ σήμερα. Μπορεί πολλοί από εσάς όταν βλέπουν αυτά τα αρχικά να παθαίνουν παράκρουση, όμως καλώς ή κακώς, αν κάποιος έχει τους πόρους να κινηθεί δικαστικά, είναι αυτός. Επιπλέον, ο Νομικός τους σύμβουλος είναι κινητή εγκυκλοπαίδεια και η άποψή του στο θέμα σίγουρα θα είναι πολύ πιο τεκμηριωμένη από τη δική μου. Και πιο έγκυρη. Φαντάζομαι εντός της ημέρας, θα έχουμε νέα. Αυταπάτες δεν έχω. Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι αν μπορεί να διασφαλιστεί 100% η πώληση μόνο δεκάμελων έτοιμων υγρών, καθόλου δεν θα χαλάσει τον ΣΕΕΗΤ και τα μέλη του καθώς έτσι θα κλείσει και η τελευταία τρύπα εισαγωγής ατμιστικών (VG, PG, αρώματα, SnV) από το εξωτερικό.

Εδώ πρέπει να αναρρωτηθούμε: αν τελικά βρεθεί μια μέση λύση με φορολόγηση SnV, θα μας πειράξει? Προσωπικά όχι, αν η φορολόγηση είναι στο περιεχόμενο στη συσκευασία άρωμα. Αν γίνει όπως στην Ιταλία, όπου τα SnV φορολογούνται βάσει του τελικού παραγόμενου προϊόντος, την ήπιαμε αυτοκρατορικά.

Πρόκειται για άλλη μία προσπάθεια του ελληνικού κράτους να ψευδονομοθετήσει, βασιζόμενο στην γραφειοκρατία που υπάρχει και τη δυσκολία που έχει ο οποιοσδήποτε θιγόμενος να κυνηγήσει το δίκιο του δικαστικά. Είμαστε λοιπόν στο σημείο να ευχόμαστε να γίνει έλεγχος σε κάποιον μεγάλο «παίχτη» της ελληνικής αγοράς, ώστε να έχει τους πόρους να προχωρήσει σε δικαστικές ενέργειες μετά...

Θέλω να καλέσω όλους όσους εμπλέκονται με το άτμισμα (παραγωγούς, κατασκευαστές, εισαγωγείς, χονδρέμπορους, λιανέμπορους και απλούς ατμιστές) να αντιμετωπίσουν την κατάσταση με τη δέουσα ψυχραιμία. Δεν είναι εύκολο αλλά όταν η κατάσταση είναι πέραν της σφαίρας επιρροής μας, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω, ιδιαίτερα στην παρούσα φάση. Πιστεύω ότι εντός των ημερών θα έχουμε νεότερα.

Ευχαρίστως να απαντήσω σε όσες ερωτήσεις μπορώ γι αυτά τα θέματα, διευκρινίζοντας ρητά ότι δεν φέρω καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε ζημιά, θετική ή αποθετική, υποστεί οποιοσδήποτε διαβάσει τα παραπάνω. Άλλωστε στην Ελλάδα ζούμε, ξέρουμε ότι οι Νόμοι έχουν την τάση να τεντώνονται σε βαθμό αηδίας. Και πολύ εύκολα, ο Νομοθέτης μπορεί να περάσει ένα Νόμο ο οποίος θα τα ανατρέπει όλα αυτά.

Το παρόν, δεν αποτελεί προϊόν πνευματικής ιδιοκτησίας, και όσοι κρίνουν σκόπιμο, μπορούν να το αναδημοσιεύσουν αυτούσιο. Δεν με ενδιαφέρει να αναφερθεί το όνομά μου, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να βοηθήσω να έχουμε τα δεδομένα μας όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται.

Τρύφωνας Π. Παπαδόπουλος (Cruiser79).

• Χρήσιμο (+) x 2
  • Συμφωνώ! (+) x 1
  • Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

H ανακοίνωση του ΣΕΕΗΤ δείχνει οτι τα πράγματα δεν είναι τόσο χαλαρά όσο κάποιοι θεωρούσαμε, 

αναλυτικά η δήλωση:

Η ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΤΗΣ ΑΑΔΕ ΑΠΟ ΣΕΕΗΤ

Επειδή καταλαβαίνω ότι υπάρχει φοβερή πίεση και άγχος στους εκατοντάδες επαγγελματίες που αναμένουν αν αύριο το πρωί θα ανοίξουν ή όχι τα καταστήματά τους, οφείλω, εγώ και οι συνάδελφοι στο ΔΣ να τους πούμε δύο λόγια πριν το αυριανό ενημερωτικό δελτίο του ΣΕΕΗΤ:

Δεν υπάρχει κάποιο μαγικό ραβδάκι να εξαφανίσουμε την Εγκύκλιο, τόσο της ΑΑΔΕ όσο και του Υπουργείου Υγείας. Επιπρόσθετα, δε θέλουμε και κανένα ραβδάκι να εξαφανίσει κάποιο κατάστημα με μικτό κλιμάκιο ελέγχου αύριο ή μεθαύριο. Άρα προτεραιότητα να μείνουμε ανοιχτοί όλοι, όπως μπορούμε. Και κυρίως τα καταστήματα λιανικής στα οποία αναφέρεται κατά πρώτο λόγο η Εγκύκλιος.

Αυτά που συζητήσαμε είναι σε δύο επίπεδα: Τί προτείνουμε στα μέλη μας για αύριο το πρωί (άκρως επείγοντα) και τί θα κάνουμε από αύριο το πρωί για το ακριβώς επόμενο διάστημα (σε δεύτερο χρόνο). Πάντα υπό το πρίσμα ότι ο καθείς έχει την ευθύνη της επιχείρησής του και των αποφάσεων για αυτήν και ουδείς μπορεί να υποχρεωθεί.

Πρακτικά η Εγκύκλιος της ΑΑΔΕ διατηρεί στη νομιμότητα ΜΟΝΟ τα TPD προϊόντα, δηλαδή τα ΝΙΚΟΤΙΝΟΥΧΑ υγρά αναπλήρωσης (μόνο τα νικοτινούχα) και τις ΝΙΚΟΤΙΝΟΥΧΕΣ ΒΑΣΕΙΣ (booster). Όποιο κατάστημα λιανικής διαθέτει αυτά και μόνο τα προϊόντα προς πώληση στο κοινό είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΝΟΜΙΜΟ.

Η σύσταση άρα του ΣΕΕΗΤ προς τα μέλη είναι να κινηθούν στη νομιμότητα, ακριβώς για να μείνουν ανοιχτά με σιγουριά μέχρι την άλλη εβδομάδα.

Τί απαγορεύει η Εγκύκλιος;
Αρώματα, γλυκερίνη, προπυλενογλυκόλη, απιονισμένο νερό (πρώτες ύλες για υγρό αναπλήρωσης) να πωλούνται χωριστά στα καταστήματα λιανικής. Διότι χάνει φόρο και δημόσια έσοδα. Και άρα τίθεται θέμα δημοσίου συμφέροντος. Το οποίο λαμβάνεται υπόψη στα διοικητικά δικαστήρια (δεν έχουν τυχαία διατύπωση).

Τί συνεπάγεται η παρανομία έναντι της Εγκυκλίου;
Από τη στιγμή που τα Τελωνεία είναι πλέον βάσει της Εγκυκλίου υπεύθυνα για τους ελέγχους, βεβαιώνονται Τελωνειακές παραβάσεις. Λαθρεμπόριο είναι η αποφυγή δασμών και ειδικών φόρων ή φόρου κατανάλωσης που έχει ανατεθεί στα Τελωνεία (βλέπε ΗΤ). Και όταν, όπως αναφέρει η Εγκύκλιος, πωλούνται πρώτες ύλες απαγορευμένες, οι οποίες οδηγούν στην ιδιοκατασκευή υγρού αναπλήρωσης, τότε χάνονται φόροι και άρα δημόσια έσοδα. Άρα, εκείνος που διακινεί αρώματα π.χ. (που δεν έχουν φόρο), Ω!εκ του θαύματος.... είναι λαθρέμπορος.

Το πιο αναμενόμενο που πρόκειται να γίνει, είναι αυτό που συνέβη τον Αύγουστο (και μας κοινοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι), δηλαδή η δέσμευση Γλυκερινών (βάλτε αρώματα, PG, Shake and Vape, Mix and Vape...) με αιτιολογικό την Εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας, σε συνάδελφο. Αυτό θα το τρέξουμε, με τη συγκατάθεσή του να προσφύγουμε στα διοικητικά δικαστήρια και να το "ρίξουμε". Υπενθυμίζω ότι οι Εγκύκλιοι ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΝΤΑΙ (μόνο στο ΣτΕ που καθυστερεί 12-24 μήνες).
Όπως έλεγα, το πιο πιθανό είναι ο ελεγκτής να δει αρώματα ή Mix and Vape και να περάσει μία ωραία ταινία κόκκινη δεσμεύοντάς της μέχρι νεωτέρας (έχει δικαίωμα ως 12 μήνες χωρίς άλλη ενέργεια).

Το Υπουργείο Υγείας για να νομοθετήσει για τα υγρά αναπλήρωσης τα μηδενικά, θα χρειαστεί περίπου 6 μήνες (Καλό Πάσχα). Για τις πρώτες ύλες ιδιοκατασκευής, δε θα νομοθετήσει οπότε πρέπει να αντιμετωπιστεί η Εγκύκλιος της ΑΑΔΕ με άλλο τρόπο.

Πάμε τώρα στις ενέργειες από αύριο το πρωί που ξεκινούν για αντιμετώπιση συνολικά:

α) Προσβολή Διοικητικής Πράξης της Δέσμευσης του συναδέλφου (αφού συγκατατεθεί) για κατάπτωση της Εγκυκλίου στα Διοικητικά Δικαστήρια (είναι τα πιο γρήγορα στην Ελλάδα). Στα υπόψη ότι, σε ΟΠΟΙΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ αντιμετωπίσει έλεγχο βάσει των Εγκυκλίων (μέλος ή μη του ΣΕΕΗΤ), ο ΣΕΕΗΤ αποφάσισε να συνδράμει νομικά και να του παράσχει κάθε δυνατή βοήθεια ώστε να αντικρουσθεί η Εγκύκλιος. Άρα ειδοποιείτε άμεσα στο 2108252510.

β) Συντάσσουμε εξώδικο προς το Διοικητή της ΑΑΔΕ με αίτημα επιστροφής για το φόρο που έχει καταβληθεί από τα καταστήματα λιανικής (για τα μηδενικά υγρά αναπλήρωσης) και το κόστος της αξίας και το ΦΠΑ, για όσα προϊόντα απαγορεύτηκαν με την Εγκύκλιο (πρώτες ύλες, mix and vape...). Όλα αυτά τα καταστήματα, προμηθεύτηκαν ΝΟΜΙΜΑ προϊόντα, γιατί μέχρι ΚΑΙ σήμερα, τα Τελωνεία εισέπραξαν ΦΟΡΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ και αυτός εισπράττεται ΜΟΝΟ από νόμιμα προϊόντα (από χασίς δεν πήρε κάποιος φόρο καπνού). Επίσης, επιφυλασσόμαστε για όσα οι εισαγωγείς έχουν στις αποθήκες τους για τους παραπάνω δύο λόγους (φορολογούμενα και μη) διότι τα εισήγαγαν ως ΝΟΜΙΜΑ, πλήρωσαν το ΦΠΑ της εισαγωγής νόμιμα και τώρα με μια Εγκύκλιο τους τα καθιστά η ΑΑΔΕ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΑ. Σε αυτό το κομμάτι θα χρειαστούμε τη συνδρομή ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ που θα προσυπογράψουν το εξώδικο, ώστε να μπορούν εν συνεχεία να διεκδικήσουν με αγωγή τα χρήματα της ζημίας που θα έχουν υποστεί.

γ) Συντάσσουμε απάντηση στην Εγκύκλιο της ΑΑΔΕ, επιστολή διαμαρτυρίας στο Υπουργείο Οικονομικών για την ασύμμετρα δυσμενή μεταχείριση του κλάδου μας έναντι φαρμακείων, παντοπωλείων, μίνι μάρκετ που έχουν επίσης τα προϊόντα αυτά και επίσης συντάσσουμε προς την Ευρωπαϊκή Ένωση complaint για την άνιση μεταχείριση έναντι των Ευρωπαίων συναδέλφων μας με την οριζόντια απαγόρευση.

δ) Καλούμε την επόμενη εβδομάδα (Τετάρτη ή Πέμπτη) όλους τους επαγγελματίες και τους ατμιστές (ελπίζουμε η ΚΕΑ να συμμετάσχει σε αυτό και να συνδράμει) σε συγκέντρωση έξω από το Υπουργείο Υγείας και κλειστά όλα τα καταστήματα ατμιστικών ειδών για την ημέρα της συγκέντρωσης. Μία ημέρα κλειστά για να μην κλείσουν μόνιμα τα καταστήματα λιανικής και οι λοιπές επιχειρήσεις. Εκεί θέλουμε ΜΑΖΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ από όλους όσους πέταξαν τα τσιγάρα στον κάλαθο των αχρήστων και τώρα θα κληθούν να ατμίζουν ΜΟΝΟ νικοτινούχα. Και ο εμπνευστής ακούει στο όνομα Διεύθυνση Εξαρτήσεων που εμμονικά ερμηνεύει ένα νόμο περί Προστασίας Ανηλίκων από Καπνό και Αλκοόλ, ως απαγορευτικό για το ΗΤ. Σημειωτέον ότι με βάση τον 3730/2008 (αυτόν που φέρεται να απαγόρευσε το ΗΤ), "απαγορεύεται η κατασκευή, προβολή, προώθηση και διαφήμιση κάθε προϊόντος που προσομοιάζει στην εξωτερική μορφή", προϊόν καπνού. Άρα, το Υγείας, θα πρέπει να απαιτήσει π.χ. και τα πουράκια σοκολάτας CAPRICE να απαγορευτεί η κυκλοφορία τους.

ε) Συνεχίζουμε με προσφυγή σε κάθε δικαστικό μέσο (ακόμα και εκ νέου στο ΣτΕ) προκειμένου να ακυρωθούν οι δύο Ατμοκτόνοι (-κτείνω = φονεύω, σκοτώνω) Εγκύκλιοι. Για αιτίες που φαίνονται βάσιμες. Θα το δούμε όμως. Που ψευδονομοθετούν.

Και βλέπουμε. Ή τώρα ή ποτέ,
Οι εντολοδόχοι της καπνίλας βρίσκονται στις διαταγές τους και, ξεκινώντας από το νόμο περί προστασίας ανηλίκων από τον καπνό, ΨΕΥΔΟερμηνεύουν απαγόρευση στα αρώματα και τη γλυκερίνη.

ΥΓ: Αύριο το πρωί στις 7:30-07:45 περίπου, θα υπάρξει παρέμβαση του ΣΕΕΗΤ στην εκπομπή του Γιώργου Χουδαλάκη, στον Παραπολιτικά FM 90,1

ΥΓ2: Με συγχωρείτε για την καθυστέρηση, αλλά είμαστε επί ώρες να συζητούμε κάθε δυνατή εξέλιξη. Και τώρα κατάφερα να σας τα πω.

• Χρήσιμο (+) x 6
  • Μου αρέσει (+) x 2

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

Μια θετική εξέλιξη από τους ατμιστες καιρός να φανούμε λίγο:

Το τμήμα εξαρτίσεων του υπουργείου Υγείας απαγορεύει το δικαίωμα στον Έλληνα ατμιστη να ατμιζει χωρίς νικοτίνη.
Καλούμε την Πέμπτη 4/10 όλα τα καταστήματα λιανικής και χονδρικής να παραμείνουν κλειστά. Καλούμε όλους τους επαγγελματίες του κλάδου καθώς και τους Ατμιστες σύσσωμοι όλοι να παραβρεθούν στην συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από το υπουργείο Υγείας ( Αριστοτέλους 19 ) και ώρα 12:00.

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   fotisp

fotisp

Newbie

• Members
  • 9 Δημοσιεύσεις

Έτσι για να θυμηθούμε λίγο τη κολοκυθιά, γιατί να πληρώσει ο τελικός καταναλωτής την αύξηση του έστω ενός ευρώ ? 

Έχουμε κατασκευαστή,μαγαζάτορα και καταναλωτή. Γιατί πάντα ο τελευταίος να πληρώνει όλη την αύξηση?

Όχι ότι δεν γνωρίζω την απάντηση, αλλά έτσι για το παιχνίδι το κάνω.

• Χαχαχα-Γέλιο (+) x 1

OFFLINE   fantomas7

fantomas7

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 637 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΡεθυμνο

Μετα και από συζητήσεις με μαγαζιά και κατασκευαστες, κατάλαβα οτι για αρχή τα snv  θα γίνουν όπως στην ιταλια, ( δλδ το άρωμα θα είναι σε συσκευασία 10-20 μλ) χωρίς

,(ηταν η λυση που βρήκαν οι Ιταλοι για το πρόβλημα που δημιουργηθηκε οταν το κρατος ηθελε να φορολογήσει το snv βάση τελικής ποσότητας του μπουκαλιού και οχι βάση αρχικής ποσότητας αρώματος) 

και πιθανότατα τα αρώματα snv &  σκέτα θα πάψουν να αναφέρουν οτι είναι για χρήση η/τ για να μπορούν να τα πουλάνε τα καταστήματα.Αρωμα χωρου π.χ VOODOO SAUCE  :D  :D  :tongue_updown:  :tongue_updown:  :tongue_updown:  :tongue_updown:  :hahahaha:  :hahahaha:

• Μου αρέσει (+) x 3

OFFLINE   Nikoss rocket

Nikoss rocket

Advanced Member

• VF Members
  • 233 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΚιατο
Ήδη κάποια μαγαζιά κατέβασαν τα snv από τα site τους, ένα από αυτά είναι και το e-smokers που πούλαγε τα steampunk (όχι,τπτ άλλο δεν πρόλαβα να στοκαρω)

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη

Ακόμα πάντως τα περισσότερα έχουν, αλλά αφου δεν μπορούν να αναπληρώσουν και να θέλουν, σταδιακά θ' αδειάσουν...

• Συμφωνώ! (+) x 1

OFFLINE   haytek

haytek

Member

• VF Members
  • 28 Δημοσιεύσεις
  • Όνομα:Lampros
  • Ατμιστικός εξοπλισμός:Paranormal 250c, GUS Iou-R , Doggystyle

Τα ίδια Παντελη μου , τα ίδια Παντελακη μου. Το κρατος να κανει οτι γουσταρει χωρίς να ρωτάει ειδικους και κανεναν σχετικο .

Δυστυχως, αποψη μου παντα,  θα γινει οτι ειχε γινει και τοτε που ειχε κανει ο συλλογος conference για το ατμισμα. Θα μας γραψουν εκει που δεν πιανει μελανι για αλλη μια φορα .

Τζάμπα σκούζουμε , σε αυτή τη χώρα κανείς δεν ακούει κανεναν και παντα περναει αυτο που θέλουν.

• Μου αρέσει (+) x 1

OFFLINE   redortho

redortho

Advanced Member

• Gold VF Members
  • 1.851 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΝέα Σμύρνη
Ειδικούς ρώτησε, αλλά δουλεύουν σε καπνοβιομηχανίες, στο Υπουργείο Οικονομικών και τους εισαγωγείς αριθμομηχανών (για να κάνουν τις πράξεις).
  • Συμφωνώ! (+) x 3

OFFLINE   jimfer13

jimfer13

Member

• VF Members
  • 128 Δημοσιεύσεις
  • ΠεριοχήΑλεξανδρούπολη

@

εξυπηρετήθηκα τηλεφωνικά χτες το απόγευμα ;)

• Μου αρέσει (+) x 3
  • Χρήσιμο (+) x 1

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη